linimtlmtdscfy Juichten. den prins van Hohenlohe, stadhouder van Elzas-Lotharingen, die a.ls zwager van den overleden prins, hem de laatste eer kwam be wijzen. Het geroep »Leve RuslandLeve Elzas-Lotharingen! Wég met Pruisen werd onmiddellijk door de protesten van de aan wezige officieren onderdrukt. ROME. Pe Osservatore romano meldt officieel, dat Mgr Aristide Rinaldini, auditeur der nunti atuur te Brussel, tot pauselijk internuntius te 's-Gravenhage is benoemd. Het is op het Vaticaan, dat te midden van het algemeen verval de schoone kunsten in eere blijven. Zooals men weet, heeft de Paus kort geleden, onder leiding van ridder Gentili, in zijn eigen paleis een belangrijke weefschool opgericht. Groote kunstwerken zijn daar thans onderhanden genomen, welke vóór het Pause lijk jubelfeest en de aanstaande heiligverkla ringen zullen voltoo'd worden. Op het Vaticaan heeft thans ook de beroem de schilder Ludovic Seitz de versiering ten einde gebracht van de zoogenaamde Galerij der Kandelabres", welke zich op waardige wijze aansluit bij de Loges van Raphael. De fresco schilderingen van den heer Seitz stellen de verheerlijking voor van den H Thomas van Aquino en de triomf van de katholieke waar heid op de veelvuldige dwalingen, welke door den Engel der Scholen en zijne leerlingen bestreden en verslagen worden. SPANJE. Koningin Christina zal den 6 September aanst. een zeereis naar Bilbao ondernemen. De kleine koning, die reeds eenige uitstapjes op zee mede heeft gemaakt zonder er ziek van te worden, zal haar vergezellen. De omreis in de Baskische provinciën zal door een bezoek te Vittoria worden besloten. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat bij de komst der Regentes te San-Sabastian, de markies de Valdespina, oud-generaal van Don Carlos, haar is gaan begroeten. Men meent uit zijne handelwijze te mogen afleiden, dat Don Carlos aan den raad van eenige zijner vrienden gehoor zal geven en in den feitelijken toestand zal berusten. De minister van koloniën deelde in den jongsten ministerraad de dépêches van den waarnemenden gouverneur van Cuba mede, waarin deze bericht, dat hij een veldtocht tegen de zedenlooze ambtenaren is begonnen en dat er reeds verscheidene van die soort gevangen zijn gezet. Vrijdag woedde een hevige orkaan, die aan merkelijke schade in Spanje aanrichtte en zoo ook den spoordijk van den noorderspoorweg over 400 meter wegsloeg De Fransche rei zigers worden slechts tot Venta gebracht. Schiedam, 29 Augustus 1387. Burgemeester en Wethouders, gezien het verzoek van P. C. Van der Meer om vergun ning tot oprichting eener vetsmelterij tot bereiding van olie en loog in het pand aan de Nieuwe Haven alhier, wijk A, no. 91, kadaster sectie C, no. 922. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), doen te weten, dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie ter visie is gelegd, en op Donderdag 8 Sopt, a. s., des namiddags ten 12 ure, ton Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten, terwijl drie da gen voor bovengenoemd tijdstip op de ge meente-seoretarie van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor de hoofdakte lager onderwjjs is o. a. geslaagd, onze stadgenoot, de heer J. de Wit. Do Kiesvereeniging »Sehiedam" heeft tot kandidaten voor de Tweede Kamer gesteld de aftredende leden, de heerenmr J. Van Gennep, mr. H. O. Verniers Van der Loeff, R. P. Mees Azn., W. A. Virnly Verbrugge. De R. K. centrale kiesvereeniging te Leiden heeft tot kandidaten gekozen de heerenmr. J. P. Smeele, ond-lid en J. P. Th. Van No nen, oud O. I. ambtenaar te Amsterdam. In navolging van de Limbnrgsche afgevaar digden hebben de heeren Van der Biesen en Schaepman een sehrjjven tot hnnne kiezers in het district Breda gericht, waarin zjj reken schap geven van de wijze, waaropzij pen nieuw, hun te verleenen mandaat, zullen vervallen. Naar de Prev. Gron. Ct. verneemt is te Groningen het bericht ontvangen, dat bij den Minister van Binnenlandsche zaken geen be zwaar bestaat om het nader besluit der Staten tot heffing eener belasting op het geschat inkomen van de ingezetenen der pro vincie Groningen aan 's Konings goedkeuring en aan de bekrachtiging der wetgevende macht te onderwerpen. Door het onweder, dat Zaterdag namid dag over eon groot gedeelte van ods land vrij hevig woedde, is hier en daar nog al schade aangericht. Te Renkum is door het inslaan van den bliksem een schoorsteen en een groot gedeelte van het dak der arbeiderswoning van J. Van Maanen verbrjjzeld. Da bui ging verge zeld van hagelslag, er vielen hagelsteenen ter grootte van een duivenei, waardoor op de Betuwe belangrijke