J&imteitlaitMq Berjclvteir. tweede badkuur te houden. De hesschheid van den prins is dezer dagen nog toege nomen het gebruik van spijs of drank is moeieljjk geworden en veroorzaakt hem pijn toch heerscht er geen onrust in de omgeving van den vorstelijken lijder. Men heeft opgemerkt, dat de Prins van Coburg in de laatste dagen drukke bezoeken heeft afgelegd bij den nuntius te Weenen, mgr Galimbertimen gelooft, dat hij 's Pausen tusschenkomst wil inroepen om zijne erkenning van de mogendheden te verkrijgen. Mgr Galimberti heeft uic Weenen eene be langrijke nola gezonden over de ontvangst, welke het Pauselijk schrijven daar is ten deel gevallen. De regeering en het hof zouden geneigd zijn eene verzoening tusschen het Quirinaal en het Vaticaan te begunstigen. SPANJE. De regeering beklaagt zich levendig over zekere dagbladen, die geruchten verspreiden aangaande de troebelen, welke in Spanje zouden worden voorbereid. Deze geruchten zijn ongegrond, te Madrid en in de provincie heerscht volmaakte rust, Ondanks deze officieele tegenspraak wordt te Madrid veel gesproken over zekere agitatie der tegen de dynastie gezinde partijen, welke zou ontaarden in ernstige troebelen. De regeering heeft intusschen bekend gemaakt, dat zij in staat is, de orde te handhaven. Schiedam, 5 Augustas 1887. Aan den Gemeenteraad alhier is het volgende adres ingezonden, houdende bezwaren legen de laatst gehouden verkiezing van zeven leden voor den Gemeenteraad en verzoekende revisie der stembriefjes. Aan den Gemeenteraad van Schiedam, Geeft met bescheidenheid te kennen, de ondergeteekende, Isaac Hoogendam, Lid van den Gemeenteraad en Kiezer hier ter stede, dat door hem persoonlijk bij de opening der Stembiljetten voor de benoeming van zeven Leden van den Gemeenteraad op 19 Julij 1887 ia waargenomendat het Bureau van stemopneming samengesteld was uit de Heeren P. J. van Dijk van Matenesse, Voorzitter, J. A. Nolet Wz. en G. Visser Bz. dat de Heer J. A. Nolet Wz, oudste stem- opnemer, niet alleen de stembiljetten niet be hoorlijk nagezien en opgeteekend maar zich bovendien veroorloofd heeft, tweemaal gedu rende het aflezen der briefjes het Bureau en de zaal te verlaten de eerste maal ongeveer vijf, en de tweede maal ongeveer zeven minu ten, gedurende welke afwezigheid de stemop neming evenwel zonder oponthoud doorging, dat niettegenstaande Artikel 60 van de Kies wet ondubbelzinnig voorschrijft„Bij het openen wordt de inhoud van elk briefje door den Voorzitter overluid voorgelezen, door den oudsten stemopnemer nagezien en door beide stemop- nemers opgeteekend" het Stembureau dus gedurende eenigen tijd onvoltallig is geweest, en derhalve toen onwettig was samengesteld, dat, indien het geoorloofd wordt beschouwd dat één stemopnemer zich gedurende tien twaalf minuten verwijdert, zonder vervangen te worden, dan ook wel toegestaan zou mogen worden, dat hij of beiden zich „a discrétion" verwijderen, dat door dit eenigen tijd onwettig samenge steld geweest zijnde Stembureau niettemin ten slotte is geproclameerd het aantal stemmen 't welk, en thans zonder de behoorlijke wette lijke waarborgen, door verschillende personen zou verkregen zijn, dat de heeren M. Elzevier Dom, J. Loopuijt, J. B. Nolet en J. Tak zulk een groote meer. derheid hadden verkregen, dat die begane infor maliteiten niet van invloed kunnen geweest zijn op de hun toegekende meerderheid van stemmen dat dit evenwel wel het geval kan zijn met het stemmental, toegewezen aan de Heeren Mr. H. J. Schuurman, C. Bergsma, H. R. M. A, van Gent, J. H. Houtman en J. J. G. Nolet, dat immers in het jaar 1883 den 17/18 Juli gebleken is, met een voortdurend compleet stembureau mogelijk te zijn, dat b. v. abusie velijk aan den heer G. Visser Bz. 364 stem men werden toegekend terwijl later slechts 349 stembiljetten aanwezig bevonden werden, waarop die naam volkomen correct voorkwam, dat de heer G. J. P. van der Schalk 381 stemmen ontving, terwijl zijn juiste naam slechts op 377 stembiljetten stond uitgedrukt enz. (zie het Rapport van de heeren J. B. Nolet, C. J. Loncq en H. A. M. Roelants van 21 Augustus 1883 te dier zake.) dat de volstrekte meerderheid thans op 19 Juli bedroeg 337 stemmen en dat volgens op gave van het Stembureau hadden verkregen de heeren Mr. H. J. Schuurman 339, C. Birgsma 323, J. J. G. Nolet 329, H. R. M. A. van Geut 314 en J. H. Houtman 314 stemmen. dat deze uitslag niet de Wettelijke waar- borgen aanbiedt, door herhaalde ontstentenis van een der Leden van het Stembureau, dat, indien het in 1888 mogelijk bleek, dat eea vollallig gefungeerd hebbend Stembureau evenwel talrijke en belangrijke afwijkingen toe liet, die in bovengenoemd Rapport duidelijk genoeg geconstateerd zijn, een herhaaldelijk ««voltallig stembureau ofschoon ook met volmaakt goede trouw bezield, daarvoor veel meer gevaar oplevert. dat er derhalve thans nog méér redenen bestaan dan