liimeitlandachii Iqichtw. Humbert, op het vernemen daarvan, aanstonds den heer Crispi bij zich deed ontbieden en een langdurig onderhoud met zijn eersten minister had. He Russische Hovoie Wrem ia wijst ineen artikel op de hooge belangrijkheid der plech tigheden, die ter gelegenheid van 's Pausen jubilee te Rome plaats hebben en voorna melijk op het groot belang daarvan voor de internationale politiek. Het blad bestrijdt de meening der Berlijnsche bladen, welke een ieder willen doen gelooven, dat de Paus zijne populariteit aan de vriendschap van Duitsch- land te danken heeft en verklaart, dat alleen aan het groot verstand van Leo XIII de in vloedrijke positie, welke hij thans in Europa inneemt, is toe te schrijven. Bij deze huldebetuigingen sluiten zich die van andere vorsten en staatshoofden aan. Grootvorst Sergius van Rusland heeft den Paus een telegram van gelukwensching gezon- den, evenzoo de Luthersche Koning van Dene marken, ja zelfs de Sultan en de Khedive van Egypte, deden den Paus hunne geschen ken en gelukwenschen toekomen. De Koning en de Koningin van Rntnenie hebben den H. Vader een eigenhandig schrijven ter geluk wensching benevens een prachtig geschenk doen toekomen. De Koningin-moeder van Beieren heeft den Paus een prachtige gouden ciborie aangeboden. Het gouvernement en de bevolking van Honduras hebben aan Z. H. hunne gelukwenschen en huldebetuigin gen toegezonden. Uit Santiago wordt ge meld, dat 11.000 werklieden hun aartsbis schop verzocht hebben, den H. Vader hun kinderlijken groet over te brengen. Zoo ontvangt Leo XIII de gelukwenschen en huldebetuigingen van de grooten maar ook van de geringeren der aarde. In ant woord op de toespraak van kardinaal Monaca la Valletta na de laatste pontificale Mis in St. Pieter, verklaarde de H. Vader, dat deze indrukwekkende manifestaties zjjne ziel met vreugde vervullen; maar zij moesten beschouwd worden als gericht tot de hooge waardigheid van het pausschap niet tot zijnen persoon. Leo XIII Zeide verder, dat hij het als zijn plicht had beschouwd, zijn Jubilee-Mis in de basiliek van den H Petrus, den zetel van het pontificaat, op te dragen. Z. H, eindigde met te zeggen, dat hij met groote voldoening de volmaakte orde en ijver, die onder de talrijke geloovigen hadden geheerscht, had geconsta teerd. Generaal Kanzier, opperbevelhebber der pauselijke legermacht, is te Rome overleden. Hij was in 1822 in Zwitserland geboren. In 1860 streed hij in de Marken tegen de Itali- aansuhe krijgsmacht onder generaal Cialdini en werd wegens betoonde dapperheid tot gene raal bevorderd. Ook bij Mentana heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Voor eenige dagen hield hij nog aan het hoofd der hoofd officieren van het vroegere pauselijke leger, eene toespraak lot Leo XIII ter gelegenheid van diens jubilee. Schiedam, 9 Januari 1888. Wat in de laatste dagen algemeen werd verwacht, is Zondag jl. geschied. De zeereerw. faeti G. Van den Bosch, pastoor te Kethel, is dien ochtend, na een kortstondig en ge duldig lijden, m den ouderdom van ruim 83 jaren in den Heer overleden. Op den Nieuwjaarsdag had hij nog met veel moeite hat H. Misoffer opgedragen,'doch moest zich spoedig daarop te bed begeren en Maaadag-avond oordeelde men het noodig, vooral met het ocg op zijn hcogen lc-eRijd, hem met de HH. Sacramenten te bedienen met innige godsvrucht ontving hij de Genade- middelen der H. Kerk. Sedert nam de uitputting zijner krachten "steeds toehevige benauwdheden overvielen hem, maar geen klacht kwam van zijne lippen volkomen van zijn toestand bewast, gaf hij zich tevreden aan Goas H. Wil over. Al meer en meer zag men het einde naderen en, nadat bij Zondag-nacht en in den vroegen morgen nog met hevige benau dheden had gekampt, gaf hij te 8i/s uren zijne ziel aan haren Schepper weder. De zeereerw. heer G. Van den Bosch ver vulde sedert 1 Juli 1852, alzoo ruim 35 jaren, de pastorale bediening te Kethel. Voor zeker zullen velen, die den eenvondigen, nederigen man in zijn werkzaam leven gekend hebben, hem vau harte betreuren, en zal hij bij zijne parochianen in gezegend aandenken blijven. Moge door de vurige gebeden der ge loovigen zijne ziel ia vrede rusten het eeo-feest. In anlwoord op het aan den ArostolLchen Internuntius te ;s Hage toegezonden Adres voor den H. Vader, door 3290 katholieken van Rot- teroam geteekend, ontving de heer Bsblmann, president van de KatholiekeVereeaiging „De Grondwet" aldaar, op wier initiatief het adres werd geteekend, een vereerend schrjjven van den Internuntius, waarin hij zioh paarne be reid verklaart, dit schoon getuigenis van kin derlijke eerbied en genegenheid voir het Door luchtig Opperhoofd der Kerk, zijne hooge be stemming te doen bereiken. Men schrijft ons uit Hedel dd. 4 Jan Heden werd alhier het sLso-feest" plechtig gevierd. Des voor middags ten 9 ure uitdeeling van brood, spek en steenkolen aan de armen, ten 10 ure Aubade door de Eedertafel aan den Eerw. heer Pastoor. Ten 1 unr des namiddags was er groote optocht door bet met vlaggen versierde dorp bestaande uit1. de harmonie St. Cecilia 2. Gardes d'bonueur 3- De schippers-gïlde met haar versierde scheepje, staande op een wageD, getrokken door twee paarden; in dit soheepje zat een 87-jarige schipper aan het ioer, vergezeld van Bruidjes. 