10e Jaarg. Donderdag 15 December 1887.' No, 2956, VERSCHIJNT DAGELIJ KS. Jiljïpew dwpicht. liimcnlairdHCftq Juichten. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.1Q Voor herhaalde plaatsing worden] billijk® overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger behelst eenen brief van Radolinsky, waarin hij den wensch des Kroon prinsen mededeelt, dat, met het oog op het langdurige karakter zijner ziekte en hare thans Ontstane aanmerkelijke verbetering, de fees telijkheden en wintervermaken als vroeger zullen plaats hebben. Bjj de tweede lezing van het ontwerp be treffende de graanrechten, heeft de Rijksdag ha een debat van meer dan zeven uren, het Voorstel der regeering voor tarwe en rogge (6 mark) met 238 tegen 108 stemmen ver worpen, en daarentegen de voorgestelde tar- Webelasting van 5 mark met 227 tegen 125 stemmen aangenomen, alsmede de roggebelas- ting van 5 mark met 213 tegen 126 stemmen. ENGELAND. Uit Belgie wordt aan de Standard geseind, dat de opvatting, als zouden Ruslands mili taire maatregelen in de nabijheid der Gal- licische grenzen de strekking hebben, Oosten rijk tot concessiön ten aanzien van het Bul- gaarsche vraagstuk te dwingen, geheel ïd strijd met de waarheid is. Uit New-York wordt gemeld, dat Most, die 'h appèl kwam tegen het over hem uitge broken vonnis, tegen een borgtocht van 5000 dollars op vrije voeten is gesteld. FRANKRIJK. De Boodschap van den President luidt >A-lle krachten, welke ik bezit, moeten aan ^Ün land behooren, en ik wil trachten te Rechtvaardigen het vertrouwen, door de Na- tonale Vergadering in mij gesteld. Ik hoop, ^at de Kamer en de Senaat mij hunne vader landslievende medewerking zullen verleenen. „Het Congres heeft terzelfdertijd, dat het 8af het indrukwekkende schouwspel van de p'oote vergadering, vervullende het mandaat, haar door de grondwet verleend, duidelijk als bn wil doen verstaan, dat elke oorzaak van hheenigheid terzijde worde gesteld, datbehar- l§d worden de belangen, waarmede het leven Van den staat is gemoeid en zijn wettige in- v}°ed naar buiten, en het beval de vereeni- ^lng der volksvertegenwoordigers, getrouw han de instellingen. »De eerste plicht van den Voorzitter der epubliek is dus, de regeering te bezielen ®t eenen geest van eendracht en eensgezind- Hjj zal trachten gemakkelijk te maken noodzakelijke overeenstemming onder u, t6°r. u 'e roepen op het gemeenschappelijk ^'lein der zedelijke en stoffelijke belangen h het volk, van rust, veiligheid en vertrou wen, opdat het land deele in de weloverwo gen vorderingen der praktische hervormingen, bastemd om den arbeid aan te moedigen, het crediet te versterken, hervatting van zaken te weeg te brengen, de tentoonstelling van 1889 voor te bereiden. De regeering zal zich bezighouden met den toestand van den arbeid, de verbetering der financiën, het evenwicht der begrooting, de vereenvoudiging van het beheer en eene onberispelijke behandeling van zaken. Zij zal zich in ruime mate bezighou den met leger en vloot. De Kamers zullen verplicht zijn, aan de regeering te verzekeren de macht om dit programma te verwezenlij ken en het land voor te bereiden voor eenen duurzamen staat van vreedzame en vrucht bare activiteit. Zoo doende zullen zij aan Europa het uitnemendst bewijs geven van Frankrijk's vurig verlangen om den algemeenen vrede te helpen bevestigen, en zullen zij de handhaving en de ontwikkeling der goede betrekkingen met de mogendheden gemakke lijk maken." Ten slotte wordt een beroep gedaan op den vaderlandslievenden zin der twee Kamers. In de Kamer van Afgevaardigden werd de Boodschap van den President zeer koel