Sumenlandacfy Iqtcta. dat door iemand van een zoo gevoelig gestel als de heer O' Brien op te sluiten in een vochtige cel van negen bij vier voet opper vlakte, de regeering duidelijk toonde hem te willen dooden. De Ieren over de geheele wereld zullen er wraak over roepen. Parnell, bleek van opgewondenheid, noemde de be handeling, dezen politieken gevangene aan gedaan, eene langzame marteling. Het ge drag der regeering is laf, dat der politie barbaarsch. De naam van den heer Balfour zal der nakomelingschap als die van een eer- looze worden overgeleverd. De liberalen eischten luide eene enquête omtrent het voorgevallene te Mitchelstown, doch de regeering bleef die weigeren. Een deputatie van twintig afgevaardigden en hooge personen uit Engeland, allen tot Gladstone's partij behoorende, is naar Ierland vertrokken, om de sympathie van Engeland jegens de Ieren in de tegenwoordige cricis uit te drukken. Onder deze bevinden zich de af gevaardigden Conybeare, Graham, Pickersgill, professor Thorold-Roggers, de heer Wilfred en de Anglicaansche geestelijke Page Hopps. De deputatie werd Dinsdag door den Burge meester van Dublin ontvangen. Te Mitchelstown vreest men voor ongere geldheden bjj de begrafenis van het tweede slachtoffer der onlusten. De autoriteiten en de benden der parnellistische partij zullen een gevecht tusschen het volk en de politie trlfchten te verhinderen. Schiedam, 16 September 1887. Voor Het Vaderland is het een raadsel hoe He Standaard kan vreezen voor de verwerping van de additioneele bepalingen van de nienwe Grondwet door de Eerste Kamer. Zij zelf ver zekert, dat de heeren Van Nispen en Van Pallandt beiden voor de reform-bill zijn, en het is zeker dat de Staten van Noord-Holland in de plaats van den heer Pijnappel een voor stander daarvan zullen kiezen. Dan immers blijft het getal tegenstemmers 11 (de heer feumitz meegerekend, die de vorige maal afwe zig was), als de heeren Elout en Muller niet van gevoelen veranderen. De aanneming is derhalve verzekerd, zelfs voor het geheel on denkbare geval, dat alle tegenstanders aanwe zig zijn en er van de voorstanders zes ontbreken. De Arnh. Ct. ontvangt de volgende mede- deeling „Zeer waarschijnlijk is het nienwe Eerste Kamer lid, van Pallandt van Neerijnen, min ol meer conservatief, of wil men liever, min der geprononceerd liberaal dat zijn neef en ligt daarin waarschijnlijk de reden, dat enkele weifelende leden der Prov. Staten met de anti liberalen hebben willen meegaan, om dan toch wat toe te geven. Van Pallandt van Neerij nen vergezelde omstreeks 1857 kroonprins Willem op diens tocht in de Middellandsche Zee." De heee K. T. baron Van Ljjnden is, naar men meldt, tot vertegenwoordiger van Neder land benoemd in het permanent bureau, dat door het te Zurich gehouden internaiionaal congres tegen misbruik van sterken drank is ingesteld. De heer Van Kerkwjjk, lid van de tweede Kamer der Staten-Generaa), is gisteren naar Milaan vertrokken, ten einde als vertegen woordiger der Nederlandsche regeering het internationale spoorwegcongres Dij te wonen, dat den 17en September te Milaan zal geopend worden en ongeveer 10 dagen zal duren. Door de bekende firma Thomas Cook Sons te Londen zij thans goedkoope reis ge legenheden van daar naar Nederland geor ganiseerd, en wel wekelijks met de nienw gebouwde stoombooten der maatschappij Zee land van Zaterdag tot Maandag of Dinsdag naar Vlissingen en terug, met inbegrip van logies in het Nieuwe bad-Hotel aldaar"en op 24 dezer met den dagdienst over Vlissin gen naar Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Utreoht en Arnhem, k unnende de terugreis bin nen 8 dagen weder met den dagdienst dagelijks geschieden. De Nieuwe Schouwburg aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam is gisteren avond ingewijd met eene uitvoering van Beethoven's ouverture Zur We the der Hauses en de opvoe ring van een tooneelstnk van Rosier Paassen. De inwijding werd met een feestmaaltijd be sloten. Bij het korps pontonniers te Dordrecht had Maandag eene eigenaardige plechtigheid plaats, naar aanleiding van het volgende. Bij eene der oefeningen viel een pontonnier, bij het uit werpen van een anker, te water. Daar de drenkeling niet meer boven kwam, liet de sergeant Leu onmiddellijk het anker lichten, vermoedende dat hij op de eene of andere wijze aan het anker vastzat. Dit bleek wer kelijk het geval, toen de man met het anker boven kwam. Het was namelijk in eenen zijner broekzakken vast gaan zitten en had hem zoodoende medegesleep t. De drenkeling was binnen korten tjjd geheel hersteld. Het toonen van zooveel tegenwoordigheid van geest, en het ving nemen van maatregelen, wensch- ten de officieren te beloonen. Zjj deden dit door de uitreiking van een zilveren remon toir-horloge. De toespraak van den komman- deerenden officier, luit.