10a Jaar£„ Zaterdag 10 September 1887. No. 2875. VERSCHIJNT D AGE 1.1J KS. Bureau: Markt, E, 3 57. SljMmMit (©wpcht. COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advartontiën Van 1—6 regelsZ0-60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. lie deide algemeene vergadering van het katholiek congres te Luik werd Dinsdag jl. gehouden. De voorzitter, mgr Doutreloux, las ®en schrijven voor van graaf Albert de Mud, "waarin hij zijn leedwezen betuigt dit jaar het congres niet te kunnen bijwonen. Daarna hield Dr, Sehaepman een welsprekende rede voering over de vereenigingen en de katholieke beweging, die het eeuwfeest der revolutie zal vieren door vervanging der rechten van den Wensch" door de rechten van God, welke Volgens het woord van Do Maistre de eigen lijke waarborg zijn voor de rechten van het Volk. Do Hollandsche redenaar werd luide toegejuicht. Dezelfde bijval viel den Spaan- schen professor Cépéda ten deel, die namens zijn landgenooten de te Luik vergaderde katholieken kwam begroeten. De Parijsche advocaat Hubert Valleraux en de abbé de Pascal spraken ook over het nut der vereenigingen. De eerw. heer Winterer, lid van den Duit- schen Rijksdag, hield vervolgens onder groote geestdrift der vergaderden eene overschoone rede over de noodzakelijkheid en hoogdrin gendheid, dat de katholieken zich aandeop- «h.uuiioucu zien aan ae op lossing der sociale kwestie wijden. Wijzende op den verbazenden vooruitgang van het socialisme en het gevaarlijke der socialistische stellingen, waarin duizenden gelooven, zeide de genoemde spreker De werkman, die de socialistische organen leest, zou het h rt van een engel en het geloof van een apostel moeten bezitten, om de verleiding te weer staan. De Staat wil thans het socialisme be strijden, maar bij kan dat niet zegevierend doen, want hij wantrouwt de Kerk. De rede naar sprak verdervan desociale werkzaamheid der Kerk, de bode des vredes. Hij beval den priester de bestudeeriDg der sociale kwestie aan. De werkman die lijdt, zal aan den priester openbaren, wat hij aan geen as der wil bekend maken. Amerika heeft zijn Ridders van den Arbeid, Europa moet zijn Aposttlen van den Arbeid hebben. Ten slotte wees de spreker op de groote werkzaamheid van Leo XIII en zoovele bisschoppen tot oplossing van het groote sociale vraagstuk. De vergadering bracht den uitstekenden redenaar een ovatie. BULGARIJE. De voorgenomen zending van generaal Ernroth naar Bulgarije kan thans als voor goed mislukt beschouwd worden. De Porte had zich, radat Rusland het vooi stel tot deze zending had gedaan, tot von Bismarck ge wend met het verzoek, dat hij als gewezen .president van het Berlijnseh congres dit voor stel der mogendheden in overweging zou geven. Harerzijds verklaarde zij, dat zij de verantwoordelijkheid voor zulk eene zen ding, die wellicht tot bloedige gevolgen zou leiden, niet op zich wi'de nemen en dat de generaal in ieder geval slechts toegevoegd zou worden aan Arti-Effendi, die als Russisch commissaris naar Sofia zou gezonden worden. In den loop der week zijn de antwoorden der mogendheden op Bismarck's voorstel bij de Poi°te ingekomen. Oostenrijk was er beslist tegen en waarschuwde voor de gevolgen; Engeland evenzeer. Italië zou er zich alleen mede kunnen vereenigen, indien bet strookte met de wenschen der Bulgaren; alleen I rank- rijk nam bet zonder voorbehoud aan. Daarop ontving eergisteravond de Bulgaar- sche regeering van haren agent te Constan- tinopel het bericht, dat de Porte aan den Turkschen gezant te St Petersburg een tele gram gezonden heeft, waarin zij den wensch uitspreekt, dat du de zending van generaal Ernro'h is mislukt, Rusland zijne verdere inz'chteu over deze zaak der Porte kenbaar moge maken. Bij