1 le Jaarg. Donderdag 2 Februari 1888, No, 2996, VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 39. JJIjjpMit (fujpicht. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regelsfö.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DÜITSCBLAND. Het leenirgs-octwerp verlangt een bedrag Van 278,385,562 M., dcor leening te verkrijgen eaoEcbt ffiiig van het u éér benoociigde aan °orlogsmateriaal voer de bij het nieuwe weei- baarteidec ntwtrp voorgestelde veishrking der legermacht. DevoortdureLde uitgaven,daarvoor bedragen 414 975 M. Daarbij komt 2,800,000 Voer rente nitkeerirg, over 1888-89. Denit- gaven voor ééns bedragen 281,553,536, waarvan 3,214,974 door bijdragen der velschillende staten, het overige door middel van leeniug OiOet worden bijeen gebracht. In de zitting van den Landraad (e Straats burg bleek de gunstige ficancieele toestand van bet Bijksland, op grond waarvan eene ontheffing der lagere klasBen van grondlasten en patentrecht in het uitzicht werd gesteld, alsmede het overnemen der lasten door den Staat. De onder-staatssecretaris Stiidt ver klaarde, in antwoord op eene interpellatie van lintei er over de door het bewind genomen Politieke maatregelen, dat die maatregelen, door de gebeurtenissen van 1887, namelijk door de heimelijk werkende anti-Dnitschekui perijen, waten uitgelokt geworden. Deze maatregelen gingen niet verder dan noodza kelijk was tot eene krachtige bestrijding van bet bovenbedoelde envel in het belang Van de bevolking des Rijkelands. Elke stap Werd spoedig en nauwgezet, met bet oog op Wettigheid zoowel als op doeltreffendheid, vooraf overwogen. De Regeering zou vast- teiaden voortgaan met alle maatregelen te lemen, welke zij in het belang des lands, en Ook ten behoeve der hoogere belangen van het Dnitsehe Rijk, noodzakelijk acht. Eenige Russiseho soldaten waren op 24 dezer aan het visschen en overschreden daarbij de Pruisische grens, waarop twee Pruisische gen darmen hun gelastten het Duitsche grondgebied te verlaten. Zij voldeden hieraan niet en Schoten zelts op de gendarmen, waarvan één Sewond werd en de tweede als gevangene Werd medegevoerd. Volgens de laatste berich ten bevond deze zich nog in handen der Pussische overheid. ENGELAND. Koningin Victoria zal waarschijnlijk den 18en Maart, vergezeld van een klein gevolg, naar Palie vertrekken. Men meldt, dat O'Brien op raad van zijn geneesheer naar het zuiden op reis zal gaan. zal echter tijdig genoeg terugkeeren voor bespreking van het adres aan de Koningin. Blare, lid vau het Lagerhuis en van Patnell's Partij is veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, wegens oproerige redevoering. Hij is van het vonnis in beroep gekomen. De Morning Fost voorziet, dat bij de ope ning van het parlement de Iersche afgevaar digden, door de Gladstonianen gesteund, het gouvernement zullen ondervragen over de gevangenzetting van verscheidene hunner col lega's, die daardoor niet in staat zijn hun mandaat te vervuilen. Zaterdag had le Rathkead eene nationa listische demonstratie plaats. De heer Michael Davitt sprak eene redevoering uit, waarin hij de Ieren uitnoodigde zich aaneen te sluiten, om aan de eischen der grondeigenaars betref fende de pachtgelden te weerstaan. De heer Davitt zal wegens deze redevoering waarschijn lijk aangehouden worden. Ie Galway in Ierland zijn de leden eener muziekvereeniging aangehouden, omdat zij bij het uitgaan der kerk een volkslied gespeeld hebben. Des avonds heerschte er in de stad groote opgewondenheid. De Britsche overheid in Birma heeft een besluit uitgevaardigd, strekkende om de ge heels inlandsche bevolking behalve de gcu- vernements-beambten tot uitlevering van hare vuurwapenen te