ImiwiilHitdHCfy itqidtteir. Palermo vier gevallen van cholera voor en vier dooden. Te Castellamare werden 20 per sonen door de ziekte aangetast en bezweken er 6 personen aan. Te Messina was bet aan tal aangetasten 152 en dat der dooden 48. ROME. I>e Yalicasussclie Tentoonstelling. Uit Rome wordt bericht, dat de voorbe reidende werkzaamheden voor de Vaticaansche tentoonstelling in vollen gang zijn. Met het afwerken van het inwendige der tentoonstellingslokalen is men reeds veel ge vorderd en nog steeds wordt met den grootsten ijver voortgewerkt. Op het einde dezer maand zullen zij wel geheel in orde zijn. De galerijen en de zalen slaan geheel af zonderlijk. Het houten beschot is reeds bijna overal met linnen overdekt; de gaslichten hangen op de daar voor bestemde plaatsen de gewelven, die eene clatr-obscur tint dra gen, worden ondersteund door sierlijke kolom - men van een groenachtig bronzen kleur. De groote eerezaal heeft een prachtige overwel» ving, die door grootsche pilaren wordt ge dragen, volkomen gelijk aan die der peristyle van het museum Chiaramonti met hetwelk de zaal in verband staat. De lokalen, voor de tentoonstelling bestemd, beslaan een oppervlakte van ongeveer 4500 vierkante metersonder den vloer van den beganen grond bevindt zich eene inrichting tot het verwarmen van buizenlangs den grond liggen tal van brandkranen, gereed om in het onverhoopt geval van brand dezen onmiddellijk te kunnen bestrijden. Daaren boven liggen de Pauselijke pompiers met hunne uitstekende machines en hunne geheele uit rusting in den Noordelijken hoek der ten toonstellingsgebouwen gekazerneerd. De architecten, graaf Vespignani en ridder Manucci, die ook het toezicht over de uit voering hunner bouwplannenhebbengehouden, beginnen met het oog op de massa's aan vragen tot plaatsing van de zijde der verschil lende nationale en vreemde comite's, er thans ernstig aan te denken, eene houten galerij te bouwen in de eerste dreef van den Pauseljjken tuindaarin zullen alle landbouwproducten worden geplaatst, die als geschenken zullen inkomen. Onderwijl leggen beeldhouwers en marmer werkers de laatste hand aan de grootsche relie's van het voetstnk der kolom, die in het midden verrijst ter herinnering aan het Vaticaansch concilie. Op het voet stuk prijken de wapenschilden der Pausen Pius IX en Leo XIII. Schiedam, 17 September 1887. Burgemeester en Wethouders brengen, in gevolge Art. 5 der Wet van 28 Jnnil881 {Staatsblad no. 97>, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van C. J. E. Van Tiel, huisvrouw van H. H, Vos, te Rotterdam, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het pand aan de Hoogstraat alhier E. 310, Van verschillende plaatsen komen reeds berichten omtrent de voorbereidselen, die ge maakt worden voor eene waardige viering van bet aanstaande Gouden Priesterfeest van Z. H. Pans Leo XIII. Het doet ons daarom bijzonder genoegen te kunnen melden, dat men ook in onze stad er reeds op bedacht is geweest, deze grootsche gebeurtenis op plech tige wijze te herdenken. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat zich bier ter Btede een commissie heeft ge vormd, die eene waardige feestviering ter gelegenheid van 's Pausen Gouden Jubilee zal voorbereiden. Deze commissie bestaat uit de heide pastoors dezer stad, de zeercerw. heeren W. C. van jjleegeu en M. J. A. Lans, en de heeren W. A. Beukers, M. L. Honnerlage Grete, W. A. Nolet, A. M. den Draak, C. J. Wouterlood eu B. H, P. Timmerbaas. De Nationale Kolfwedstrijd, welke a. s. Maandag en Dinsdag in de Sociëteit „Harmo nie" alhier zal gehouden worden, belooft zeer geanimeerd te zullen zijn. Niet minder dan honderd vijf en twintig kolvers zullen aan dezen wedstrijd deelnemen, waarvan er circa honderd uit verschillende streken des lands zullen overkomen. Aan den Korps wedstrijd zullen veertien van de zestien Bondsvereenigingen meedoen. De toebereidselen, welke de Kolf vereeniging »Schiedam" voor deze feestelijke gelegenheid gemaakt heeft, voorspellen veel goeds. Wij hopen op deze feestviering nog nader terug te komen. Nadat aanstaanden Maandag de zitting der Staten-Generaal ia de Vereenigde Vergadering zal geopend zijn, komt nog denzelfden namid dag, te 3 uren, de Tweede Kamer bjjeen. Er zullen dan twee commissiën benoemd worden tot onderzoek der geloofsbrieven, om Dinsdag ochtend daarover rapport uit te brengen. De uitslag der herstemmingen voor de Twee de Kamer, maakt de partijverhouding in de Kamer aldus: 47 liberalen, 20 antirevoluti- onnairen, 19 katholieken. De commissie, benoemd tot herziening der wettelijke bepalingen tot bestrijding van vee ziekten, heeft haar zittingen hervat aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Naar