Sitmntfoitdacty Jtotftlttem Uit Cuba wordt bericht, dat drie oproerige Jibustiers te Matanzas zijn gefusilleerd. Sedert het personeel der tolbeambten te Ha vana vermeerderd is, zijn de tolinkomsten in die kolonie vermeerderd. Schiedam, 15 September 1887. Burgemeester en Wethouders, gezien de missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 6/9 September jl., B no. 2100 (le. afd.) G. S. no. 51/2, daarbij toe- zsndende een afschrift van het proces-ver- baal en van het advies der Commissie, uit hun midden benoemd tot het opnieuw aan- hooren der bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van onteigening van percelen voor den aanleg van een gemeenschappelijk Station te Schiedam, ten behoeve van den spc^weg van Botterdam naar Maassluis; C Jet op art. 13 der Wet van den 28 Augus tus 1851 Staatsblad no. 125); Brengen ter algemeens kennis, dat genoemde sfukken, onder toevoeging van die, toegezon den bij misssie van genoemd Collegie dd. 25 Juli jl., B no. 1711 (le. afd.) G. S. no. 1/2 welke stukken mede op deze zaak betrek king hebben en reeds vroeger ter visie heb- ben gelegen voor ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche zaken zal a. s. Zaterdag, 17 September, niet plaats hebben. De opbrengst der Rijksmiddelen in Augustn9jl. bedraagt f 9.393,479.621/2 tegen f8.533,543.37 in die maand van 1886. Sinds 1 Jan. jl be droeg de opbrengst f 68.325.323.87i/2, tegen f68.999,524.02 in 1886 en een raming voor 8 maanden van f71.306,932,80. Van wege den Waterstaat wordt de Nieuwe Maas geheel opgemeten en gepeild, ten einde overal de juiste diepte te weten en of er ook stroomverandering heeft plaats gehad, en zulks in verband met den waterweg van Rotterdam naar Zee. In buitenlandsche vakbladen wordt verze kerd, dat de Nederlandsche regeering voor nemens is, de eilanden Java en Celebes telegraphisch te verbinden. Men geeft zijn verwondering te kennen, dat Borneo en andere voorname eilanden nog niet met andere stro ken in electrische gemeenschap staan. (Stoomp.) Z. M. de Keizer van Duitschland heeft jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken, benoemd tot ridder le klasse van de orde van den Rooden Adelaar van Pruisen. Van 4 tot en met 11 September zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 80 «toom- en 13 zeilschepenvertrokken 78 stoom- en 16 zeilschepen. De heer J. A. de B. te 's-Gravenhage, die gisteren aangehouden werd onder ver denking van in zijn huis met eene revolver te hebben geschoten op twee politieagenten, is nog denzelfden dag naar het huis van be waring overgebracht. Hjj heeft, wegens zijnen slechten gezondheidstoestand, verblijf op de pistole aangevraagd. Volgens de Avondpost verkeerde de heer de B. reeds sedert lang in ljjdenden toe stand en heeft hij den aanval in een soort van razernij gepleegd. De heer Van Wassenaer van Catwijck li, volgens Het Vad., zoo ver hersteld, dat bij reeds weder een kleine wandeling heeft ge maakt. Men meldt uit Haarlemmermeer ,dat zich ten gevolge van een onlangs gedane oproeping meer dan 200 personen hebben aangemeld, om als ploeger naar een drooggemaakten polder in Frankrijk te gaan, terwijl er slechts 8 noodig zijn. Bij de laatste trekking der Staat3loter viel de prijs van f 25,000 op een briefje van den heer G. O. te Amsterdam. Hoe verblij dend hij en elk ander met zulk een buiten kansje zou zijn, er deed zich hier een geval voor, dat alle vreugde wegnam. Er was name lijk verzuimd het briefje te vernieuwen voor de klasse, waarin de prijs gevallen was, en had dus het kantoor, waar het briefje genomen was, recht de uitbetaling te weigeren. De teleurgestelde prijswinner begaf zich naar P. G. Van der Wijst, bij wien het briefje was gekocht. Ofschoon de heer Van der Wijst tengevolge van een klein verzuim van den hou der van het briefje, dus den daarop gevallen prijs bad kunnen behouden, is deze toch door hem uitbetaald. Naar men verneemt wordt door den Officier van Justitie te Amsterdam wederom een socia listen-proces aanhangig gemaakt, en wel tegen den dichter" van het Welkomstlied ter eere van onzen vriend en voorganger F. Domela Nieuwenhuis na zijne onverwachte invrijheids- stelling 31 Augs. 1887," wijze „Voor Koning en voor Vaderland waakt ieder jongen meS," beter bekend als de kinderaubade in de April feesten. De »dichter P. C. De R., volgens onderschrift, volgenp Recht voor Allen De Ruijter, zal zich namelijk voor den rechter moeten verantwoorden voor de woorden van het couplet, waarin Z.Exc den Minister van Justitie beleedigende woorden worden toege voegd. Het lied werd gedurende de feestelijke ontvangst