lie Jaarg. Zondag 22 en Maandag 23 Januari 1888. No, 2387 BÜ lil iiEï taiioort ten BpweL VERSO II IJ NT DAGELIJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9, Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0-05 Met het oog op de belangrijke uitbrei ding van het kiesrecht en de thans vast gestelde kiezerslijsten, zouden wij onzen lezers raden, morgen in hunne vrije Zondags uren hunne belastingbrieven eens op te zoeken en na te zien. Bedraagt op het biljet voor de Perso- neele Belasting de aanslag wegens huur waarde f 2.75 of meer, dan heeft men kiesrecht, eveneens wanneer op het biljet van de Grondbelasting aan de linkerzijde het bediag der Hoofdsom met de llijks- opcenten f 10.is of daarboven. Ieder overtuige zich of hij aan éên dezer twee hoofdvoorwaarden voldoet, en is dit het geval, dan neme men een kijkje op de kiezerslijsten, waar de namen alphabetisch gesteld zijn vindt men er de zijne niet op, dan zoo spoedig mogelijk gereclameerd, liefst nog in de eerste dagen der loopende week een verzoekschrift op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken ge staafd, bij den Gemeenteraad ingediend. Blijkens achterstaande advertentie kan men zich ook vervoegen bij een der be stuursleden van de Katholieke Vereeni- ging de Grondwet", de heeren W. A. Beukers, Louis J. J. Jansen, H. R. M. A. Van Gent en A. C. A. Nolet, die gaarne bereid zijn, daaromtrent inlichtingen te ver strekken. Bedenkt het wel, katholieke stadgenooten, uw kiesrecht betreft de hoogste belangen van Godsdienst en Vaderland Prijs der Advertentiën: Van 16 regels0.(50 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk© overeenkomsten aangegaan. DUITSCBLAND. Uit Berljjn wordt aan de XIXe Siècle ge meld, dat de minister van oorlog in de leger- commissie van den Rijksdag verklaard heeft, dat men het leger sterk moet maken, daal de aanstaande oorlog een strijd zal zijn op leven en dood. Tot zelfs landweer en land storm moeten goed gewapend worden. Het keizerlijk paar ontving gisteren middag de presidenten der beide hu zen van den Landdag. De Keizer wees bij de ontvangst op den guns'igen financieelen toestand van den Staat, en uitte terloops ook de toop dat de vrede bewaard zou mogen blijven, waar door een nog gunstiger toestand dei geldmid delen te verwachten zou zijn. In het bijzonder sprak bij voldoening uit over de welgtslaagde spoorweg-politiek, die aanvankelijk, met het oog op de groote geldelijke eiscben, niet on bedenkelijk geschenen had. Naar de National Zeiiung verneemt, beeft Mgr. Kopp verleden Woensdag op zijn doorreis van Rome den Du tscben kroonprins te San-Remo een bezoek gebracht. Volgens de Hamb. Nachr. bracht Mgr. Kopp den kroonprins de wenscben van Z H. den Paus voor zijne genezing over. ENGELAND. Het parlement zal den 9 Februari weder bijeenkomen. Het zal niet door de Koningin zelf geopend worden, maar toch zal zij in Engeland blijven tot de zittingen een aan vang hebben genomen. De Parnellistische afgevaardigde Blaine is gisteren te Armagh in verzekerde bewaring genomen, als beschuldigd van eene oproerige rede gehouden te hebben. Hij is reeds voor de magistraat verschenen. Zijne zaak is verwezen naar het hof van assises. De afgevaardigde O Brien is gisteren uit de gevangenis te Tullamore ontslagen, daar de drie maanden gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was. verstreken zjjn. Een katho liek priester, Mac Fadden genaamd, is te Armagh gevangen genomen. Volgens de United Ireland bad de regee ring besloten tot de aanhouding van twee geestelijken