FEUILLETON. Kerknieuws. November 1857 trad hij te Langenboom "n de orde van den fl. Dominions en legde een jaar later te Hnissen de kleine gelofte af. Den 10 Angnatns 1868 tot priester gewijd, werd hem spoedig het onderwijs in de wijsbe geerte opgedragen en van Mei 1865 tot 1867 bekleedde hij de gewichtige betrekking van novicemeester. Zijne wetenschappelijke kennis blonk uit, toen bij den 22 Sept. 1868 in het openbaar 60 theses verdedigde voor den graad van lector. Daarna was hij professor in ver schillende vakken, prior te Hnissen van einde 1872 tot Maart 1875, waarna hij den 10 Juni 1875 naar Curasao vertrok als vicaris-provin ciaal. Hij bouwde een klooster te Pietermaai, voltooide de kerk van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans en toen hjj in 1885 een bezoek nan Holland bracht, werd bij tot Prior van het klooster te Nijmegen benoemd, welke •waardigheid hij nog bekleedt. Pater Joosten's benoeming tot bisschop zal gems te Corapao, waar hij reeds tien jaren met veel vrucht werkzaam was, met groote vreugde vernomen worden. Yan onzen kant willen wij hierbij den wensch uitspreken, dat dit nieuwe episcopaat, tot tal van jaren verlengd, der CnrapaoFChe missie ten overvloedigen zegen, der roemvolle orde van den II. Domi nions tot meerdere glorie moge zijn. Den. Sisten September 1887 heeft de Koning in bijzonder gehoor ontvangen den bnitenge- wonen gezant en gevolmachtigden minister van Z. M. den Sultan van Turkije bij Hoogst- deszelfs Hof, die, namens zijnen sonverein,aan Zijne Majesteit het grootkruis van de opperste orde van Imtiaz heeft aangeboden- De elf wetsontwerpen, houdende verande ringen in de Grondwet, zijn door de Regeering ingezonden met een eerste Memorie van Toe lichting, waarin wordt medegedeeld, dat de indiening geschiedt krachtens art 197 in ver band met art. 196 der Grondwet. Voor de toelichting wordt verwezen naar de over dit onderwerp bereids tnsschen de Regeeriug en de Staten-generaal gewisselde stukken en de daarover in beide Kamers gevoerde beraad slagingen. Als bijlage is toegevoegd de tekst van de Grondwet, zooals die zal luiden na aanneming der thans voorgedragen verande ringen. Na afloop van bet thans voor de openbare zitting aan de orde gestelde, zal de Tweede Kamer hare werkzaamheden in de afdeelingen aanvangen. Aan het hoofd daarvan is ge plaatst het sectie-onderzoek van de ontwerpen tot vaBtelling der grondwetsvergaderingen en dan volgen de Indische begrooting en de Staats- begrooting, dienst 1888. Wordt de Indische begrooting goedgekeurd, dan zal te Rotterdam en Amsterdam een com missariaat vau afmonstering worden geves tigd, waarvan het personeel zal gekozen wor den uit de gepensioneerden en gegageerden van het Indische leger. Daardoor zal ue repa- trieerende militair in de gelegenheid worden gesteld om uit de haven van aankomst ter stond naar de zijnen terug te keeren en niet t zooals tot heden geschiedde, via Harderwijk. De heer Roest, burgemeester der residentie heeft voorloopig zijn intrek genomen in het hotel Groet Keizershof, op het Buitenhof al daar. De heer A. C. Bleys, de bekende Amster- datn8ohe architect, had voor eenige dagen het gelnk in gezelschap van een twintigtal andere pelgrims in audiëntie door Z. H. den Paus ontvangen te worden. De H. Vader, wiens gezondheid blijkbaar niets te wenschen over- liet, deed zich de verschillende leden van het gezelschap voorstellen door mgr. de Wael, den welbekenden en voor Nederlandsche be zoekers van Rome zoo onwaardeerbaren rec tor van Campo Santo. Op verzoek van den heer Bleys verleende de Paus zijn aposfoli- schen zegen aan de leden van de Katholieke Vereenigtng te Amsterdam, aan wier hoofd de heer Bleys staat. In den loop dezer vorige week werd het eiland Terschelling bezocht door den markies Fernando Lotario de Lottaringhi, eigenaar van een groote stoeterij te Florence, die ons paardenras uitstekend bevond en het gevoe len der keuringscommissie wis toegedaan, dat dit ras zeer gemakkelijk zóó te veredelen was, dat het zeer geschikte paarden voor 't leger kon leveren. De landbouwers hebben daartoe dan ook reeds maatregelen genomen en zullen er krachtig mee voortgaan. Ook het rundvee was zeer naar zijn zinhij vond er zeer vele schoone dieren bij, d:e werkelijk in 't stamboek moesten worden opgenomeD. Voor liefhebbars van paarden zijn er nog schoone veulens, en wel ongeveer 150. De voorraad rundvee, ten verkoop, i3 vrij groot. (ff. Ct Vrijdag avond had op den weg tusscben Groesbeek en Nijmegen eone brutale aanran ding plaats. Een 17-jarig meisje uit Groes beek, dat gewoon is met bezems te venten, keerde nit Holland naar de ouderlijke woning terng, bij zich hebbende een redelijk sommetje geld van de opbrengst der verkochte bezems. Zij werd aldaar op eene eenzame plaats door 8 mannen aangegrepen, in een bosch langs den weg gesleept, gekneveld en van haar geld beroofd. De drie bandieten zijn vermoedelijk Dnitschers, en waren gekleed met korte jassen en ronde