ItimenlmtdBChq St. Nicolaas. verschuldigde schatting geregeld wordt, als een geschikt werktuig tot bevordering hun ner politieke doeleinden beschouwen. De Oos- tenrijksche gezant trachtte den Sultan over te halen de conventie te bekrachtigen, waar tegen de Russische gezant zich sterk verzette, dewijl zoodanige bekrachtiging gelijk zou staan met eene erkenning van den status quo in Bulgarije. De Bulgaarsche regeering bood aan, den Januari-termijn der schatting reeds aan de Porte te betalen mits de Sul tan de oonventie bekraohtigde. jDaily News verneemt uit Sofia, dat de Sobranje in eene geheime vergadering besloten heeft het proces tegen Karavaloff te staken, dewijl de regeering zich er tegen verzet. Naar het schijnt zou het proces al te bezwarende dingen voor sommige hooggeplaatste personeD aan bet licht brengen. ITALIË De minister van justitie werd in de Kamer zitting op eergisteren door de heeren Bonghi en Faccbi geïnterpelleerd naar aanleiding van de petitiën der Italiaansche bisschoppen ten gunste van het herstel van het wereldigk gezag van den Paus. Beide afgevaardigden vroegen den minister van justitie, of hij voornemens was de onderteekenaars te vervolgen. De minister antwoordde, dat de procureurs generaal van 00' deel waren, dat er geen termen voor eene vervolging bestonden. Ook hij meent, dat de petitiën niet strafbaar zijn. Anders is het, naar zijne meening, gesteld met sommige brieven en adressen van bisschoppen, doch hij acht het thans onraadzaam eene ver volging deawegeu in te stellen, want de bis schoppen zouden dan eene agitatie te voorschijn kunnen roepen en dit lag, volgens hem, in hunne bedoeling. Schiedam, 30 November 1887. Heden middag te twaalf uren is van de pui van het Raadhuis alhier in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders door den gemeente-secretaris op plechtige wijze de herziene grondwet afgekondigd. Te dezer gelegenheid wapperde de vaderlandsche drie kleur van het Raadhuis. Aan het commissariaat van politie zjjn als op straat gevonden aangegeven een huissleu tel, een bloedkoralen oorknopje, een witte zakdoek gemerkt M. J. 12, een armbandje van blauwe en witte koralen, een klein zwart hondje met witte borst en een zwart glad- harig hondje. Sedert eenige dagen zijn in de rivier de Maas onder deze gemeente nabij de witte ton tegenover de haven der waterleiding drie stoombagger-vaartnigen werkzaam, teneinde de rivier aldaar op meerdere breedte en diepte te brengen. Het uitgebaggerde zand wordt naar Vlaardingen gebracht, ten einde gebruikt te worden bij den aanleg van den nieuwen spoorweglij n. Wanneer een vreemdeling dezer dagen onze Hollandsche steden bezoekt, moet hij wel ver baasd staan over de ongewone drukte in de hoofdstraten en de talrijke menigte, die zich voor de schitterende étalages in winkels en magazijnen verdringt. En inderdaad die drukte en vertooning op dezen tijd van het jaar zijn hem geheel onbekendwant het feest, dat de Nederlanders in de eerste dagen van December vieren, is uitsluitend een nationaal feest; immers spreekt de Duitscher van zijn Kerstboom; roemt de Engelschman zijn »christmas-day"; is er te Parjjs op den eersten dag des jaars kermis op de Boulevards en verrassen de Parijzensars elkander met Nieuwjaars-surpri- senwjj honden ons aan ons oud nationaal St. Nicolaasfeest,^dat onzefvooroudersjfmin- stens sedert drie eeuwen gevierd hebben. Dat dit feest hier te lande steeds in hoo- ge eer wordt gehouden, hebben vooral de laatste jaren bewezen. Het is alsof de win keliers het zich bepaald voorgesteld hebben, hunne étalages telken jare meer schitterend te doen zijn en de fraaiste en nieuwste voor werpen, „zeer geschikt voor St. Nicolaas- Cadeaux", in steeds rijker verscheidenheid, op de meest in het oog loopende wijze en onder de meest