iiimeitlaiutóe intrigeeren ia eewtest, om weder de macht in handen te krijgen. ZWEDEN. In de zoogenaamde boerenpartij, in Zweden, did reeds twintig jaren bestaat, is een scheu ring ontstaan. Op uitnoodiging van eenige harer leden in de Tweede Kamer is er dien tengevolge een vergadering gehouden, waarin een „nieuwe boerenpartij" is opgericht, voor- loopig met 110 leden. Haar hoofddoel is Zwedens productie van levensmiddelen te be vorderen door beschermende rechten. Daar niet alle protectionisten in de Tweede Kamer zich bij haar hebben aangesloten, is zij er vooralsnog in de minderheid. Schiedam, 25 Januari 1888. Wjj vernemen, dat onze stadgenoot, de weleerw. heer Th. J. Zoetmulder, die den 17 December jl. de H. Priesterwijding ontving, is benoemd tot assistent bij de Parochie van den H. HyppoJytas te Delft. Omtrent de grensregeling tasschen Nederland en België verneemt het Handelsbl. v. Antw., dat Baarle-Hertog niet aan ons land zal worden afgestaan. De onderhandelingen waren reeds zeer ver gevorderd. In de Belgische Kamer protesteerde gepasseerden Donderdag de heer Dierokx, af gevaardigde uit Tnrnhont, tegen een even- tuëelen afstand van grond aan Nederland. De Belgische minister van boiteulandsche zaken dacht niet, dat het voorstel tegenkanting zou ondervinden, nu dit het geval is, moeten de onderhandelingen zijn afgebroken. Zaterdag 28 Jannari is er eene totale maané- clips, die in geheel Nederland zichthaar is. De maan wordt verduisterd 's avonds 9 uur 50 minuten de geheele verduistering duurt van 10 uur 50 minuten iot 11 uur 46 minu ten, terwijl te 12 uur 35 minuten de maan weder geheel zichtbaar is. Door het bestuur der Scherpsohutters-Ver- eeniging Rotterdam is aan alle scherpschut ters- en weerbaarheids-vereenigingenofkorpsen in Nederland kennis gegeveD, dat het plan bestaat, het vij'jarig bestaan der Vereeniging te vieren door het honden van een algemeenen schiet wedstrijd, aangeboden aan genoemde ver- eenigingen en korpsen. Uit Weenen wordt geschreven, dat mejuf frouw Kathi Bettaque, uit Bremen, die tijdens haar verblijf te Rotterdam in Nederland zoovele bewonderaars had, zich verbonden heeft in Mei a. s. gastrollen in de Hofopera te Wetnen te geven. De roei- en zeilvereeniging Be Maas, te Rotterdam, heelt een internationalen roei- en zeilwedstrijd vastgesteld op 24 Juli a. s. In versohillende plaatsen o. a. te Kralingen, Ensohedé, 's Hertogenboach, Ossendreoht, Alfen a/d Maas en Sittard hebben in de laatste dagen luisterrijk» feestvieringen ter eere van 's Pausen Jubilee plaats gehad. In het gebouw der Katholieke Leesver- eeniging te Delft weid gisteren avond het pauselijk jubilee gevierd. De concertzaal was feestelijk verlicht en versierd. Als feest redenaar trad op de zeereerw. heer H. L. Spoorman, deken en pastoor te Delft, die het leven en de werken van den hoogon jubi laris schetste. Diepen indrak maakte [de uitvoering van het eerste nummer van bet concert 7u es Petrus voor klavier vaa Elwjjck alsmede de Leo-Cantate van Amoiy. In de tweede afdeeling werd uitgevoerd de cantate De Kerk der Nederlanden en het Pausschap" met levende beelden. De mannen koren onder directie van den heer N. Bugs en de gemengde koren onder die van den heer J. J. Ashman kweten zich zeer verdienstelijk van hun moeilijke taak. Al dan niet bijgestaan door eenige perso nen met zekerheid is dit niet bekend verliet gisterennacht te 's Gravenhage een wees meisje het gesticht, waarin zij verpleegd werd en dat wel door overklimming van het vrij hooge ijzeren hek, dat het gebouw omgeeft. De politie, van dit nachtelijke uitstapje in kennis gesteld, bracht de weeze weder in haar tehuis terug. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat gisteren aan het strand gevangen werd een springlevende zalm van ruim een meter lengte. De Nederlandsche teatotaller bij uitnemend heid, het Kamerlid Borgesins, had tot nu toe één leus *d Alcohol, dest d enne mi 1" Bij het naderen van de verkiezingen, nu het cleri- cale spook weer dienst moet doen om de libe ralen als één man naar de stembus te drijven tot behoeding van Vaderland er Staat tegen do overheersohing van Rome en les issus de Calvin, koos hij een tweede voor zijn sociaal politiek wapenschild. In een voordracht, te Veendam gehouden, riep hij, in navolging van Gamhetta, gloeiend vau verontwaardiging 'uit: „Zr clericalisme, dest dennemiX" Wij geven hem in bedenking, om, wanneer hij voor afschaffers spreekt, te zeggenAl cohol, c'est le clericalismeV', en wanneer hij de liberale kiezers wil eleotriseeien, te schreeu wen „Le clerïcalisme, dest dalcoholZoo doende slaat deze blonde Gamhetta telkens twee vliegen