Sitmenlandachi} Juichten. ver geen gevolg gehad. Zooals hakend is, grenst Podolië aan Galicië. ZWEDEN. Verscheiden bladen te Stockholm melden, dat de hertog van Gothland, prins Oscar, de tweede zoon van den koning van Zweden, ond 29 jaren, met een hofdame van de Kroonprin ses, freule Ebb a Henriette Van Munk, een 30jarige schoone, in het huwelijk zal treden. Schiedam, 17 Januari 1888. In het jaar 1887 werd hier ter stede door vijf schepen aangevoerd 78.857 balen Koffie. Op SI December 1887 waren in voorraad Op eed al 39 310 balen Koffie. Onverkocht 14.057 Totaal 53.367 balen Koffie. Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam van 14 Jannari 1888. De Voorzitter opent de vergadering en weascht den leden in dei nieawen jaarkring voorspoed in al het hunne en hoopt, dat 1888, zich, wat handel en nijverheid betreft, gunstig van zijoe voorgangers moge onderscheiden. De Voorzitter .Plaatsvervanger dankt den Voorzitter, namens de vergadering, voor zijne wensohen en hoopt, dat hem ook ten deel moge vallen, wat hij der vergadering toe wen echte. Overgaande tot de benoeming van een Voorzitter en Voorzitter-Plaatsvervanger wor den als zoodanig met 6 van de 7 uitgebrachte stemmen herbenoemd de heeren J. J. G. Nolet en J. T. Beukers, die hunne herbenoeming aanvaardden. Ü3 heer J, P, Vemer, wiens diensttijd als Secretaris dar Kamer was geëindigd, wordt als zoodanig met algemeene stemmen herhe- noemd. Tot lid van het college van commissaris sen over de Beurs, tevens commissie voor den graanhandel, wordt unaniem herbenoemd de heer J. Tak, die door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. De rekening der Kamer over 1887 wordt door een daartoo banoomie commissie nage zien en met de bescheiden vergeleken, en daarna door de vergadering eenparig goed gekeurd. Ia de Boekerij der Kamer zal worden ge plaatst de statistiek van in-, uit- en doorvoer over November 1887; terwijl ter lezing zul len circuleeren de statistiek van het vervoer op de Spoor- «n Tramwegen voor 1886; het no. van 5 Januari 1888 van „the Chamber of Commerce Journal" de la aflevering, jaargang 1888, van de verzameling van consulaire en andere versla gen en berichten over nijverheid, handel en scheepvaart. Tot leden der commissie voor het opma ken van het jaarverslag over den toestand Tan handel, njjverheid en schoepvaart hier ter stede in 1887, worden benoemd de heeren: Mr. A. K. J. Van der Drift, J. H. Houtman «n J. Tak. Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten, onder dankzegging aan de leden voor hunns tegenwoordigheid. Met uitzondering van de accijnzen en den waarborg, hebben de verschillende groepen der rijkemiddelen in de 1 iatete maand van 1887 ruim gevloeid, zoodat het eindcijfer dat van de zelfde maand van 1886 met 9.4 ton overtreft; de geheele ontvangst der schatkist gedurende het jaar (f 110.187,311) staat met ruim 1 millioen boven die van 1836. In het Gereformeerd burgerweeshuis aan de Goudscbe Wagenstraat te Rotterdam, bevindt zich eene verpleegde, genaamd W. Hennekamp, die reeds 60 jaren lang in dat gesticht verblijf houdt. Zeven dagen geleden viel deze vronw in eenen diepen slaap, en sedert slaapt zij onaf gebroken voort. Wij ontvingen heden het eerste nummer van den te 's-Hage uitgageven Anarchist, orgaan van goideloozen, baveloozen en re- geeringloozen,'t is de Anarchist zelf, die zich aldne noemt. De mottoos boven het even onzinnig als goddeloos geschrijf zijn Als God bestond moest hij afgeschaft worden," van Bikoensine, en „Het ideaale eeuer regee ring is absentie van regeoring", vauMultatnli. {lijd) Een sjouwerman, werkzaam aan de Gas fabriek aan den Loosduinschen weg te's Hage, ging gisteren ochtend met de stoomtram op Loosduinen mede, waarschijnlijk omdat hij vreesde anders te laat op de fabriek te komen. Bij de gaslaan gekomen, sprong hij van den wagen met het ongelukkig gevolg, dat hij door de tram over het been werd gereden, hetwelk letterlijk van de romp werd gescheiden. Near het gasthuis vervoerd, overleed bij spoedig. De 31jarige Caron, wiens vader eerst sedert kort was overleden, was de kostwinner voor zijn arme moeder. Ten huize van den slijter M. J. Roozenkraus, aan de Lange Veerstraat te Haarlem, is Maan dag voormiddag een hevige brand uitgebroken. Het achterhuis, waarop ongeveer 159 ledige vaten zich bevonden, is geheel aitgebrand. Let voorste gedeelte van het perceel is behou den, maar heeft veel geleden door watersohade. De brand is gebluscht door de politie met haren slangen wagen, spuit no 10 en de spuit uit de drukkerij der heeren Enschedé en Zonen. Alles is verzekerd. Dezer dagen vonden eenige knapen te