j Vrijdag 5 Augustus 1887. No. 2845. V E R S CII J N T DAG E L1J K S. Igwiwiilandschq lachten:. (©Mtpdchi. Bureau: Markt, E, 357. frankrijk. Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per S maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/"0.60 Elke gewone regel meer0.1Ö Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. ue Belgische regeering heeft bij de Kamer «en krediet aangevraagd van 1.000,000 frs. Hie J61 van de haven te Ostende. der nnstv °0Iït de re8eei'ing de exploitatie bed™ te bevorderen. Het geheele g oer werken zal bedragen 8.000,000 frs. maar voorloopig is een krediet\an 1.000,000 s. vo doende. Tevens wordt 1.800,000 ge- g to, aankoop van een nieuwesnelvarende om oot voor het vervoer van reizigers en goederen tusschen Ostende en Dover. ENGELAND, et Lagerhuis heeft gisteren naeene beraad slaging van acht dagen al de artikelen der Iersche landwet aangenomen. Het artikel krachtens hetwelk de insolvente pachters ban- ïoet verklaard konden worden, is door de regeering ingetrokken. Eet Euis verwierp met 153 tegen 107 at. de door de Regeering bestreden wet strek kende tot het nemen van nieuwe proeven met Het bouwen van een tunnel onder het Engel- sche kanaal. V^D Emi«'Pacha is te Londen een brief, gedagteekend van 10 Februari, aangekomen waarin hij zijn positie als vrij voldoende Toornt. HlJ scheen toen nog niet te weten, anley uitgezonden was om hem hulp e verleenen, want hij deelde mede, dat hij op der rüt WaS te vertrekken teneinde het land r Kabaragas te onderzoeken. Voorts blijkt nog uit den brief, dat Stanley, zonder onvoor- Zi6ne omstandigheden, op tijd zal aankomen om bulp te bieden en hem de noodige levens middelen, munitie en versterking te verschaf- en, ten einde hem in de gelegenheid te stellen adela i te verlaten en de kust van Afrika te oei eiken, zonder iets te duchten te hebben Jan de stammen wier gebied hn moet door trekken, Journal officiel bevat de wet tot mobilisatie van een legerkorps. Volgens de •«palingen dier wet zal de militaire overheid alle requisitiën hebben tot oprichting van het aangewezen korps. De treinen zullen op de door het leger bezette spoorwegen ge schorst, de stations voor het publiek ge sloten worden. De order van mobilisa- *:e zal per telegraaf worden verzonden en aangeplakt in alle gemeenten. De duur er bijeenroeping zal voor de officieren er reserve en het territoriale leger hoogstens fa§en ziJn voor de soldaten hoogstens *8 dagen. De heerea Raynal en Proust, de getuigen van Jules Ferry zonden per telegraaf den heer Ferry een uitvoerig verslag hunner besprekin gen met de getuigen van generaal Boulan- ger. Deze hebben hunnerzijds het resultaat hunner bemoeiingen den generaal gemeld. Boulanger antwoordde »Het is goed, ik dank u". De nieuwe wending, welke de zaak genomen heeft, nu de getuigen het niet eens kunnen worden, wordt te Parijs druk besproken. Op voorstel van den vroegeren Handels- minister Lockroy zal de »Vereeniging der republikeinsche dagbladen" een der leden naar Moscou afvaardigen om een krans te leggen »op het graf van den grooten man, die de Europeesche pers geëerd, zijn vaderland ge diend en Frankrijk lief gehad heeft". Trou wens bijna alle bladen betreuren het overlijden van Katkotf, die »een vriend en verdediger van Frankrijk geweest is". De afgevaardigde Laur heeft bekend ge maakt, dat hij Paul de Cassagnac, nu deze geweigerd heeft met hem te duelleeren (bei den hebben met elkander op nieuw eenige allerhatelijkste brieven gewisseld) bij de recht bank zal vervolgen wegens laster. ITALIË. Het stoffelijk overschot van den