SmneitlmriMi} lachten. Een groot aantal Abyssiniërs zijn gekampeerd op de bergkanten, welke zicb tegenover de Italiaansche stellingen bevinden. Te Masso- wah is men algemeen van gevoelen, dat de vijand den aanval zal wagen en verlangt men er met ongeduld naar. Dom Bosco, de groote weldoener en apos tel van Turijn, stichter van de orde der Salesiërs, is gisteren overleden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan de Gauloisgemeld, dat de Rumeensche regeering tot bet drie voudig verbond is toegetreden, men houdt dit echter geheim tot na de verkiezingen wier uitslag twijfelachtig schijnt. De'zegepraal der oppositie wordt als den val der monarchie beschouwd. De Weener korrespondent van de Standard meent, dat de 280 millioen der leening, in den Duitschen Rijksdag gevraagd, zullen dienen om de oorlogsschatkist, die reeds 120 mil lioen bevat, verder te vullen. Men wil reeds in de kosten van eene eerste mobilisatie voorzien. Baron Hirsch zal lid worden van het Hon- gaarsch Huis der Magnaten, zoodra hij zich op verlangen van den Keizer, als Hongaar heeft laten neutraliseeren. Hirsch heeft aan liefdadige instellingen 150 millioen fr. geschon ken. Schiedam, 3 Februari 18£8. In de zitting van den gemeenteraad op gisteren werd met algemeene stemmen tot regent van het St. Jacobs-gaslhuis benoemd, de heer A. Schieveen. Nog was ingekomen een adres van den heer P. Koot, verzoekende medewerking tot het overschrijven van twee centjaren hem toe behoorenden grond, voor welke de gemeente Schiedam op het kadaster bekend staat als mede-eigenares. Het verzoek van den heer D. M. Zoetmul der om zijn voornaam »Oaniel" op de kie zerslijsten in David veranderd te zien evenals hot verzoek van den heer P. J. Scheffers om wijziging van het op de kiezers1 ijsten voor komende jaar zijner geboorte, werd met alge meene stemmen toegestaan. Het was eene gelukkige gedachte van het Bestuur der Symphonie-Vereeniging: eene soi ree als die van gisteren-avond, waarop zij bijna geheel met eigen kraohten werkte, te organiseeren. Wij houden ons verzekerd, dat zoowel hare leden als het talrijk en uitgelezen publiek, het Bestuur daarvoor dank weten; want zij gaf gelegen luid deze bloeiende ver- «enigiog in hare volle waarde te loeren kennen. Da Symphonie-Vereeniging toonde hare dankbaarheid jegens haar, van wie zij het leven ontvingimmers, heeft deze corporatie aan de Scptet-Vereeniging haar onistaan te danken, het eerste nnmmer van het uitgelezen program was het »Grand Septuor E' op20 wij mogen wel zeggen, dat dit num mer, zoo wel in het la als in het 2e gedeelte, het grootste succes heeft gehad, boewei de stem ming in hat adagio minder juist was. Ook het Trio (zoor piano, viool en cello) was zeer goed. Het Souvenir de Caris klonk mede zeer aardig maar de uitvoering gaf o. i. blijk, dat de repetitie nog wel iets te wenschen overliet. Maj. Jeanne Ledeboer onthaalde ons zoowel in de eerste als in de tweede afdeeling op een paar liederende keuze in het tweede gedeelte was zeker gelukkiger dan in het eerste, hoe wel ook het viool-accompagnement wel wat bescheidener had mogen zijn vooral met haar ,molenarinnetje" had mej. Ledeboer een buiten gewoon sncoes, haar werd door den president der veroeniging, den heer G. Visser Bz, een fraai bonquet aangeboden. Het was zeker eene groote teleurstelling, toen de beer Visser moest mededeeien, dat de gunstig bekende baty!on-zacger J. A. M. Everts had doen weten, hij door ongesteldheid ver hinderd was te komen; dat gemis werd echter eenig8zins vergoed door den heer E., lid der vereeniging, die ons op een violoncel-adagio van Bargiel vergastte. Mocht hij luide toe juichingen inoogsten, niet minder succes bad de jeugdige violist, Jules Van den Berg, die door z(ju prachtig spel aller bewondering wekte. Gaat deze jengdiga dilettant zoo voort, dan zal bij zeker een virtuoos op zijn gebied worden. De verschillende nummers van het uitstekend gekozen programma niochten den onverdeelden bijval der talrijke genoodigden ondervinden; en wij meenen dan ook het gevoelen van het meerendeel der aanwezigen te vertolken, als wij den wensch uitspreken, dat de Symphonie- Vereeniging ons nog meermalen op zulke soirae3 onthale mocht dan echter het program iets korter zijn, daarmede zou tevens aan het verlangen van zoovelen, die eerst op een ver gevorderd uur uiteengingen, voldaan worden. Naar wjj vernemen, zjjn van regeeringswege voorbereidende maatregelen genomen om eene regeling van de geneeskundige hulp op de spoor wegen tot stand te brengen. Het Hoofdbestuur van de Ned. Vereen, het Roode Kruis heeft aan de Comité3 en Corres pondenten de prijsvraag en voorwaarden be kend gemaakt, uitgeschreven door de 4e ÏDtern. conferentie van het Roode Kruis te