10e Jaarg. Woensdag 14 December 1887. No, 2955. VERSCHIJNT DAGELIJ KfiL Jttpnew êüiipidtt. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1-50 (franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels /0.6O Elke gewone regel meer0.1# Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Keizer was gisteren door licbte onge steldheid verhinderd het diner bij Ie wonen. Hij heeft alleen gedineerd. Eerst daarna heeft hij den kroonprins van Griekenland, den prins van Turn en Taxis en vervolgens den staats secretaris, graaf Herbert von Bismarck, ont vangen. De Keizerin heelt de leden van bet presidiaal bureau van den Rijksdag en ver volgens den kroonprins van Griekenland bij zich ontvangen. Volgens vertrouwelijke beriebten werd de rijkskanselier von Bismarck Zaterdag over vallen door eene ongesteldheid, die wel na korten tijd is verdwenen, maar tengevolge waarvan de geneesheer hem rust en zooveel mogelijk onthouding van bezigheden heeft voorgeschreven. Later werd gemeld, dat de ongesteldheid van den rijkskanselier bestond in een darmkoliek, zijn toestand is veel ver beterd en vereischt nu nog slechts rust. Het is zeer waarschijnlijk dat de militaire De correspondent van de Times te Rome denkt, dat er waarschijnlijk in de lente een crisis zal uitbarsten. Italië zou zijne ver plichtingen van het drievoudig verbond weten te vervullen. FRANKRIJK. De crisis schijnt thans eerst voor goed ge ëindigd of althans voor't cogenblik bezworen te zijn. Frankrijk heeft thans nevens een nieu wen president weder een nieuw ministerie. Nadat het voor Grévy onmogelijk was geble ken, een nieuw kabinet te vormen, dacht men, 4at na de verkiezing van president Carnot alles wel weer zoude vlotten doch desondanks moest de president nog ruim acht dagen lang aaar nieuwe ministers zoeken. De zoo hoog ge hemde conccntraiion rlpublicaine bleek na bet congres weder in duigen te zijn gevallen. Radicalen en Opportunisten weigerden met 6 kander in een ministerie zitting te nemen ön.zoo moest des presidents lievelingsdenkbeeld Van een ministère de concentration républi- c<*i?ie onuitgevoerd blijven. De president had zich, nadat de radicalen hunne onmacht tot vorming van een kabinet e wezen hadden, weder tot de oppor! unisten gekeerd; en nog Zaterdag jl. heette het, dat a üères was geslaagd in het samenstellen van een ministerie, dat htofdzakelijk een re constructie van het oude kabinet zoude zijn. Doch Zondag jl. begaf hij zich naar het Elysee, om den president mede te deelen, dat hij, in de onmogelijkheid zijnde, om een ministerie de concentration républicaine te vormen, de hem opgedragen taak neder legde. Daarop heeft de president den heer Tirard met de vorming van een kabinet belast, en deze is eindelijk geslaagd. Gisteren heeft president Carnot het besluit geteekend, waarbij benoemd worden tot minister-president en van finan ciën Tirard, tot minister van buitenlandsche zaken Flourens, justitie Fallières, binneuland- sche zaken Sarrien, onderwijs en eeredienst Faye, marine Mahy, openbare werken Louvet, koophandel Dautresme, landbouw Viette en tot minister van oorlog generaal Logerot, kommandant van het 8e legerkorps te Bourges. Heden wordt de boodschap van den presi dent der republiek in de Kamers verwacht. Mag men Petit Journal geloo ven, dan heeft president Carnot eene belangrijke petitie ont vangen, waarin dringend verzocht wordt, dat hij de ontbinding der Kamer hevelen zou, daar de tegenwoordige Kamer het vertrouwen van het land niet meer bezit. --De toestand van den heer Ferry was Zon dag in den loop van den dag vrij ernstig. Groote bloeduitstortingen in de richting van hart en lever hadden plaats gehad. Doch sedert is de toestand van den gewonde veel verbeterd. Hij