ont vangen. Slechts het slot, waarin een beroep wordt gedaan op de vaderlandsliefde der wet gevende macht, werd met eenige toejuichingen begroet. De Minister-president Tirard diende vervolgens een ontwerp in, waarbij een voor- loopig crediet voor drie maanden wordt ge vraagd. Het ontwerp werd verzonden naar de commissie en daarna werd de zitting op geheven. Het nieuwe ministerie zal zeker niet op den steun der uiterste linkerzijde mogen rekenen. De radicalen zijn hevig ontstemd over de samenstelling van het kabinet, d t bijna ge heel uit oppor'unisten bestaat en waarin zij geen zitting hebben. Zij beschuldigen presi dent Carnot hier zijn eigen meening te hebben doorgedreven. De Justice noemt Carnot désor- ganisateur de la Vicioire. De minister-president Tirard is „geïnterviewd" door It XIX Siècle, Hij erkende de persoon lijke tusschenkomst van Carnot. Tirard zeide geen politïcien, maar een man van zaken te zijn en een tegenstander van de gemeentelijke autonomie van Parijs, vooral na de laatste houding van den Parijschen gemeenteraad. Hij heeft geenerlei verbintenis met de rechter zijde, en wil het begrootingsplan van den heer Rouvier overnemen, maar eerst eene crediet- wet indienen. De Raadskamer heeft in de zaak Wilson en Gragnon geen termen tot vervolging ge vonden, zoodat zij van rechtsvervolging zijn ontslagen. Het slot van de considerans dezer uitspraak luidt als volgt «Aangezien door de procedure uitgemaakt is, dat Gragnon de regels miskende, vastge steld door de wet op de gerechtelijke beslag neming, en willekeurig beschikte over in beslag genomen brieven, terwijl hij hun ver dwijnen trachtte te verbergen door andere er voor in de plaats te stellendat Wilson van zijnen kant hulp verleende bij dit bedrog dat diergelijke praktijken hoogelijk moeten worden afgekeurd, maar dat moet worden erkend, dat zij niet vallen onder toepassing van eenige strafwet", enz. De toestand van Jules Ferry is in de laatste dagen belangrijk verbeterd. De oud-minister ontvangt tallooze telegrammen van deelneming zoowel uit het buiten- als binnenland. Men zegt, dat het aantal wel tienduizend bedraagt. Onder die velen is er ook een van den heer Antoine, afgevaardigde van Metz, welke hem verzekert, dat de aanslag, waaraan hij heeft blootgestaan, de verontwaardiging van alle Lotharingers en Elzassers heeft opgewekt. ITALIË. De minister-president Crispi heeft dezer dagen vredesvoorstellen naar Abyssinië gezon den, ten einde de Italiaansche troepen uit Afrika te kunnen terug trekken, wanneer zij in Europa noodig mochten zijn. Hij heeft ook beproefd met Engeland een verdrag te sluiten, waarbij dit laatste zich zou verbin den met zijne vloot Italië in de Middeland- sche Zee te beschermen, als dit land met Duitschland en Oostenrijk in een oorlog met Frankrijk en Rusland zou gewikkeld zijn. Lord Salisbury schijnt echter weinig geneigd te zijn, zich daartoe te verplichten. SPANJE. De Spaansche regeering heeft de diploma tieke stukken, welke over de Marokkaansche kwestie zijn gewisseld, openbaar gemaakt; Deze stukken betreffen het zenden van Spaan sche troepen naar Afrika en de conferentie, welke o ver de Marokkaansche kwestie te Madrid zal wordeD gehouden. De meeste mogendheden verklaarden zich bereid aan de conferentie deel te nemen ter regeling der Marokkaan sche kwestie. Schiedam, 14 December 1887. TWEEDE KAMER. 'Zitting van Dinsdagjj December. De Kainer heeft heden de behandeling van de Begrooiing van Binnenlandsche zaken voortgezet. De Minister heeft overgeno men een amendement van de heereu Van NIEUWE SCHIED&MSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1