lie Jaarg. Woensdag 11 Januari 1888, No, 2977, VERSCHIJN T I) A G E I, IJ IC S. Speelt (Swpcht. iumenlimdachi} lei[icta. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FRANKRIJK. Dat de republikeinen bij de verleden week gehouden senaats-verkiezingen een gevoelige nederlaag geleden hebben, wordt thans cok door de republikeinsche bladen erkend Min der blijkt dit nog uit de drie zetels, die zij "verloren hebben, dan wel uit het belangrijk Verminderd stemmen-aantal, dat op hunne kandidaten werd uitgebracht. In 1885 wer den 45,000 stemmen op de republikeinen en 11,000 op de conservatieven uitgebracht. Thans is de verhouding 40,00.) tot 29000. De repu blikeinen zijn dus sterk achteruit en hunne tegenstanders merkbaar vooruitgegaan. De radicalen wijlen de schuld aan de opportunisten en omgekeerd, doch men is eerlijk genoeg om te bekennen, dat de repu bliek zich inderdaad ter nauwernood staande kan houden. De republikeinsche journalist Ranc wijt de nederlaag aan de verdeeldheid zijner partij, terwijl de National de regee ring van zwakheid beschuldigt. Beiden heb ben eenigszins gelijk, doch het blijkt intus- schen, dat van de zoo hoog geroemde repu blikeinsche concentratie niets terecht komt en de republiek steeds meer terrein verliest. HET OOSTEN. Het blijkt nader, dat de inval der Monte- negrijnen te Bourgas zich aldus heeft toege dragen: Een Russisch schip met 100 Monte. negrijnsche huurlingen, onder bevel van den beruchten Russischen kapitein Nabokoff, be mand, was de Oost-Rumelische haven Bourgas binnen geloopen. Nadat de Montenegrijnen geland waren, werden zij dapper teruggesla gen door de Bulgaarscha gendarmerie en moesten zij zich met achterlating van ver scheidene dooden en gekwetsten op het hen "wachtende schip redden. Vele Montenegrij nen vielen den Bulgaren in handen, die hun nerzijds acht dooden te betreuren hadden. Het door de Weener korrespondent van de Standard gegeven bericht omtrent bet aandeel, dat de bekende Fransche chauvinist Dércu- lède heeft in de vervalsching van diplomatieke stukken, heeft vooral te Athene groote sensatie gewekt, wijl het wordt voorgesteld alsof de koning en de koningin van Griekenland als werktuig van Déroulède zouden gebruikt zijn. Nadrukkelijk wordt thans verzekerd, dat noch de koning nog de kóningin den heer Dérou'ède kennen en dat zij den eere voorzitter der liga niet hebben ontvangen. In geen geval zijn de bewuste brieven door den Koning van Griekenland den Czaar overhandigd. ITALIË. Het blijkt thans, dat ook in de veel besproken zaak van het ontslag, den hertog Torlonia a's syndicus gegeven, het bekende cherchez la femme in toepassing mocht gebracht worden. Torlonia's bezoek bij den kardinaal-vicaris was slechts een voorwendsel zijn ontslag werd bewerkt door de vrouw, met wie Crispi samen woont en die zich signora Crispi noemt, terwijl nog twee andere dames op dien titel aanspraak maken. De vrouw had sedert lang getracht ingang hij hertogin Torlonia te krijgen en nadat onlangs koningin Margaretha er in had toegestemd, haar ten hove te ontvangen, omdat Crispi nu eenmaal minister-president is, be proefde zij opnieuw bij hertogin Torlonia ingang te krijgen. Zij noodigde deze in een hoogst beleefd schrijven ten harent, ten einde door haar omtrent de Romeinsche gebruiken ingelicht te worden doch de hertogin ant woordde, dat zij wegens de gezegende omstan digheden, waarin zij verkeert, niet kon uitgaan. De onbeschaamde indringster liet zich echter niet afschrikken en kondigde haar bezoek aan doch hertogin Torlonia had hare eer te lief, om zich met deze vrouw in te laten, en weigerde haar te