op verschillende^ onderwerpen Van economi- schen aard, die in het afgeloopen zittingsjaar zijn behandeld; ook op den spoorwegaanleg op Java en de Sanda-maatregelen, opbenring van de snikercoltnur, verbetering in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, schut- terijwet, crimineele wetboeken, accijnsen op het gedistilleerd en het patentrecht. Het slot van 's Ministers rede lnidt aldus „Een buitengewoon gewicht ontleent de af- geloopen zitting aan de behandeling en aan neming van elf wetten strekkende tot het in overweging nemen van veranderingen in de Grondwet. Dat onderwerp van staa'shelang heeft gedurende eenige maanden grooie en volhardende inspanning van de Volksverte genwoordiging gevorderd. En vermits daar over de gewenscbte overeenstemming is ver kregen behoort naar lnid van art. 197 der grondwet eene ontbinding van de beide kamers te volgen, welke met den dag van heden in gaat. De Staatscourant bevat de wet van den 10 Ang. tot het in overweging nemen van de additioneele artikelen der grondwet. De verkiezingen der leden van de Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 8 Sept. a. s. De commissarissen in de verschil lende provinciën worden gemachtigd de Staten hunner provincie te dien einde in buitenge wone zitting op te roepen. Door Gedeputeerde Staten in de provincie Zoid-Holland worden de onbekende belang hebbenden in zake een adres van de heeren L. W. Jansen c. s., leden van den gemeente raad alhier, houdende bezwaren tegen de toe lating van den heer mr. H. J. Schuurman als lid van den Raad opgeroepen, om des- Verkiezende te verschjjnen in de openbare vergadering van hnn college, waarin deze zaak zal behandeld worden en welke zal gehouden worden in het gebouw van het Provinciaal Bestuur, Korte Voorhout no. 9 te 's Gravenhage, op Dinsdag, 23 Aug. a. s., des namiddags ten een ure, en om, zoo zij dit noodig achten, hunne memoriën en bewijs stukken aan genoemd college in te zenden vóór den 20 Angnstus aanstaande. Tot dien dag liggen de stukken iederen werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 nren ter inzage in het gebouw van het Provinciaal Bestuur, Korte Voorhout te 's Hage. De Standaardde toekomstige honding der anti-revolntionnaire partij besprekende, zegt, dat deze niet in de pers, maar op de Depu- iatenvergadering zal worden beslist. Derevi sie der kiesrechtaangelegenheden, die thans tnsschen de andere Grondwetshoofdstnkken ter tafel ligt, voldoet in geenen deele aan de eischen door de anti-revolntionnaire partij aan een refortnlill gesteld. Er zijn echter onder de anti-revolutionnairen twee ineenin- gende een wil, dat men met deze zij het ook gebrekkige reformbill meega, de andere wil ze verwerpen en alsdan opnieuw uitgaan op censusverlagingen op een betere tabel. »Moge dan", zegt de Standaard, »tnsschen deze beide zienswijzen, na rijp debat en met broederlijken toeleg, om ten slotte saam éón weg te loopen, door de Deputaten-Vergade ring worden gekozen." Van 7 tot en met 13 Augustus zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 75 stoom- en 14 zeilschepenvertrokken 77 stoom- en 20 zeilschepen. "i'Dc gemeenteraad^van Gouda heelt eene be stemming gegeven aan de panden nit den boedel van mej. M. H. Hoffman, die de ge meente tot hare nniverseele erfgename heeft benoemd. Het gesticht voor vrouwen of meis jes nit den fatsoenlijken stand zal worden gevestigd in het huis op de Oosthaven, thans bewoond door dr. H. IJssel de Schepper, ter wijl het huis aan de Oosthaven door mej, Hoffman indortijd zelve bewoond en het pak huis daarnaast in het openbaar zullen worden verkocht. Z. K. H. de Groothertog van Siksen-Wei- mar, vergezeld van zijnen adjudant, den majoor De Palezienx-Faleomet, is gisteren met den Rjjnepiortrein vaa 10 n. 18 nit Weimar te 's Hage aangekomen, en begaf zich vervol gens in een hofrytnig naar Scheveningen. Het bekende „Hydepark" bij Doorn zal geheel electrisch worden verlicht. De firma Horrix en Vogels, te 's-Hage, heeft de uit voering van dit belangrijke werk de ver lichting zal met ongeveer 1000 gloei- en boog lampen geschieden op zich genomen. Door de Leidsche machinefabriek, firma Bakker en V. de Valk, is eene nieuwe toe passing gevonden van het bekende stelsel van zelfwerkende voorwarpen. Het is een deur slot, dat alleen geopend kan worden door inwerping van twee balvestniverstnkken. De eerste drie sloten van dezen aard werden heden aangebracht in de badinrichting aan de De Enyterkade, te Amsterdam, namelijk op twee privaten en eene toiletkamer. De vinding is des te belangrijker, omdat zij geen spelletje, geen aardigheid, maar inder daad nattig is in de