gmnManMq §erLichten. laat veel te wenschen over. De operatie, welke zij eenigen tijd geleden heeft ondergaan, heeft niet die gunstige gevolgen gehad, welke men er van koesterde. De vorstin heeft veel te lijden van zenuwpijnen, zoodat er veel kans bestaat, dat zij weder eenigen tijd onder be handeling van dokter Mezger komt. ZWITSERLAND. Het wordt thans volkomen bevestigd, dat de aartspriester Molo, pastoor van Bellinzona, door den H, Stoel is benoemd tot Apostolisch Administrator van het Zwitsersche diocees Tessino met het karakter van bisschop. Zater dag werd daarvan officieel kennis gegeven aan den kantonalen Raad van State, die aanstonds besloot Mgr Molo met die benoeming geluk te wenschen en den H. Stoel er voor te be danken. Bij klokgelui werd het heugelijk nieuws den volke verkondigd. Mgr Oastelli, die sinds het overlijden van mgr Lachat het diocees bestuurde, is door den Paus tot de waardigheid van protonotarius apostolicus verheven. Een radicaal blad, het Luzerner lagblatt, dat den toestand in Zwitserland beoordeelt, erkent, dat de zaak van den godsdienstvrede grooten vooruitgang maakt. Het blad zegt o. a.: De kwestie der bisschoppen is geregeld. Mgr Mermillod is uit de verbanning terugge keerd en te Genève wordt, naar het schijnt, eene ernstige verzoeningspolitiek gevolgd. De Bondsraad heeft de oud-katholieken losgelaten en weldra zal de vrede geheel hersteld zijn. Schiedam, 5 September 1887. Aan het commissariaat van politie zijn als op Btraat gevonden aangegeveneen schort met geklenrden rand, een eind zinken goot, een wandelstokje, en paar nieuwe garen dames- handschoenen, het onderstnk van een gouden oorbel en een bloedkoralen ketting met gouden slot. Donderdagavond zal door Schiedams man nenkoor Orpheus in den tuin der Offioieren- vereeniging een concert worden gegeven, waar bij o. a. ten gehoore zullen gebracht worden Aeerlands tnannenzang van C. C. A. de Vliegh en Denk aan mij van Joh. J. Verhulst. Over eene uitvoering van beide nummers door Orpheus", ter gelegenheid van het XVIÏe Nederlandsche ZiDgersfeest te Nijmegen, lazen wij in de AmsterdammerDagblad voor Nederland het volgende »De afzoaderlijke voordrachten van lieder- tafels leverden heden avond opnieuw het be wijs, dat voor het succes veel minder afhangt van het aantal dan van het gehalte der zangers. Amstels mannenkoor, zoo talrijk opgekomen, legde het zeer bepaald af tegen zijn stadgenoot Apollo en beiden moesten de vlag strijken voor Orpheus uit Schiedam, dat onder de voortreffelijke leiding van den heer De Vliegh met evenveel beschaving als vuur een paar nummers voordroeg, en zich vooral door onbe rispelijke uitspraak van den gezongen tekst onderscheidde." Zaterdag middag is alhier van de haring- visseherij binnengekomen de logger Schiedam, gt. J. Bakker, met volle ladingal het zout wa3 verbruikt. De Minister van W. H. en N. heeft door den Hoofddirecteur der Posterijen doen uit maken, dat gedrukte enveloppen, voorzien van postzegels, als drukwerk mogen verzonden worden. Het is verboden, om geldswaardige papieren als drukwerk te verzenden, doch enveloppen met postzegels maken daarop een uitzondering. Op 22 Aug. jl. ontving de heer D. J. H. Van Tussehenbroek alhier 50 zoo danige enveloppen uit Groningen als druk werk, doch de ambtenaar der posterijen zette eenvoudig op het adres »is geen drukwerk" en bezwaarde het postreeht met 15 ets. Deze 15cts. zijn aan den heer Van T. terug be zorgd. Naar wij vernemen zal de heer Armand Sassen, direoteur der Rijkspostspaarbank, eer lang voor geruimen tijd naar Indiö vertrekken om aldaar den dienst voor een postspaarbank te regelen. Arnh. Ct. Het aantal zieke militairen te Middelburg neemt nog steeds toe en bedraagt reeds 250. De jniste oorzaak dier talrijke ziekte-verschijn selen is nog niet met zekerheid op te geven. Ter gelegenheid van de terugkomst van Domela Nieuwenhuis nit de gevangenis, had den de Haagsche socialisten eene betooging op touw gezet. De politie, die den optocht wilde beletten, welke zich bij Nieuwenhuis' rij tuig had aangesloten, kwam in botsing met de socialisten, die met steenen naar de politie agenten wierpen. Eerst toen de hulp der hu zaren was verschenen, gelukte het den troep uiteen te drijven en nadat hij zich later in Walhalla vereenigd had, werd op bevel van den hoofdcommissaris van politie het lokaal ontrnimd. Van de zijde der socialisten werd nog getracht een huzarenpaard met een mes te steken en wierp men hier en daar uit poor ten met keien op de politie, waardoor de hoofd agent Briegel aan het hoofd werd gewond. De politie behield ten slotte het veld en wist hare arrestanten in veiligheid te brengen. Zondag jl. heeft de beruchte volksleider zijn plechtigen intocht in de hoofdstad gedaan. Een aantal partijgenooten waren Domela Nieuwen huis tot Nieuwensluis