4. Een, piquet jonge Zouaven 5. de L edertafel 6, Gardes d'henncur. Alle deze verschillende corporation met haar respectieve vaandels Pauselijke en Nationale vlaggen lever den een grootsch schouwspel op, hetwelk werd opgeluisterd door een heerlijken, zonnigen win terdag, die duizenden menschen nit de naburige dorpen naar hier had uitgelokt. (C.) Vooral ook te Dordrecht is 's Pansen jubilee luisterrijk gevierd. Na een welgeslaagde mu zikale uitvoering op jl. Dinsdag-avond in de sociëteit Harmonie werd Woensdag ochtend in de parochiekerk van den H. Bonifacius, welke smaakvol versierd was, eene plechtige H. Mis opgedragen, waaronder de feestrede door den zeereerw. pastoor Spoorman werd ge houden. Een tiental dames bad gezorgd, dat daarna ook de armen hun feestontbijt hadden ongeveer 1400 broodjes met vleesch werden reeds te 71/g uren aan de verschillende gezinnen uitgedeeld. Daarenboven waren de armen ruim bedacht met steenkolen, aardappelen, rund- vleescb, groenten, brood, boter en suiker en koffie, welke zij reeds Dinsdag middag ontvan gen hadden. Uit tal van andere plaatsen komen berichten omtrent de opgewekte viering van 's Pansen feest, maar aangezien onze plaats ruimte en wijl zij met weinig variatie op het zelfde neerkomen, zij bet genoeg te zeggen, dat overal in ons L and het Leo-feest luister rijk en met geestdrift is gevierd. Onder de feestnummers der katholieke bladen bohoort nog bijzonder vermeld te worden dat van i de Zuid-Hollander, hetwelk op deng-ïllustreer- den titel een vers van Dr. Schaepman bevat, en dat van het weekblad De Nederlandsche Katholiekhetwelk op het geïllustreerde titel blad eveneens een gedicht aan Leo XIII heeft gewijd. Verder bevatten beide bladen rog verscheidene andere bijdragen in proza'en poüzie ter eere van 's Pansen feest. Bij koninklijk besluit van 19 Dec. 1887 zijn aangewezen de peicielen, welke onteigend moeten worden voor het maken van een^ ge meenschappelijk station te Schiedam, ten be hoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Maassluis. Wij vernemen, dat tusschea den Engels chen gezant bij ons Hof en onzen Miuiater van bnitenlandsche zaken in den laatsten tijd eene meer gezette diplomatieke briefwisseling is gevoerd over de bekende zaak-Godden, be treffende eene klacht eener op Garag 10 ge vestigde Eigelsche maatschappij over be stuursmaatregelen in zake ontginning van phosphorzure kalk. (TV. R. Ct.) De Minister van" waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat tnsschen 15 Januari on 1 April e. k. de vaart onder éen der vaste overspan ningen van de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht zal betimmerd zijn door eenen handsteiger, beslaande 7 M. en door hangende tot 2 M. onder den ouderkant der brug. De vier hoekpunten van den onderkant der steigers zullen bij nacht door roodalanl taarns worden aangeduid. De Delftsche Opmerker meent, dat het hngelsche woord lodder zou kunnen vertaald worden door „deelwoner." Het bestaan van deelgenoot, deelhebber, deelvoogd, rechtvaar digt dezen woordvorm. „Deelbewonei" zou taalkundig jaister zijn] meent de Arnh. Crt. Ia den loop der maand April a. s. zal een vergelijkend examen worden gebonden naar do betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Aangifte voor dit examen vóór 1 Februari. Van goed ingelichte zijde, zegt de Zutph. Ct., verzoekt men ons nogmaals te waarschuwen tegen de zoogenaamde Lotenbanken van Giiln en anderen. Nog niet lang geleden zijn in onze naaste omgeving enkelen weer het slacht offer geworden van deze bedriegelijke hande lingen, en het schijnt, dat er thans eene campagne door de agenten dezer banken" zal begonnen worden. Het publiek zj dus op zijne hoede. Meer dan eens is bet reeds voorgerekend, hGe de op maandeljksche afbe taling aangeboden loten voor het dabbeleder waarde vei kocht worden, en het publiek be drogen wordt door voorspiegeling van allerlei schoone kansen. Naar men verneemt bestaat bj de Vereeni- gïng der Midden-Europeesche spoorwegbestnren het voornemen, om bj den zomerdienst het getal sneltreinen te Vermeerderen, den loop van onderscheiden treinen te versnellen, de aan sluitingen te verbeteren en andere maatregelen ten behoeve der reizigers te nemen. Aa.. boord van het te Vlissicgen gepas seerde Nederl. stoomschip Rhenania bevond zich de eerste stuurman van het Fraosche stoomschip Ministre Abbattucci, 22 December van Havre naar Marseille vertrokken en den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2