lie Jaarg. Zaterdag 28 Januari 1888, No. 2992. V E R S C H IJ N T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 39. Silupwit <®Mpicht. Md Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nomtners0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCBLAND. U't Berlijn wordt van gisteren aan de Stan dard geseind, dat men aldaar ongerust blijft, al Verwacht men ook niet onmiddellijk een ®°rlog. Militaire klingen achten het bericht luist, dat aan Kaukasisehe troepen bevel tot 0u opmarsch is gegeven, maar dit bevel is ^getrokken op grond van de weersgesteldheid. ®t beter weer zullen de troepenbewegingen ®chter opnieuw beginnen. In de commissie voor bet ontwerp tot uit breiding van den dienstplicht heeft de minister ^an oorlog medegedeeld, dat de uitgaven, ^Velke de uitvoering der wet vereischen zal, *en totaal bedrag van omstreek 280millioen bullen bedragen. Het zullen echter uitgaven zijn ^oor ééns, welke in het algemeen niet tot telkens 'Veerkeerende uitgaven zullen leider, met uit- 2ondering van de rente der bestede som, de ver werking vanden bureaudienst en de onderhouds kosten dernieuwaan te schaften benoodigdheden. ®et nieuw te vormen leger zou in vredestijd hechts op het papier bestaan, maar bij oorlog Weesch en bloed krijgen. Eene verklaring, dat ^it nu de laatste militaire eisch zal wezen, kan de minister niet geven, nalat hij tot zijn leedwezen met eene soortgelijke verkarling, 111 het voorjaar van 1887 afgelegd, zoo weinig geluk gehad heeft. Wegens redenen van Militair belang moest de minister weigeren, Verdere bijzonderheden mede te deelen. Bij de daarop gevolgde tweede lezing werden paragrafen van het ontwerp, met slechts Geinige, onbeteekenende wijzigingen aangeno- Wen. Eene slotbepaling wijzigt art.59 der Rijks- Srondwet in dezen geest, dat de dienstplicht de landweer 2e ban wordt uitgestrekt lot het voltooide 39e levensjaar. ENGELAND. Lord Randolph Churchill heeft thans toeh j®is uitgelaten omtrent het doel zijner her- aalde reizen naar Rusland. Men meent ^thans uit zijne woorden te mogen opmaken, at hij naar Rusland is gegaan om te trachten terrein van toenadering tusschen dit land ^0 het zijne te vinden. Dat hij alzoo met ^®en enkele zending was belast, zal niet zoo ^makkelijk aangenomen worden; veeleer is geneigd te gelooven, dat bij als officieus agent werkzaam was voor zijne regeering, die us zich van het drievoudig verbond zou Wgewend hebben. Bismarck schijnt althans door Churchill's jj'2en naar Rusland weinig gesticht te zijn. beeft zijn terugkeer naar Berlijn opnieuw ?esteld, naar men zegt, om eene ontmoe ting met lord Churchill, die thans te Berlijn vertoeft, te vermijden. Van den anderen kant beweert men echter, dat de jonge lord zich naar Friedrichsruhe zal begeven. Prins Wil helm heeft den lord bereids een bezoek ge bracht in het Engelsche gezantschapshótel. Zou »John Buil" ook geneigd zijn, zijne mede werking in den aanstaanden strijd aan den meest biedende te verkoopen? HET OOSTEN, Uit Constantinopel wordt aan de Folitische Nachrickten gemeld, dat de Sultan wijzigin gen vordert in de conventie over bet Suez- kanaal. De voornaamste wijziging doelt op artikel II, dat, ingeval van onlusten in Egypte aan de Turksche en Egyptische gouvernement en toestaat de oorlogsschepen door het Kanaal te laten passeeren zonder tot de gewone forma liteiten verplicht te zijn. De Porte verlangt, dat dit artikel ook op de onlusten, die zich in Arabië zouden kunnen voordoen, van toe passing zal zijn. De gearresteerde muiters, die onlangs poog den in Bulgarije eene revolutie te verwekken, zijn, naar Daily News verneemt, te Constan tinopel aangekomen. Nelidoffheeft in eene nota aan de Porte doen weten, dat Rusland niet zoekt deze