Itoittulaitfacty iei[irto. van diplomatieke betrekkingen tusschen Rus land en den H. Stoel worden thans gevoerd door den minister-president von Giers met den kardinaal-staatssecretaris Rampolla. SPANJE Pij gelegenheid van den Naamdag des jeugdigen Konings op 23 dezer had er ten hove een feestmaal plaats van 120 couverts. De Voorzitter van de Kamer van Afgevaar digden, die aan het hoofd van eene deputatie der Kamer mede bij dit feestmaal aanzat, sprak bij deze gelegenheid tegenover de Koningin-Regentes de gedachte uit, dat het koningschap niet alleen uitmuntend kan samengaan met de vrijheid, maar ook met de democratie in een land, waar de algemeene overtuiging bestaat, dat de constitutioneele en erfelijke monarchie de beste waarborg is voor de orde en het eenige plechtanker der vrijheid. De Koningin-Regentes, hierop antwoordende, onthield zich van elke toespeling op de democratie. In conservatieve kringen heeft deze uit lating van den voorzitter der Kamer een storm van verontwaardiging gewekt en zij heeft een interpellatie in de Cortes uitgelokt, welke tot langdurige discussie aanleiding gaf. De minis ter van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat het kabinet geheel instemt met de politiek van den voorzitter betreffende de eenheid tus schen den troon en de democratie. De voorzitter voegde den heer Canovas toe: Gij hebt de samenwerking met de Carlisten gezocht, terwijl wij ons tot de republikeinen gewend hebben, om hen aan te sporen zich rond den troon te scharen, daar de democratische grondbe ginselen hem onbetwistbare krachten schenken. Met 198 tegen 49 stemmen werd ten slotte de dagorde, door den heer Gamazo voorge steld, aangenomen, waarbij de Kamer verklaart vertrouwen in den voorzitter te hebben. Schiedam, 26 Januari 1888. De Burgemeester van Schiedam geeft ken nis aan da ingezetenen, dat bij Z. M. besluit van 19 December 1887, no. 32, de eigendom men zijn aangewezen, die ten behoeve van den aanleg van den Staatsspoorweg van Rot terdam naar Maassluis ten algemeene nutte ea ten name van den Staat behalve de perceolen, vermeld in het KK. besluit van den 26en Juni 1883, no. 13— in deze gemeente zulleD worden onteigend; en dat een afdruk van eerst,gemeld besluit op de gemeente-secre tarie voor een ieder ter iozage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien het ingekomen verzoek van de firma J. M. Van der Schalk Co. om vergun ning tot uitbreiding barer bierbrouwerij aan de Westvest alhier door het stellen van een stoomketel van 29 M2 verw. oppervlak in de plaats van een van 14 M* verw. oppervlak on van een stoommachine van 14 paarde- kracht in de plaats van een van 6 paarde- kracht, doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd, en op Dinsdag 7 Februari a. s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of sohriftelijk toe te lichten, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip van de schrifturen, die ter zake mochte i zjjn inge komen, op de gemeente-secretarie kennis kan worden genomen. Volgens de Kölnischè Ztg. heerscht er onder de Pruisische en Nederlandsobe eigenaars der bazalfgroeven te Linz en in da omstreken voel ontevredenheid, omdat de Nederlandsche regee ring sedert eanigen tijd bij haar aanbistedingen stelselmatig het bazalt uitsluit, tot groot nadeel van bedoelde eigenaars. Volgens dit blad be hoorde de Nederlandsche regeering te bedenken, dat er groote massa's dakpannen naar Dnitsoh- land worden uitgevoerd en dat haar houding de Dnitsche regeering zal dwingen om daarvan ook inkomende rechten te gaan heffen. Tot nog toe zijn alleen geglazuurde pannen in Dnitsohland aan inkomend recht onderhevig, doch zijn doffe daarvan geheel vrij. Van 15 toten met 21 dezer zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 63 stoom- en 6 zeilschepen vertrokken 67 stoom- en 11 zeilschepen. Door de heeren VloothQis Zoon, horloge makers te Hoorn, schijnt een uitvinding ge daan te zijn om botsing tusschen elkander ontmoetende treinen te voorkomen. Op huH request heeft de Minister van Waterstaat een deskundige aangewezen, ten einde het bruik bare der vinding te onderzoeken. Ds 22jarige V. d. P., een oppassend jong- mensch, wonande in de Hoenderstraat te Utrecht, die eergisteren voor zijn moeder eenige emmers water haalde, viel daaibij van de trap van zijn woning, zoodat hij bewusteloos neder* stortte. Eenige toegeschoten buren riepen de hulp van een dokter in, doch vóórdat deze amwezig kon zijn, was de jongeling reeds overleden. Hat l^s-jarig kindje van J. K. te Dordrecht, dat in dan nacht van oude- op nieuwej lar in de ouderlijke woning am de E;ftmizeo alhier zulke hevige brandwonden bekwam, terwijl de ouders