Noord broek een gevold jenevervat. Zij boorden «r een gaatje in, staken daar een pijpsteel door en zogen zoo het Sjhiedammer vocht in. Een der jongens genoot er zooveel vbd, dat hij in kennelijken staat naar hnis gedragen moest worden. Hij moet er zwaar ziek van zijn. Weder heeft zich een onnoozele, thans een inwoner van Zeist, door de kwartjesvinders laten beetnemen. In een koffiehuis te Utrecht heefc hij met die lieden kaart gespeeld en binnen korten tijd ƒ300 verloren, nadat zij hem eerst f 10 hadden laten wiDnen. De boterhandel blijkt in Friesland te bloaien, overal worden fabrieken opgericht. Die te Joure kan het werk alleen niet af. De heer H. Ronkema heeft aldaar een zeepziederij aangekocht om daarin een tweede fabriek te stichten. Zjj zal ongezouten boter verwerken, welke een zuiveringsproces zal ondergaan, en gekleurd worden, zoodat de boter gelijk van kleur naar de Londensehe markt wordt af gezonden. Zoo spoedig mogelijk zal deze fabriek in exploitatie worden gebracht. De bij het onheil te Raiuerwold gewonde Conducteurs, De Jong en Stroobos, hebben, als geheel hersteld, hat Acad. Ziekenhuis te Groningen verlaten. T. Medema, werkzaam bij den smid Palthe te Assen, ia eenr dergeneD, die zich bij het spoorwegongeluk te Rninerwold het moedigst hebben gedragen. Toen hij met zijn kameraad, den smidgezel Greve, den nu overleden machinist Van der Linden transporteerde, werd hij door dezen met gebaren er op opmerkzaam gemaakt, dat de stoomkraan van de locomotief nog openstond. De zwaar gekwetste machinist wilde zelf nog naar de locomotief doch Medema voorkwam hem en wist door de stoomkraan af te sluiten nog grooter ongelukken te voor-A komen. De fabrieksarbeiders, te Almelo die niet tot de werkstakers behooren, hebben besloten bun werkloozen makkers een wekelijksche onder steuning te geven. Niemand heeft zich daaraan onttrokken. De inteekening beliepen van f 1,59 tot f0,50. Met dit measffih'evend streven wordt tevens en ander doel bereikt; men vreest namelijk dat, indien de arbeiders door honger gedreven, moeten toegeven tot het ver laagde loon te werken, ook hun patroons ter wille der concurrentie, de bonen moeten ver lagen. Zaterdag-avond passeerde te Libit een schip geladen mot graan naar Dnitsshland, gesl ept wordende door drie sleepbooten. Dit ongewone Verschijnsel trok ieders aandicht. Wat was hiervan de oorzaak? Met inging van 15 dezer is de wet van invoerrechten op granen in Dnitschland in werking getreden. Op de ladiag van dit schin met graan was een invoerrecht van G900 Mark. Wanneer nu vóór 5 uur des namiddags het schip de gren zen gepasseerd was, was het vrij; z o niet, dan moesten de 6000 Mark betaald worden. Volgens den tijd, dat het schip Lobit pas seerde, kon het juist vóór dien tijd over de grenzen zijn. Aan den kapitein der tooten was, behalve een sleeploon van f 800, een premie vau f1000 toegezegd. (r.) De heer V. R,, een rechtelijk ambtenaar te 's Hertogenboscb, die tevens in een belangrijke handelzaak betrokken is, is (volgens het D. v. N.) sedert eenige dagen vertrokken zonder dat men weet waarheen. De bewnste zaak scheen niet te fl ireeren eu men spreekt van een groot tekort. Uit Goes wordt aan de Zier. A, B. gemeld Een erfenis van zeventien duizend gulden, en dan onder twea „staken", meneerIs het te verwonderen, dat de beide „«taken" (erfge namen) reikhalzend uitzagen naar den dood van den eifliter, een 70jirigen oudoom, en die nn toch op zjjn uiterste lag Is het te verwonderen, dat de beide toekomstige erfge namen, die doodarm zijD, reeds krediet namen op de erfenis, hetgeen hun, bij de algemeen vaststaande gegoedheid van den aspirant-doode met volkomen gerustheid werd gegeven En toen de groote maaier eindelijk den levens draad van den „lieven" oom had doorgesneden, gunde men zich nauwelijks den tijd tot het lijk koud was. Nn aan het zoeken en snnfïe- len. Oom stond bekend als een zonderling en een vrek. Waar zou hij al zjjn geld verstopt hebben, ja waar Men vond niets. Zin de schanslooperFluks met mes en schaar de voering losgetornd, en ook niets. De 17,000 galden vormden een dier luohtkasteelen, welke even spoedig, zoo niet spoediger, afge broken dan opgebouwd worden. Te Renesse (Schouwen) slikte een jongen van 16 jaar een gulden in. Op raad van een geneeskundige gebruikte hij veel vloeibaar voedsel, wat ten gevolge had, dat hij het geld stuk langs den natuurlijken weg kwijt raakte. ZWOLLE. Gisteren nacht is de boeren wo ning van dan landbouwer Jansen, in de buurt schap Dieze onder deze gemeente afgebrand. De vrouw werd wakker door het gebulkvan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2