aanlokkelijke vormen ten toon te stellen. Wanneer wij hier het eerst de winkeliers in oneetbare voorwerpen op het oog hebben, willen wij hiermede onze conficeurs, banket bakkers enz. niet te na spreken; het moet van hen gezegd worden, dat zij zich er op toe leggen, de producten hunner eigene industrie steeds meer delicieus te maken, en dat die producten steeds de hoofdschotel van het St. Nicolaas-genot blijven, aangezien de meeste menschen toch het liefst hebben, wat niet alleen het oog bekoort., maar waarvan ook de maag eenige voldoening heeft. Maar als wij van fraai étaleeren spreken, bedoelen wij vooral de schoone étalages in de winkelkasten onzer groote magazijnen. En dan behooren wij op de eerste plaats te noemen die van de firma's Gebr. Beausar en R. Schnabel, welke steeds het meest de aandacht trekken. Zie slechts in die ruime winkelkast van bet beddeDmagazijn der firma Gebr. lieausar, welk zich zoo uitstekend tot étaleeren leent. Wat keur van voorwerpen voor huishoudelijk gebruik is daar bijeenge bracht, en zij worden u voorgesteld op zoo sierlijke wijze, da zij noodzakelijk de aandacht trekken moeten. De firma Schnabel is gewoon ons telken jare eene verrassing te bereiden, maar die, welke zij ons nu weder bereid heeft, verdient vooral om hare origineele opvatting geroemd te worden. De ijsbaan der Schiedimsche IJsclub achter de sociëteit »Harmonie" is nog in spe, maar in de winkelkast van het hoofd magazijn dier firma is zij reeds in alle bijzon derheden te zien. Het is een aardig tafereel tje en als het op de jjsbaan in nature even lustig toegaat als hier wordt voorgesteld, ge- looven wij, dat de liefhebbers van het ijsver maak zich niet te beklagen zullen hebben. Ook de étalage in het tapijtmagazijn der firma Schnabel, waar eene ruime keuze van voorwerpen, die in eene nette buishouding onontbeerlijk zijn, op de fraaiste wijze is ten toongesteld, maakt bijzonder effect. Zoowel bij de firma Beausar als in de magazijnen R. Schnabel kan men uitste kend slagen in het aanschaffen van die St. Nico- laas-Cadeaux, die eene blijvende waarde heb ben. Er is daar te kust en te keur in tal van voorwerpen, ook vooral in die, waarmede men vrouwelijke bloedverwanten en kennisjes eene aardige verrassing kan bereiden. Met op deze firma's te wijzen, willen wij echter de andere manufacturisten niet te kort doen. Gaat ook hunne winkelkasten slechts na en gij zult spoedig overtuigd zijn, dat zij u naar wer sch kunnen bedienen met tal van voor werpen „zeer geschikt voor St Nicolaas - Cadeaux" do firma Wed. J. J Ex er heeft bet noodig geoordeeld, daarop nog eens in 't bijzonder de aandacht te vestigen. Zoekt men meer fijne artikelen, een pronk stukje voor de huiskamer of de salon, men ga niet te ver, hier in de eigen stad zijn zij in ruime keuze te verkrijgen. Men werpe slechts een blik op dat fraaie magazijn van de firma D. M. Zoetmulder Co, voorheen A. A Muré Co. Daar vindt men een collectie huishoudelijke en luxe-artikelen, die met de beste in den vreemde kan wedijveren; alles schijnt u van pas en het moeielijkst is hier de keuze. Wat denkt u van die kolommen met elphenbeinen busten of een fraa e mar meren tafel voor uwe salon die bijzonder sierlijke vogelkooien zouden u zeker ook wel lijken en in artikelen van Meissener porse lein, cuivre poli en lampen van bijzonder systeem is de firma ook ruim gesorteerd het zou onmogelijk zijn, zelfs maar de voor naamste van dit legio voorwerpen op te noemendoch men neme zelf een kijkje, en wij zijn zeker, dat men deze inrichting niet zal verlaten, zonder een van die fraaie arti kelen aangekocht te hebben. Niet minder doet de beer J. B. C Hulsman zijn best. Deze firmant heeft begrepen, dat 1 tegenover de algemeene „malaise" onzer dagea buitengewone maatregelen moeten genome» worden. De