10e Jaarg. Zondag 2 en Maandag 3 October 1387. Nu. 2894. jii iii lomer Boort m Broei VERS C HIJNT DAG E L I J K S. gjQpwn ©wpcht. Bureau: War kt, E, 357. HET OCTOBERFEEST. belgie. NIEUW SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs dar Advartentiën Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten ^aangegaan. De feestelijke gedenkdag, welke morgen oor de geheele katholieke wereld met zooveel opgewektheid gevierd wordt, wekt ook in het van iederen waren katholiek evenzeer ernstige als blijde gedachten op. Hij herin- Bert ons aan een der schoonste zegepralen ^an nieuweren tijd, welke de christelijke Maatschappij van den ondergang gered heeft 8 schitterende zegepraal, door der christe- Den Gapens in den zeeslag bij Lepanto behaald °P den machtigen Islam, die de christelijke godsdienst en beschaving door den eereüienst 8n de zeden der muzulmannen trachtte te verdringen. ■En die glorievolle overwinning werd niet op de eerste plaats bevochten met de wape- nen, welke God in den onvermijdelijken strijd der volkeren den mensch heeft geschonken Maar voor alles werd zij verkregen door het Machtig wapen, in den geestelijken strijd zoo ^6er no°dig, het groote wapen des gebeds, °0r Verheven Rozenkransgebed, dat ook M onze dagen de Algemeene Vader der chris tenheid iederen christen als op de lippen zou "willen leggen. De omstandigheid, dat ditzelfde wapen, hetwelk in den strijd der zestiende eeuw met zooveel succes werd ter hand genomen, ook m onzen tijd van zoo hooge zijde als het beste strijdmiddel wordt aanbevolen, leidt ons als van zelf tot eene vergelijking van den grooten kamp der zestiende eeuw met den strijd, dien wij in onzen tijd tegen de vjjanden van den godsdienst en der christelijke zeden hebben te voeren. De groote strjjd der zestiende eeuw was ®aast den feilen kamp der aloude Moederkerk Met het veldwinnend Protestantisme, de strijd Van het christelijk Europa met de belijders "van Mahomed's leer, wier toenemende macht ^„eds dreigender - voor de geheele christenheid Weid. Bei(jer strijd was eigentlijk gezegd hechts een en dezelfde kamp want ook de strijd tegen den Islam werd geleid door de Kerk, vertegenwoordigd doer haar Opper hoofd, den Paus-Koning van Rome. Maar hij was ook vooral één in doel en richting immers, is het voor ieder duidelijk, dat de laatste was de strijd tegen de ongeloovigen, °ok de kamp met het Protestantisme was slechts de strijd tegen het ongeloof. Het Protestantisme moest toch noodzake lijk leiden tot het ongeloof, waarin het thans is verkeerd. De ondermijning en vervalsching der godsdienstige waarheden voert als van zelf tot hare verwerping, als logisch gevolg tot het volslagenste ongeloof, zooals wij het in het meerendeel van hen, die heden nog onder den naam van Protestanten begrepen worden, moeten betreuren. Het is slechts het gewone ontbindingsproces, dat men iD den mensch en zoovele zijner werken kan beschouwen, en welks verloop ons de geschie denis der Hervorming in al zijne bijzonder heden aantoont. Het werk der menschen vergaat evenals zij-zelvenalleen wat God gewrocht haeft blijft, zoolang zijn H. Wil het in stand houdt. De groote strijd der zestiende eeuw was alzoo alleen de strijd der Katholieke Kerk tegen het Ongeloof. En wat is bij anderst de kamp, dien wij in onze dagen zoo onverpoosd moeten voeren, dan de strijd tegen het ongeloof, dat nu eens driest optredend, dan weder sluw langs omwegen zijn doel trachtend te bereiken, zich in duizend bochten en vormen kronkelt, zooals de listige slang haar prooi belaagt, om die des te zekerder te bemachtigen. Maar, is de strijd onzer dagen dezelfde als dien onze voorvaderen in de zestiende eeuw reeds moesten