lie Jaarg. Zaterdag 14 Januari 1888, No. 2980, V E R S O II IJ N T D A G E L IJ K S. Srtpnttit ©üïpcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9 Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertontiën Van 16 regels0.(50 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Uit Constantinopel wordt aan de Times geseind, dat de Turksche gezant te Berlijn gerapporteerd heeft, dat er vermoedelijk een Europeesch Congres zal bijeenkomen voor de herziening van het tractaat van Berlijn waar dit verduidelijking behoeft. In goed ingelichte kringen gelooft men, dat prins Ferdinand zal aftreden, zoodra het hem blijkt, dat de groote mogendheden eensgezind zijn Duitschland heeft aan de Porte verklaard, dat het eene bezetting van Oost-Rumeliü door de Turken alleen zou kunnen gedoogen onder buitengewone omstandigheden, en onder eer* biediging van het Berlijnsche tractaat. Ook de Oostenrijksche regeering verklaarde niet te kunnen toestaan, dat er gewelddadige veran deringen plaats hebben in den toestand van Bulgarije. Uit Sofia verneemt de Times, dat de Bul garen op het lijk van den gesneuvelden aan voerder der muiters te Burgas belangrijke documenten hebben gevonden, waarondereen brief van den Russischen diplomatieken agent te Bucharest. Te Sofia is een krijgsraad ge houden, die door alle hoofdofficieren werd bijgewoond en waarin besloten werd de noodige maatregelen te nemen voor de verdediging van Bulgarije, maar in een geval voor eenen aanvallenden oorlog. Het Journal de St. Pilar sbourg spreekt zijn leedwezen uit over het opstootje te Burgas en voegt daarbij, dat door dergelijke middelen bet Bulgaarsche vraagstuk niet op wettige wijze tot oplossing kan worden gebracht. Naar zoodanige oplossing te streven moet volgens het genoemde blad het voornaamste doel zijn, in het belang van het land zelf zoowel als van de algetneene rust. Te Routschouk heeft eene groote manifes tatie plaats gehad tegen prins Ferdinand, bjj gelegenheid van het Grieksche kerstfeest. Uit de meeste huizen werden vlaggen gestoken op welke stond te lezen „Weg met den Cobur- ger" Er zijn vele personen in hechtenis. De politie maakte charges, waarop het volk met geweerschoten antwoordde. Verscheiden lie den werden gekwetst of gedood. Men bericht uit Constantinopel aan Daily Hews, dat volgens Oost-Rumelische dépêches verscheidene Russische officieren gearresteerd zijn, die bezig waren onder de boeren geld uit te deelen en hen op te hitsen tegen de Bulgaarsche regeering. DUITSCHLAND. in de gister-avond te Berlijn gehouden gemeenteraadszitting is een brief van den kroonprins voorgelezen, welke als volgt eindigt »Mijn tegenwoordige toestand geeft mij het weldadig gevoel van berustende hoop en het zou mij gelukkig maken, te vernemen, dat eene dergelijke stemming ook de bevolking van Berlijn bezielt." ENGELAND. In eene redevoering, gisteren te Liverpool voor 5000 personen gehouden, weidde lord Salisbury uit over de goede werking van de Crimes Act in Ierland. Tevens bestreed hij de leer der vrijhandelaars, die dikwijls de grootste fiscale misstanden onder hunne hoede nemen. De heer John "Walter, de eigenaar en leider van The Times, zal, naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van zijn blad, tot den adelstand worden verheven. FRANKRIJK. De Senaat heeft gisteren den heer Le Royer tot voorzitter herkozen. De Kamer heeft met 265 tegen 197 stemmen verworpen het voorstel-Basly, strekkende om amnestie te verlefenen aan veroordeelden, die om politieke redenen of wegens verzet tegen de militaire wet zijn gestraft. De afgevaardigde Faillières beantwoordde