Smiwitlaudachi} echter over het algemeen deze beschouwingen geheel voor rekening van het Belgische blad latend Schiedam is de hoofdplaats van de bran ders-industrie. In deze stad werden na de herroeping van bet edict van Nantes door Fr nsche uitgewekenen van Saintonge en Augoumois, voornamelijk door de familie Nolet, de eerste brandergen gesticht. In 1884 waren daar ter plaatse 364 bran dergen, waarvan slechts 3 met stoomvermo- gen, 27 branderyen, die tegelijk als distil leerderijen dienst doen, 17 distilleerdergen van beide klassen, 62 mouterijen, 15 molens, waar van vier stoommolens, 12 kuiperijen, 6 koper slagerijen en 2 kelderkisten-fabrieken. In 1885 zijn verschillende branders-firma's gefailleerd. Door de verschillende branderijen dier stad wordt jaarlijks geproduceerd ongeveer 460.000 hectoliters jenever van 50 gradeD, 10 millioen kilogram gist en 6 millioen kilogram spoe ling. In 1870 bedroeg de productie 367.365 hectoliters alcoholer waren toen 267 bran derijen. De directe uitvoer van Schiedam bedraagt 60.000 hectoliter van 50 graden en 7 millioen kilogram gist. De kwaliteit van de Hollandsohe jenever is verminderdzij werd vroeger tot 50 gra den sterkte afgeleverd, thans bedraagt de sterkte niet meer dan 40.20 graden en de prijzen zjjn belangrijk gedaald. De belasting op het gedistilleerd is nochtans niet in de zelfde mate verhoogd twintig jaren geleden bedroeg zij f50 thans is zij tot f60 geklom men. De jenever vindt hoofdzakelijk hare afne mers in het binnenland, de koloniën, Enge land en de kast van Afrika. Naar de kust van Afrika wordt eene be langrijke hoeveelheid uitgevoerd, maar hoofd zakelijk slechts van de mindere soorten, welke dikwijls niets anders zijn dan bijkomende producten van verschillende industrieën. Een tijd lang, b. v., werd nietB anders naar de Afrikaansche kast uitgevoerd dan de alcohol nit de meekrapfabrieken, welke met eenige jeneverolie was gemengd, minder om ze te kruiden dan wel om de afschuwelijke smaak eenigBzins te verdrijven. Bij de discussie over de drankwet in de wetgevende vergadering, werd er over geklaagd, dat jenever van de zelfde soort ook voor de oonsnmtie in het binnenland werd bestemd. Zooals wij het reeds ten opzichte van Schie dam hebben geconstateerd is ook door geheel Nederland deze tak van industrie in een toe stand van verval. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan de zeer lage prijzen der producten, aan het heerschende protectionisme in de landen, waarheen eeitijds de jenever werd uitgevoerd Engeland, Duitsch- land enz., (de belanghebbenden houden niet op maatregelen van de zijde der regeering te eischen, waardoor een einde aan dezen toestand zonde komen) doch ook de ontwikkeling dezer industrie, in de staten, welke eertijds belang rijke afnemers waren, zooals Belgie, Frankrijk en Amerika heelt daartoe veel bijgedragen. De Vereenigde Staten, die eirtijds belang rijke hoeveelheden jenever opkochten, nemen tegenwoordig bijna niets meer van de markt. In Belgie is de Rollandsche jenever ver drongen door het binneulandsch product sedert de daar te lande bestaande gelijksoortige fabrieken eene groote uitbreiding hebben ge kregen. In Frankrijk kan zij "niet meer concnrreeren met de jenever uit de fabrieken te Rijssel en te Armentières. Schiedam, 10 September 1887. Vrijdag 16 dezer wordt Z. M. de Koning iu de residentie terugverwacht. Zaterdag 17 dezer zullen te 1 nar des na middags de nienw benoemde leden der beide Kamers den eed in handen des Konings, in de groote zail ten paleize in het Noordeinde afleggen, terwijl de opening der Kamers Maan dag den 19n op het gewone uur en met het gewone ceremonieel zal plaats hebben. (D, v. Z.'H.) De Prins en Prinses von Wied brachten eergisteren een bezoek aan de koninklijke familie te Soestdjjk. Na een rijtoer door het dorp werden zij te 3.35 door H. M. de Koningin van het station Baarn uitgeleide gedaan. De eerwaarde heeren Foppe, Peters en Bek kers, missionarissen in het bisdom Natchez (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) zul len Zaterdag 17 dezer de zeereis woderom aanvaarden. De eerw. beer Moorman s, die hen bij de terugreis naar het Vaderland vergezelde, zal niet met hen terugkeerenzijn zwakke gezondheid stelt hom een onoverkomelijk be letsel. Wij kondigen het aanstaand vertrek der eerwaardige missionarissen bijzonder ook hier om aan, wijl de liefdegaven voor hun mis siën, en bijzonder voor de Indianen-missie van den eerwaarden heer Bekkers, willen zij haar bestemming bereiken, nog in het begin der volgende week ons moeten worden toe gezonden. (Ti/d.) De voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Moordrecht bestaat uit de heeren J. Boys, te RotterdamC. J. de Man, te Klaaswaal; H. L. Brons, te Schiedam, en W. Ver burg, te Haarlem. Naar de