-kolonel Romswinokel, werd door het geheele korps nitbnndig toe gejuicht. De weduwe Neven, te Lekkerkerk, smaakte in de vorige week het voorrecht haar lOlen verjaardag te berdenken. Voor haren leeftijd is zjj nog eene krasse vrouw. In Recht voor Allen heeft Domela Niea- wenhuis de pijl van den Parth afgeschoten. In een advertentie in dat orgaan zegt hij Voor de talrijke bewijzen vau vriendschap en toegenegenheid, ontvangen uit alle oorden des Lands en zelfs daarbuiten, betuig ik mijn oprechten dank, evenals voor de bewijzen van haat, die mjj anoniem werden toegezonden zulke lafaards durven niet eens hun naam noemen met de verzekering, dat ik mijn plicht hoop te volbrengen, zonder mij daar van te laten afbrengen door de betaalde die naren der kliek, die het volk er onder wil honden om zelve een gemakkelijk en aange naam leven te kunnen leiden. De dienst der vrijheid is een zware dienst, mogen wij daarin steeds trouw worden bevondenLeve de sociaal-democratie (In Zwitserland 1 Red.) {lijdt) Gisteren namiddag kwamen de Prins en de Prinses Von Wied per vierspan van Scheve- ningen te 's Hage aan, om een tochtje door het Bosch te maken. Aan de brng bij de Diergaarde gekomen, gleed het bijdehandsche paard door de gladheid der rails uit, viel en bezeerde zich aan vóór- en achterpooteD, ter wijl het volgend tweetal aan het steigeren ging Verscheiden personen, waaronder de knecht van den stalhouder Van Starrenburg en een militair, boden hulp en brachten de paarden tot staan. De Prins en de Prinses stegen uit het rijtuig en Z. D. H. reikte aan de ijverigste helpers eene belooning uit. Het voorspan werd naar de stallen gebracht en de Vorstelijke Per sonen, van de schrik bekomen, zetten de reis per tweespan vooit. (Jj.) De Koninkljjke familie Von Wied begaf zich gisteren middag voor een uitstapje naar Rot terdam. Het verblijf van de Vorstelijke per sonen te ScheveniDgen zal waarschijnlijk nog tot het laatst dezer maand dnren, waarna zij direct naar Nenwied zullen afreizen. D De eerwaarde heer Peters, missionaris in het diocees Natchez (Miss.), verzoekt ons, van zjjnentwege innig dankbaar melding te maken van een aanzienlijke gift zes zilver-metal- lieken a flor. 1000 door zijn eerw. van een edelmoedigen weldoener hier te Lande ontvangen en aan te wenden ten behoeve van de arme negers, die aan de zorgen van zjjn- eerw. zijn toevertrouwd. De bescheidenheid van den gever, die zjjn naam wenscht ver borgen te honden, verhoogt ongetwijfeld da verdienste zjjner aalmoes en mag een over vloedige vrucht ervan doen verhopen. {lijd.) Kapitein Tyler van het Leger desHeils'% is gisteravond door zekeren Jansen in zijn woning te Amsterdam met eeu zwaai blok zoodanig op het hoofd getroffen, dat de heer Tyler hevig bloedend neerzeeg, zjjn bewnstzgn verloor en bedlegerig is. Jansen is gearresteerd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Gisteren werd te Amsterdam het XXe Neder- landsch taal eil letterkundig oongres geopend. Het wordt door verschillende specialiteiten uit Noord- en Zuid-Nederland bijgewoond. Volgens de Köln. Ztg verwacht men te Wiesbaden, dat weldra de naamlooze vennoot schap tot stand zal komen, die zich zal be zighouden met de verwezenljjking der groot- sche plannen van het Mezger-Sanatorium. Is eenmaal die vennootschap opgericht, en slaagt men er in om het noodige geld bijeen te krij gen, dan zal men wel niet langer twijfelen, zegt genoemd blad, aan het tot stand komen dezer schoone zaak. Prooes-verbaal is opgemaakt tegen een vrouw te Amsterdam, die een kind ontvoerd heeft, dat door de rechtbank was toegewezen, aan den van haar wettig gescheiden man. De socialisten aan de Zaan hebben eeu der hunnen verloren, een vrouw, die zich bekeert heeft. Vroeger was ze zóó ijverig, dat ze het niet bij de theorie liet, maar ook de beginselen in toepassing bracht. Zoo haalde ze eens bij een bakker, een geestverwant, een goeden voorraad brood en vertrok met de woorden „Zie zoo, jij hebt nog genoeg, en ik heb nu ook wat we bennen immers socialisten!" Doch nu Aal haar droomen niet ziet ver wezenlijken, heeft ze zioh bekeerd, „want van deelen komt toch niets, en daar was het me juist om te doen Ook gaat ze nu weer trouw ter kerk, uit vrees dat de diakonie hiar anders mocht overslaan Haarl. Dbl.) Een der jeugdige leerlingen aan deHoogere Burgerschool te Sneek werd door andere jon gelieden zoo gesard, dat hij zijn drift niet langer meester was en een der leerlingen van het gymnasium, zekeren M, een messteek in de borst toebracht. Gelukkig is de wonde gebleken riet levensgevaarlijk te zijn. Nog nimmer had men inde omstreken van Dokkum zooveel last van appel- eu peredieven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2