had gisteren een kalmen nacht doorgebracht, doch volstrekte rust wordt hem aanbevolen. De moordenaar was woedend, toen men hem mededeelde, dat hij zijn doel gemist had. „'t Is waar, riep hij daarna uit, ik bad op zijn hoofd moeten mikken. Bah 1 wij moeten opnieuw beginnen. In ieder geval Dinsdag komen de anderen en dan is de beurt aan Rouvier, Charles Ferry en generaal Ferron. De rechter van iustructie heeft het pakket geopend, dat de moordenaar Aubertin aan mevrouw Grangier gezonden heeft. Daarin werden gevonden zijn testament en vijf be- leedigende brieven aan Ferry over Tongkin, en over diens onderhandelingen met Bismarck en de rechterzijde. Door het Paris-Journal wordt, ondanks de ontkenning der Italiaansche bladen, volge houden, dat de Italianen te Massowah opnieuw eene nederlaag geleden hebben en de opper bevelhebber tienduizend man ter versterking heeft aangevraagd, HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de limes gemeld, dat de Porte zich bij de Fransche regeeriDg beklaagd heeft over de handelingen der Tunesischen grensafbakeningscommissie, welke gebied van Tripoli in den omtrek der grens tracht te henaderen. De overheid van Tripoli heeft daartegen geprotesteerd te Con stantinopel, en de Porte vraagt eeu plaatse lijk onderzoek. Uit Bucharest, de hoofdstad van het konink rijk Rumenie wordt gemeld, dat een anti- koningsgezinde oppositie vorderingen maakt. Er is een manifest tegen Koning Karei in omloop gebracht, dat door invloedrijke staats lieden is geteekend. ROME. Uit Rome wordt aan Le Matin gemeld, dat het aantal geschenken aan Z. II. den Paus op zulk eene wijze toeneemt, dat de zalen niet meer voldoende zijn en het perso neel alweer zal moeten vermeerderd worden. De Osservatore Eomano verneemt met bij zonder genoegen, dat de kardinaal-vicaris heeft verordend, dat in den morgen van den Nieuw jaarsdag, wanneer de Paus zijn jubilee-mis zal celebreeren in de kapel van den H. Stanis laus Kostka, waar Z. H. ook zijn eerste H. Mis opdroeg, precies op hetzelfde uur in alle kerken van Rome een H. Mis voor den H. Vader met de grootst mogelijke plechtig heid moet worden opgedragen. Alle klok ken zullen geluid en aan het einde der plech tigheden moet de zegen met het A. H. Sacrament gegeven worden en de lofzang le Deunt worden gezongen. De Osservatore hoopt, dat deze verorde ningen niet alleen in alle steden en dorpen van Italië, maar ook in alle plaatsen van Europa zullen worden gevolgd. Enkele Itali aansche bisschoppen hebben desbetreffende reeds een herderlijk schrijven tot hun onderhoo- rigen gericht en verordend, op denzelfden dag en het te noemen uur de H. Offerande pro Pontijice JNostro Leone (voor onzen opper priester Leo) op te dragen. Het is voorwaar een heerlijke gedachte, dat alle Katholieken der wereld zich in den geest zouden vereenigen met den Vader der Christenheid, om, terwijl de Paus de HH. Geheimen viert, van den Algoede den zoolang en vurig begeerde vrede voor de Kerk en de Maatschappij af te smee- ken. Le Gauiois zegt, dat de Roodhuiden, die tot den katholieken godsdienst bekeerd zijn, den Paus een adres hebben doen toekomen door bemiddeling van den heer Marchand, lid van het Canadeesche parlement. Z. H. is daardoor bijzonder getroffen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat men nog altjjd ten hoogste verwonderd is over het alarm-geschreeuw der Oostenrijkbohe en NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT. ontwerpen der regeering door den Rijksdag zullen aangenomen worden, daar de liberalen met die ontwerpen instemmen. Tengevolge van het aannemen dier wetsontwerpen zou het leger op oorlogsvoet 500.000 man ster ker zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1