ontvangen. Toen ontvlamde de woede van no. 3 in volle hevigheid en lustte zij niet voor zij Crispi had bewogen, Torlonia als syndicus te ontslaan. Aldus luidthet verhaal, dat de katholieke Squilla van Torlonia's ontslag geeft. ROME. De H. Vader ontving Zondag middag in audiëntie den heer Lefebvre de Béhaine, die door den president der Fransche republiek belast is, den H. Vader een brief en geluk- wenschen over te brengen. Geheel het perso neel van het Fransche gezantschap vergezelde den gezant, die na een korte toespraak de brief van den heer Carnot aan Z. H. over handigde. De H. Vader had voor deze gele genheid de te Rome vertoevende Fransche kardinalen tot het bijwonen der receptie uit- genoodigd. Z. H. ontving ook in bijzondere audiëntie den hertog delta Grazia, die den H. Vader een eigenhandig geschreven brief en een kostbaar geschenk van koning Frans II van Napels aanbood. Z. H. had nog denzelfden dag ongeveer twee duizend Fransche pelgrims, aangevoerd door omstreeks 30 aartsbisschoppen en bis schoppen, onder welke de aartsb'sschoppen van Parijs en Lyon, ten gehoore ontvangen. De Gaulois deelt eenige cijfers mede over de feesten te Rome. Er zijn 60.000 pelgrims te Rome, waarvan 35000 Italiaansche, 5000 Fransche, 4000 Duitsche, enz., 52 kardinalen en 500 bisschoppen. Voor de tentoonstelling zijn reeds 1800 kisten geopend, 500 nog ge sloten, 800 aan het station en 900 nog op weg. Eene nieuwe zaal wordt ingericht voor 90,0)0 flesschen verschillende wijn. De waarè der ontvangen of aangekondigde geschenke bedraagt 60 millioen francs. RUSLAND. De Russische regeering is voornemens de f dusver bestaande gunstige bepalingen op dt uitvoer van sprit te veranderen in eei zuivere uitvoerpremie van 22 mark perhe', toliter sprit van 100 pet. Deze maatreg is voornamelijk tegen de Duitsche graanrec ten gericht met het doel om het in greo hoeveelheden opgeschuurde graan tot di uitvoer van spiritualiën te bezigen. Als een bewijs van Ruslands vredelievem bedoelingen wordt gemeld, dat de ouds lichting van de Russische garde-korpsen ree den 30 December jl. met verlof is gegaan. D feit werd door de Russische militaire att. chés aan de buitenlandsche gezantschapp- medegedeeld, doch zij hebben er tegelijkerti bijgevoegd, dat ingevolge vroeger genom. beschikkingen nog twee Russische divisi infanterie verplaatst worden naar Ruslan westelijke grens. Ondanks^de verbetering de diplomatieke betrekkingen blijft voor Ir overige de militaire toestand even gespanne Aan de Datly News wordt uit St. Petei burg gemeld, dat den 21n dezer alle Russisc hoogescholen heropend worden. De profe soren zoowel als de studenten verwacht opnieuw ongeregeldheden. De Regeering he besloten den minister van onderwijs Deljar zijn ontsl g te geven, doch eerst na de vieri van diens vijftigjarig ambtsfeest. Schiedam, 10 Januari 18£8. Zijne Heiligheid Pans Leo XIII heeft a baron Van Brienen tot de Groote Lindr, bnite gewoon gezant, van Z. M. den Koning c Nederlanden bij Z. H. den Pans ter geiege beid van 's Pansen gondao priesterfeest, vi ieend bet grootkrnis der orde van den Gregcrins den Groote. Naar men verneemt, is bij de regeer ing bewerking een herziening van het tarief v, reis- en verblijf bosten teu behoeve van Rijk. Geljjk men weet, hei ft de jongste ree ling herhaaldelijk aanleiding gegeven tot v schil van meeniag tnsscben de Regeering de Rekenkamer, tot opheffing waarvan doelde regeling zou strekken. Do gewone andientiün van de Ministers r Oorlog en van Waterstaat,, Handel cn Nijv heid zullen a. s. Donderdag niet plaals bebb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1