in één klap. (.Lijd) Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik," de nieuwe boot vau den West-Indischen Mail dienst, zal zich niet alleen bepalen tot de vaart van Amsterdam naar Suriname, maar van daar ook naar New-York gaan om te Paramaribo ternggekeerd van daar naar Amsterdam terug te stoomen. Tusschen New- York en Suriname zal men Venezuela en Cura- $ao aandoen. Het vertrek van genoemd schip is nog niet definitief vastgesteld. De Vereeniging van loodgietnrsbazen te Amsterdam heeft besloten, een fonds te stich- teD, om hieruit te voorzien in den nood van hun werklieden, wanneer deze een ongeluk in hun werk krijgen oi door ziekte buiten slaat zijn hun werk te verrichten. Amst Door de H. IJ. S. M. is bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van vermissing van een vaatje brandewijn uit een der wagens, komende uit Schiedam. Omtrent den reeds gisteren vermelden moord aanslag en zelfmoord te Amsterdam lezen wij in de TV. R. Ct, nog de volgende bijzonder heden In het hnis op den Nienwendijk 21 is be neden gevestigd een winkel. Daarboven woont een gezin, dat eene kamer had verhnuid aan de twintigjarige Rika Menliok uit Zwolle, die als kellnerin dienst deed in een koffiehuis, half-danszaal, half iingl-tangl of wel café chantant van den tienden rang in de Nes. Rika had sedert |geruimen tijd kennis aan een kellner (thans buiten betrekking), Henri J. Ollenberg geheeten, een Amsterdammer, die vroeger met haar samenwoonde o. a. dezen zomer te Scheveningen waar hij in diens fc- was maar sedert eenigen tijd was de har monie verbroken. Offenberg mishandelde zijne minnares en meende reden te hebben haar van ontrouw te verdenken. Zooveel is zeker, dat jaist gisteren door Rika eene klacht tegen hem werd ingediend bij de rechtbank. Hierover in woede ontstokeD, zocht bij haar gisteren avond op in hare woning en na een heftig tooneel van wederzijdsche verwijten, loste hij nit eene met vijf schoten geladen revolver twee schoten op zijne vroegere minnares. Het eersfe schot trof de rechterhand. De kogel bleef daar zitten. Het meisje vluchtte door het vertrek en jaist op hetoogenblik, dat zij achter een stoel wegkroop, knalde het tweede op haar gerichte schot, waardoor zij aan de rechterzijde van hat achterhoofd i3 gekwetst. Da wonde is onbeduidend. Toen de in de nabgheid wonende apotheker Van Ladden Hulsebos onmiddellijk na den moordaanslag een onderzoek instelde, vend bij het meisje niet bewusteloos, maar in eene achterkamer, bleek en ontdaan, met reeds verbonden hand zilteo. Op de plaats waar de wonde aan het achterhoofd is toegebracht, is eene zekere hardheid waarneembaar, die de onderstelling wettigt, dat de tweede kogel, niet in het vertrek gevonden, daar is inge drongen. Offanberg schijnt te hebben gemeend, dat hij zijne minnares had gedood. Nog vóór dat da bewoners van het huis op het geluid der beide schoten waren toegesneld, had hij de tromp van de revolver in den mond gestoken. Eeu derde schot knalde. De moordenaar was eeu lijk. Meu vond hem badende in zijn bloeden de heer Van Ledden Hnlsebos kon slechts deu dood constateeren. De zelfmoordenaar bield de nog met twee schoten geladen revolver in de hand. Het blijkt, dat de indrok, dien de verwer ping van het voorstel-Reekers heeft gemaakt, zeer verschillend is geweest. Terwijl men te Edam, Volendam en verder aan de westelijke kust der Zuiderzee zeer teleurgesteld is, was er daarentegen in de plaatsen ten oosten van de Zuiderzee algomeene vreugde. Te Vollen- hove, ovenals te Harderwijk waren alle vis- schersvaartnigen gevlagd. De Harderwijkers hebben daarenboven bjj advertentie in de Over- Veluwe hunnen dank betuigd aan den Bur gemeester en den Voorzitter van de Kamer van Koophandel in die plaats voor de ijverige pogingen, door deze heeren in de zaak van den wonderknil aangewend. Op het terrein van het station der Staats spoorwegen te Utreoht is eene proef genomen met eene Dieuwe wijze van verlichting voor rangeerterreinen. Dit verlichtingsstelsel is bekend onder den naam van Lneigen en wordt in Engeland veel toegepast. Het licht wordt verkregen door verbranding van teerolie met vooraf verwarmde en sterk samengedrukte lncht. De kracht, waarmede de lucht nitstroomt, is oorzaak, dat de vlam eene hoogte vau onge veer zestig centimeter bereikt. De licht sterkte is ongeveer gelijk aan die van vijf- en-twintig-honderd normaal kaarsen. Bij de proefneming is gebleken, dat bij plaat sing de vlammen op voldoende hoogte, twee of drie vlammen voldoende zouden zijn, om het geheele terrein van het station van den Staats? spoorweg te verlichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2