dwingen. Een Indisch vorst, de Maharadja van Jodhpur heeft der Britsch-Indische regeering eene jaarlijksche bijdrage van 5 lakhs roepijen gedurende vijf jaren aangeboden, tot de kosten der grens- verdediging. FRANKRIJK. In tegenwoordigheid van Bonger, Wilson en mad. Ratazzi heeft Zaterdag j 1. de instruc tie-rechter At.halin in de zaak-Wilson, de korrespondantie, in het hu s van Bongers verzegeld, onderzocht. Toen mad. Ratazzi Wilson zag, vloog zij op hem. toe en noemde hem een ellendeling. Dan zeide zij tot den heer Athalin Thans is iedereen vrij, ik alleen blijf in de gevangenis opgesloten. Ik weet met of er nog gerechtigheid bestaat, maar indien ze nog bestaat, hoe komt bet dan, dat ik in St Lazaire ben opgesloten en Wilson zich niet in Mazas bevindt. Zij maakte zich verder zoo boos, dat zij moest weggevoerd worden. Wederom is een der brieven, bewijzende, dat de heer Legrand zijne decoratie heeft betaald, verloren 1 De brief maakte deel uit van het dossier, door d m heer de Saint-Auban op 27 Dec. voorgelezen. Bet dossier was daarna aan den voorzitter Bussellas over handigd, d:e het verder aan den procureur- generaal had gegeven. Toen de heer Athalin bet weer in handen kreeg, was bet gewichtige stuk verdwenen. - HET OOSTEN. De Turksche regeering heeft niet alleen te St. Petersburg opheldering over het bijeen - trekken van Russische troepen aan de grenzen gevraagd, maar ook daaromtrent tot de ge zanten van Oostenrijk en Engeland te Con- stantinopel vertoogen gericht. In de om streken van Adrianopel worden nieuwe benden opstandelingen gevormd met het doel om in Rumel'e te vallen. In zake het Fransch-Turksch conflict te Damascus wordt nog gemeld, dat de zoon van wijlen Abd-el-Kader den president der F ransche republiek in een uitvoerig telegram kennis heelt gegeven van het gebeurde en voor zich en de overigen in Syrië verblijvende Algerijnen een ander verblijf heeft gevraagd, wijl zij zich niet langer tegen de Turksche arrestatiSn bevestigd achten, nu de Porte da Algerijnen als Turksche onderdanen beschouwt en hen zelfs in het Fransche consulaat niet meer onschendbaar acht. De Algerijnen schij nen dus de vrijheid onder Fransch bestuur boven de Turksche heerschappij te stellen. La France bericht intusschen, dat de Turk sche minister van buitenlandsche zaken eene spoedige schikking van het voorval in het vooruitzicht heeft gesteld. Prins Ferdinand heeft eergisteren te Phi- lippopel den konsul van Engeland en dien van Oostenrijk-Hongarije in bijzonder ge hoor ontvangen. Hij heeft de voorstelling ten voordeele der armen in den schouwburg bij gewoond. Maandag morgen te zeven uren is de prins met een bijzonderen trein naar Radni Mahal vertrokken, vergezeld door zijn minis ters en zijn militair gevolg. Uit Odessa wordt aan F)atiy News geseind, dat prins Ferdinand voornemens zou zijn een speciaal gezantschap naar zekere mogendheden te zenden, door wie het tractaat van Berlijn onderteekend is. ITALIË. De Italianen in Massowah zetten hunne ver- sterkingswerken voort en zullen weldra Saati bezetten. Het fortuin dient hun, dat de Negus van Abyssinie op het oogenblik druk bezig wordt gehouden door een inval der Soeda- neezen en de bedoelingen van koning Menelik van Goa. De Negus zou Ras-Michaei met een gedeelte zijner troepen naar de grenzen van Soedan gezonden hebben, terwijl bij-zelf met het overschot van Ras-Michaels troepen naar Gundet is opgerukt, vanwaar hij in het oosten naar Kassala of in het noorden naar Massowah kan optrekken. De hall-officieuss Csercito bevat een schrij ven waarin gezegd wordt, dat het een dwaas heid zou zijn met het oog op den toestand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1