praktijk. Zij levert goed koop en onberispelijk toezicht voor een aan tal inrichtingen. Allerwegen wordt een strooibiljet verspreid, waarbij de »Société Anonyme Anversoiso des Moulins h Merxom" mededeelt, dat zij het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrikanten verantwoordelijk stelt voor de «beleedigende en lasterlijke aantijging" als zou het meel van geuoemde Société alnin be vatten in zoo groote hoeveelheid, dat het der openbare gezondheid nadeelig zon zijn. Zjj heeft daarom een klacht bij de rechtbank te gen het bestuur der Nederlandsche Vereeni ging van Meelfabrikanten ingediend. Het TV. v, d. D. heeft aan dr. Mezger eenige inlichtingen verzocht over de tijding van zijn blijven en toen volgend schrijven ontvangen «Wat te zeggen Mijn vaderlandsliefde overwon, want reeds den eersten dag, toen ik de nieuwsbladen las, gevoelde ik, hoe sohoon ginds ook de nutuur was, dat ik er niet zou knnnen leven. «De plannen voor het Sanatorium waren grootscb, de aanbiedingen vorstelijk. De auto riteiten waren allen zeer hartelijk en voor komend allen wenschten mij het leven daar aangenaam te maken en Amsterdam te doen vergeten, ma,ar niettegenstaande dat alles was mijn besluit te Nieuwlied genomenmijn vaderland niet te verlaten. „Dr, Mezoer." De schouwburgtent van het Marktplein der Voedingstentoonstelling te Amsterdam onder gaat, althans voor zooveel het tooneel betreft, eene belangrijke verandering. Aan de heeren Grootveld en Maandag is opgedragen voor het noodige decoratief te zorgen ten behoeve der aanstaande voorstellingen. Zaterdag e® Zondag zal het Haagsche operettengezelschap van de Groote Opera er optreden, en in de volgende week Eduard Bamberg, die er m®' zijn gezelschap vroolijke stnkjea nit de oude doos zal vertoonen. De volgende kennisgeving is te Amsterdam verspreidWert bekandt gemaeckt, dat tot Amstaldam op het Merektpleyn by Gebroe ders Cibils, daar de Bison nythaugt ende Ci- bils boven de dear geschreefven staet, daege* lysx uyfcgeseyt des Sondaghs, van tyen nar tot twee aar nae noen het, Kostelycke door haerlnyden geïaveateerde ende tot vastigheyt gebraghte vleysnat door mans, vrouwsparso- nen ende kyudereu oan werden geproeft sen der betalinge. Eilieve compt in, ende Segt het voirt. J Dr De Hartog verhaalt het volgende in De Heraut Onlangs ontving ik f25, om te bezorgen aan eou mij ovjrigens oubokend adres. Ik vond daar eene onde, godvreezende vrouw, dia altijd haar last in weldoen om 's Heeren wil had gevonden, en nog onlangs met een blij hart een rijksdaalder aan armen en onge- lakkigen had gegeven. Maar door een «tegen slag" had ze nu zelve niets meer, en in den prangenden nood was haar dozen morgen de verzuchting van het hard gedaan«Oeh Heere I geef mij den rijksdaalder weerom (ik vertel het met haar eigen woorden), dien ik U onlangs geleend heb." Ea nu mocht ik haar als een schat vijf-en-twintig galden brengen Als eene curiositeit deelt men ons nit Haaf- ten mede, dat het raadslid P. van Willigen G. AZoon, te Hellonw woonachtig, er in eene openbare raadsvergadering op aandrong, om toch vooral geen roomsch-katholiek tot ge meente-veldwachter te noemen. De burgemees ter gaf daarop te kennen, dat hij wilde hebben een goed politie-beambte, onverschillig van welken godsdienst, en dat overigens die be noeming eene zaak is, waarin de Baad niets te zeggen heeft. Op last van den Offioier van Justitie te Zatfen werd gistermorgen gevankelijk daar heen overgebracht zekere vrouw J. B., loge menthoudster te Londen, laatstelijk verblijf houdende te Beekbergen. Zij wordt beschul digd van het ontvoeren van een minderjarig meisje bewerkstelligd te hebben; door twee Engelscbe heeren heeft de ontvoering van het meisje Zondag jl. naar Engeland plaats ge had. Toen de vader van het meisje, gewaar schuwd zjjnde, met zijn dochter wilde gaan spreken, moest hij by zijn komst tot zijB ontsteltenis ontwaren, dat zijn kind reeds was verdwenen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Z>.) Te Peize is door den jager B. Gunster het wilde zwijn geschoten, dat in de omstreken dier gemeente veel last veroorzaaktedoor net vernielen van de veldvrnchten. Van kop en staart gemeten was het iy2 M. lang; het woog 157 pond. Op een dcrp in Noord Brabant, gelegen aan de rivier de Merwede, vlak tegenover Gorinchein, heeft zich bij den veldwachter een persoon aangemeld, 20 jaar oud, om een patent te erlangen, in hoofdsom 60 cents, 01® vrij en ongehinderd in Nederland te moge® vrijen of verkeeren Door do rijksambtenaren te S.ttard is eer gisteren avond in de nabijheid van hetspocr'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2