ItnneitlmiMfj trouweu getuigende opvatting van den toestand in hst algemeen. ENGELAND. Op den Nieuwjaarsdag vierde het hekende Londensche wereld-blad de Times zijn hon derdjarig bestaan. Het blad bevatte dien dag e6n hoofdartikel naar aanleiding van dit eeuwfeest, eene gebeurtenis, zooals 't zegt, belangrijk voor de dagbladpers der geheele wereld; in verdere artikelen wordt de geschie denis van het blad in de afgeloopen eeuw gegeven. Ook de andere Londensche bladen wijden hoofdartikelen aan het eeuwfeest van hetgroote city-blad. De eigenaars, uitgever s en redactie van de 7im.es ontvingen een groot aantal gelukwenschen, ook uit het buitenland. Gladstone had op zijne reis naar Italië een onderhoud met een redacteur van de Soleil, welke een deel van het gesprokene aldus weergeeft. „Wat denkt ge van den oorlog, vroeg de redacteur. De oorlog zal nu niet uitbreken, antwoordde de grijze staatsmanhet is te koud. Maar de lente is nabij en niemand kan zeggen wat dan gebeuren zal. Ik hoop, dat de diplomatie het gevaar zal kunnen afwenden. Een oorlog zou verschrikkelijk zijn, vooral voor u. Welke houding zou Engeland aannemen, denkt ge Er staan voor ons geen groote belangen op het spel. De rol onzer Regeering zal ongetwijfeld daarin testaan van toeschouwer te blijven en waken voorde belangen van ons land. Doch lord Randolph Churchill's bezoek aan Petersburg doet toch denken aan een coöperatie Ik geloof niet, dat Lord Randolph met een bijzondere zending is belast. Ik heb zelfs goede reden te gelooven, dat dit niet het geval is". ROME. Uit Rome wordt aan de limes gemeld dat naar het heet, Gladstone naar Rome komt om met het Vaticaan te onderhandelen, ten einde 's Pausen steun te verkrijgen voor de Homerule beweging. Mgr. Persico zou reeds de d.artoe strekkende onderhandelingen ge opend hebben. De crisis in de gemeente-zaken krijgt waarschijnlijk haar beslag doordien de Romeinsche gemeenteraad zijn ontslag zal nemen, waarna de Koning aan eene koninklijke commissie het beheer van Rome zal opdragen. Omtrent de plechtige Jubilee-Mis in St. Pieter wordt nog gameid, dat de basiliek schitterend verlicht was. Ongeveer 40 kardi nalen en 400 bisschoppen omringden het pau selijk altaar. De H. Vader, welhe op don draagzetel de kerk werd binnengeleid, zag er vermoeid uit. Sedert achttien jaar (het Gou den Priesterfeest van Piua IX) had zulkeone plechtigheid in den St. Pieter niet plaats ge had. Leo XIII droeg bij deze gelegenheid al de vorstelijke geschenken de mijter van Keizer Wilhelm, de tiara van de stad Parijs, het kasnifel van de Keizerin van Oostenrijk, enz. 's Pausen broeder, de 80jarige kardinaal Pecoi, heeft mede de Jubilee-Mis bjjgewoord. De bijdragen voor de Jubilea-Mis des Pausen, aan Z. H. Vrijdag aangeboden, beloopen onge veer een millioen gulden. De gelden werden den Paus ter hand gesteld door de presidenten der internaticnale comités, die de inzameling hadden gehouden. De H, Vader heeft met bijzondere blijken van ingenomenheid ont vangen, baton van B ienen van de Groote Licdt, die hem namens onzen Koning kwam komplimentearen. Op Oudejaarsavond zijn op Vijftien van de hoogste bergtoppen in Zwit serland vreugdevuten ter eere van 's Pausen fee-t ontstoken. Deze week wordt te Rome de Bisschop van Olinda in Brazilië, met eene deputatie Verwacht, om Z. H. den Paus zijne geluk wenschen aan te bieden. De Bisschop brengt een geschenk mede, eigenaardig en kostbaar der dao edelgesteenten, merkt een blad op verscheidene negers, die vrijgemaakt zijn ter ge legenheid van 's Pausen jubileum. Leo Taxil, de bekeerde vrijmetselaar, die door zijn onthullingen over de vrijmetselarij zooveel naam maakte, zal den H. Vader een gouden pen aanbieden, voorstellende het ge loof de dwaling overwinnende. Dom Boseo, van wiens ernstige ziekte wij melding maakten, bevindt zich thans beter. Het gevaar is geweken. RUSLAND. In de openbaarmaking der valsche stuk ken door don Du'tsche.i Reichs-Anzeiger en de daarbij gevoegde opmerkingen van dat blad, ziet de Noweje Wremja een kenteeken van herstel der vriendschappelijke en eerlijke betrekkingen van nabuurschap en een ver blijdend gevolg der audiëntie van Bismarck bij den Czaar. Schiedam, 3 Januari 1888. Het Ijsvermaak heeft spoediger een einde genomen, dan velen verwacht hadden. Door den ingevallen dooi was ook het Bestuur der IJsclub genoodzaakt gisteren middag over te gaan tot het sluiten barer baan, die in de laatste dagen zoo talrgke bezoekers had ge trokken. HET EE ©-FEEST. De Katholieke Pers, zoo vaak door Z. H. Leo XIII in haar zegenrijken arbeid aange moedigd, heeft zich bij gelegenheid van 's Pausen Jubilee niet onbetuigd gelaten. De meeste katholieke bladen versohenen in feest gewaad of bevatten artikelen aan het schoone feest gewjjd. Het hoofdorgaan der