voeren, dan mogen we ook vertrouwen, dat wij evenals zij zullen over winnen, indien we hetzelfde machtige wapen ter hand nemen, waarmede zij reeds met zooveel succes hebben gestreden. De Katho lieke Kerk heeft in den grooten strijd der zestiende eeuw overwonnenzij heeft den Turk tot die machteloosheid gevoerd, waarin hij ten hnidigen dage is vervallen maar ook in den kamp met het Protestantisme is haar de overwinning gebleven. Het Protestantisme heeft de Katholieke Kerk niet kunnen vernietigen; integendeel ligt het vage overblijfsel, dat in onzen tijd nog met dien naam bestempeld wordt, in de stuiptrekkingen des doods, terwijl de Katho lieke Kerk leeft en bloeit. De oude stam heeft door zijne voortdurende levenskracht, voor de verdorde, levenlooze takken en bla deren, welke hem ontvallen zijn, duizenden nieuwe en frissche loten gewonnen, en is tot een bloei gekomen, zooals hij wellicht slechts in de beste tijdperken van zijn bestaan heeft Deze overweging geeft ons moed en doet ons hopen, dat de Kerk, die het ongeloof der zestiende eeuw overwonnen heeft, ook over het ongeloof onzer dagen zal zegepralen immers is Zij alleen daartoe in staat, wijl Zij de beloften heeft van Haren goddelijken Stichter, dat Hij met Haar zal zijn tot aan het einde der eeuwen. En die zegepraal zal door Gods wonder bare voorzienigheid op de eerste plaats te danken zijn aan de groote Pausen dezer eeuw, niet het minst aan den tegenwoordigen Paus, die als een waardig opvolger van den grooten Pius der zestiende eeuw, door het verre na geslacht wellicht de Paus van het Rozen kransgebed zal genoemd worden. Vincit Lea de tnbu Juda »De Leeuw uit Jnda 's stam zal overwinnen". Moge die blijde gedachte ons stemmen tot vermeerderden eerbied en liefde voor onzen grooten Paus. Dat het Lumen in Coelo, het Licht des Hemels, stralend van de zeven heu velen tot in de uiterste schuilhoeken der dwaling en van het ongeloof, allen verlichte, die in de duisternis en in de schaduwen des doods gezeten zijn. Mogen zij in dit hemelsch licht de waarheden des geloofs erkennen en huldigen in Hem, die niet ophoudt, ze der geheele wereld te verkondigen en het worden »een schaapstal en een herder" Dit is voorzeker ons aller innige wensch en tot diens vervulling kunnen wij zooveel bijdra gen door deze Oetobermaand te vieren in den geest en volgens het verlangen van onzen H. Yader Leo XIII. Volgen wij Zijne verheven roepstem, dan gewis zal ook voor ons dit Oe- toberfeest een bron van heil en zegening zgn. De i'ien Public en l Escaut, het blad van den Artwerpschen afgevaardigde, den oud minister Victor Jacobs, komen in dezelfde be woordingen, behoudens slechts één onbedui dende afwijking, tegen het berichtje op van de Eteile Beigedat door de Belgische re geering een voorstel tot invoeiiug van den persoonlijken dienst gedaan zal worden. DÜITSCHLAND. De Duitsche regeering heeft, vooraleer zjj nog heeft kunnen kennis nemen van het re sultaat, waartoe het onderzoek van Eransche zijde omtrent het ongeval aan de grens geleid heeft, en zonder den uitslag van het gerechte lijk onderzoek af te wachten, besloten aan de weduwe van Brignon eene schidevergoeding in geld te verleenen. Dit besluit is gister namiddag door den Dnitschen gezant te Pargss aan den minister Plourens medegedeeld. Keizerin Angnsta heeft gisteren te Baden- Baden haar 76en verjaardag gevierd. Behalve haar gemaal, de Duitsche keizer, en de Keizer van Brazilië, vertoeven thans in het kleine plaatsje de Koning van België, de Groother tog en de erf-groothertog van Saksen Wei- mar met gemalin, prins Heinrich van Pruisen en Prins Ludwig Wilhelm. Gisteren middag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1