(C.) Kielce, Petrekau, Radom en Lublin kregen bevel om alle archieven naar Iwangorod en Warschau te zenden. In het district Lublin werden, ondanks den sneeuw, wallen opge worpen langs den Weichsel-spoorweg. De Duitsche ambassadeur te Weenen, prins Reuss, heeft, naar men zegt, bij de Oostenrijksche Regeering aangedrongen op een spoedig ver gelijk met Rusland. Naar de Times uit Weenen verneemt, heb ben de Russische gezanten bij de buitenland- scha hoven last gekregen te verklaren, dat de Czaar eene vreedzame oplossing wenscht van de Bulgaarsche kwestie. In welingelichte kringen gelooft men, dat de Russische Regee ring eerlang aan de groote mogendheden nieuwe voorstellen betreffende Bulgarije zal doen. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat aldaar een toenemend vertrouwen op vrede heerscht, ondanks de vruchtelooze op hitsingen der oorlogspartij, naar welke de Czaar niet langer verkiest te luisteren. Schiedam, 12 Januari 18£8. Bij koninklijk besluit van 11 December zijn aangewezen de perceelen, die onteigend moeten worden ten behoeve van de verbetering van de watergemeenschap tuaschen Rijn en Schie en hare aansluiting aan de gemeente 's-Gra- venhage. H. K, H. prinses Wilhe'mina neemt sedert «enigen tijd des voormiddags in de manege der koüick'ijke stallen ondeiricht in de rijkunst op een der poneys, haar indertijd geschonken. H. M. de KmiDgïn is daarbij meestal tegen woordig. Bij de Regeering is bericht ontvangen, dat de Nuderlandsche spoorwegmaatschappijen zich bereid verklaard hebben de kunstvoorwerpen, wdke door Naderlaudsche kunstschilders op de in 1888 t« Munehen te houden Internatio nale Kunst-Tentoonstelling zullen zijn tentoon gesteld, kosteloos terug te zenden, mits het vervoer dan langs dezelfde lijnen plaatsheeft a!s bij de heenreis en nit eene verklaring van het comité van genoemde Tentoonstelling blijkt, dat die voorwerpen onverkocht of onverloot zijn gebleven. Naar wij vernemen, zullen de verkiezingen voor de Twede Kamer hoogst waarschijnlijk 21 \laart plaats hebben. De Tweede Kamer zal omstreeks 8 Februari bijeenkomen, Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen bril in eea huisje, ean bruine want met ge- kleurden rand, een witte want met ge- klearden rand, een grijs wollen omslagdoekja, een rozenkrans, een bloedkoralen oorbelletje, em jonge zwarte kip met witte veertjes aan de vlerken, een groen zijden das en een bruin hondje met zwarten snuit. HET EEO-FEEST. Door de »Schiedamsche Tooneelvereeniging Yocdjl s Streven" was ook ter gelegenheid vau 's Pausen Jubilee eene feestviering voor hare buitengewone leden en verdere katholieke sfalgenooten voorbereid. Nadat reeds ver- Ie len week een paar goed geslaagde opvoeringen waren gegeven, had gisteren avond „op ver- eereod ve zoek" de derde opvoering plaats van »dr strijders van den Paus", gevolgd door leveude beeldengroepen. Deztal »Aurora' was op dezen en de vorige feestavonden inderdaad zeer fraai gedecoreerd met nationale en pauselijke vlaggen en wimpels, vaantjes en wapenschilden, en te midden van een arran gement groen prijkte de buste van den jubi leerenden Opperpriester door een gouden lau werkrans gekroond. Het tooneelstnk „de strijders van den Paus" verplaatst ons in den tijd van het beleg en de inneming van Rome (20 September 1870) en geeft ons een denkbeeld van den moed en de zelfopoffering der pauselijke zouaven en den inlruk, welke de groote gebeurtenissen van dien tijd op die kruisvaarders der 19e eenw maakten. Het stak bleek goed te zijn ingestu deerd; de verschillende hoofdpersonen waren zeer goed iu hun rol en het werd over 't ge heel meesterlijk afgespeeld. Na de pauze werden groepen levende beel den vertoond, voorstellende episodes uit het zonavenleven o. a. de Zouaven in den slag van Mentana, en Z. H. Pins IX zegent de zouaven en allegoriön als: Z. H. Pius IX en Z. M. Koning Willem III; de KoniDg geeft toestemming, dat de zouaven met behoud hun ner nationaliteit naar Rome kunnen trekken, en ten slotte de Apotheose van den Paus, door een waarlijk indrukwekkende figuur voorge steld. De positie der onderscheidene personen, die tot dezs tableaux medewerkten, was inder daad ouverbelerlijk; de verschillende greepen waren zeer schoou; doch door de minder gun stige verlichting kwamen zij niet geheel tot hun recht. Deze feestavond, welke o. i, wel wat lang gerekt werd, mag werkelijk goed geslaagd heeten. Hot talrijk publiek, dat de beperkte lokaliteit tot iu de kleinste hoekjes volde, scheen zich blijkbaar uitstekend te amuseeren, en toen de aanwezigen op het vergevorderd uur huiswaarts keerden, mochten zij zeker de overtuiging met zich rond dragen, dat bier eene gelegenheid tot feestvieren was geboden, die zij slechts noode hadden willen missen. In de keurig gedecoreerde feestzaal van Matson v. d. Velden aan den Eenlraohts- weg te Kolterriam werd gisteren het aan gekondigde feestmaal der Rotterdamsche Katho