Minister Depretis zou gisteren namiddag tentoongesteld worden. Prins Amedeus en de Hertog van Genua zullen de begrafenisplechtigheden bij wonen en naast den lijkwagen gaan met de voorzitters der beide Kamers, den Minister Crispi, den burgemeester enz. De gemeenteraad van Rome heeft besloten aan de weduwe machtiging te vragen om het stoffelijk overschot van haar echtgenoot op een kerkhof van Rome te begraven >als een bewijs van dankbaarheid der Romeinen jegens den heer Depretis." Het borstbeeld van dezen zal op het Kapi- tool geplaatst, zijn naam aan een straat ge geven en een gedenkplaat in het huis, dat hij te Rome bewoonde, aangebracht worden. De stad Rome zal voor een som van 100.000 lire in de kosten van het gedenkteeken voor den heer Depretis bijdragen. Nader wordt gemeld, dat de weduwe in een begrafenis te Rome heeft toegestemd. ROME. De Italiaansche regeering heeft dezer dagen zelf het bewijs geleverd van 's Pausen gebrek aan vrijheid in zijn noodzakelijk verkeer met de Katholieke wereld en wel op eene wijze, die haar tot groote schande strekt. Het be treft niets meer of minder dan eene schen ding van het postgeheim. Na de onbescheiden openbaarmaking van de vertrouwelijke nota van kardinaal Ram- polla, die gelijktijdig door de Agence Havas te Parijs en de Riforma te Rome en met dezelfde uitlating geschiedde, viel de verden king eenigszins op het katholieke ministerie in Belgie, wjjl het bericht van Havas uit Brussel gedateerd was. De katholieke bladen te Rome zochten den schuldige echter in andere richting en vermoeden, dat de Italiaan sche regeering de nota in haar belang zou gepubliceerd hebben. De vraag was nu maar alleen, wie de regeering in het bezit van de niet aan haar gerichte nota zou hebben gesteld. Welnu aan den Monde wordt thans uit Rome geschreven, dat de Italiaansche regeering weder eens het postgeheim heeft geschonden. Door middel van eene scheikundige oplossing werd een der aan de nuntii geadresseerde en behoorlijk verzegelde brieven, welke de nota inhielden, geopend. Men koos daartoe een brief aan een der verst verwijderde nuntia turen, opdat de vertraging het minst de aan dacht zou trekken. De nota werd gekopieerd, waarbij men in de haast een volzin oversloeg en de brief weder gesloten en verzonden. Van het afschrift werden twee afschriften gemaakt, waarvan een aan de Agence Havas werd gezonden en het andera aan Crispi's Rtforma werd verstrekt, opdat de openbaar making gelijktijdig zou kunnen geschieden. De H, Stoel zal deze schending van het post geheim officieel ter kennis van de mogend heden brengen. Intusschen blijkt, dat 's Pausen brief aan kardinaal Rampolla overal den gunstigsteu indruk heeft gemaakt. De Keizer van Oosten rijk, de Koningin-Regentes van Spanje en de Koning van Portugal hebben den H. Vader per depêche hun dank betuigd voor hetgeen in het Pauselijk schrijven omtrent hunne respectieve landen wordt gezegd. SPANJE. De heer Canovas del Castillo, de vorige minister-president van Spanje, die thans te Parijs is, heeft, over den toestand zijns lands «geïnterviewd" zijnde, zijn leedwezen betuigd over de zwakke staatkunde van het ministerie- Sagasta. Hij verklaarde, dat Spanje niets te maken heeft met de Europeesche zaken. Het moet onzijdig blijven. Hij geloofde niet aan de duurzaamheid van het tegenwoordige Ka binet. Eene ontbinding der Cortes zou eene te bedenkelijks zaak zijn, dan dat men kan denken, dat de koningin-regentes daartoe zal besluiten. Schiedam, 4 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Processen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1