hoeden. Een hunner had eenen rooden baa-d, terwijl een tweedeeenen knevel droeg. Na den roof van het geld maakten zjj zich door het bosch uit de voeten, en bnu spoor is nog niet teruggevonden. Een treurig sterfgeval heeft te Nijmogen in de laatste dagen de aandacht beziggehouden. Een oppassend man toch, de heer F. R,, wo nende in de Hertogstraat, had bet ongeluk, in een kelder te storten, met het noodlottig gevolg, dat hij eenige dagen later aan de ge volgen van dien val overleed. Men deelt uit Bommelerwaard aan het Han delsblad medeEr gaan sinds eenige dagen zeer ernstige geruchten door de dorpen van de Tielerwaard. De notaris S. te W. moet zich hebben „verwijderd" en een tekort van p. m. 4 ton hebben achtergelaten met nog eenige andere herinneringen. Met betrekking tot de inbraak in de pas torie te Rijen wordt nog medegedeeld, dat de pastoor, de heer I. Doggen, met den kapelaan. Maandag 19 dezer een familiefeest bij zijn zwager, den heer Raaijmakers, te Wouw bij- woonde, waar ook de dienstbode van den pastoor in de kenken behulpzaam was. De dief schijnt met de bijzonderheden goed bekend te zijn geweest en gemeend te hebben, dat de heeren, des nachts niet thuis zonden komen. Beide heeren keerden echter met den trein van 8 uur nit Rozendaal naar Rijen terng. DEN HAAG. Een gebrekkig man, op een bonten been voortstrompelende, stal gisteren nit een weide aan den Rijswijksohen weg een paard. Hij begaf zich er mee naar den Loos- duinschen weg, waar hij het trachtte te ver- koopen. Doch"deTpolit iekwam tnsscbenbeida en nam den paardendief met het gestolen paard mee naar 't commissariaat. UTRECHT. Een vierjarig meisje,^dat eer- gister middag op eene werf aan de Oudogracht speelde, had het ongeluk voorover in het wa ter te vallen. Een knaap van 8 9 jaar, die zulks zag, sprong haar onmiddellijk na en mocht het genoegen smaken de jeugdige dren keling behouden aan wal te brengen. GULPEN. Onder de landbouwers van het naburige gehucht Ingber heerscht in de laat ste dagen oproer. Gezamenljjk vernielen zij eiken nacht, onder het zingen van een hierbij passend denntje, de afsluitingen, welke door dan pachter Moonen gedurende den dag aldaar aangebracht worden om den doorgang van een door het plaatselijk bestuur geschrapt voetpad te beletten. De politie moet nu eiken avond ter plaatse zijn, om groote wanordelijk heden te voorkomen. Op het door genoemde landbouwers ingediend verzoekschrift om het voetpad weder begaanbaar te stellen, is af wij zend beschikt. Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem heeft den weleer w. heer W. G. F. Snickers, kapelaan der parochie vau O. L. V. Hemel vaart te LeideD, benoemd tot professor aan het Seminarie Hageveld, en den weleerw. heer F. T. M. Bnhrs, rector van het R. K. Zie kenhuis St.-Joannes de Deo te 's-Gravenhage, tot vicaris te Veere. De grondslag van bet fartnin. Een aanzienlijk koopman, Sampson Wilder genaamd, beeft onlangs zijne gedenkschriften, waarin verscheiden® aardige en leerrijke anek doten voorkomen, uitgegeven. Hij begon zijne loopbaan in een winkel van zijdewaren en landprodueten te Charlestown in Massacbu- sets. Zjine eerste anekdote, die wij hisr laten volgen, heeft tot opechriftHet begin van mtjn eigen zaken. »Ik bad mijn leeftijd doorgebracht in het geachte handelshuis van Kolone Hanley te Charlestown, wiens weduwe een zuster was van den prins der kooplieden, Thomas Rastel en die een zwager geweest was van den vermaar den koopman John Cadman. Terwijl ik bezig was om de zaken van mijn overleden patroon aa,n kant te doen en onder handelde over eigen zaken, kwam op zekeren morgen een oude klant van buiten in onzen winkel en kocht het een en ander. Hij wenschte echter ook een halve zak Russische tarwe te hebben, die wij niet hadden, maar ik beloofde hem, dat bij tegen den door hem bepaalden tijd bij had gezegd dat hij tegen vijt uur na den middag wear naar buiten gmg het ontbrekende artikel tou hebben. Ik begaf mij daarop terstond naar Boston om daar de bewuste tarwe te koopen. Toen ik haar gekocht had en den vrachtrijder, die gewoon was de waren naar Charlestown te brengen, niet vond, huurde ik eene handkar om den zak met tarwe te transporleeren. Na dat ik nog eenige andere zaken bad gedaan, keerde ik naar Charlestown terug. Toen ik aan de Backstraat kwam, dienaar de brug van Charlestown leidt, zag ik den jongen kruier doodmoe op zijne kar zitten. De arme man zeide.dat hij onmogelijk verder kon komen. Daar ik de waren tegen vijf uur beloofd had en het reeds half vijf was, bad ik geen tijd te verliezen ik ging daarom voor de hand kar staan en schoof haar, gekleed in korte, gele broek met zijden kousen, gestreepte jas en witten hoed, over de brng. Terwijl is dus mijn weg vervolgde, haalde mij de rijke koopman van Charlestown, de heer Cidtnao, in. Hij zat te paard en zeide Wat is dat Is de beer Wilder nu kruier geworden Wat zal ik u zeggeD, mijnheer? w®9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2