lieken gehouden. Am de hoofdtafel namen plaats de hoogeerw. heer mgr. J. Bos, eore- kamerheo - van Z. H., het boofibestnur der com missie voer de Leo feesten en bijna alle pastoora der stad, terwijl aan de overige tafels nog eenige geestelijken en bestuursleden van katholieke instellingen te Rotterdam gezeten waren. De heer mr. Driebeek riep alle feest- genooten een hartelijk welkom tce en wijdde bij het dessert den eersten dronk aan den hoogen Jubilaris. Daarna bracht mgr. Bos een toost uit op Z. M. onzen geöe"biedigden Koning en deed het voorstel den Vorst per telegraaf de hulde der vergadering en de oeste wenschen voor Hem-zelven en Zijn Huis over te brengen. Nadat dit algemeen goedgekeurd en het telegram verzonden was, werd spoedig een telegrafisch antwoord in dank van Z. M. den Koning ontvangen. Vele andere toosten werden nog uitgebracht en in de beste stemming scheidde meD, overtuigd dat het feestdiner nog jaren laDg den aan- genaamstea indruk zal achterlaten. Dinsdag avond werd voor de tweede maal door de Amsterdamscbe afdeelirgea der St Grego- nus - Verceniging in Maiscn Stroucken te Am sterdam uitgevoerd De Kerk der Neder landen en het JPaussckap. De zaal was ook nu weder tot de uiterste hoeken gevuld met een ze;*r belangstellend publiek. De uitvoering liet niets te wenschen over. Ter aanvnlling werden drie trioos, Ave Maria, Serenade en Eijmne St, Cécilevan Gounod, voor viool, piano en orgel, gespeeld, en droeg de beer P. Hegener voor Gouden Jubeltonen, van Van Paesschen. Na j ae pauze werd door den zeereerw, heer Phi- lippona de hengeijjke tijding medegedeeld, dat het Z. H. deu Paus behaagd had, in antwoord op een aan Z. H. gezonden telegram, zjjn pauselijken zegen te schenken aan de beide af Jeelingen der St- Gregonus- Vereenigzng welk bericht met een warme ovatie ontvangen werd. Aan het slot van het program werd den zeereerw. heer Lons, die de uitvoering met zijn tegenwoordigheid vereerde, onder herhaalde toejuichingen een schcoae lauwer krans aangeboden. Vrijdag a. s. zal de derde uitvoering plaats hebben. {lijd) Gisteren had te Utrecht de meer openlijke viering van s Pausen Jubilee plaats. Door een talrijk feestcomité, bijgestaan door een flink comité was eene waardige feestviering voor bereid door de vereeniging der krachten vau onderscheidene klassen der maatschappij wa» men er in geslaagd een koor te vormen van ruim 350 zangers (knapen en mannen) verdeeld als volgt: 106 sopranen, 123 alten, 5 eerste tenoren 41 tweede tenoren, 39 eerste bassen, 44 tweede bassen. Het feest had gisteren middag plaats in de groote zaal van 1 ivo li, welke voor deze gelegenheid keurig was gede coreerd, o. a. met goed geichilderde stadsge- zichten van groote afmetingen, voorstellende de St. Pieterskerk, de Engelenburg en het Coliseum te Rome was getooid. De zaal was stampvol niet alleen met Katho lieken maar ook vele andersdenkenden. De uitvoering van het eerste nummer de „Pabst- bymne" ter gelegenheid vau 's Pausen Gouden Jubilee door Ferdinand Ludwig gedicht, voor vierstemmig mannenkoor met hoornmnz'ek door Fr. Koenen gekomponeerd, voldeed zeer goed. Nadat de ferstreda door dr. Schaapman was gebonden, Hepen ook de andere nummers vaa het progarn goed van stapel. Na afi op hal een feestmaaltjjd van de comités plaats, welke echter niet lang kon dnren, daar te zeven uren weder eene avond-uitvoering werd gehouden. Het Pans-Leo-feest is 'e Middelburg, voi„ gens de Middelb. Courant, bizonder goed ge slaagd. De zeereerw. heer J. W. Brouwers van Bovenkerk hield, daartoe uitgenoodigd, de feest rede en ketende, volgens het Zeeuweche blad, leeds na den eersten volzin, die van zijn lippen vloeide, het publiek. ZEerw. behandelde de geschiedenis van het Pausdom, en de Zeenwsche wapenspreuk Luctor et Emergo tot motto kiezende, stelde hij den strijd in 't licht, dien de Pausen door alle een wen heen hebben moeten voeren. De schoone redevoering werd door de talrijk aanwezigen uitbundig toegejuicht. De Middelb. Ctdie anders nimmer van sympathie voor de katholieke zaak doet blijken, geeft een uitvoerig verslag van de schoone rede en zegt, dat het feest, 't welk door vele Pro testanten en door den Kommaadant der stad werd bijgewoond, nog lang bp die er aan deel namen, in aangename herinneiing zal blijven. Uit tal van andere plaatsen bomen nog voortdurend berichten omtrent Jnisterrjjke fet st- vieringen, welke aldaar ter gelegenheid van s lansen Jubilee hebben plaatsgehad trouwens daar de feestcomités in onderscheidene plaatsen des lands verschillende datums voor hnnne feestviering hebben gekozen, zijn nog voort durend dergelijke berichten te wachten in deze maard, welke zeker in de geschiedboeken van het Katholieke Nederland als de feestmaand van Pans L jo's jubilee zal opgeteekend worden. Bij verzending van postpakketten naar België behooren de donaneveiklariDgen zorgvuldig te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2