lie Jaarg» Vrijdag 27 Januari 1888. No, 2991. SIflPMn (©wicht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Aan de Voss. Ztg. wordt uit San Bemo gemeld, dat het uiterlijk van den Kroonprins, d;e acht dagen de kamer moest houdeo, niet goed is en de geruchten schijnt te bevestigen betreffende aanvallen van koorts, als voor boden der vorming van nieuwe uitwassen. Intusschen verklaren de geneesheeren, dat de toestand van den Prins op het oogenblik gun stig is. De Poolsche afgevaardigden en patriotten hebben in massa te Posen de plechtige Mis bijgewoond, ter nagedachtenis van de slacht offers van den opstand van 1861. Allen droe gen het nationale Poolsche costuum en voor het altaar lag een reusachtige doornenkroon. De Poolsche kwestie houdt weer aller geesten bezig. Gisteren had in den Pruisischen landdag een interpellatie plaats betref fende het verbod van het gebiuik der Pool sche taal bij het lager onderwijs in Polen. Nog is de PooJsche natie niet dood en de ijzeren kanselier zal nog lang wachten eer hij voor goed het Finis Poloniae zal kunnen uitspreken. In het Huis van Afgevaardigden, in ant woord op Sazdewiki's interpellatie omtrent het opheffen van het onderwijs in het Poolsch in Posen en OostpruiseD, bestempelde de minister van earedienst vooreerst de uit drukking groothertogdom Posen" als onjuist. Het besluit bovenbedoeld had tot oogmerk, de Poolsche onderdanen van Pruisen met de Duitsche taal vertrouwd te maken, hen uit hunne sociale en oeconomische afzondering te bevrijden en hen in staat te stellen, aan het openoare en staathuishoudkundige leven van Pruisen en Duitschland méér dan tot dusver deel te nemen. Dinsdag voormiddag reisde Mgr Kopp, prins-bisschop van Breslau, van Berlijn naar Priedrichsruhe, doch keerde reeds des namid- middags van daar terug. Wijl Mgr pas on langs te Borne is geweest, verdient dit bezoek bij den kanselier de bijzondere aandacht. Be halve over andere kwestië'n van kerkelijk- politieken aard kan ook de teruggave der spcrrgtldcn, d. i. der tijdens den Kulturkampf ingehouden traktementen, het onderwerp der- bespreking hebben uitgemaakt. Een desbe- treffend wetsontwerp wordt nog in den loop der tegenwoordige zitting van den Landdag Eerwacht. ENGELAND. In eene redevoering, te Birmingham ge houden, verklaarde Chamberlain, dat de een dracht iuïschen de conservatieven en de unionistische liberalen volkomen j's. In de volgende zitting zou het Parlement zich met het Iersche vraagstuk slechts in de tweede plaats bozig houden. FBANKBIJK. Het blijkt, dat het nieuwe incident op de Pransch-Duitsche grenzen geen ernstige ge volgen zal hebben. Er wordt weinig betce- kenis aan gehecht. In het door den prefect van het departement Meurtbe-et-Moselle uit gebracht verslag wordt verklaard, dat er geen schending van de landgrens heeft plaats ge had. Van wege den voornaamste belangheb bende is geen beklag ingediend, zoodat er ook geen reden is voor diplomatieke stap pen. Maandagochtend zijn de Liefdezusters uit het hospilaal La Chanté te Parijs tot groote droefheid der zieken verdreven. Acht genees- heeren hebben aan de zusters Augustinessen een schiijven gericht, waarin zij hare groote verdiensten erkennen en de hoop op haar spoedigen terugkeer uitdrukken. Uit Weenen wordt aan de Débats gemeld, dat, volgens een brief uit St.-Petersburg aan de Po itische Pachrichten, men in Busland den toestand als zeer ernstig beschouwt. Daar de vredelievende verklaringen van den Czaar aan de stad Moskou te Weenen geen geluk kigen indruk hebben gemaakt, vraagt men zich te St.