linitenlHttdBCfy Aquine en Joachim. In het midden verheft zich het beeld van den Heiland en op den ftohtergrond bevinden zioh de borstbeelden der vier Evangelisten, te midden waarvan het Lam Gods op het Evangelie rnst. Bij het geschenk behoort nog een conpe-papier en een gonden pen, rijk met briljanten en robijnen versiert. Er zijn vier opschriften op te lezen. RUSLAND—OOSTENRIJK. Volgens bericht uit Odessa aan Daily Hews heeft de direotie der zuidwestelijke spoorweg maatschappij bevel ontvangen om 414 waggons gereed te houden tot onmiddellijk vervoer van 15.900 man. De Russische generale staf heeft in het ge heim van de directiBn der lijnon Warschau Weenen en WarschauBromberg eetien we- kelijk schen staatverlangd van al haar materiaal, dat tot het vervoer van troepen geschikt zou wezen, met opgave, wk&r zich op het oogen- blik de wagens in het binnenland of in het buitenland bevinden. Deze beide lijnen zijn in Rusland de éénige, wier wagens en spoor staven de normale Europeesohe breedte hebben. Volgens de officieuss Berliner Politische Hachrichten heeft de Russisohe regeering eene groofe levering chirurgische instrumenten voor het leger besteld, en die ook reeds gedeeltelijk ontvangen, terwijl het overige in het begin van het volgende jaar zal afgeleverd worden. Schiedam, 28 December 1887. 9BJF" Bij deze bericht de Administra tie, DAT HET DOOR HAAR UIT TE GEVEN GEÏLLUSTREERDE FEESTNUMMER VOOR NIET- GEABOUNEERDEN ZAL TE VERKRIJGEN ZIJN VOOR DEN PRIJS VAN f 0.25. Zij, die zich tegen 1 Januari a. s. op dit blad abokneeren, zullen evenals de overige abonnés, dit feestnummer gratis ontvangen. Met de meeste voldoening vernemen wij, dat het Z. M. den Kouing heeft behaagd, evenals bijna alle katholieke en niet-katho- lieke soevereinen der beschaafde wereld, Zijne gelukwenschen den sonvereinen Opperpriester te Rome, onzen H. Vader Leo XIII, te doen aanbieden. Z. M. heeft daartoe afgevaardigd, Hdz. Kamerheer in buitengewonen dienst, A. N. J. M, baron Van Brienen van de Groote Lindt, een van de voornaamste Katholieken der Residentie. Baron Van Brienen, die ge woonlijk den winter te Londen doorbrengt, ontving Vrijdag jl. een telegram om naar Rome te gaaD, arriveerde Zaterdag te 'a Hage en vertrok Zondag-oohtend naar de Eeuwige Stad. Hij zal Z. H. den Paus met een eigen- handigen brief des Konings Diens gelukwen schen overbrengen. Deze bandelwjjze vereert zoowel den Koning als den Paus en zal Z. Ms. katholieke onder danen met levendige dankbaarheid jegens den Vorst vervullen. De Koning toont hiermede, in te stemmen met de hnlde, die Z. H, Leo XIII dezer dagen door hef geheele Katholieke Nederlandscha volk wordt gebracht. Immers nit verschillende plaatsen stroomt het berichten omtrent feestvieringen, die den jubileerenden Opperpriester ter eere worden bert id. Brabant wedijvert met Holland en de verschillende deelen des Rijks met elkander in het brengen van hnlde aan den grooten Pans, die meermalen getoond heeft, ook Neder land zulk een goed hart toe te dragen. In het koor der vorsten en volkeren, die zioh dezer dagen beijveren den roemvollen Paus-Koning hulde en lof toe te zingen, zal ook de stem van Nederland luide gehoord worden. Het geslacht van de HH. Willibrordus en Bonitacins staat mst zgn Vorst aan het hoofd aan de voeten van 's Pausen troon, Hem de betuigingen van hnlde en eerbied brengende, die ook deszelfs vooronders bij zoo menige gelegenheid hebben gegeven. Morgen (Donderdag) des namiddags ten 3 uur S6 minuten wordt de trein, welke de Koninkljjke familie van bet Loo naar de resi dentie overbrengt, aan het Rhijnspoorstation te 's Hage binnenverwacht. Gisteren avond gaf de Scherm- en Gym- nastiek-vereeniging »Palaestra" in de groote zaal der Officieren-vereeniging hare jaarlijk- sohe uitvoering voor buitengewone leden en genoodigden. De zaal was voor deze gelegen heid op de helft afgesloten en zeer net met levend groen versierd; het schoone vaandel van ►Palaestra", met kransen gedecoreerd, prijkte naast het tooneel blijkbaar was dan ook het vrij talrijke en nitgelezen publiek in eene feestelijke, aangename stemming. De verschillende nummers van het pro gramma werden con amore afgewerkt en leverden den aanwezigen het duidelijk bewijs van de buitengewone geoefendheid van Palae stra's leden en den vooruitgang, dien deze vereeniging op het gebied der gymnastiek en in het schermen weder heeft gemaakt; meer dere forsche toeren lieten daaromtrent niet den minsten twijfel over. Den heer A. J. Krijger, die sedert kort als leeraar in de gymnastiek te dezer stede is opgetreden, werd het directeurschap der vereeniging door den voorzitter, den heer H. A. M. Roelants Jr., met eene gepaste toespraak aangeboden, dat door hem op de