tegemoet gereisd. Te 10.25 stoomde de trein met het hooge gezel schap het station binnen. Nieuwer huis nam met twee hem vergezellende dames plaats in eeu ge reed staand rijtuig en reed stapvoets, door tien andere rijtuigen met partijgangers gevolgd, door de menigte tot aan de Hoogesluis vanwaar het ia draf langs den Amstel naar het Volkspark ging. Er werd met hoede a en petten gezwaaid en hoerah geroepen, sommigen klemden zich zelfs aan het rijtuig vastdoch eene groote menigte hield zich geheel onverschillig en toonde aldus niets met de betooging op te hebben. Op het Volkspark was den roode vlag ge- hesohen en het lokaal prijkte met eene ver siering van groen en rood. Eene groote menigte wachtte Nieuwenhuis aldaar op, ter wijl eene nog grootere menigte nieuwsgierigen voor het hek van het park verzameld was. Nadat de stoet te elf uren in het Volkspark was aangekomen, trad Nieuwenhuis even voor 12 uren de vergadering binnen. Hij werd met een bloemenregen begroet en eenoorvur- doovend hoerah werd te zijner eere aange heven. Aanstonds betrad hij het tooneel.dat met groen en roode rozen was versierd en nam in een rieten leuningstoel naast zijn tante plaats. Nadat Fortuijn met zware hamerslagen stilte had verkregen, werd Nieu wenhuis door de vrouwen ouder begeleiding van een viool het welkomstlied toegezongen. Vervolgens werd door verschillende spre kers op hevige wijze uitgevaren tegen de „laffe koningsknechten", die hun aanvoer der tot een martelaar hadden gemaakt. Ook Nieuwenhuis zelf voerde het woordhij bedankte de leden van den centralen raad voor hun krachtig optreden tijdens zijn ge vangenschap, en bood. hun een deel van de hem vereerde bouqnetten aanten slotte waar schuwde hg tegen vergoding van zijn persoon, waardoor der socialisten-zaak schade zou lijden. Nadat de gewone sooialistische liederen waren gezongen en Nieuwenhuiti ook namens de Belgische socialisten was gekomplimenteerd, was de feestelijke ontvangst te 2 uren 15 geëindigd, waarop Nieuwenhuis nog eenigen tijd met zijne familie bleef wachten, tot het Park door allen ontruimd was, en zieh ver volgens weder, vermoedelijk naar den Haag, verwijderde. Door het beleidvol en kalm optreden der politie werden orde en rust be waard. Iemand die Domela Nieuwenhuis aan zijn huis bezocht, schrijft aan het D. v. N. De heer Nieuwenhuis is bijna onherken baar geworden de haard is geschoren, het hoofdhaar kort afgeknipt en hij ziet er mager en zenuwachtig uit. Hij is het toonbeeld van iemand, die vervallen is door geestkrank heid, en zelfs zijn stem klinkt abnormaal, dof en hol. Hg verklaarde zieh niet te beklagen te heb ben over zijn behandeling in de gevangenis en vertelde, dat men hem de vrijheden had toegestaan, die met de bepalingen der wet overeen te brengen waren. De eerste drie weken van zjjn verblijf in de cel was hij verplicht zich bezig te houden met het plakken van doosjes daarna werd hem beter werk gegevenhet oopieeren van dictaten, en den laatsteu tijd van zijn verblijf hield hg zich onledig met het vertalen uit het Franschook deze bezigheid werd hem van buiten de gevangenis verstrekt. Te Amsterdam is Vrijdag avond een kind in eenen regenput gevallen en daarin ver dronken. De ouders waren even uitgegaan om wat speelgoed voor den kleine te koopen, die den volgende dag vijf jaar worden zou. (A.) Vrijdag avond, ongeveer 9 uur, kwamen twee mannen meteen tilbury dr. Arentz van Amstel veen halen voor een bevalling. Eenige stappen op weg werd hij aangegrepen en in een sloot ge slingerd. De aanranders zijn onbekend. Dr. A. kwam met den schrik vrij. De politie doet onderzoek. Het kind van eenen schipper viel van een door het Zuider-Buitenapaarne bjj Zaandam gaand vaartuig te water. De heer B. liep met zijnen houd juist langs dsn wal, toen dit plaats greep. De hond sprong onmiddellijk te water, greep het kind in de kleertjes, kwam er mede naar het land en redde het zoodoende van eenen wissen dood. Opmerkelijk is het, dat de hond in gewone omstandigheden wei gert uit het water te apporteeren. Aan „de Schans," iu de nabijheid van Klnn- dert (tegenover Ooltgensplaat) is een schip, tengevolge van het ruwe weer, omgeslagen, met het treurig gevolg, dat de geheele be manning, ondanks alle aangewende pogiugen tot redding, haar graf in de golven vond. Uit hoeveel personen de equipage bestond ot waar bet schip thuis behoorde is niet met zeker heid te zeggen. In den nacht van Woensdag op Donderdag hoorde te Tilburg een ziakebroeder, die wegen» de ziekte van eenen der huisgenooten ten huire van den heer Vrancken aanwezig was, een g0' druisch en vernam een metaalklank, alsof meB met het zilverwerk bezig was. De ziekeoppasse* nam een jachtgeweer ou loste eeu schot n het venster, op welken zwaren slag de buur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2