No 2874, "Vrijdag 9 September lOo Jaargv VERSCHIJNT DAGELIJKS- jimttnlanfocM Bureau: Markt, E, 357. JljpMU <§D*pcht. frankrijk. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden .ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 0-0 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regels Elke gewone regel meery-lu Voor herhaalde plaatsing worden billijk# overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Het katholiek congres voor sociale aange legenheden, dat sedert Zondag jl. te Luik vergaderd is, heeft Maandag en Dinsdag jl- zijne beraadslagingen voortgezet. Zij worden steeds voorafgegaan door het opdragen van de H Mis om den zegen des Hemels over den voorgenomen arbeid af te smeeken. Het onderzoek tot opsporing van de middelen, om eene sociale bevrediging tot stand te brengen, heelt geleid tot het voorstellen van verschil lende maatregelen, vraardoor de toestand der arbeiders en hunne positie in de maatschappij zouden verbeterd worden; dat daarbij de godsdienst als een eerste voorwaarde gerekend wordt, behoeft wel niet betoogd te worden. BULGARIJE. Volgens nadere berichten uit Bulgarije is de toestand aldaar niet zoo verbeterd als aan vankelijk werd gemeld. Het blijkt, dat de verschillende partijen, zelfs met het gevaar voor oogen, dat Bulgarije's onafhankelijkheid bedreigt, hunne onderlinge geschillen niet kun nen vergeten. De partijtwisten en de strijd tnsschen het wereldlijk en het geestelijk ge zag duren steeds voort. De minister-president Stambouloff heeft den opperbisschop der Bulgaarsche schismatieke kerk, die in 1878 werd afgezet en sedert in een klooster te Constantinopel vertoefde, teruggeroepen en opnieuw als exarch erkend. Ook onder het leger heerscht groote ontevredenheid. Er worden officieren-vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen de houding van den vorst, die Bulgarije tot een oorlog met Rus land wil voeren. Prins Ferdinand zou alzoo hebben ingezien, dat hij het in Bulgarije niet zal kunnen hou den en daarom zich-zelven de eer willen voorbehouden, door vrijwillig heen te gaan. Reeds werd gemeld, dat hij gisteren morgen Sofia verlaten zoude, doch dit bericht is voorbarig. Wel echter wordt hij op zijn land goed te Vacz in Hongarije verwachtin ieder geval zou zijn vertrek met een troonsafstand gelijk te achten zijn. Het Ntue Festher Journal zegt te kunnen mededeelen, dat prins Ferdinand eerstdaags naar Hongarije komt en aldaar eenige weken vertoeven zal. Hij zou op zijn landgoed te Vacz wachten tot er in den algemeenen toe- stand ten opzichte van Bulgarije meer helder heid gekomen zal zijn. Een vertrouwd vriend van den prins, naar aanleiding van dit bericht om inlichting gevraagd, heeft bet bericht van het Hongaarsche blad niet gelogenstraft. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft een schrijven gericht aan den Opperpresident van de provinciën Oost- en West-Pruisen, waarin hij er zijn leedwezen over betuigt, dat hij met het oog op zijn gezondheid, moest afzien van zijn voornemen om de oefeningen van het eerste legerkorps bij te wonen. Pe Keizer uitte zijn beste wenschen voor den bloei en de wel vaart der beide gewesten Prins Albrecht wordt te Koningsbergen zeer gevierd. Al de feesten, ter eere van het verblijf des Keizers ontworpen gaan door. De apostolische nuntius te Weenen Mgr. Galimberti, die reeds met eene bijzondere zending naar Pruisen vertrokken was, is door prins Bismark uitgenoedigd, naar Kissingen te komen. Na machtiging daartoe van het Vaticaan ontvangen te hebben, is hij naar deze badplaats vertrokken, ten einde gewicn- tige kwestiën te hespreken, betreffende de stelling en den maatscbappelijken invloed van den H. Stoel. ENGELAND. Het Hoogerbuis heeft gisteren bij de tweede lezing de wetten betreffende het reglement voor de ontginning der kolenmijnen en den aankoop van kleine pachthoeven door de boe ren aangenomen. Dr Morell Mackenzie ontving een schrijven van markies van Salisbury, waarin hem wordt meegedeeld, dat de Koningin zoo tevreden is over de behandeling van het halsgezwel van haren schoonzoon, den Kroonprinsvan Dmtsch- land, dat zij hem de ridder-waardigheid wil verleenen. Ajoeb-Khan kwam eenige dagen geleden in Afghanistan, maar werd dadelijk weer over de grenzen gejaagd. Hij zou thans in e Perzisch distric Ghalen vertoeven en daar elk oogenblik gevaar loopen van gevangen te worclen genomen. In den eergisteren gehouden Ministerraad deelde de Minister van Oorlog mede, dat de door hem ontvangen mededeelingen over de mobilisatieproef de uitnam'ende resultaten, door de vertegenwoordigers der pers gecon stateerd, bevestigen. Bij het ministerie van buitenlandscbe zaken heeft men nog geen enkel bepaald bericht ontvangen omtrent de abdicatie van prins Ferdinand van Coburg. Uit eenige berichten wordt echter afgeleid, dat hij besloten ee voorloopig Sofia te verlaten, om zich naar zijne landgoederen in Hongarije te begeven. ITALIË. Ten einde mede te werken tot de verzoe ning van Kerk en Staat, hebben de italiaansche katholieken het plan gevormd, ter gelegener tijd bij de Kamers eene monsterpetitie in te dienen. Een der belangrijkste blijken van ondersteuning van dit plan werd dezer dagen ontvangen van graaf Cesar de Castagneta, Senator en Minister van Staat. In een brie aan de Unit a Catelica verklaart degeleerde minister, dat bij bet thans als eene geloofsver zaking zou aanzien, de zittingen van den Senaat bij te wonen. Hij herinnert aan de woorden, welke hij in den Senaat te Florence uitsprak, waarin bij het onvoldoande der waarborgenwet deed uitkomen. Zijne voorzeg ging werd maar al te zeer bewaarheid. ROME. Binnenkort wordt een gezant vanMenelik, koning van Choa, op het Vaticaan verwacht. Hij brengt den H. Vader geschenken en een brief namens zijn Torst. Menelik en zijn vollt behooren tot de Koptisch# schismatieke Kerk, maar de katholieke missionarissen zijn te Lhoa altijd zeer goed ontvangen. De bewoners van Choa vereenigen zich thans, gelgk men weet, met de Abyssiniërs tegen de Italianen. Schiedam, 8 September 1887. Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam van 3 Septem ber 1887. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer Mr. A. K. J. Van der Drift. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Ter lezing zijn rondgezonden: Jaarverslagen over 1886 der Kamers van koophandel en fabrieken te Vlissingen, Win schoten, Delfzijl, Sneek, Dockum, 'sGraven- ha^e en 's Hertogenbosch; Het jaarverslag over 1836 der Handris- karner te Hannover en het Hannoversches Gewerbeblatt", »The ÜDainber of Commerce Journal" van 5 Juli en 5 Angudus 188/; De 7e 8e en 9e aflevering (1887) van de verzameling van consulaire en andere ver slagen en berichten over nijverheid, hanael en 8cbe0pv&BTt j Het verslag over 1883 van de Algemeen e Maatschappij van Levensverzekering en ljji. rente te Amsterdam, het verslag over den landbonw in Nederland over 1885 Het uitvoerig en beredeneerd verslag ovei den toestand der Provincie Zuid-Holland ovei 1886; H. E. Moss en Cos. steamship circular var 18 Augustus 1887

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1