Amst. Ct. verneemt is thans mr. Roest te Rotterdam, aaügezocht om als bur gemeester van 's Grravenhage op te treden. Een viertal daartoe aangezochte heeren moe ten reeds voor de eer bedankt hebben. Alhoewel het gister avond te Rotterdam niet zoo woelig was als eergisteren avond, was er toch veel volk op de been meerendeels nieuwsgierigen, doeh er hadden zich reeds in den laten namiddag weder benden gevormd uit kinderen bestaande, die, vaderlandslievende of anti-socialistische liederen zingende, de stad in alle lichtingen doortrokken. Evenals den vorigen avond sloten zich aan die kinderen later een aantal opgeschoten knapen en ettelijke volwassenen aan. De politie had echter harerzijds hare patrouilles reeds in den vooravond uitgezonden. Overal waar de benden op die patrouiles stuitten, werden zij uiteen gedreven zonder dat daardoor eene ernstige botsing ontstond. Als men niet op aanmaning uiteenging, dan deed de politie een charge, en alles stoot uiteen, meest altijd zoo dat de verbrokkelde deelen van zulk eene bende zich niet later weder saamvoegden. Dit alles heeft echter niet kunnen beletten, dat hier en daar steenworpen op hnizen werden gerieht. Daardoor zijn op verschillende plaatsen weder glasruiten verbrijzeld, o. a. in den spek slagerswinkel vóór aan den Stationsweg, iu eenen ijzerwinkel aan de Kruiskade, in oenen groentenwinkel aan den hoek van de Tniuders- dwarsstraat, in twee hnizen aan de Amman- straat (waarvan vooral het eene zwaar heeft geleden), in een huis aan do Van Oldenbar- neveltstraat, in een huis aan het Visschersdijk in den kcfferwinkel in de Hoofdsteeg, enz. Iu vergelijking "met gisteren wasjde aangerioht» schade echter vau veel minder beteekenis. Tegen middernaoht had de stad haar ge woon aanzien hernomen, eu het is te hopen, dat de rast nu niet verder zal worden gestoord. In den laten avond had eene vechtpartij plaats aan den Binnenweg, waar de in het hofje L&mmetjesgroen wonende sooialisten werden aangevallen. Tot ernstige gevolgen voor eene der beide partijen heeft dit gelukkig niet ge leid. Minder goed is er de kastelein afgekomen vau de tapperjj aan de Gondsohe Wagenstraat, welke gisteren avond werd verwoest. De tapper een socialist, had zich op straat gewaagd, werd herkend en terstond aangerand. Hij nam de vlucht, werd achterhaald en ontving door een steenworp eene nog al ernstige ver wonding aan het hoofd. Door tusschenkomst van da politie is hij voor verder ongeval ge vrijwaard. (A. R. Ct.) Naar aanleiding van een voorval op de Witte Sociëteit te 's-Hage heeft, naar wij ver nemen, Zondag morgen op Belgisch grondge bied een duel plaats gehad tnsschen twee Haagsche heeren, M. en S. (TV. R, Ct.) Het optreden eergisteravond in het Kurhaus te Scheveningen van den 8-jarigen pianist Jo seph Hofman, nit Warschau, lokte een bui tengewoon talrijk publiek. Het spel van den knaap wekte dan ook ieders verbazing, bijzonder gemakkelijk en zeker speelde hij het piano concert in C. Mol van Beethoven, een wals van eigen compositie, een mazurka en een nocturne van Ohopin, eenPolacca van Weber en een wals van Chopin. Luide toejuichingen vielen den jeugdigen kunstenaar ten deel. (A. A.) Den 20n Sept. zal van des namiddags 1 5 uur op het terrein der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen de tentoonstelling plaats hebben van spijzaD, die in da keuken voor het gebruik zijn bereid. Bij gelegenheid van het Nederlandsche Taai en Letterkundig Congres te Amsterdam zul len de leden op Woensdag 14 September des avonds te 10 uren, onmiddellijk na de ont vangst ten Raadhnize door het gemeentebe stuur, een bezoek brengen aan het oud- HollandBChe Marktplein der tentoonstelling. Zij zullen bjj die gelegenheid door de hoofd- commissie op recht feestelijke wijze ontvangen worden. Het geheele Marktplein, zal, naar men verneemt, alsdan giorno verlicht zijn. De Nederlandsch-Vaticaansohe Tentoonstel ling werd gisteren vereerd met een bezoek van Z. D. Hoogw. Mgr. P. M. Snickers, aartsbis schop van Utrecht, vergezeld van HD. secre taris dr. A. C. M. Scbaepman en Mgr. H. Poppen, deken van Amsterdam. In eene bijeenkomst van een groot aantal Katholieken te Amsterdam, onder leiding en ten huize van mr G. de Brnin gehouden, werd tot eene feestelijke viering van 's Pausen gouden priesterfeest besloten. Er werd bepaald, dat er eene buitengewone bedeeling aan de armen zal plaats hebben en dut er in het begin van het volgend jaar een groot concert zal worden gegeven, waarvoor als hoofdnummer van het program wordt gewaagd van de feestcantate van pastoor Lans, terwijl bij het le Deum van Neukomm ook nog plan bestaat, om een feestgezang van Richard Wagner, getiteld Liebesmahl der Apostel uit te voeren. {Zie verder het Bijvoegsel).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2