vau Domela Nieuwenhuis te Am sterdam op Zondag 4 September in en om het Volkspark verkocht en verspreid. Ter derde boter-expositie, op de voedings- tentoonstelling te Amsterdam, zijn 18 inzen dingen bekroond, onder wie van de firma Veth Co, te DolftConféderatie te Delftshaven, en uit het buitenland Gerabton Coigny te Ko- penhagen. Het aantal kaasinzendïngen bedraagt 15, waaronder uit Leiden, de heer Los; uit Oudshoorn, de heer Spruit; uit Delftshaven, Conféderatie, en 3 uit Parijs. Van Tessel vertrekken deze week tal van personen naar Noord-Amerika. Vele gezinnen maken zich gereed om binnen kort ook naar de nieuwe wereld af te reizen. Bijna allen, die van dit eiland vertrokken, vonden er een goed bestaan. Men schrijft ons uit Groningen Hij is, gelukkig, weg, de onruststoker F. Domela Nieuwenhuis. Honderd tegen één dat in de laatste maanden geeu courantenberichtje meer vreugde bij het ordelievend publiek heeft gewekt dan dat 'twelk de Nieuwe Groninger Courant heden gafD. N. vestigt zich met terwoon te Genève (Zwitserland), Hij zoekt zijn vriend Roorda van Eysinga dus op, den briefschrijver van het radicale Groninger Weekblad, het vieze persprodnet uit het Noorden. De taal van Recht voor Allen zal nu wel spoedig het toppunt van brutaliteit hebben bereikt, want evenmin als de »bnrger" van Clarens, zal ook de »burger" van Genève voortaan zijn uitdrukkingen wikken en wegen. Hij zal het Janhagel" opzweepen en aanvu ren tot bloedig verzet waarschijnlijk en zelf buiten schot blijven. De Zwitsersche hoofd stad veilige haven voor revolutionnaire heethoofden krijgt dus ook den vertegen woordiger der anarohistenbent in Nederland te herbergen. Die man zal het plan tot ver nieling de maatschappij mede helpeu voor bereiden, het omwentelingsplan voor zijn eigen Vaderland in gereedheid te brengen. Zekere organen der pers zullen nu weldra zien, kunnen zien ten minste, hoe goed (1!) ze hebben gedaan, voor de gratiëering van een man als Domela Nieuwenhuis op te komen. De held vau Walhalla zil hen uitlachen, ah hij in Zwitserland zijn lijf geborgen weet! Hij zal de revolutie voorbereiden, die God weet het wellicht diezelfde verdedigers zijner onschuld het eerst ongelukkig zil maken. Door bloed en over lijken zal 'tnu eenmaal moeten gaanhij en de zijnen hebben 't gezworen en zweren 't nog dagelijks. 't Wordt daarom nu ten hoogste tijl, zich aan te gorden, om den belagers van maat schappij en volk het hoofd te kunnen bieden Geen laffe toegeeflijkheid meer, geen veront schuldigen meer,geenblanw-blauw-liten meer 1 De vijmd waardeert niet de loyaliteit, hjj misbruikt haar, hij wordt er driester en bru taler door. Wij hebben medelijden met de arme misleiden, maar de volksmisleiiers en zij die willens en wetens de oproervaan dragen, behooren als staatsgevaarlijke indivi- dnön te worden behandeld. Domela Nieuwen huis verwijdert zich, om de handen vrij te hebben. De Nederlandsche Regeering neme maatregelen, dat hij en de zijnen zich zien bedrogen ia hun welgesmede plinnen. {lijd.) Omtrent het bezoek van Domela Nieuwen huis aan Groningen wordt, behalve het be kende, van daar aan het Hbl. bericht De straat, waarin het socialisten-gebouw staat, was geheel door de politie afgezet, terwijl de infanterie in de kazerne tot uitrukken gereed Btond. Voor de ontvangst had men de politie- hulp verzocht en toestemming tot het hou« den van een optocht met vaandels en banieren gevraagd. Het eerste was toegestaan, het laatste wijselijk geweigerd, want ware de intocht door muziek, vlaggen, enz. opgeluisterd ge weest, 't zon de vraag zijn of alles zoo rus tig afgeloopen was. Tot toelichting van het besluit van de Cen trale anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging in het district Winschoten, dat zich heeft verklaard voor de kandidatuur van den heer Winkler Prins, schrijft De Standaard'. Aan den heer Winkler Prins wordt de voorkeur gegeven boVen den hoogleeraar Drucker, wjjl deze laatste door zijn geestver wanten wordt aanbevolen o. a. op grond, dat hij de openbare school in de Grondwet wil beveiligen. De beer Winkler Prins heeft zich echter me destander verklaard van de zeven" wien door prof. Bnys een »lichtzinnig votum" is ten laste gelegd. Do landbouwer Janssen met zijn vrouw, te HerweD, begaven zich eergisteren naar hun land, om naar een koe te zien, terwijl de zorg over hun ld/ai811'? kind aan een dienstbode van 6 jaar, werd toevertrouwd. Bij hun tehuiskomst vonden zij het kleinste kind ver dronken. Als het geweten werkt I Gerrit De Jong te Giethoorn, cenige maan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2