in 1883 om eene revisie der stem briefjes van de Verkiezing op 19 Juli j.l. wen- schelijk te maken. Weshalve de ondergeteekende, vertrouwende dat Uw Raad eene zoo duidelijke, zij het dan ook onwillekeurige, Wetsovertreding eveneens zal weigeren goed te keuren, zich veroorlooft te verklaren, dat Hij bezwaar maakt, op aange voerde gronden, tegen de toelating van den Heer Mr. H. J. Schuurman, als Raadslid, als zijnde niet met eene Wettelijk betrouwbare meerderheid verkozen, en te verzoeken eerst over te gaan tot eene revisie der, niet allen behoorlijk gecontroleerde, Stembiljetten van de Verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad op 19 Juli jongstleden, en zulks door eene Oom missie van zooveel leden als llw Raad zal goedvinden even als in 1883 te bepalen. S C H I E D A M. JJoogiNDAM. 5 Augustus 1887. Heden morgen omstreeks twaalf uren is al spelende in de sloot aan de Groenelaau geraakt de vijfjarige Martinns Witberg; de kleine dreukeling werd echter onmiddellijk gered door Joannes Verhoeckx, die zich daartoe ge kleed te water heeft begeven. Drie gemeenten worden weder in de Staats courant vermeld, als noodlijdend wegens de te hooge opvoering der uitgaven voor bet open baar onderwij?, nl. Wisch, Stoppeldijk en Sta voren door het Rijk zijn aan dit drietal onder scbeidenlijk buitengewone subsidiön verleend van f8800, f 750 en f 1500. Van 24 tot en met 30 Juli zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 76 stoom en 14 zeilschepen, vertrokken 66 stoom- en 18 zeilschepen. Donderdag 21 Juli vencheen onder de Hol landscbe vloot, visechende in de nabijheid van Aberdeen, een Schiedamsche smokkelaar of een zoogenaamd drijvend drankhuis, waarop dadelijk 3 Hollandsche ioggers hun vlag ver* toonden met het doel eenige liters jenever te koopen of tegen andere waarden in te ruilen. Dit laatste natuurlijk fen koste der reederijen. Op de vraag van een der schip pers wanneer hij weder naar huis zou zeileu, antwoordde de dranksohipper„zoodra de nog aan boord zijnde 1200 liters jenever ver kocht zijn." Te verwonderen is het, dat dergelijke han del door hit Hollandsche gouvernement be gunstigd wordt, door vrijdom van accijns te geven voor een artikel, dat op Helgoland uit geklaard, doch aldaar nimmer wordt ont scheept. MaassCourt.) Woensdagmorgen brandde te Kaatsheuvel het pand, toebehoorende aan L. v. D., tot den grond af. Alles was verzekerd. Naar het schijnt is hier kwaadwilligheid in het spel geweest de eigenaar vei klaarde dat 's daags te voren petroleum in de put, die achter het pand stond, geworpen was, zoodat het water tolail voor gebruik ongeschikt is. De justitie doet onderzoek. De «Hollandsche Teokenmaatschappij" te s Hage opende gisteren in het gebouw der Teekenacademie hare 12e tentoonstelling van aquarellen. Er zijn in 't geheel 111 kunst werken ingezonden, waaronder velen van de voornaamste ariisten, als Bosboom, Bles, Bisschop, Van der Velden, Rochussen, Blom- mers, Tliolea, Kever, Mauve, Wm. Maris, Bokhnijzen, Wessenbruch en verschillende Italiaansche meesters. Op den verjaardag van H. M. de Koningin waren op het koninklijk lustslot Soestöijk, dat in de vestibuleB en langs de corridor» met eene frissche plantenversiering prijkte, inmiddels een overgroot aantal bloemtuilen in allerlei vorm nit alle oorden aangekomen, waaronder prachtige bouquetten uit Amster dam, de residentie, 't Loo enz. Des middags was er ten hove zooals wij reeds aankon digden een diner van 24 couverts, waar onder 12 genoodigden. Z, M. de Koning, het gevolg en de ove rige hoeren behalve de Commissaris des Koniugs in Utrecht, mr. E. H, 's Jacob en generaal Jackson waren in bur gerkleding. Z. M. droeg en écharpe het lint van grootmeester der orde van den Ne derlandsehen Leeuw. H. M. de Koningin droeg een wit satijnen, met goud geborduurd kleed, een diadeem eu broche met kostbare edelgesteenten enz. Ook H. K. H. Prinse3 Wilbelmina, die aan tafel tusschen HH.MM. zat, was in eene witte kanten jnrk gekleed, met een snoer parelen om den hals. Z. M. bracht eenen toost nit op de ge zondheid van H. M. de Koningin der Neder landen, waarop het orlrest van het Utrecht- sche schntterijkorps, onder directie van den heer Coenen dat den feestmaaltijd met een concert opluisterde, fanfares en vervolgens het „Wilhelmus" deed hooren. Het diaer was te 4 nren geëindigd. Z. M. de Koniog schonk onder meer aan H. M. de marmeren buste van B. K. H. Prin ses Wilhelmïna, vervaardigd door den beeld houwer Bart van Hove. De gelijkenis en d® uitvoering van dit kunstwerk moeten aan de strengste eischen, dio men een dergelijk stuk kan stellen, beantwoorden. De gezondheidstoestand van Z. M. den K°* ning is zeer bevredigend. Dikwerf des och tends wandelt Hij met de Koningin dcor d® tuinen van het lusthof en enkele malen des middags met de dignitarissen, die tot Zr-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2