Simwtfcmdachi} Juichten. zouden vernieuwen, die Frankrijk tot tweemaal toe bijna in een oorlog met Duitschland heeft gewikkeld. Men bedenke, dat een ministerie- Floquet is de isoleering van het land, terwijl men misschien aan den vooravond staat van een grooten oorlog, waarin Frankrijk wellicht uit de rij der groote mogendheden verdwijnt. De Lnion des Dreites hield Donderdag jl. eene algemeene vergadering, waarin baron de Mackau, tot voorzitter herkozen, de openings redevoering uitsprak en het program uiteen zette, dat de rechterzijde te volgen heeft. Hij wees op de onstandvastigheid van het repu- blikeinsche bestuur, en op de radicale poli tiek, die het land ten verderve voert. Hij stelde vertrouwen in den uitslag eener alge meene verkiezing, welke zal aantoonen, dat Frankrijk genoeg heeft van de republiek. HET OOSTEN. In adressen van de steden in Oost-Rumelie van alle genootschappen en van de Bulgaarsche en de Grieksche geestelijkheid wordt den vorst dank betuigd voor zijne komst in het land, waardoor bewezen wordt, dat er rust heerscht. In die adressen wordt algemeen gewaagd van de verknochtheid der bevolking aan den troon en den vorst verzekerd, dat hij op hare offer- vaardigdheid kan rekenen voor de handhaving van 's lands onafhankelijkheid en vrijheid. Jl. Donderdag avond had te Philippopel een bal plaats van de militaire club. Nicola- jeff stelde een dronk in op prins Ferdinand en prinses Clementine, zijne moeder. De prins dronk onder bijvalsbetuigingen op de over winning der officieren. De prins zou heden Philippopel weder verlaten. Prinses Clementine begeeft zich binnenkort naar Sofia. In Montenegro heerscht hongersnood en de toestand is er van dien aard, dat men vreest, de bevolking in opstand zal komen, indien zij niet spoedig hulp krijgt en gewapende benden de grenzen van Bosnië en de Herze- gowina zullen oversteken. De Russische ge zant te Cettinje, die naar St. Petersburg terug geroepen is, zal, denkt men, van deze gelegen heid gebruik maken, om hulp te vragen. ROME. Uit Rome wordt aan le Gaulois bericht, dat in het aanstaande consistorie, van 2 Maart de H. Vader verschillende kardinalen zal be noemen, waaronder ook de Aartsbisschop van Parijs zal zjjn. De Osserv. Roma?io verzekert, dat door den hertog van Norfork namens de EDgelsche regeering nog steeds met den H. Sloel onder- handeld wordt over het herstel der diploma tieke betrekkingen, doch hij heeft daarvoor verlangd, dat de Pans zoo intervenieeren in de Iersche kwestie. Dit heeft echter Z. H. om meerdere redenen geweigerd Ie omdat over 't algemeen de H. Stoel zich niet in politieke aangelegenheden wil mengen, 2e omdat de H. Stoel voor het herstel der diplomatieke be trekkingen in geen geval eenig recht van Ierland zou willen opofferen en 8e omdat de Engelsche bissoboppen-zelven het niet eens zijn over de Iersche kwestie. Kardinaal Manning zegt de Obs.fr. heeft daarop een schrijven aan den H. Stoel gericht, waarbij hij de wenschelijkheid betoogt van 's Pausen volharding in een zuiver godsdiens- tigen invloed, zich beperkende tot aansporingen tot gematigdheid en toegeeflijkheid. In Enge land, zegt h«t blad, heeft men de besluiten vnn den H. Stoel gnnstig opgenomen en daarom onder dagteekening van 20 dezer nieuwe ïnstructiön aan den hertog van Nor folk gezonden. De korrespondent van Daily Dews meent te weten, dat ondanks alle moeilijkheden en tegenstrijdige berichten, de Pans nog niet afziet van de hoop, eene overeenkomst tu9- schen Engeland en het Vatioaan tot stand te brengen. Schiedam, 28 Januari 1888, De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis dat, wegens hst herstellen van de landhoofden van de Mallebrng, de doorvaart onder die brag, aan te vangen den 30 Januari a. s., tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Bij gelegenheid van de benifice-voorstelling in den Offisieren-Tain ter herdenking van de 40jarige tooneelloopbaan van mevr. Albregt- Engelman, mocht de feestvierende actrice ook van het Schiedamsche publiik de ondnbbel- zinmgste bewijzen ontvangen, hoezeer haar meesterlijk spel gewaardeerd wordt. Een aantal vereerders, met de herren H. A. M. Itoelants, Van Har wegen den Breems en ILoopnyt aan het hoofd, traden na alioop der voorstelling op het tooneel. Da heer Roelants, mevrouw Albregt-Engelman op harte- ljjko wijze toesprekende, uitte den wensch, dat de bloemen, die haar hier zouden worden aan geboden de doornen michten doen vergeten en het der eohtgenoote van den „genialan Albregt" „de trouwe moeder harer kinderen" mocht vergund zijn, nog vele jaren een sieraad te blijven van het Nederlandseh tooneel. De heer H. W. M, Roelants hield een voordracht in dichtmaat, waarin de verschillende karakters ter sprake kwamen, waarin mevr. Albregt lauweren heeft gewonnen. Een lier, uit bloe men samengesteld, werd haar hierbij aangebo den. Daarop werd haar nog