ginnettlandBCÏii} lachten, (?-> In deze laatste hoedanigheid heeft Canovas del Castillo Zondag-avond te Madrid eene groote redevoering uitgesproken en daarbij he1 liberale ministarie-Sagasta beslist den oorlog verklaard. Canovas deelde mede, dat de conservatiev3 partij zou voortgaan oppositie te voeren tegen de democratische neigingen van de tegenwoordige regeering, inzonderheid tegen de uitbreiding van het stemrecht en de invoering van het jurywezen. Hij verklaarde zich ook tegenstander van de militaire uit rustingen en van elk plan tot tusscben- komst in de zaken van Marokko, daar de s^aat van financiën en leger dit niet toe laten. Canovas is van oordeel, dat Spanje niet aan een politiek van verovering moet denken, terwijl zij a Pyreneesche grens geheel zonder verdediging is en alle regeeringen van Enropa bondgenooten zoeken, en vermijden zich vijanden te maken. Deze rede heeft in Spanje groole sensatie gewekt. Volgens e8n telegram uit Madrid heeft de ministerraad het ontwerp van den minister van oorlog, tot invoering van den algemeenen dienstplicht, aangenomen. Het Spaansche staande leger zal dan op 300,000 man gebracht worden, terwijl het tot nu toe slechts 182,000 man bedroeg. De oorlogssterkte van het le ger is 870,000 man. Schiedam, 26 October 1887. Door den heer M. van Erkel is, wegens hoogen leeftijd, aan den gemeenteraad eervol ontslag verzocht nit zjjne betrekking van architect dezer gemeente. J Ook „Schiedams Mannenkoor Orpheus "zal deelnemen aan den nationalen zangwedstrijd, welke op 28 en 27 November op initiatief van de »Utrechtsche Mannenzangvereeniging" te Utrecht zal worden gehouden. Het volgende adres is bij den Gemeente raad ingediend Aan den Raad van Schiedam Geeft ondergeteekende met verschuldigden eerbied bij deze kennis, dat, daar bet hem bewust is, dat omtrent de sloot largs den Singel tegenover de Algemeene Begraafplaats, voor zoover dit de R. K. Parochie van den H. Joannes den Dooper betreft, oen overeen- konast met de Gemeente Schiedam tot ^dem- ping derzelve zal gesloten worden. Dat ook hij die sloot, va or zoover die hem toekomt, met den daarbij verlangden vasten grond, zooals dien reeds hem door den heer Van Erkel ongeveer is aangewezen, tot dat doel aan de gemeente Schiedam wil afstaan voor de som van f300 vrij geld-, een som, zeker veel lager als bij onteigeoingswaarde daarvoor naar billijkheid zou moeten betaald worden dat onteigeningsplan, 't welk reeds door Uw Raad, bij mijn ingediend adres van 13 Juli 1885 en in Usv Raad behandeld 14 Aug. daaraanvolgende (behelzende een verzoek tot medewerking tot demping dier sloot), als plan was vastgesteld. Omdat ondergeteekende destijds nog niet had kannen besluiten zijn grond tot aan zijn gebouw af te staan, doch daar hij nu ook dit bezwaar wil opheffen, het voor heden alzoo Uw Raad aanbiedt met het toen voor bem zoo onontbeerljjke, ter verkrijging eener rechte rooilijn. Met beding, de Gemeente Schiedam zorge, dat de thans bestaande riolen en nog enkele nieuwe, die bij demping noodzakelijk worden, hnnnen uitloop behouden, door het daarstellen van een nieuw riool ten kosten der gemeente. Ondergeteekende zal daarvoor ten zijuen kos ten doen ontruimen de boomeo, zal verzetten loodsje, heiningen, hekwerk enz. Dit bovenstaande heeft alleen batrekking op den grond en sloot vóór zijn daar staand gebouw en sloot aan de westzijde, tot aan den eigendom der kerk. Voor dat gedeelte wat van af den grond der kerk ligt in zui delijke richting, znllen de kosten der riooleering door ondergeteekende worden gedragen. Zoo Uw Raad dit mijn aanbod nader toegelicht wenecht, dan is ondergeteekende steeds daar toe bereid. Hoogachtend, J. Van der Bürg Cz. Schiedam, 25 Oct. 1887. In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de Staatsbegrooting (Boefdstnk I) wordt verklaard dat men, met het oog op de Grondwetsherziening, deze begrooting als cre- diet-wet wil behandelen, dus zonder nieuwe organisaties enz. Vele leden verklaarden, den fioancieelen toestand niet zoo gunstig in te zien als de Minister. Men vroeg, op welken grond de Minister in 1888 geen zilverranmuntiug ver wacht, en drong er op aan dat het wetsont werp omtrent de Indische bijdrage in alle geval spoedig zal worden ingediend. In ééa afdeeling verklaarden eenige leden zeer aan het wankelen te zijn gebracht in hnn vertrouwen op den Minister, nu gebleken was dat de bankiars bij de conversie slechts 100 van de 350 millioen hadden verzekerd, wat Diet overeenkwam met de geruststellende ver zekeringen aan de Eerste Kamer. Men vroeg, welke regelen thans gevolgd worden ten aanzien van het uitbetalen van de tractementen der Herv. predikanten, die zich afscheiden. De Minister van Marine heeft zijn wets ontwerp omtrent de