personen te beschermen tegen de gevolgen van hunne daden, doch niettemin verklaart de Russische regeering zich te verzetten tegen de Turksche arrestatiëa, wanneer deze bewerk, stelligd zijn op verzosk van de Bulgaarsche regeering. Aan Nelidoff heeft de Russische regeering opgedragen de uitgewekenen uit Macedonië te beschermen. Montenegro heeft de uitlevering der aangehouden Monte- negrijnen aangevraagd, opdat dezen in Monte negro terecht kunnen staan. ITALIË Hetschijnt, dat de Italianen in Massowah een nieuwe nederlaag hebben geleden. Nadat zij zich behoorlijk hadden versterkt en achter hunne fortificatiën tevergeefs op een aanval van den vijand hadden gewacht, waagden zij het hunne verschansingen te verlaten, ten einde het nabijgelegen Saati te heroveren want, was hun als strategisch punt weinig aan het bezit dezer plaats gelegen, de daar geleden neder laag moest uitgewischt, worden. De uitslag was echter anders dan de Italianen zich voor gesteld hadden. Volgens de Voltaire was gisteren aan de beurs te Rome het gerucht verspreid, dat de minister van oorlog gisteren het bericht uit Massowah heeft ontvangen, dat de Italianen opnieuw bij Saati een neder laag geleden hebben. De Abyssiniërs zouden eene Italiaansche kolonne overrompeld en een slachting onder haar aangericht hebben. RUSLAND-OOSTENRIJK. Het bericht is gekomen, dat, hoewel eerst order gegeven was de zonen van den Hertog van Tres een kommando toe te vertrouwen in het Keizerlijk ridder-regiment, lijfwacht der Keizerin, de Czaar ter wille der Fransche republiek, den Graaf van Parijs deed weten, dat hij geen verlof gaf tot dienstneming der Prinsen in het Russische leger. Bij eene gisteren openbaar gemaakte dag order heeft de minister van oorlog bepaald,, dat aan de plaatselijke brigade-kommando's een stafofficier wordt toegevoegd, wien ook ter taak gesteld wordt het materiaal ter voor bereiding eener mobilisatie uit te werken en de tactische oefeningen der reserve-bataljons te leiden. Het Journal de St. Pétersbourg spreekt de geruchten in dagbladen omtrent eene Russische leening voor militaire doeleinden tegen vol- gens de verklaring van den minister Wisch- negradski zou wel is waar eene leening mogelijk zijn, maar dan uitsluitend voor spoorwegbouw. Verder zegt het blad, dat de berichten omtrent het oprukken eener Kau kasisehe legerafdeeling naar de Oostenrijksche grenzen, en omtrent geheime plannen tegen Erzerum elkaar tegenspreken, daar het van troepen oniblooten van den Kaukasus met een militair optreden in Klein-Azië onveree» nigbaar zou zijn. De Turksche consuls in Rusland rappor teeren, dat de krijgstoerustingen op zoo groots schaal plaats hebben, dat dit onvereenigbaar is met het defensieve karakter, hetwelk daaraan werd toegeschreven. In het rapport van den consul te St. Petersburg wordt melding ge maakt van omvangrijke oorlogsmaatregelen, die het karakter hebben van eene extensieve geheime mobilisatie. De korrespondent van de Times meldt, dat de indruk over den toestand te Berlijn on- gustig blijft. Volgens bericht uit Warschau heerscht er in westelijk Rusland groote be drijvigheid onder de onlangs aldaar aange komen troepen. Eene belangrijke troepen beweging wordt ook in Turkije op touw gezet. Dit alles zijn geruchten, die men niet kan bevestigen, maar de korrespondent voegt er bij, dat de Porte besloten heeft Smyrna, Baireuth, Alexandrie en Tripoli met een vol ledig stelsel van onderzeesche versterkingen te beschermen maar dat men waarschijnlijk door ernstige moeilijkheden zal teruggehouden worden. Uit Weenen wordt aan de Débats gemeld, dat de Nevoie Wremia een artikel bevat, waarin gezegd wordt, dat alle oorlogsgeruchten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1