lie Jaarg» Dinsdag 24 Januaii 1888, No, 2988, VERSO II IJ N T I) A G E 1, IJ K S. m Bureau: Boterstraat, £,3 9, Het Bestuur van de Katholieke Sereeniging „DE GRONDWET" krengt ter kennis van belanghebbende Katholieken, dat het op aanstaanden Woensdag, 25 Januari, des namid dags van 122 uur en 7—9 uur, Zitting zal houden ten huize van de ERVEN A. VAN VELZEN, ten einde aan allen, die niet op de kie zerslijsten voorkomen en verineenen daarop recht te hebben, daaromtrent inlichtingen te verstrekken. Zij, die vermeenen kiezer te zijn wegens betaalde grondbelasting of personeel, worden dringend verzocht alsdan mede te brengen hun biljet over betaalde grondbelasting, dienst 1887 en van de personeele belasting, dienst 1886/7. De kiezerslijsten zullen alsdan ter inzage liggen. Namens het Bestuur, A, C. A. NOLET. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nominers 0.05 DUITSCBLAND. De Hamburgsche bladen bevestigen bet bericht omtrent de prins Bismarck toege schreven uitdrukking, dat hij nog in geen drie jaren oorlog verwacht. Het diner heeft Dinsdag jl. plaats gehad behalve de koop lieden Albertus en Heinrich von Ohlendorf was ook de Russische diplomaat von Kusse- row er bij tegenwoordig en de gebezigde woorden moeten zoo niet letterlijk dan toch naar den zin ju;st overgebracht zijn. Uit verschillende berichten blijkt, dat 's Pau sen encycliek aan de Beiersche bisschoppen daar te lande een zeer gunstigen indruk beeft gemaakt. De Prins-Regent heeft de encycliek met genoegen gelezen en hij wenscht den toestand te verbeteren. De eenige moeilijkheid biedt het constitutionalisme, maar nu de H. Vader gesproken heeft, wil da prins ge trouw blijven aan de tradition van het Huis Wittelsbach, De bisschoppen zullen van hun nen kant eerlang te samen komen om over een gemeenschappelijk optreden te beraad slagen en een collectief adres aan den H. Vader te zenden. Mgr Euffo Scilla, nuntius in Beieren, die thans te Rome vertoeft, is lijdende, en zal waarschijnlijk niet naar zijn post te Munchen terugkeeren. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer>0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft de heer VVindthorst vele honderHen felicita tiebrieven, adressen en telegrammen van vereenigingen enz. ontvangen. Ook zijn hem geldelijke bjjdragen, henevens fraaie geschenken aangeboden ten behoeve der Maria-kerk te Hannover. ENGELAND. Lord Randolph zal volgens een bericht uit St. Petersburg weldra naar Engeland terugkeeren. Hij zou een hevigen strijd tegen lord Salisbury beginnen, hetzij om hem omver te werpen of hem minstens te beletten zich met het drievoudig verbond te vereenigec. Het blijkt, dat de Bntsche regeering niet alleen in letland maar ook in andere deelen des rijks da banden vol heeft. Sinds eenigen tijd doet zich een oproerige beweging kennen op het eiland Lewis, het grootste van de groep der Hebriden ten oosten van Schotland, De kleine boeren ol crofters zijn er met den bestaan- den agrarischen toestand zeer ontevreden en trachten zich met geweld recht te verschaf fen. Maar het is opmerkelijk, dat de regee ring veel bezadigder optreedt tegenover de crofters van Lewis dan tegen de Iersche nationalisten. Een aantal crofters, die zich hadden schuldig gemaakt aan het verwoesten van bosschen om den grond te bemach tigen, zijn door het gerecht vrijgesproken. Men dacht door die vrijspraak de gemoe deren tot kalmte te brengen, maar de be volking vond er veeleer een aanmoediging in, en heeft nog verschillende andere domèinen bestormd, om haar vermeend recht op den grond te doel gelden. De gewapende macht moest tusschenbeiden komen, maar het gelukte haar niet de menigte te bedwingen, die de vrij sterke politie op da vlucht dreef. De regeering heeft nu troepen naar het eiland gezonden, maar de crofters van Lewis zijn niet geneigd zich te onderwerpen en hun voor beeld kon wel eens aanstekelijk wei ken op andere deelen des rijks, waar mede ontevreden heid onder de landelijke bevolking heerscht. Het bericht, dat mgr. Persico Ierland zal verlaten, wordt door den Romeinschen kor- respondent van de Obs. fr, ongegrond ge- heeten. Wel is de Pauselijke afgevaardigde ziek doch het Vaticaan heeft ten deze nog geene beslissing genomen. Men verzekert dat de Engelsche regeering de bemiddeling des Pausen in Ierland verlangt zooals Pruisen verleden jaar met het septennaat. Maar de korrtspondent meent te weten, dat het Vati caan evenals met de Belgische militaire wet aan het beginsel van niet-interventie zal vast houden. FRANKRIJK. Uit Rome wordt aan Le Figaro gemeld, dat de H. Vader twee eigenhandig geschreven brieven tot President Carnot heeft gericht', waarin bij Frankrijk voorspoed toewenscht. Leo XIII bedankt den President roor zijre gevoelens en zogt dat het Vaticaan zijne verzoenende zend:ng ondersteunt. De inhoud dezer brieven wordt niet openbaar gemaakt. De Italiaansche regeering maakt zich onge rust over deze toenadering lusschen Frankrijk en den H. Stoel. De minister van buitenlandsche zaken heeft tijdens de zitting van den ministerraad eene dépêche van den heer Crispi ontvangenden- gevolge waarvan het incident te Florence als afgedaan kan worden beschouwd. De rechter Tosini zal worden verplaatst. Den Franschen consul te Florence zal niets ten laste worden gelegd. De nalatenschap van Hussein -pack a zal worden geregeld overeenkomstig de con ventie van 1868 tusschen ItaFe en Tunis. In strijd met het beweren der dagbladen, verneemt Reuter's Bureaudat er geen enkele beweging van belang heeft plaats gehad in de arsenalen van Cherbourg en Toulon. HET OOSTEN. De Bulgaarsche regeering heeft in Engeland do aanmunting van drie millioen franken nikkelgeld doen aanbesteden, aangezien de Duit- sche regeering die aanmunting binnen do grenzen des rijks verboden heeft. Uit Weenen wordt aan de Standard ge meld, dat prins Ferdinand, door naar Philip- popel te gaan, toonen wil, dat hij Sofia zonder gevaar kan verlaten, en de bevolking wil verblinden door de weelde, die zijne moeder, prinses Clementine, ten-toon-spreidt. In Servie zijn zes prefecten wegens hunne houding tegenover de regeering afgezet Bui tendien zijn nog een twaalftal andere ambte naren ontslagen. De Servische regeering zou gecontracteerd hebben voor de levering van 150.000 repetitie-geweren. ITALIË. De meeste Italiaansche bladen verhengen zich over den gelukkigen afloop van het incident tusschen Frankrijk en Italië. Na de oplossing van dit incident blijft echter nog een gewichtige vraag van Internationaal recht te beslissen. De Italiaansche regeering had terstond na het afsterven van den Tune- sischen generaal Hussein-Pacha, die den '28 Juni 1887 te Florence overleed, diens geheele nalatenschap uitgeleverd aan den Franschen consul De Laigne, wijl Tunis onder Fransch protectoraat is gesteld. Toen echter later zekere Tunesische familie El Melik voor de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1