onderstand aan ontslagen werklieden nader toegelicht. Het beoogt niet alleen oude werklieden, maar allen die ouder zijn dan 20 jaar. De Minister wil het daar heen leiden, dat slechts een klein aantal, maar dan uitmuntende en goed betaalde werklieden in vasten dienst worden gehouden. De Minietar van Financiën heeft, met het oog op de additioneele artikelen van bet bij de Eerste Kamer aanhangige ontwerp van grondwet, last gegeven, dat de kohieren, ver meldende de aanslagen in de grondbelasting voor den dienst 1888, ditmaal tijdig moeten opgemaakt worden, ten einde het opmaken van de lijsten der hoogstaangeslagenen, in ge val van aanneming der grondwet, binnen den daarvoor gestelden termijn knnnen ge- Bchieden. In verband daarmede zijn ook Ge deputeerde Staten der provinciën reeds aan geschreven spoedig opgave te doen van het getal opcenten op de grondbelasting, dat door iedere gemeente in 1888 zal worden geheven. Het vers'ag in de Sta ais-Courant over de vergiftigiDgsgesehiedenis te Middelburg doet den aldaar gevestigde» slager Leynse niet van een gunstige zijde kennen. Uit het op verzoek der Regeeiing door den officier van justitie te Middelburg ingesteld onderzoek is niet gebleken dat hij desbewnst bedorven vleesch heeft verkocht; wèl wordt hij verdacht, dat bij bedrog heeft gepleegd bij den verkoop van vleesch aan het garnizoen. In plaats van het gekeurde vleesch, dat ten bewijze daarvan met loodjes was voorzien, leverde hjj namelijk ander vleesch, waaraan hij bedriegeJijk diezelfde loodjes had weten te bevestigen, en beging zoodoende het misdrijf, bedoeld bij art. 329 van het Wetboek van Strafrecht. Dj St-.Ct. van gisteren bevat een kon. be sluit van 13 dezer, houdende nadere bepaling6® omtrent het verlies van het recht tot het dra* gen van het eereteeken voor eervollen, langdnri- gen, werkelijken dienst bij de schutterijen. Blijkens beTÏcht van den consnl der Neder landen te San Paulo de Loanda heeft de »camara municipal" aldaar besloten de gemeen telijke rechten op den invoer van alcohol va° 300 tot op 600 reis per decaliter te ve*# hoogen. Uit verschillende plaatsen des lands wor den door vereenigiogen adressen tot de Eerste Kamer gericht, verzoekende het VIII hoofd stuk der Grondwet in het belang van 's lands verdediging te willen aannemen. De Gemeenteraad van Brielle vsrwierp giste ren het voorstel van B. en W. om een agent van politie meer aan te stellen en daaren tegen twee nachtwakers te doen vervalleUf zoodat deze maatregel slechts f 200 meer dat gemeente zoude kosten. De Burgimeester verklaarde daarop zijn eervol ontslag bij den Koning te znllen aanvragen, omdat hij met één commissaris van politie en één agent d« orde niat kan handhaven. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam voor de verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) is be paald op 27 October, dei avonds ten li1/* nre en die voor de correspondentie met Noord- Amerika, op 29 October ten 11 nre's morgens» Bij de verpachting der bnffettm in de Rot- terdamsche Diergaarde zijn ingekomen drie biljetten, als van D. Deinnm Szn. te Rot terdam f 10,000; J. G. Meyer, te Tiel f11,200; Co. Manzei te Londen f 1000. De gunning is Woensdag 2 November. (TV. R. Ct.) De graaf van Parijs z tl Zaterdag a. s. Dor drecht verlaten en naar Engeland vertrekken- Nabij den vnurtoren te Scheveningen is gisterenochtend een heer in zee geraakt en vermoedelijk verdronken. Later is gebleken, dat de ongelukkige te 'a-Gravenhags woonde. Daar de wind N. N. O. was, dreef de drenkeling in de richting van den Nieuwen Waterweg. Omtrent den grooten internationalen prijs kamp van wetenschappen en nijverheid, te Brussel in 1888 te honden, verzoekt men ons» te melden, dat de regeling zoodanig is gemaakt, dat de geringste werkman even goed als de grootste ndustrieel aan dien prijskamp zal kunnen deelnemen en aldus het zijne bjjbren- gen tot den vooruitgang van wetenschapper* en nijverheid door middel van het kamerwerk» Men zal aan het publiek toonen wat de arbei ders met het eenvoudigste gereedschap kun nen vervaardigen, en hoopt dnr.dat de werk lieden daarbij in grooten getale zullen opkomen* Het uitvoerend comité doet een beroep op d0 bestuurders van maatschappijen, opdat zij d0 pogingen hnnner werklieden mogen aanmo6' digen en die werklieden opzoeken, welke zich' zei ven niet kennen of zich verborgen boude*- Omstreeks 11 uur in den avond ontstof door een onbekende oorzaak terwijl de n»9® afwezig was, brard len huize van den 1»* bouwer Klaas Boes, te Vollenhove. De werd door den hond gewekt, die vreeedi)^ jankte en met de pooten tegen de bedste' krabde. Toen zij met haar nog zes jeng '\g kinderen wakker werd, stond het achter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2