eene vraag naar aanleiding der ontzetting van Yigneau als rechter van instructie in de zaak-Wilson. De urgentie werd gevraagd voor een voorstel, strekkende om de politieke verantwoordelijkheid van het ministerie af te wentelen, doch dit werd verworpen. ITALIË. Koningin Margaretha, Humberts gemalin, heeft den afgezetten burgemeester van Rome, hertog Torlonia, en diens echtgenoote bij den doop van hun dezer dagen geboren dochtertje in warme bewoordingen gelukgewenscht. De goedhartige vorstin, wier afkeer van Crispi en diens zoogenaamde vrouw genoeg bekend is, heeft aldus eenigszins willen goed maken wat door deze beide personen tegen Torlonia en diens echtgenoote werd mis dreven. Door de Britsche josterij zou de verleg ging van den Indischen maildienst van Brin- disi naar Salonika worden voorbereid, hetgeen zou geschieden, zoodra de voltooing van den Balkanspoorweg dit veroorlooft. ROME. Bij de Fransche pelgrims, welke Zondag door den H. Vader in audiëntie werden ont vangen, bevond zich ook generaal de Charette, die twee weken te voren, in het gevolg van nu wijlen generaal Kanzier, Z H, de geluk - wenschen der pauselijke oud-Zouaven was komen aanbieden. Zoodra de Paus De Cha rette opmerkte, voegde Z. H. hem toe: »Zijt gij teruggekeerd Neerknielende, gaf De Charette ten antwoord: Ik ben teruggekomen wegens de begrafenis van generaal Kanzier." »KanzIer", hornam Leo, »heeft het pau- seljjk leger op bewonderenswaardige wijze ge organiseerd. Zijn toewijding was steeds in overeenstemming met de omstandigheden. Veertien dagen geleden waart gij met hem hier nog bij mij." »Ja, H. Vader, maar hij was zoo zwak, dat ik hem schier dragen moest." »Hij is gestorven als christen en als soldaat; hij troostte de zijnen, verrichtte met hen de geheden der stervenden en hield niet op, zijn toewijding aan den H. Stoel te bevestigen". Ondertusschen was het reeds omstreek 12 uur geworden en nog waren ter nauwernood 300 van de 2000 pelgrims groepsgewijze bin nengelaten want de H. Vader, niet overziende hoe groot het gezamenlijke aantal was, had in zijn minzaamheid zich te lang aan de eerstbinnenkomenden gewijd. Hij was dan ook te uitgeput om aan allen een beurt nog te geven en moest ten slotte in een draagstoel plaats nemen, waarmede hij tot buiten de loggia werd gebracht, waar hij den wach tenden allen te zamen zijn zogen gaf, er hij- voegende ïMijn beste kinderen, het doet mij innig leed, dat ik niet ieder in het bijzonder kan ontvangenmaar gij zijt te talrijk en ik kan u enkel mijn zegen geven". Groot was aller teleurstelling, en vele pelgrims, die op de trappen staande, zelfs niet vermochten, den Fans te zien, konden hun tranen niet weerhouden. Den 10 dezer heeft de H. Vader baron von Frankenstein, president der Eerste Kamer en voorzitter der Beiersche centrumpartij ten gehoore ontvangen. Men brengt zijn verblijf te Rome in verband met 's Pausen Encycliek aan de Beiersche bisschoppen. De Engelsche pelgrims, ten getale van 450 personen onder aanvoering van den hertog van Norfolk naar Rome vertrokken, hebben Z. H. de som van 14,000 pond (168,000 g!d> voor den St. Pieterspenning aangeboden. RUSLAND—OOSTENRIJK. De St. Petersburgsche Börsen Ztg. be richt, dat de minister van financien in de memorie van toelichting op de slaatsbegroo- ting de bijzondere aandacht vestigt op het feit, dat de oorlogsbegrooting eenigszins ver laagd is, hetgeen het bewijs levert van de groote en oprechte liefde van Rusland voor den vrede, die, naar men hopen mag, de vredelievende politiek van den Czaar zal doen zegevieren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1