10a Jaarg.. Zondag 11 en Maandag 12 Sept. 1887. No. 2876. jiijil lomer Moort eei Bjjws6l._ VERSCHIJNT DAGELIJKS. Slapeen ©wicht. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.30 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advsrtontiën Van 1—6 regelsZ0-60 Elke gewone regel meerO.tO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. katholiek congres voor de sociale be - la»gen werd Woensdag jl. te Luik gesloten. ■%r- Oariuyvels en Z. E. kardinaal Lange- n!®ux spraken nog over de noodzakelijkheid, zicb 8 an de bestudeering van het sociale Vraagstuk te wijden. Handelt, handelt snel, ïe'de Z E. Na vervolgens buide te bebben 8®hracbt aan da mannen, die het congres hebben belegd, wilde de kardinaal bet congres sluiten met het devies Ad majoretn Dei SÏoriam, ter meerdere eere Gods. In de kathedraal werd daarna een Credo en Te Deum door de 1500 aanwezigen gezongen, terwijl ten slotte de zegen met het A. H, Sacrament door mgr. den bisschop van Luik werd gegeven. BULGARIJE. Het schijnt thans vast te staan, dat priüs Ferdinand, Bulgarije niet verlaten zal en geen afstand van den troon zal doen. De prins neemt alle maatregelen voor een lang verblijf in Bulgarije. Hij laat livereitin voor zijne bedienden maken en vertrekken worden in bet paleis te Sofia voor zijne moeder gereed ge maakt. De minister van oorlog zou aan de officie ren van het garnizoen te Sofia verklaard heb ben, dat in geval eener Russische bezetting de Bulgaren weerstand zouden bieden tot een hunner beschermers Oostenrijkhen ter hulp kwam. Het Bulgaarsche Roode Kruis is door de Oostenrijksche regeering gemachtigd, in Oostenrijk-Hongarije een loterij-leening tot een bedrag van 6 millioen te plaatsen. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgem. Ztitung weerlegt op nieuw het beweren van de Kölnische Zeilung als zou Duitschland's politiek ten opzichte van Bulgarije voortvloeien uit een verlangen om van Rusland eene concessie te'verkrijgen. Wij zouden niet weten (zegt het eerstge noemde blad), waarin die concessie van Rus- land's zijde zou moeten bestaan. Wij koesteren ten opzichte van de Russische regeering noch vrees, noch hoop, en verwachten niet, dat zij iets zal doen of zal nalaten, wat zou neer komen op het brengen van een offer aan eigen belang of waardigheid. Wat de Duitsche politiek in het Oosten betreft, deze houdt niet op Duitsch te zijn, wanneer zij bovendien met die van Rusland overeenkomt. De kracht der Duitsche politiek bestaat in hare onafhankelijkheid, in haar niemand of niets vannoode hebben, ook tegen over Rusland. Daarom bestaat er geen reden om aan Rusland diensten te bewijzen, voor welke wij wederdiensten verwachten zouden. De pers behoort derhalve niet de dwaling te helpen ingang vinden, als zou Duitschland van Rusland een certificaat van goed gedrag noo- dig bebben. ENGELAND. De Minister Fergusson heeft gisteren in bet lagerhuis verklaard, dat Engeland Malie- ton heeft erkend als koning van Samoa en m9t hem als zoodanig verdragen gesloten heefr. Ayoub Khan's volgelingen zijn in Afgha nistan door de troepen van den Emir omsin geld geworden. Hij zelt werd met eenige der zijnen op Perzisch grondgebied teruggedreven. De Shach beeft zijne gevangenneming bevolen. Ten aanzien van het Indische budget ver klaarde de minister Gorst, dat de vooruit zichten op het oogenblik minder gunstig zijn tengevolge van de behoeften van Opper-Birma. Daardoor en door den wisselkoers is het oor spronkelijk geraamde overschot voor 18S7/8 een vermoedelijk te kort van een half millioen rapijen geworden. Financieel is Opper-Birma eene teleurstelling, maar