uit het graafschap Cork, die een ruim deel in de nationale beweging nemen. Zij beeft echter van dien maatre. el moeten af zien, omdat al de katholieke konstabels hun dienst weigeren, ingeval dit bevel zcu gegeven worden. Naar de Daily News uit Constantino jel verneemt, heelt de Oostenrijksche regeering aan de Poite verklaard, dat zij geen bijzonder belang heeft bij het aanb'ijven van prins Fer dinand, doch wel bij het handhaven der orde in Bulgarije, welke zou kunnen verstoord worden door een gewelddadige poging tot ont troning van den vorsG ITALIË. Het conflict tusscben Frankrijk en Italië wegens Iet gebeurde te Florence is in der minne gesch kt door bet verplaatsen van den kantonrechter Tosini en het toedienen eener vermaning aan den Franse' en ambte naar. Het werd hoog tijd, dat de zaken dezen loop namen want zelfs bezadigde Fran- scbe bladen begonnen zich over Crispi's uitstel len van bat geven van voldoening te ergeren immers in plaats van het inc:dentzoo spo dig mogelijk uit de wereld te helpen, bracht hij de raak bij den Ra-d voor Geschillen van Bestuur en dus voegen de Franscbe bladen er bij trad in eene drukke wisseling van dépêches met Berlijn! Achter de bakken van de hooge laarzen zijn meesters (Bismarck), zegt de Mondedurft het keffertje ons met verwoestheid aan te blaffen en den vrijen teugel vieren aan Italie's ondankbaarheid en zijn persoonlijken haat. En Bismarck, wat kan hij meer verlangen dan zijne be de vijanden, Rusland en Frankrijk, voortdurend in conflict te brergeu met zijne bondgenooten, Oostenrijk en Italië? Door gemeenschappelijke verbitte ring zal de triplealliantie slechis versterkt worden." Velen gaan nog verder en zeggen.dat bet zaakje reeds te Friedricbsruhe tusschen Bis marck en Crispi was opgezet, maar een paar maanden later had moeten plaats hebbsn, ten einde Frankrijk eene f anleiding te geven tot een casus belli voor een oorlog met Italië in 't voorjaar. Door onhandige dienaars zou echter die bom te vroeg gebarsten zijnmen meende echter, dat Bismarck de zaak wel sleepende zou houden, teneinde baar toch aan baar doel te doen beantwoorden. Of zij, die er aldus over denken, tot de pessimisten moeten gerekend worden, is nog niet geheel duidelijk. Zeker is bet, dat hunne b.wering voor 't oogenblik is gelogenstraftwant da zaak is nu in der minne geschikt. Moge ook bun betcog in de toekomst onwaarheid blijken, en Europa niet het tooneel worden van een broederstrijd lusschen die twee ver wante ras;en 1 Het schijnt wel, dat de Italiaansche regee ring voor 't oogenblik genoeg de handenvol heelt, om zich niet in nieuwe vei wikkelingen te steken. In Massowah, aan de Roode Zee, dat Engeland haar zoo goedgunstig en be langeloos beeft afgestaan, blijken deltaliaanscba troepen het te kwaad te krijgen. De Abys- siniers rukken tegen de Italiaansche kolom© op, en de regeering, wel bewust van hare onmacht, om een aanval te beproeven, zou den kommandant te Massowah bevel gezonden heb ben slechts verdedigender wijze te werkte gaaD- De Inluna zegt verder uit stellige bron te weten, dat de minister van oorlog bevelen heelt gegeven, om eene brigade der reserve, die sedert eenigen tijd te Napels gevormd was, naar Massowah te zenden. Het geschil lusscben de Ital'aansche zeelie den en den Franschen havenmeester te Nizz» zal geen gevolgen hebben, daar de Italiaanscl'.» consul zijn lanJgerooten in bet ongelijk heeft gesteld. ROME. Morgen (Zondag) zal in de zaal van Loggia van de St Pieter het decreet b-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1