door den heer <J. C. H. Kramers uit zijn naam en dien van een vriend een krans vereerd, terwijl ook nog eenige jongelieden, met de heeren H. A. M. Roelants Jr, J. Loopnyt en J. M. Van der Schalk Jr aan het hoofd, der actrice een bouquet aangeboden. Mevrouw Albregt verklaarde in dank voor al deze eerbewijzen, dat het voor haar een ver- rassing was, ook te Schiedam haar 40j irig jubilee te vieren; imme's hier had zij mat haar echtgenoot znlke gelukkige avonden ge sleten woorden ontbraken haar om het Schie damsche publiek voor de bewezen hulde te bedanken. Brengen wij bij deze ook onzerzijds hulde aan het onmiskenbaar talent van de gevierde kunstenares, 't moet ons toch van 't bart, dat wij het innig betreuren, dat het tooneel, 't welk oorspronkelijk in ruime mate tot leering en onderwijzing bjjdroeg, in onzen tijd een bron van gevaren geworden is zoowel voor hen, die het betreden als voor diegenen, welke zijne voorstellingen bijwonen. Onze hedendaagsche tooneelsohrijvers schijnen zich geen ander doel voor te stellen dan de lage hartstochten van een wansmakend publiek te prikkelen, en zij die gehonden zijn hunne gedachten nit te voereD, hoewel vaak met betere gevoelens be zield, zien zich uithoofde hunner verbintenis genoodzaakt, tot znlke voorstellingen mede te werken. Het is daarom, dat wij de tooneelloop baan in onze dagen vol gevaren achten, en in het bjjzonder voor oaze geloofsgenooten wenschen, dat niemand hunner ooit een jubi lee, als hierboven bedoeld, ztl beleven. Men verzoekt ons te willen mededeelen.dat het Bestuur der Officieren-Vereeniging naar aanleiding van de vele klachten, die bij het bespreken vau plaatsen zijn gehoord, maat regelen heeft genomen, om reden tot klagen in het vervolg te voorkomen. De Minister van Justitie heeft beslotenden rijksveldwachter der 3e klasse (jachtopziener) J. Bakker te Ond-Vossemeer, zjjne bijzondere tevredenheid te kennen te geven wegens zijn beleidvol en moedig gedrag bij eene gevaar lijke bekeuring van twee personen, ter zako van jachtovertreding. Blijkens mededeeling van den Nederlandschen gezant te Brussel, zal op 15 April a. s. te Gent een internationale tentoonstelling van tuinbouw worden gehouden. Voor ruim 14 millioeu gulden aan vee is in 1886 uit Nederland naar Engeland uitge voerd. In het Ziekenhuis te Rotterdam heeft men gisteren deH jongen, die dezer dagen door eigen onvoorzichtigheid op den Schiadamseien Sin gel aldaar onder eeue tram geraakte, een dar beeaen moeten afietten. Op de kiezerslijst in Den Haag staat Z. M. de Koning op de volgende wijze vermeld r No. 4609. NaamNederlanden. Voornamen Z. M. Willem III Alexander Paal Preierik Lodewqk, Koniag der Woonplaats Noordeiade 63. Aangeslagen wegens grondbelasting: voor £697,17. De Schevenïngsc'ae logger „Clasina," schip per A. Bal, van den reeder G. den Duik, eenige dagen geleden ter trawlvisscherij nitge- varen, liep eergisteren te IJmuiden binnen, en rapporteert, dat h j Dinsdagmorgen omstreeks 9 nur, een Engelschen kotter heeft aangezeild, die visechende aan de trawl lag. De aanzeiling was zoo hevig, dat de Engelsche visscher on middellijk zonk en de eqnipage door over springen op den Hollander het leven moest redden. Slechts een paar uren hield hij de geredde menscken aan boord, want spoedig kwam een landsman opdagen, die de schip breukelingen overnam, om ze behouden op hunne woonplaats te brengen. Het programma is verschenen vau dejaar- lijksche Paasch-tentoonstelling van rijsrieren, melkvee, vat rundvee, rammen en fokschapen, te Alkmaar op 23 Maart a. s. te houden! Men meldt ons nit Groningen, dat doorB. en W. aan den Raad voorgesteld is om ten behoeve van de te 's-Gravenhage te honden tentoonstelling van oude kunstnijverheid, voor den duur dezer tentoonstelling beschikbaar te stellen: lo. het oude, met zilver beslagen stad boek van Groningen2o. de gilderol der kramers; 3o. die der brouwers; 4o. die der tappers; 5o. en 6o. de gilderollen der schoen makers, alien gebonden in met zilver be slagen banden. (D. v. Z.-Hl) Het onderzoek vanwege de Exploitatie- Maatschappij naar de oorzaak van de op 2 Jan. 11. plaats gehad hebbende botsing te Ruiuerwold, is nog niet afgeloopen. Dat de stationschef aldaar aan het gebenrde geheel onschuldig zou zijn, wordt betwijfeld. De commissaris van Politie te Nijmegen bericht, dat bij hem is ingekomen een schrijven van den eersten staatsanwalt te Cleve, dd. 23 J an. jl. inhoudende, dat een gevaarlij ke oplichter, zich noemende Zeuner, herkomstig nit Zittau, die zich uitgeeft voor handelsreiziger en twee' monsterkisten of pakketten met zich voert, den 12 Jan. jl. naar Nederland zoude zjjn vertrokken. Hij maakt er zijn werk van be drog te plegen in hotels, hetgeen door hem het laatst ten nadeele vau een hotelhouder te Gocb, tot een bedrag van 360 Mark, ia geschied.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2