wij vernemen heeft het scheikundig onderzoek van het vleesch, dat onlangs te Middelburg tot bewaste vergiftiging aanlei ding moet hebben gegeven, aan 't licht ge bracht, dat zoowel het vleesch als het braaksel der ljjders lijkgift of „Ptomaïaen" bevatten. Het is bekend, dat deze stoffen, in het men- scheljjk lichaam gevoerd, ernstige vergifti gingsverschijnselen, zelfs den dood kunnen veroorzaken. (M. Ct.) De directie der stoomboot Stad Heusden die Maandag 11. het tjalksohip Elizabeth op de Maas bij het Kralingsoheveer in den grond heeft gevaren, heeft daarvoor aan den eigenaar van het schip eene schadevergoeding uitge keerd van f2400. Naar wij vernemen, zijn heden nacht door een feilen brand, een pand met 6 woningen beneden aan den Slnisjesdijk te Charlois geheel in asch gelegd. De woningen zonden op Woensdag 28 S3p- tember, door notaris Van Bnuren te Charlois in afslag worden gebracht. Iemand, die »mooie" broodjes bakt I De bakker O. te 's Gravenzande bezat een lot in een buitenlandsche loterij, waarop een prijs van f5000 was gevallen, die eerst over 10 jaren zon worden uitbetaald. Daar hij evenwel behoefte aan geld had en niet zoo lang wilde wachten, was bg bereid, dat lot ver onder de waarde te verkoopen. Bij ver schillende personen meldde hij zich daarvoor aan, vertoonde hun het lot en liet hnn tevens ook de trekkingslijst zien, waai uit werkelijk bleek, dat de zaak geheel in orde was. I Eindelijk vond hij iemand, die hem f 100 ter hand stelde in ruil voor het lot en de lijst, terwijl men overeenkwam, dat hij een week later het overige van de ^vastgesteld0 scm zon ontvangen. Maar toen twee dageo verloopen waren, was O. nergens te vinden en had de kooper de overtuiging gekregen» dat de trekkingslijst op een zeer slimme wij00 was vervalscht. En weder een paar dagen later kwam hij tot de ontdekking, dat d0 bakker de hem ontfutselde f 100 gebrnikt had, om voortaan in het land, waar het Ame- rikaansehe koren groeit en knnstmeel ver vaardigd wordt, zijn beroep te gaan uitoefe nen. A.) Omtrent den negenjarigen pianist Jozef Hoff mann, die deze week te Scheveningen zijn0 hoorders door zjjn spel in verrukking bracht, wordt gemeld, dat hij niet alleen een virtuoos in het pianospel is; maar ook in ander op zicht buitengewoon is ontwikkeld. Naast zijne moedertaal, het Poolscb, spreekt hij ook met gemak de Rassische, Dnitsche, Pransche en Engelsche taal. Een waar wonderkind aldas Donderdag avond is Jozef Hoffmann in het karbaas voor het laatst opgetreden; daarop is hij met zijne onders naar Engeland vertrok ken, waar hij reeds heden weder zijn bewon derenswaardig spel moest doen hooren. Hg is thans op eene kunstreis, waarvoor hem een som van f 60,000 is toegezegd. Niet onvoor delig is dus znlk een kind voor zijne onders. De heer A. J. de B., in Den Haag, ia in voor- loopige hechtenis gesteld ter zake van poging tot doodslag en niet wegens poging tot moord- Voorbedachte rade was niet in het spel. f Zie verder het Bijvoegsel). De Meubelen-Tentoonstelling te Rotterdam. In de bovenzaal der Sociëteit Harmonie (Doele) te Rotterdam wordt gednrende deze maand de Tentoonstelling van Ameublemen ten gehonden, welke door de Directie van de vennootschap »Kouinkljjk Nederlandsch Han- delsmnsenra" te Amsterdam is uitgeschreven. Deze tentoonstelling, tot éan vak beperkt, mag vrij goed geslaagd heeten en schijnt nan haar hoofddoelhet bevorderen van de Neder- landsohe meubel-industrie tegenover de bui tenlandsche concurrentie wel te znllen beant woorden. Zij is verdeeld in vjjf afdeelingen als volgt le afd., salon-ameublementen. Deze bestaan uit een salonkast, een salontafel, een kanapé een étagère- of speeltafeltje, twee fauteuils en 6 stoelen. Dit alles te zamen mag, wil het voor de bekroning in aanmerking komen, de prijs van f 600 niet te boven gaan. Doof een 14tal fabrikanten werden dergeljjke salon- ameublementen ingezonden. De tweede afdeeling, huiskamer-ameublemen ten, telt 22 inzendingen. Deze ameublemen ten bestaan meerendeels nit een buffet, eeU dressoir, een uittrektafel en 2 voltaires of andere gemakkelijke stoelen. Het is in deze afdeeling een vereiscbte, dat zulk een ameu blement, om voor de bekroning in aanmerking te komen, voor f 350 wordt geleverd. In de derde afdeeling, slaapkamer-ameuble menten treft men aan 27 inzendingen, iedef bestaande in een tweepersoone-ledikant, ee» linnen of hangkast, een tafel, een toilet- e" nachttafel en 4 stoelen. Znlk een ameuble ment, moet voor f350 geleverd worden, oo* een der uitgeloofde prijzen te knnnen ver werven. De vierde afdeeling bestaat nit schrijftak9 voor heeren en de vijfde afdeeling bevat de'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2