meest welwillende wijze werd aanvaard. Palaestra's leden juichten hnn leeraar en directeur op de wijze, den turners eigen, met geestdrift toe. In de panze bracht de voorzitter der vereeniging een woord van hulde en dank aan de heeren J. Tuinenbnrg en A. B. Meilink, leeraars in de gymnastiek, die de uitvoering met hunne tegenwoordig heid hadden willen vereeren, benevens aan de eereleden en vereerders van „Palaestra" welke een schootsen krans voor het vaandel hadden aangeboden. Daarna werd het laatste gedeelte van het programma tot aller aanwezigen voldoening en genoegen afgewerkt, waarop het bal een aanvang nam, dat zeer geanimeerd was, de leden van „Palaestra" met hunne genoodigden tot een vergevorderd uur gezellig bijeen hield, en hun eene gewenscbte afwisseling en uit spanning bood. Onze stadgenoot, de heer H. L. Brons, tij delijk geplaatst aan het hoofd van het hulp lokaal voor lager onderwjjs aan het Oude Kerk hof alhier, is benoemd tot Hoofd der School voor m. u. 1. onderwijs aan den Singel te Hof van Delft. Onder den titel van Paus Leo leev'ver scheen ter drukkerij van W. Penders te Grave een feestlied op de wijze van U'ien Neerlandsch bloeddat uitmuntend gedicht is om door bet volk in kerk en feestzaal te worden gezongen. De vervaardiger, de huer W. P. M. Penders, schijnt er in geslaagd den juisten toon aan te slaan, zoodat wij zgn lied met gerustheid kunnen aanbevelen. (C.) De zouaven-broederschap „Eidei et virtute" te Utrecht zal op Zondag 8 Januari a. s. het Leo-feest plechtig vieren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ep een deswege door sen burgemeester in de Graafschap aan hem geriohte vraag geantwoord dat een kapelaan, die bij een pastoor kosten inwoning geniet, niet is te besohouwen als alleen wonend persoon, die een afgezonderd gedeelte van een woonhuis in huur heeft, en dus niet uit dien hoofde op de kiezerslijst00 kan geplaatst worden. Htt Vad. wijst op eenige leemten in bet koninklijk besluit betreffende de uitvoering der nienwe kiesrechtbepalingen. De bezwaren komen hoofdzakelijk hierop neer, dat zij die zich als lodger hebben opgegeven en niet op de kiezerslijst zijn gebracht, de gelegenheid missen om te weten te komen om welke reden dit niet is gesohied. Het is althans niet voor geschreven, dat die gelegenheid moet bestaan. Naar het Hbl. nit goede bron verneemt, heeft de Transvaalscbe Regeering weer aanvraag gedaan om Hollandsche telegrafisten te ver krijgen verscheiden ambtenaren hebben zich bereid verklaard, aan die oproeping gehoor te geven. Als bewgs, dat het uitloven van premiën voor vroegtijdige oplevering der werken bij aanbestedingen gnnstigen invloed kan uit oefenen, moge dienen, dat de aannemers van het maken van eene zandstortiDg in het Open IJ, voor de te maken syphon ten dienste van het Merwede-kanaal, het werk 15 weken vóór den in het bestek bepaalden opleveringstermijn gereed hadden. Yoor elke week hebben zij eene premie van f700 ontvangen. Het Prinsesje wandelten vertoont zich eiken dag in het openbaar, ondanks al haar drukke bezigheden, zoo leest men in de Haagsche Kroniek van het Hbl. Iemand, die het beter weten kan dan de beste »wel ingelichte zijde"» vertelde vol geestdrift hoe nu dagelijks 3 uur aan den heer Gediking, het hoofd eener Haag sche openbare school, worden afgestaan, om aan 't Prinsesje, dat deugdelijk lagar onderwijs te geven, 't welk gelukkig, de meeste onzer kinderen ontvangen; Beter dan eenig vorstelijk kind zal zjj onderricht worden in al die kundig heden, welke juist een aanstaande Vorstin meer noodig heeft dan de massa, maar waarin het ras der „gouverneurs" gemeenlijk nis4 uitblinkt. Door wijlen mej. de wed. A. Dieke, geb. Van den Toorn, woonachtig geweest te Rot terdam, zijn aanzienlijk giften vermaakt aan de Ned. Herv. diaconie en aan de diaconie der Roomsoh-Katholieken te Berkel en Roden rijs. Het stoomschip Maasstroom van Rotterdam naar Londen was 25 dezer tijdens dikke sneeuw jacht in aanvaring met het stoomschip Poft' land. De Maasstroom had het vee te Deptford gelost on was even van daar vertrokken» toen de aanvaring plaats vond. Onmiddellijk daarna werd het stoomschip bij Millwall °P den wal gezet. De boeg is belangrijk be schadigd. Aan weerszijde van den steven» van welke 10 voet is afgebroken, zijn 10 pl»' ten geheel verbrijzeld. Met hoog water ia schip van de wal afgekomen en beeft de re'9 naar Londen voortgezet. De gezagvoerder geloof^ dat er slechts geringe sohade aan de lading 29 zijn. De Maasstroom zal te Londen rep9" reeren. De Portland heeft ook belangrijk' schade geleden. (N.P.Ct.) Eene juffrouw, die zich eergisteren aVO°d per tram naar bet Hollandsche spoorstation

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2