katholieken treedt hierbij het meest op den voorgrond. De lijd gaf een prachtnummer van 12 pagina's. De eerste pagina bevat een fraaien steendruk naar bet ontwerp v an den architect J. Kuypers de in verschillende kleuren uitgevoerde rand geeft te zien de bustes van dan H. Petras, Leo de groote, St. Willibrord en St. Nicolaae, met de wapens van Nederland en Amsterdam benevens de zinnebeelden van het katholieke priesterschap en de dagbladpers verder bevat het nummer bijdragen van versohillende katholieke letterkundigen, welke eveneens in gesteendrukte randen op de 2 en Se pagina zijn gerat. De Maasbode leverde een feest nummer, waarin o. a. prof. De Rijk een hoog lied zingt op 's Pausen Jubilee; de eerste pagina is, wat de kleur van letteren en rand betreft, geheel in goud uitgevoerd. Het Centrum geeft op de eerste pagina van zijn feestnummer in fraaien rand een gedicht van dr. Schaepmau »Op hot Jubeljaar van Z. H. Pau» Leo XIII"; daarenboven ont vingen de abonné3 een fraaie gravure, voor stellende het portret van Z, H. Leo XLII in bronskleur uitgevoerd. Het Huisgezin wijdt een groot gedeelte vau zijn inhoud aan het feest van den H. Vader, wiens beeltenis ten voeten uit als milieu tusschen den tekst is afgedrukt. Ook de lokale katholieke pers heeft zich in deze geheel bij de andere bladen aangesloten. Hare nummers op 31 December of 1 Januari verschenen meerendeels in feestgewaad of bevatten -artikelen, aan den Jubileerenden Opperpriester gewijd. Voorzeker heelt de hulde, doör de katholieke bladen den hoogen Jubilaris gebracht, veel bijgedragen tot oplui stering van 's Pausen feest en het opwekken eener dankbare, feestelijke stemming, die zeker bij deze bijzondere gelegenheid het meest ge. wenscht is. Onder de vorsierds kerken te Rotterdam mnnten vooral nit de kerk in de Leeuwen straat, de St. Laurentius-kerk ia den Houttoin en de O. L. Vrouwe-kerk op de Wijnhaven, die met eene toepasselijke versiering en gas verlichting prjjkte. Ook da kerk der HH. Martelaren vau Gorkum op Feijeaoord was met guirlandes van groen en de vanen der HH. Martelaren keurig versierd. De St. Antoaiuskerk in het Boachje was ook zeer net mei-groen en vaandels versierd. Hare voor gevel prijkte Zaterdag avond met eene illu minatie, die echter vandeu wind veel te lijden had. Do Amsterdameohe Katholieken zegt de lijd - hebben gisteren het Leo-feest gevierd eenstemmig en met stille geastdrilt, voor ons kalme zonen van hat Noorden een kenmerk Van het ware. In alle kerken sommige zooals die der H. Catbariua waren inwendig versierd mot schilden, draperiën van de pau selijke kleuren werd een solemueele dienst ter intentie van den jubileerenden Paus-Ko ning opgedragen, gevolgd door het Te Deurn, terwjjl daizeuden en nogmaals duizenden tot een zelfde intentie communiceerden en hnnne gebeden voor het heil van Kerk en Paos op droegen. Van alle torentransen en uit de huizen vau schier alle katholieken wapperden de pause lijke vlag; in sommige volksbuurten, waar veel katholieken wonen, waren de huizen met guirlandes van groen en geel-witte rozen ver sierd. In de Land-van-Belofte-steeg werd. zelfs aan den vooravond van het feest een optocht gehouden. Andersgezinden zegt de Tijd mogen deze bonte vertooning heb ban doen glimlachen, in 't oog van de Ka tholiek had zij eene beteebenis, dieg6en lach op het gelaat te voorschijn riep, maar een traan in het oog deed wellen Ter gelegenheid van het Gouden Priester feest van Z. H. Paus Leo XIII werd Zondag te Utrecht te IOV3 uren iu de Kathedraal eeu pontificale Hoogdienst gecelebreerd door Z. D. Hoogw. den Aartsbisschop van Utrecht. Op het Maria-altaar, dat voor dit groote feest prachtig was versierd mst bloemen, planten en kaarslicht, prijkte de baste van Z. H. paus Leo XIII. De kerk was overvol. Iu de talrijke sohaar, die deu tempel tot iu de uitsterate hoeken vulde, werden ook eenige aanzienlijke Protestanten opgemerkt. Zondag avond te 6 uren werd in dezefde kerk even eens pontificaliter het plechtig Lof verricht door Z. D. Hoogw. Mgr den Aartsbis schop van Utrecht. Mat den lofzang 7e Deum werd dit kerkelijk feest besloten. De Hervormingorgaan van den Neder- landschen Protestantenbond, brengt zijn „feest groet" aan den grijzen Beheerschef der Roomscbe Christenheid" en zegt onder andere »Door hem (den Paus) komt het Katholi cisme als Kerk des te voordeeliger uit tegen het verbrokkelde en zwakke Protestantisme, dat worstelt met zijn kerkbegrip". Als bijzonderheid zij medegedeeld, dat het Zondag morgen tussohen 5 en 6 nor nog dooiende was, en dat het eerst na 6 uur is gaan vriezen en voorts den geheeleu dag door tot Maandagnacht drie uur. De termijn van aangifte van inzendingen op de dit jaar te Brussel te houden internatio-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2