I BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. FEUILLETON. behoorende bij de van 29 en 30 JANUARI 1888. Vervolg.) LI. Maandag werden door den ambtenaar Van de Pol te Beek, bij het visiteeren van eene kar, niet minder daD 47 brieven te voor schijn gehaald, die bestemd waren voor ver schillende personen in Duitschland en die te Nijmegen aan den voerman op Cranenburgh, J. Hermsen, waren afgegeven om naar Dnitsch land mede te nemen en alzoo het briefport ten deele te ontduiken. In overleg met den rijks ontvanger werden de brieven in beslag geno men en aan den directeur van 's rjjks post kantoor ter verdere behandeling opgezonden, en werd tegen den fraudeur proces-verbaal op gemaakt. ïïijmCl.) Het gemeentebestuur te Zijpe heeft een origi neels manier uitgevonden, om de ver weg wonende kiezers gemakkelijk naar de stembus te voeren. Met een schuit, waarin alle poli tieke kleuren zullen worden opgenomen, zullen de kiezers voor gemeenterekening van de Bargerbrng on St. Maartensbrug naar het stambureau worden gebracht. Als dat maar goed afloopt! (A A.) Door mevrouw douairière Verduchöne, gebo ren barones De Bossart, Dinsdag jl. te Maas tricht overleden,zijn aau het algemeen armbe stuur aldaar vermaakt 5 hectaren bouwland, gelegen in Belgis en te Oud-Vroenhoven. Woensdag werd door de maréchaussée te Heeze een sinds twee dagen jonggehuwd paar op minder aangename wjjze tijdelijk gescheiden, doordien de jonge vrouw, P. V., wegens diefstal van eene niet onbelangrijke som gelds ten nadeel» van hare vroegere meesteres M. K., landbouwster aldaar, werd aangehouden en gevankelijk overgebracht naar 's-Boscb, ter beeohikking der justitie. Yan het ont vreemde geld was een flinke aankoop van huisraad en meubelen gedaan. De aangehou dene heeft reeds bekend. De mazelenepidemie, die het dorp Kaats heuvel gedurende eenige weken zoo vreeselijk geteisterd en zooveel offers geëischt heeft, schijnt een nieuw stadium te zijn ingetreden. De gevallen, waarin kinderen door deze be smettelijke ziekte worden aangetast, vermin deren met den dag; daarentegen zijn op dit oogenblik enkele volwassenen aan de mazelen ljjdende. Zekere B. B. te Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen, die gedurende ongeveer zeven jaren tegen hoog ioon werkzaam was als knecht bij den broodbakker W. B. aan de Voorstraat, heeft zich aan tal van oneerlijkheden schuldig gemaakt, waardoor hjj zijnen meester voor een zeer belangrijk bedrag heeft benadeeld. Niet alleen behield hij het geld, dat hij ont ving voor het brood, hetwelk hij bij de klan ten zijns meesters bezorgde, voor zich, voorge vende dat aan hem geene betaling was gedaan, maar hij verkocht ook ten eigen bate brood aan anderen en liet dit door zijnen meester opschrijven ten name van personen, die nimmer bij dezen ter markt kwamen. Tegen den on trouwen dienstknecht zal natuurlijk eene vervolging worden ingesteld. Naar de Dordsche Ct meldt, heeft hel »Leger des lieila" twee vrouwelijke óclaireurs naar Dordrecht gezonden, om het terrein te verken nen. Bij do Zondag gehouden Avondmaalsviering in de Ned. Herv. Gemeente te Ooltgensplaat heeft, naar men ons meldt, niemand aangezeten, terwijl den vorigen keer het aantal aanzittenden in het geheel één bedroeg. (A.iV.) Het beBte bouwland brengt thans op Zaid- Beveland bij verhuring tot het telen van suiker biet en per bunder meer op dan van andere landbouwproducten gemaakt kan worden. Een prijs van f 300 per hectare, die dezer dagen werd besteed, veroorzaakt dat een enorme hoe veelheid bieten dit jaar zal gezaaid worden. Men schrijft aau het Dbl. v. JS/ed.Het grootste gedeelte der bevolking te Znidland doleert en heeft zich meester gemaakt van de kerk. Daarom worden zjj in rechten vervolgd door de anti-doleerenden, en Maandag jl. is met het geding een aanvang gemaakt. Een gedeelte der dorpelingen is hevig verstoord op de heeren Bloem, vader en zoon, die vooral voor do rechten der niet-doleerenden zijn opgekomen. Reeds werden Maandag-avond eeoige vruchtboomen van genoemde heeren vernield, en Dinsdag-avond begon men de rniten in te gooien. Met moeite is het der politie gelukt, de baldadige menigte uiteen te drijven. MAASTRICHT. Woensdag-avond had hier een feestelijke bijeenkomst plaats ter eere van Z. H. Leo XIII. De feestrede werd ge houden door pater Bruin, directeur van Ge loof en Wetenschap, terwijl een kerkelijk koor, met medewerking van den Bosschen bariton, den heer Willem Deckers, eenige zangstukken uitvoerde. De bijeenkomst werd door de élite der stad bijgewoond, (T.) Kerknieuws. Z. D. Hoogw. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor der paro chie van den H. Willibrordus te Utrecht den weleerw. heer G. Hartmantot pastoor te Lareu den weleerw. heer M. Maas; tot pas toor te Winterswijk den weleerw. heer J. Th. Schilderink tot pastoor te Baak den weleerw. heer A. B. Van den Bosch, en tot pastoor te Steenderen den weleerw. heer G. J. Pel. Verder heeft Z. D. Hoogw. aan den weleerw. pater ff. Grapel eervol ontslag verleend als kapelaan der parochie van den H. Dominions te Leeuwar den, en in zijn plaats benoemd den weleerw. pater H. Poodt. -Rechtszaken. De Justitie uit Breda heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van te Tilburg plaats gehad hebbende branden. Men vermoedt dat er brandstichting is gepleegd. De korporaal, besohnldigd van de te Naarden vermiste patronen te hebben ontvreemd en verkocht, zal de dier zake voor den krijgsraad te Haarlem terechtstaande kooper is reeds door den rechter-commissaris gehoord. Levend in den lieeten stoomketel. Do stoomboot steunde en kraakte stroom opwaarts op den Mississipi, welks gele, troebele golven door den laatsten regen door groote, witte schuimvlokken waren bedekt. Het was een zwoele, zonnige namiddag geen windje aan de lucht en toch lagen de passagiers niet als gewoonlijk om dezen tjjd loom en lui in de schaduw uitgestrekt. Een buitengewoon voorval had hunne opmerkzaamheid getrokken en allee keken vol verwachting voor zich uit naar eene andere boot, een kwart mijl verder die al hare krachten inspande om niet ingo' haald te worden. Denkt ge werkelijk, dat ge daar ginder de „Vlam" inhaalt?" vroeg een passagier aau een voorbij ijlenden matroos Gelooven Ik zweer n, mijnheer, zoo zeker ik Benjamin Bloiver heet, zoo zeker heeft het laatste teervat daar, dat- wij onder den ketel gegooid hebben, ons zooveel stoom bezorgd, dat wij de „Vlam" bij gindsehen hoek inhaleq of met onze boot de eeuwige rust ingaan. Mijn Hemel, het wordt hier heet, riep een heer, die naast den spreker stond, terwijl hij met een grooten sprong zich van den ketel verwijderde. Niet zoo heet, als dat ge er in zat, zeï Benjamin koelbloedig. Waarom niet? Maar waebt even, totdat de wedloop met de oude „Vlam" afgeloopen is ik zal je dan vertellen in welke akelige positie een arm menschenkind komen kan. Lu geen woordje onwaarheid, zoo waar ik een waterrat ben De wedloop was spoedig gelukkig gewoiinen en de bezorgde gezichten der passagiers hel- derden op, want de aardigheid, om de sterkte der ketels tot het uiterste te beproeven, was nu voorbij. Benjamin begon nu te vertellen met een vnnr, dat de opmerkzaamheid zijner toehoorders niet weinig verhoogde. »Gij moet de „Vlam" al vroeger eens ge zien hebben, heeren. Zes jaar geleden viel er niet mee te spotten, want toen diende ik er op. Ja, heeren, toen zij de groote wedloop met de „Goliath" hield, was ik er matroos op. Gij hebt wellicht van het ongelukje gehoord", waardoor wij de weddenschap verloren. Een paar banden sprongen, eenige platen gingen wat los zitten en een paar negers werden wat verschroeid. We gingen aan land, om den ketel te her stellen. We waren een 30 uren stil en brachten hem in orde. Omdat we zoo hard gewerkt hadden, kregen we een middag vrijden ande ren morgen moesten wij zeer vroeg aan het varen. We gingen dus aan land en lieten 't ons zeer goed smaken. Toen we 's nachts met onze boot terug kwa men, was het koud en stormachtig de boots man sloot, in plaats van een wacht op het dek te laten, alles toe en ging de kajuit in; alleen de machinekamer was open. Ik wilde naar boven kruipen en liever in de open lucht slapen, dan in den tocht te liggen, die hier vreeselijk was. Toen ik met uitgestrekte armen den weg zocht, bleef mijn voet aan een ij teren deksel haken, ik gleed nit en viel met een arm in bet gat, onder aan den ketel, waardoor de smid daags te voren in den ketel was ge kropen. Ik kwam met mijn hoofd zoo onzacht tegen den ketel, dat ik bijna bewusteloos was. Toen ik overeind stond, bezon ik mij geen oogenblik om het rnwe weder bniten met de wel is waar harde maar toch warme li jplaats in den ketel te verwisselen en kroop naar binnen. Ik sliep spoedig, vast en goed. Eer ik de oogen sloot, was ik verschillende keeren gaan ver leggen, totdat ik aan het einde en dos in het warmste gedeelte van den ketel lag. Donder j en bliksem riep ik, toen ik ontwaakte en on danks de diepste duisternis, die mij omgaf, aan 't leven daarbuiten begreep, dat het helder dag was. Toen ik daarop met spoed naar de opening kroop en haar zoo gesloten en on doordringbaar vond en levend begraven was in een jjzeren graf, niet de kieiuste opening vindende om lacht en licht door te laten, toen, nu ik schaam mij niet het als een landrat te bekennen werd ik zinneloos en nog moet ik 't zweet van mijn voorhoofd wisschen, als ik er aan denk. Hoe lang ik bewusteloos lag, weet ik niet. Een hevige prikkeling in da keel bracht mjj tot bezinning. Het konde water was lang» tin gestegen en mij in den mond gekomen, en ik ontwaakte om bet regelmatig knarsen der pomp te hooren, die het water in den ketel dreef. (Slot volgt.) Een anecdote over den oorsprong van het dominospel: Twee monniken van het ver maarde klooster Monte Casino (in Italië tns- schen Rome en Napels), wegens eene lichte orertreding in den kerker opgesloten, vonden een spel nit, teneinde in de vervelende uren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 5