Itnitettfandischq te ondersteunen, werkt mes ïsaarhardnekkig tegen, en van daar dat haar pogingen niet met den gewensehten uitslag bekroond worden. Toch zal zij voortgaan met zich het lot van den werkman aan te trekken en aandachtig te luisteren naar zijn grieven. Wij zeiven,zoo vervolgde Leo. Wij hebben aan u gedacht reeds bij het begin van Ons pausschap, toen Wij de beginselen der maatschappelijke orde aan de volkeren in herinnering brachten. En sedert hebben Wij steeds met de grootste be langstelling de katholieke Congressen gadege slagendie in Frankrijk, in Italië, in Duitsch- land en nu laatstelijk ook in België en in Zwitserland zich met de arbeiders-kwestie hebben bezig gehouden, en Wij-zeiven zullen niet ophouden, voor de verbetering van uw lot alles te doen -wat Ons ambt en Ons vaderhart Ons zullen ingeven Hieraan knoopte de H. Vader nog een roerende vermaning aan de werklieden, dat zij toch immer zich zouden verwijderd houden van de valsche profeten, die onder bedriege- lijke voorspiegelingen hen van de Kerk willen aftrekken en hen feitelijk slechts ten verderve voeren. Na een hartelijke aansporing tot onwankelbare trouw aan de Kerk, het H. Ge loof en het gezag, sloot de H. Vader zijn toespraak met den apostolischen zegen voor alle pelgrims en hun betrekkingen, hun vereenigiugen en geheel Frankrijk, Gedurende en na 's Pausen toespraak heerschte er in de audiëntie-zaal, ofschoon er meer dan 2000 personen stonden samenge pakt, de grootste orde en stilte. Graaf de Mun, de president der gezamenlijke gezellen- vereenigingen, had verzocht, dat allen uit eer bied voor den persoon des Pausen gedurende en na diens rede het diepste stilzwijgen in acht zouden nemen. En de mannen, die ge woon zijn te gehoorzamen, voldeden aan dat verzoek met een zelfbedwang als van Fran- sche levendigheid bijna niet verwacht kon worden. Zij deden zich daardoor kennen als mannen van geloof en tucht. Nadat graaf de Mun een kostbaar album aan de voeten des H. Vaders had nedergelegd en alle presidenten tot den voetkus waren toegelaten, beloofde de H. Vader in drie vol gende dagen al de verschillende groepen der werklieden nog afzonderlijk te ontvangen. RUSLAND. Uit Adonischken (Kagniet) wordt gemeld, dat er op de Russisch-Duitsche grens een incident heeft plaats gehad, dat aan de zaak van Raon herinnert. Een Russisch soldaat zou een Duitschen onderdaan, die zich eenige me ters te ver op Russischen grond had gewaagd, hebben doodgeschoten. De Duitsche regeering zou echter dit feit niet als eene schennis der grenzen beschouwen, en het zou dus geen verdere gevolgen hebben. De vervolgingen tegen de geünieerde Ka tholieken gaan met verdubbelde woede voort de geünieerden moeten de wreedste maatre gelen verduren. Geheele gezinnen worden naar Orenburg getransporteerd en al hunne goederen in beslag genomen. In het district Biala zijn alle Katholieke kerken gesloten. Te Lomazy heeft de gouverneur het volk bij eengeroepen en het bevolen tot de Russische staatskerk over te gaan, daarbij voegende, dat de regeering besloten was het Katholicisme uit te roeien. Ook de Figaro bericht, dat de Czaar naar Rusland zal terugkeeren over Zweden en niet over Duitschland, en dat een alliantie is ge sloten tusschen Rusland, Zweden en Dene marken. Schiedam, 24 October 1887. Door Burgemeester en Wethouders is aan Direoteuren der Schiedamsche Spoelingvereeni- ging 6D hunne rechtverkrijgenden vergunning verleend tot oprichting eener fabriek van spoelingmeel aan den Noordvestsingel alhier, wijk B no. 98, kadaster sectie F no. 563. Z. M. heeft boven en behalve de vergoeding van 30 pCt, bedoeld bij art. 45 op het Lager Onderwijs, een subsidie van f3000 verleend aan de gemeente Oirsbeek, voor den bouw van eene school met onderwijzerswomng, waar van de kosten zijn geraamd op f 13,900. Ge deputeerden van Noord-Brabant hadden aan de Regeering voorgesteld, eene buitengewone bijdrage van f7000 aan die hnlpbehoevende gemeente te verleenen. De Regeeriag heeft voorgesteld, hetverbod tegen het visschen met den wonderknil in de Zuiderzee met 2 jaar te verlangen, in afwachting van nadere uitkomsten der proef visscherijen, ook met behnlp van een aan te stellen weten- schappeljjken adviseur. Naar wjj vernemen znllen alle havens, aan de Zuiderzee gelegen, achtereenvolgens in onderhond en beheer bij de Regeering komen. Vooruit bevat een ontwerp-adres, te zen den aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, ter verkrijging van vrijstelling van patentbelasting voor den kantoorbediende. Onder het voormalig Delftshaven is Zon dagochtend een in behoeftige omstandighe den langs de straten rondzwervend man, A. van Donk genaamd,levenloos gevondenin eenen stal, waar hjj zijn nachtverblijf hield. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar den Gongo-staat bestaat door middel van het stoomschip Afrikaan, waar van de laatste bnslichting aan bet postkan toor te Rotterdam is bepaald op 27 Ootober a. s., des morgens ten 7 nre, Zaterdag jl. vierde een hoogst eerbiedwaardig en verdienstelijk priester, Rotterdammer van geboorte, zijn vijftigjarig priestevju'oilé, maar op eene wijze, die de diepe nederigheid van dien heiligen man kenmerkt. Het is de zeereerw. pater J. Looijaard, van de Congregatie des Allerheiligsten Verlossers. Wanneer wij alleen maar van hem vermelden, dat hij steeds de adlatns, de secretaris, de boezemvriend ge weest is van Zijne Eminentie Mgr. Dechamps, den grooten kardinaal-aartsbisschop van Meche- lendat hij dien geleerden schrijver, dien beroemden redenaar, dien grooten Kerkvorst altijd en overal vergezelde en bijstond met hem schier wekeljjka verkeerde aan het Hof van België en in de hoogste kringen van gouver nement en diplomatie dat, hij, wat alles zegt, de rechterhand was van Mgr. Decbamps op het Vatioaansch Concilie dan meenen wij genoeg gezegd te hébben om de groote ge leerdheid, de minzaamheid van omgang, de heiligheid van ^wandel, den adel van ka rakter, de voortreffelijke gaven van dien nederigen pater Redemptorist, van wien de buitenwereld nooit iets hoorde, in korte trekken te teekenen. Nog één trek even wel. Op den dag van zijn gouden priesterjn- bilé, zonden hem uit alle kringeD, ongetwij feld tot zelfs van het Belgisohe Hof, schit terende bewijzen van deelneming, prachtige geschenken zijn toegevloeid maar de nederige religieus bedankte voor alleshjj ver liet des ochtends zjjn kloostercel te Antwerpen en ging zjjn jnbilé-dag in gebed en medita tie doorbrengen op het graf van Mgr. De champs Ziedaar een Rotterdammer, die niet poseert, maar die dan ook nooit tot onze celebriteiten zal gerekend worden 1 (Maasbode.) De Dordrechtsche Ct. meldt: Bij het onderhond, dat de heer Cami''* Dnpny, particulier secretaris van den graaf van Parijs, ons heden verleende, verzekerd® deze dat de bewering der Kreuzzeitmg, a's zou hier ter stede eene conferentie plaat® hebben met monarchistische senatoren en af" gevaardigden ter vaststelling van de gedragslij11 hunner party bij de aanstaande parlementair0 campagne, ten eenenmale onjuist is. De graaf: uit Franfcrjjk verbannen, zal hier eenvoudig zijne politieke vrienden uit het Noorden van Frankrijk ontmoeten; evenals hij dat te St. Rem/ en te Vevay anderen de id, en dat bij die g*' legenheid de politiek zal worden ter sprak0 gebracht ligt voor de hand. Van het vast* stellen eener gedragslijn behoeft trouwens geen sprake te zijn, daar het politiek pro* gramma van den graaf voldoende bekend is» Hij zoowel als zijne vrienden zijn overtuigd dat de eenige regeeringsvorm, welke voof Frankrijks ontwikkeling heilzaam kan zjjn, is* de democratische monarchie. »Wij zijn geen samenzweerders", zoo ging de heer Dnpn/ voort, „gevaarlijk voor het land dat ons lief is; wij willen het alleen den door het huis Orleans, waarvan de graaf de vertegenwoor» diger is, ingevoerden regeeringsvorm terug geven, waaronder het zich gelikkig heeft gevoeld. »De namen dergenen die den graaf hier znllen ontmoeten knnnen niet worden mede gedeeld, daar de graaf zoo min mogelijk druk te van de bijeenkomst wil maken, hetgeen zijne zaak slechts kan sobaden. Dat de vriend schappelijke ontmoeting bier plaats heeft, vindt zijne eenige aanleiding in Hollands be kende gastvrijheid, welke de graaf ten hoogste waardeert. Da Areuzzetiung bljjft ondanks alle tegen spraak volhouden, dat te Dordreoht tnsschen den graaf van Parijs en zjjne getrouwen be» langrijke zaken behandeld worden. Zij meldt, dat Vrijdag behalve de graaf van Parijs, dn hertog van Chartres, de prins van Joinville, de hertog van Nemours, de hertog d' Audiffret- Pasqnier, benevens ongeveer zeventig Orleanis- tische afgevaardigden en senatoren te Dord reoht zijn aangekomen. De graaf van Parijs moet zijnen aanhangers hebben bevolen, elk bondgenootschap met dn groep Clémenceau af te wijzen. Te Nienw-Dordreoht is een kind van 21/} jaar, aan eene onde grootmoeder ter bewaking overgegeven, in het vanr gevallen en eenige uren later aan de bekomen brandwonden overleden. Ongeveer 30 tabakdoozen, 20 portemonnaies, 12 zaadbakken, 15 messen, vijlen, hamers enz, enz. benevens een zoo goed als nienw gevan* genispak heeft men bjj den te Haarlemmermeer aangehouden dief G. de J. gevonden. Met het stoomschip Edamkapt. H. O» van der Zee, zijn gisteren van Amsterdam naar New-York vertrokken 169 volwassen personen, 34 kinderen van 1—10 jaar en 1^ znigelingen. Er waren voorts 12 passagiers le klasse en 34 idem 2e klasse aan boord- De anti-revolutionaire kiesvereeniging Sf derland en Oranje te Helder, heeft tot kan didaat voor het lidmaatschap van de Tweed0 Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar gesteld den heer jhr. O. Hartsen. De benoemingen van notarissen wekken nog' al eens bevreemding of spijt. In de Zutf- wordt thans de aandacht gevestigd op feit, dat onlangs benoemd is tot notaris iew&°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2