-Petersburg af, of men te Berlijn en te Weenen van plan is Busland uit te dagen. HET OOSTEN. Uit verschillende berichten blijkt, dat prins Ferdinand en zijne moeder te Philippopel met de meeste geestdrift zijn ontvangen. Een tal rijke menigte waaronder de hoofden der ver schillende eerediensten maakte hare opwach ting bij de vorstelijke personen. Eigenaardig is het geschenk, dat prinses Clementine den directeur der vereeniging voor den aanleg van spoorwegen heeft vereerd zij heeft hem als bewijs van hare tevredenheid een locomotief geschonken. Uit Sofia wordt aan de Soldi gemeld, dat een officieus orgaan, de Swoboda er bij den metropolitaan-bisschop op aandringt, het ge bed voor den Czaar in de kerken te verbie den, als kwetsend voor het nat'onaal gevoel der Bulgaren. Uit Bu'scbuk wordt bericht, dat de oud prefect Mantoff, thans burgemeester der stad, in hechtenis genomen is onder beschuldiging van samenspanning tegen de regeering. Naar de Standard uit Weenen verneemt, heet het, dat de Bulgaarsche uitgewekenen een nieuwen aanval in Bulgarije voorbereiden. De Porte heeft Zankofl over de grens gezet. Het verschilde weinig of Bumenie was in coiflict met Busland gekomen. Een bediende der Bussische legatie was als verdacht van medeplichtigheid aan een misdaad door de Bumeenscbe autoriteiten gearresteerd. De Bussische vertegenwoordiger eischte onmid dellijke invrijheidstelling van den geairesteerde en toen hem dit geweigerd werd, dreigde hp, de betrekkingen af te breken. De man werd echter later vrijgelaten en daarmede is dit zaakje de wereld uit. Intusschen zal Busland wel te eeniger tijd met het Duitscbgezinde Bumenie afrekenen. ITALIË. De Fransche gemachtigden, belast met het voeren der onderhandelingen over het Fransch- Italiaansch handelstractaat, zijn door de Fransche regeering teruggeroepen. De onder handelingen zijn nu geheel afgebroken. Het Agentschap Stefani meldt echter, dat de Fransche gezant de Mouy ingevolge instruc- tien zijner regeering aan den minister-president Crispi heeft gevraagd, hoe hij dacht over de onderhandelingen betreffende bet handelstrac taat. De heer Crispi heeft daarop besloten, de onderhandelingen op "27 Februari te her vatten. De Got hard en de Orion hebben eergisteren de haven van Napels verlaten en zetten koers naar Abyssinie. Het verbond van koniDg Mtnelik van Choa met de Abyssiniërs zou thans een feit zijD. BOME. Uit Bome wordt aan U Gaulois gemeld, dat de H. Vader weldra een nieuwe encycliek zal uitvaardigen over de sociale kwestie. Leo XIII verklaart zich voor een gematigd staats socialisme en ook voor de tusschenkomst der openbare machten ten gunste \an den werk man. Hij beveelt vooral "de stichting aan van katholieke werkmansktingen. De Osservatore Eomano maakt melding van de woorden, die tusschen den Paus en den heer Flores, gezant van Ecuador zijn ge wisseld De Paus heeft gezegd, dat hij da boodschap, die Garcia Moreno voo nemens was in de Kamer te gaan voorlezen, toen hij vermocrd werd, zal bewaren als een aandoen lijke gedachtenis, waarop de woorden van de HH. Thomas van Can terbui y en Stanus- laus van Polen toepasselijk zijnHrjisgeval- len voor de Kerk onder de slagen der god- deloozen. De Aartsbisschop van New-York h eft eer gisteren namens president Cleveland den Paus een pracht-exemplaar der Amer kaanscbe constitutie aangeboden. De onderhandelingen voor bet aanknoopen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1