Karlsruhe. De scheepvaart op Rotterdam, Dordrecht en Gorinchena, zoomede die op de Zuid-Willems vaart naar Vechel, Helmond en Maastricht, is nog gestremd. De schipbrug té Hedel is opgeruimd, de rivier is aldaar, voor zoover zichtbaar, door ijs besloten. Bij eenen inwoner te Kialingen is vanwege de bevoegde mocht in zijne woning de water leiding afgesloten, op grond van het verstrekken van water uit zijne leiding aan anderen, die niet waren aangesloten. De gemeenteraad van Dordrecht heeft twee kapelaans niet-ontvankeljjk verklaard in hun verzoek om op de kiezerslijsten geplaatst te worden, op grond dat zij voor 21 Deo. 1887 ter secretarie aangifte hadden moeten doen, zood&t thans niet meer aan de wet kan vol daan worden. Die te Middelburg heeft afwijzend beschikt op verschillende adressen van bij ouders inwonende zoons tot plaatsing op de kiezerslijsten. Gisteren is voor rekening der Nederl. Ger. kerk (doleerende) te Delft, aanbesteedhet bouwen eener kerk voor ongeveer 900 zit plaatsen, met kosters woning. Hoogste in schrijver de heer A. Coscooshaler te Rotterdam voor f 18.658 minste inschrijver de heer R. Ouwerling te Deltt voor f 10.111. Dit jaar zal door den Bond der Rustende Schutterij in Zuid-Holland, vermoedelijk in Jnni, een huishoudeljjken schietwedstrijd wor den gehouden (e Loosduinen. De regeling is opgedragen aan het le bataljon R. S. te Loos duinen. Te 's Gravenhage wordt een tweede cause celèbre op militair gebied druk besproken. Het geldt hier nu een onderzoek, dat door den inspecteur der infanterie is ingesteld omtrent hat voorgevallene op een offioieel diner bij den commissaris des Konings te Gronin gen, waarop een der hoogstgeplaatste militaire autoriteiten zich in zeer sterk socialistisohen zin heeft uitgelaten over het begrip van grond bezit. Door den procurenr-generaal schijnt da Minister van Justitie hiervan verwittigd te zijn, waarna deze zijn ambtgenoot van Oorlog er van in kennis heeft gesteld. Onlangs is dan ook de bedoelde hoofd officier met den generail-kommandant der di vïaie, ten bureele van den lnit.-generaal inspecteur der infanterie, hieromtrent gehoord. Naar wij vernemeD, is de coneessie-aanvrago voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg van Amsterdam langs Koudekerk naar Rotterdam ain andere handen overge dragen, van welke zijde eene oventueele aan vaarding afbaukeljjk is gesteld van eene ver gunning voor het medegebruik van eenige stations langs den Rijnspoorweg. Da beslissing hieromtrent behoort aan den Minister van Waterstaat. (Ai. R. Ct.) Het Handelsblad deelt mede, dat te Amster dam pogingen worden gedaan om, op het voetspoor van hei geen te Utrecht is gespro ken, een vereenigiDg tot stand te brengen van orthodoxen op kerkelijk gebied, die geen vrede hebban mat de politieke gedragslijn, door de hoofden der antirevolutionaire partij gevolgd. Dat wordt dus de elfde kiesvereeniging Te Amsterdam heeft zich een schecpvaart- comité gevormd, opdat de hoofdstad de vruch ten plukke van de verbeterde Rijn vaart. Het wil allereerst een stoomvaartverbin ding op Mannheim en Frankfort tot stand brengen, met een wekeljjksohen dienst, door vier booten, die nog geen 2ton zullen kosten. Het kapitaal, aanvankelijk f 300.000, is be paald op 1 1.200.000 reeds is te Frankfort f 150,000 beschikbaar gesteld en te Amsterdam 180.000. Tot welke zonderlinge toestanden het nieuwe kiesstelsel soms aanleiding geeft, diene het volgendeBjjna alle beambten aan het spoor wegstation te Koog aan de Zaan, onder-chef, telegrafist, tot zelfs baauwerkers, komen op de kiezerslijsten voor, behalve de chef, die als bewoner van het station,door de Maatschappij is vrijgesteld van huishuur en van de drie eerste grondslagen der personeele belasting* De Zuiderzee is, zoover het oog reikt, met tamelijk zwaar ijs bedekt. Stoom- en zeil vaart zijn weder gestremd. De stoomboot, varende tusschen Sneek en Amsterdam, kapt. Fieter De Jong, Maandagmorgen van laatst genoemde plaats met volle lading vertrokken, zit nabij den Mirdumerhoek in het ijs vast. Te Leeuwarden zjjn een paar ingezetenen de slachtoffers geworden van twee, vermoedelijk Amsterdamsohe, kooplieden, dia met linnen venten en dit op allerlei listige manieren aan den man, of liever aan de vrouw, trach ten te brengen tegen betaling van het dnbbele der waarde. De een is als heer gekleed, kleine' van gestalte dan de ander, die als knecht dienst doet. Zij zijn reeds vertrokken, offi waarschijnlijk ook elders hunne bedriegelijke praktijken voort te zetten. Te Almelo blijft het nog steeds zeer onrus* tig. De werkstakers houden hun verzettege* de fabrikanten nog vol en worden daar'11 blijkbaar door hulp van buitenaf gestijf f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2