groote plakkaten, zelfs op het pand tegenover zijne magazijnen, make» het dan ook ieder duidelijk, dat men Ml hem voor een koopje terecht kan. De pf$* zen zijn zoo billijk en de firma is zoo ruim gesorteerd in verschillende huishoudelijk0 en luxe-artikelen, dat zeker ieder wat van zijn gading zal vinden en men deze soort artikelen niet elders behoeft te zoeken. Wenscbt men een fraaien album te koopen, ze zijn hief in de ruimste keuze en de meeste verschei denheid voorhanden; zoekt ge een fraai meubelstuk, men zal u wijzen op buitenge" woon fraaie salon- speel- rook- en album tafels. Ook tal van kleine nécessaires, als portemonnaies, sigarenkokers, portefeuilles enz., worden u aangewezen. Een fraaie verzame ling terracotta voorwerpen, eene uitgebreide collectie reistasschen en koffers en zoovele andere artikelen, te veel om op te noemen, zijn hier in dit magazijn bijeengebrachte» ofschoon de keuze moeilijk is, toch houden wij ons overtuigd, dat men ten slotte naar wensch zal slagen en men deze inrichting zal verlaten met de gedachte, dat het dwaasheid is in naburige steden te zoeken, wat men hier even goed, zoo niet beter kan verkrijgen. Alvorens onze St. Nicolaas-wandeling voor heden te eindigen, willen wij nog een kijkje nemen bij een buurman van den heerHuls* man. De heer H. Meeuws weet wat con currentie beteekent. Ook hij biedt zijne artikelen tot de meest billijke prijzen aan. Eeae ruime keuze van degelijke artikelen voor huishoudelijk gebruik is hier voorhanden, zie slechts die fraaie compositie-serviezen ot die uitgebreide collectie artikelen voor het seizoen, zooals die elegante kolen- en turfbakken en haardstellen, stoffers en blikken, stoven, krui ken en boterwarmershebt ge van dit alles niets noodig, de heer Meeuws of zijne echtge- noote, zal u wijzen op hunne ruime sorteering in lakwerken of op die aardige tinnen kin derspeelgoederen. Voor een koopje komt ge hier klaar, want onder de rubriek guldens-artikelen zult gij eene menigte voorwerpen vinden, die elders veel duurder moeten betaald worden. Een paar ijssporen met draaibare punten kunt ge ook gerust mede nemen, men kan ze spoe dig genoeg noodig hebben. Hiermede willen wij voor heden ons over zicht van hetgeen de St. Nicolaastijd aanbiedt besluiten, morgen willen wij ook den andere winkeliers een bezoek brengen, die evenzeer ruim voorzien zijn van verschillende artikelen, welke dezer dagen worden gezocht. De Minister van Waterstaat enz., deelt i» de Memorie van Antwoord aangaande de Spoorweg-begrooting mede dat de aanleg van de nien we lijnen waarschijn lijk in 1889 zal afl jopen zoodat ook de lijn naar Hoek van Holland in het einde van het vol» gend j-iar in exploitatie zal komen, terwijl het is te voorzien dat dan nog nieuwe Staats- werken zullen noodig zijn, behalve de viaduct te Amsterdam en het hoofdgebouw te Nijme gen dat de proeven met de nieuwe fnndeerings- werken te Amsterdan hebben bewezen, dat daar geen grondverschuiving meer plaats heeft; dat met de Hollandsche Spoorwegmaat- schappij overeenstemming is verkregen omtrent de spoorweg aansluiting te Amersfoort, maar voor de kruising geen nieuwe overeenkomst werd ontworpen, en dat met de Exploitatie-maatbobappij wordt onderhandeld over eene verbinding vaD hel" station Delfzjji met de haven. daar met den bouw van loodsen op het goederen station in de Stads-Rietlauden te Amsterdam wel tot het volge< d jaar ha» worden gewacht, is de daarvoor aangevraagd0 f60 000 ingetrokken. Voorts is da begrootiaj? nog ontlast met f36 000 voor bestrating va" het stationsplein aldaar enz., daar deze uit gaaf grootendeels uit den loopenden dienst kan worden gekweten. Do Minister van Waterstaat enz. heeft n»ar ocs wordt berioht het plan opgevat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2