elders feaBtvierden, is gisteren na een smartelijk lijden, in het ziekenhuis aldaar overleden. Met volkomen zekerheid kan het Vad het bericht, als zou de heer Willink Ketjen den 9o Februari e. k. voor dj Rechtbank te'sHage terechtstaan wegens belee liging van den Mi nister van Koloniëa ten eenenmale ongegrond verklaren. Da voor eenigen tijd tegen genoem den heer aangevangen instructie heeft nog geeaerlei g07olg gehad, allerminst een dag vaarding tegen een bepaalden datum. Naar wij vernemen, zal de Koninklijke Nationale Zangschool, getrouw aan haar Oran jegezinde en vaderlandslievende traditie, niet nalaten het diamanten teest van Neerlands herstel op openbare en waardige wijze te vieren. Plannen daartoe worden reeds door haar beraamd. (Z>. v. Z.-H.) In de margarlne-boterfabriek in de Nieuwe Havenstraat te 's-Haga is de shef dier inrich ting, de heer Stam, met de blauwen kiel, dien hij droeg, aan eene spil van een in werking zijnde machiae vastgeraakt en mede- gesleept. De kleederen werden den heer 8. letterlijk aan flarden van het lichaam ge scheurd. Op zijn hulpgeroep schoot de machi nist toe, deed de machine stilstaan en hielp de ongelukkige uit zijn benardeu toestand. Het bleek toen, dat de heer S. aan het aan gezicht was verwond en dat hem twee ribben waren gekneusd, zoodat hij er betrekkelijk nog goed is afgekomen. Het Katholieke Amsterdam heeft een gevoelig verlies geleden door het afsterven van twee zijner meest verdienstelijke zonen. De heer Tb. J. B. Westerwoudt, die aldaar jl. Zondag nacht in den ouderdom van bijna 77 jaren overleed, had zich in zijne langdurige loopbaan als makelaar reeds op löjarigen leeftijd werd hij als zoodanig aangesteld door zijne degelijkheid en soliditeit, maar vooral door zijne onkreukbare rechtschapenheid aller ach ting verworven dooh door zijne groote, stille liefdadigheid heeft hij zich in de harten van zoovele armen en hulpbehoevenden een onvergankelijk monument gesticht. Het ver trouwen der Regeering en het Ridderkruis van Pius IX waren hier op aarde zijn toon. Ook de nagedachtenis van den heer A. H. Walter, gedurende vele jaren apotheker daar ter stede en mede-oprichter van verschillende nuttige en liefdadige instellingen, zal bij de Katholieke Amsterdammers in zegening blijven. Op de Lange Nieuwstraat te Utrecht ont stond eergisteren avond een vrij hevige twist tusschen twee personen, die het blijkbaar niet eens konden worden wie van hm beiden den persoon, die tusschen hen inliep en blijk baar te veel had gedronken, verder huiswaarts zou geleiden. T ien men eindelijk, met mede werking van enkele omstanders, tot een be sluit scheen te zijn gekomen, was van den persoon in kwestie geen spoor meer te vinden. Tijdens zijne kameraden twistende waren, had hij zich ongemerkt uit de voeten gemaakt. (O. Dl) Te Tripscompagnie (Groningen) heeft da vrouw van den schipper W. L bezig zjjude hot bed op te maken, daarin een levende bunsiug gevangen. De vrouw was min of meer van haar stuk, maar de bunsing werd toch gevangen. Alle Engelscha »riders" zijn uit Heerenveen weder naar huis vertrokken, behalve Mr. en Mis3 Goodman en Mr. Tebbith. Deze hebben het plan, van hier naar Zweden en Noorwe gen te reizen. Het doel van dit uitstapje zal zeker zjjn om in het Noorden wat meer gele genheid te vinden, om zien met schaatsen rijden te vermaken. Jl. Dinsdag was het 14 dagen, dat 1000 arbeiders te Almelo den arbeid gestaakt heb ben de neringdoende burgerij betreurt den loop van zaken, zooals natuurlijk iseen matige berekening toch schat dat daardoor een 7000 gulden arbeidsloon, dat anders uit betaald zou zijn geworden, niet in circulatie is gekomen. Uit Tiggeltje, gem. Denekamp, wordt aan de Iw. Ct. gemeldSedert lang liep bier het gerucht dat het in de onde school spookte. Eiken avond zag men er een licht branden, zonder dat zich iemand in de school bevond, terwijl de deur goed gesloten was. Dit ge rucht vond te eerder geloof, toen oudjes van dagen begonnen te verklaren, dat er zich voor jaren in die school een onderwjjzer van het leven had beroofd. Voor eenige dagen kwam znlks weder ter sprake, toen een beer uit Denekamp zich alhier bevond. Deze be loofde f 100 voor de armen te zullen betalen, indien er zich iemand in de school begaf en hem overtuigde, dat er werkelijk een licht brandde. Iemand wist zich daarop door het raam den toegang te verschaffen, en bjj onderzoek bleek, dat het licht van een ander huis in de school schemerde. Sedert dien tijd is het spook verdwenen. In Maas en Waal vindt de tabak nog weinig of geen koopers. Wel werden enkele partijen te Drnten en Puiflijk van de hand gedaa»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2