schade aan bet tabaksge was is toegebracht. Te Oosterbeek werd een hnis, door twee gezinnen bewoond, en te Ap- paltorn een boerderij door den bliksem ge troffen beiden brandden tot den grond af. Ook de groote bouwmanswoning Klein Zwor- melink te Kolmschate, gemeente Diepenveen, is op dezelfde wijze afgebrand, het vee is gered. Te Tilburg is de bliksem geslagen in het buis van zekeren G. in de Houtstraat, waar een begin van brand ontstond. De tentoonstelling van menfcelen, door het Kon. JS/ed. Handels-Museum te Rotterdam georganiseerd, zal zonder eenige formaliteit den 3n Sept. a. s. worden geopend. De benoeming van den heer mr. J. R. P. Tak van Poortvliet, oud-minister van water staat handel en njjverheid tot djjkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland wordt eerst daags verwacht. De ontwerp-begrooting voor de gemeen te 's-Gravenhage, dienst 1888, sluit in ont vangst en uitgaaf met een totaal cijfer van f3,899,466,72. waarvan f878,280 buitenge woon. De belastingcijfers zijn 68 opcenten en 2Vs hoofdelijken omslag. Donderdagavond omstreeks zeven nur meld de zich een heer, met drie jongeheeren aan bij den stuurman van schipper Rog, wiens plezierbootje aan 't strand fe Scheveningen ligt, om een zeetochtje te doen. Finks sprong 't vier. tal op de schouders van de stoere vissohers en werden ze in zee gedragen. De heer zelf zette zich aan't roer en stuurde. Na gerui- men tijd gespelevaard te hebben op de spie gelgladde zee, werden ze aan land gezet, thans echter onder een boeratja van de bemanning, die van den schipper, welke het vaartuig opwachtte, te weten was gekomen, dat de heer met de drie knaapjes, die zij aan boord hadden, niemand anders waren dan de Prins Von Wied en zijn drie zonen. Te Lmden hebben zich weder gevallen van hondsdolheid voorgedaan. Onder anderen zijn twee kinderen door een hond gebeten, die een baet had gehad van een anderen, welke, eenige weken geleden, wegens dolheid was afgemaakt. 1 De mazelen zijn te Warmond epidemisch heerschend verklaard. Het Leger des Htils is voornemens 5000 man nit zijn gelederen naar Afrika te zenden. Do Arnh. Ct. vindt dit een goed idee. In Nigritië, Nnbiëen Middel-Afrika zullen, meent, ze, dergelijke godsdienstoefeningen beter in den smaak der bevolking vallen dan in Nederland. In den loop van do maand September a. si zal op het marktplein der Voedingstentoonstel ling te Amsterdam een groot schnttersfeost worden gegeven, waarbjj alle deelnemers in 17e eeawsohe kleederdracht zullen verschijnen. Men hoopt natuurlijk, dat de te Amsterdam nog bestaande zes handboogschntterjjen aan het feest zullen deelnemen. Het electrische vat op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen, opgeslagen door de bekende wijnhandelaars Ferwerdi en Tieman, blijft bij voortduring zijn aantrekkingskracht op de bezoekers oefenen. Het smakelijk glaasje wijn wordt dan ook op smakelijke wijze voorge- diend. Zoo ontvangt men thans weer, behalve het aardige bakje, waarop n de wijn wordt aan geboden, met vermelding van dea prijs per flesch, een kleine verrassingvoor do dames bijv. een frissche roos en voor de hee ren een doosje lucifers of iets anders, onver schillig of men een glaasje Bordeaux- of Rijnwijn, Portwijn of Sherry voor een dub beltje of wel een glas Caampagne voor een kwartje neemt. Door praktische aanwending van duinwa ter worden de wijnen op temperatuur van ge middeld 60 a 62 graden Fahrenheit geleverd en evenzoo wordt bij te groote warmte het vat uitwendig dcor koud water besproeid. Het vat zelf is ongeveer op dezelfde wijze ingericht als de bekende weeg- en trekttoestellen. met dit onderscheid, dat hier de electriciteit te baat is genomen en inplaats van een gleufje, zes gleufjes voor een dubbeltje en zes voor een kwartje zijn aangebracht. Daarboven staan de wijnsoorten vermeld, zoodat men het geld slechts in het glenfje behoeft te werpen onder den naam van den wijn, dien men wenscht. Door de politie te Alkmaar is een schipper aangehouden en naar bet hnis van bewaring gebracht, die zich wederrechtelijk een beele scheepslading turf had toegeëigend. Uit Domburg schrjjft men aan de Midd. Ct. Wanneer de zee kalm en het weer goed is, wordt wel eens met het sleepnet in zee ge- vischt. Zoo ook Woensdagochtend. Onder de verschalkte zeebewoners waren ook een paar zalmen, Salmo salar. Ean er van is bewaard om onderzocht te worden ten opzichte der kuitrijpheid. De zalm, die door de rust en het voedsel, welke de diepte der zee hem aanbiedt, een vette visch met rood vleesch is geworden, zwemt togen den tijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2