de Minister hoopt, dat het in een niet al te ver verwijderde toe. komst zijne eigen behoeften zal dekken. De afgevaardigde O'Brien moest gisteren voor het vredegerecht van Mitchelstown (Ier land) verschijnen, beschuldigd van opruiing van pachters tot weerspanning aan de wet. Daar hij echter niet verschenen was, vaardigde de magistraat een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit. In de stad, welke vol met volk was, heerschte over dit besluit groote op gewondenheid. Eene openbare vergadering werd gehouden om have verontwaardiging uit te spreken over de handelingen der da ggering. Een zestigtal politie-agenten, die rondom de officieele stenografen geschaard stonden, werden door de menigte metsteen- worpen en stokslagen aangevallen en verplicht te wijken. Toen versche idene agenten zwaar gewond geraakten, werd het bovel tot vuren gegeven. Blijkens nadere berichten omtrent den vreeslijken schouwburgbrand te Exeter in het graafschap Devonshire zal het aantal dooden niet ver beneden de «.'00 blijven. Woensdag jl. had de begrafenis der tot dan toe gevonden lijken plaats. £4 lijken waren tct vormlooze massa's verkoold, zij werden in 16 doodkisten verzameld en grafwaarts geleid door perronen, die betrekkingen missen en dus niet weten of zij soms onder deze lijken behooren daaren boven werden nog 50 enkele lijken ter-aarde- besteld, zoodat in het geheel 114 lijken van slachtoffers dien dag grafwaarts werden ge dragen. FRANKRIJK. De bekende Fransche geneesheer Pasteur beeft van den Keizer van Oostenrijk bet Groot kruis van de IJzeren Kroon bekomen, waar aan den titel van baron is verbonden. Het Journal des JDébats behelst een telegram uit Weenen, waarin gemeld wordt, dat aldaar in de staatkundige kringen verhaald wordt, dat Bismarck slechts dan eene arbitrage in de F uigaar sche kwestie op zich zou nemen, indien de mogendheden, die het tractaat van Berlijn geteekend hebben, een verzoek in dien zin goedkeurden. De Oostenrijksche consul- generaal te Sofia heeft la.st ontvangen om Bulgarije te verlaten. Le Temps meldt in eene dépêche uit Bul garije, dat de Fransche consul te Rutscbuk waarschijnlijk teruggeroepen wordt. Hij zou verscheidene naamlocze dreigbrieven hebben ontvangen. Er moet te Rutscbuk "volslagen anarchie beerschen. De regeering laat d» huizen afbreken der bewoners, die gehoorzaam heid aan bare bevelen weigeren. OOSTENRIJK. De Minister van Buitenlandscbe Zaken heeft scherpe vertoogen gericht tot den Servischen gezant wegens de strenge maatregelen, die de minister-president Risticz in Servie tegen de Oostenrijksche financieele instellingen heeft genomen. Te Weenen wordt verteld, dat de ontmoe ting van keizer Wilhelm en den Czaar te Stettin niet zal plaats hebben, tengevolge van vertoogen van da regeering te Weenen. Kalnoky zou te Berljjn hebben doen verkla ren, dat, als de samenkomst mocht plaats hebben, de openbare meening in de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie daarover zeer verstoord zou zijn, en hij vei plicht zou wezen, de politiek der Oostenrijksche regeering geheel van ce Duitsche los te maken. SPANJE. De Jberia, een der ministerieels Spaansche bladen, deelt mede, dat het bericht als zou de regeering van plan zijn weder een ontwerp tot bet verleenen eener algemeene amnestia in te dienen, volkomen ongegrond is. Onze Nijverheid. In bet Belgische vakblad Revue universale de la Distiller ie lezen wij bet volgende over onze nijverheid en baar tegenwcordigen toe- ttand, hetwelk wij wel de moeite waard achten onzen lezers mede te deelen daarbij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1