deze mededeeling werd tevens gevoegd, dat de Porte opnieuw een rondschrijven heeft gezonden aan de mogend heden, maar de inhoud daarvan nog niet bekend is. Uit Bucharest wordt aan het I ransche dagblad Paris het volgende gemeld: In diplo matieke kringen wordt verhaald, dat de prins van Coburg al zeer geringen dunk heeft van de zedelijke eigenschappen zijner Bulgaarscha omgeving. Telkens als hij genoodzaakt is eenig officieel banket bij te wonen, dat ter zijner eer gegeven wordt, nuttigt hij bijna niets Thuis gekomen, gebruikt hii dan wat bouillOD, die hij zelf gereed heelt gemaakt. Zijn kok heeft in last geen Bulgaavsche be dienden voor de keuken te bezigen. DU1TSCHLAND. De Sc/iies volksz. verklaart nogmaals ten stelligste te kunnen mededeelen, dat de Prui sische regeering zich formeel verbonden heeft, voortaan geen bezwaar te maken tegen pastoors benoemingen wegens de vervuiling van pries terlijke plichten of de uitoefening van burger rechten. Het blad licht dit nader toe door de hijvoeging, dat het staats-veto met meer zal worden ingebracht op grond, dat een priester ter zake van gemengde huwelijken, kei kelijke begrafenis, godsdienstonderwijs, ker kelijk recht van vereeniging enz. eeneandeie zienswijze heeft aan den dag gelegd, dan de regeering is toegestaan en dat zu ks evenmin geschied n zal wegens deelneming aan de verkiezingen of aan eenige andere beweging op het gebied der soc'ale belangen. Blijkens bericht uit Rome z;et de H. Stoel in deze formeels verbintenis der regeering een grooten stap voorwaarts tot het terugerlan gen der vroegere kerkelijke vrijheden. Op de loyale uitvoering der verbintenis van de zijde der regeering mag men zich verlaten, maar of de ambtenaren en plaatselijke overheden er zich streng aan zullen houden, betwijfelt de Schlcs. volksz. Het blad wekt daarom de katholieken op, steeds het oog op de stipte naleving dezer verbintenis te houden. ENGELAND. Het Hoogerhuis beeft gisteren het reglement op de mijnwerken met geringe wijzigingen van redactie aangenomen. Het and-re ont werp, ten doel hebbende het verkrijgen van kleine grondeigendommen voor de Schotsche boeren gemakkelijk te makenis onveranderd aangenomen. In het Lagerhuis heeft sir James Fergus- son het bericht bevestigd aangaande eene landing van Duitschers op Samao, waartegen de Brifsche en Amerikaansche consuls hebben geprotesteerd; ook het bericht, dat Ajoub-Khan naar Perzisch grondgebied is terugverdreven, alwaar men hoopte hem spoedig te kunnen gevangen nemen. FRANKRIJK. De mobilisatie en daardoor tot heden ver kregen allergunstige resultaten, welke zelfs ran Duitsche zijde erkend worden, brengen de hoofden van vele Franschen op hol. Da dagbladen zijn vol van ronkende volzinnen en zelfs de France, die tot nog toe met deza proefneming gespot heeft, begint te raas'»allen van patriotisme. Wat zou eene mobilisatie niet zijn in tijd van oorlog, roept zij uit: 3 millioen soldaten zouden de wapenen op- nemen, enz. Moge de uitslag de groote verwachtingen der Franschen niet te leur stellen, wanneer dit soldaatjespelen eens werkelijkheid mocht worden! SPANJE. De Spaansche regeering zcu voornemens zijn eene algemeene amnestie voor alle poli tieke veroordeelden en uitgewekenen toe te Het dagblad Times Democrat" meldt, dat eene kleine troep, onder aanvoering van eena zekeren Eeriben, naar Caybarien op Cuba vertrokken is, waar zij zich zal aansluiten aan eene sterkere macht, met het doel eenen guerilla-oorlog tegen de Spaansche overheid te ondernemen. De bende is goei voorzien van wapenen en ammunitie, waaronder dyna miet. Zij is vertrok k<n ineenkleinschip.dat gebruikt wordt voor den sponzenhandel op Key West.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1