litmeirtanMi} Sqidttem in den toren van Spandau besloten, met 270 millioen mark vermeerderen en op 850 mil* lioen brengen. En men kan veel doen met 850 millioen HET OOSTEN, Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de patriottische genootschappen voornemens zijn, eene beweging te voorschijn te roepen, tendoel hebbende Bulgarije onafhankelijk te verklaren. Het gerucht, dat prins Ferdinand bij zijne terugkomst te Sofia tot koning van Bulgarije zou worden uitgeroepen, wordt officieel tegen gesproken en verklaard in strijd te zijn met het programma der regeering. De prins ont» vangt bjj voortduring overal ovaties. J1 Zaterdag hebben in Rumenie de ver kiezingen voor de Skuptschina plaats gehad. De regeeringskandidaten hebben het bij de verkiezingen van den eersten trap gewonnen. Gisteren hadden de verkiezingen voor den tweeden en derden trap plaats. ITALIË. Bij de indiening zijner begrooting in de Kamer verdedigde de minister vaa financiën zijne financieels politiek. Hij hoopt, dat het tructaat met Frankrijk zal kunnen gesloten worden. In het tegenovergestelde geval be hoeft men zich niet tB verontrasten, want het krediet van Italia heeft niet eene enkele markt tot grondslag. Met 240 tegen 7 stemmen nam de Kamer eene motie van vertrouwen aan. RUSLAND -OOSTENRIJK. Het Journal de St. Petersbourg zegt over het openbaar maken van het verbondstrac- taat tusschen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije, dat inzonderheid de aandacht verdient de verklaring van het defensieve karakter daarvan, welke in den Reichsanzeiger aan het document voorafgaat, volgens welke derhalve beide regeeringen vast besloten zijn, den vrede te handhaven, en overtuigd zijn, dat door het openbaar maken van het tractaat hieromtrent alle twijfel zal worden wegge nomen. Te hopen is het, zegt het blad, dat dit doel zal worden bereikt. In ean hoofdartikel doet de Times opmer ken dat de Lzaar sedert lang de bepalingen der bedoelde overeenkomst moet gekend heb ben. De openbaarmaking van dit stuk brengt dus in den toestand geene wezenlijke veran dering, en het is niet zeker, dat daardoor tot het bewaard blijven van den vrede zal worden bijgedragen. Intusschen is deze openbaar making voor den Russischen trots een kaak slag. Rusland zal thans zijne politiek niet kunnen wijzigen, zonder den schijn aan te nemen van voor eene bedreiging te wijken. Binnen weinige dagen zal het tot eene beslis sing moeten komen. Van het besluit des Czaars en zijner raadslieden hangen gevolgen van onberekenbare strekking af. Uit Weenen wordt aan de Times het vol gende geseind Met het oog op de openbaar making van de overeenkomst tusschen Duitsch land en Oostenrijk tegenover Rusland heeft men het recht te hopen, dat de laatsgenoemde mogendheid tot nadenken komen zal. Het val slechts te betreuren, dat deze openbaar making niet reeds vroeger heeft plaats gehad SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat ernstige onlusten zijn ontstaan onder de mijnwerkers der kopermijnen in zuidelijk Spanje. De mijnwerkers verzetten zich tegen hot behan delen der kopererts in de open lucht. Bij de ongeregeldheden werden verscheidene per sonen, ook eenige Engelschen, gewond. De overheid zond troepen. Het Yaticaan belegerd. Onder dezen titel bevat de Monittur de Rome een artikel over het bouwplan van de nieuwe wijken te Rome, 't welk reeds vroeger in de Katholieke pers besproken werd. De ware reden waarom de speculatie, welke vroeger bij voorkeur de hooggelegen wijken van Esquilino en het Viminaal ten doel nam, eensklaps naar de wijken van de Pratt di Castelto, welke do Engelenburg en het Va» ticaan begrenzen, oversloeg, is een bevel der loge. Men wilde het Vaticaan en zijne om geving tot iederen prijs insluiten. Nadat de vrijmetselaars-loges door hare agenten bijna alle terreinen van da Pratitot zeer lagen prijs hadden doen opkoopen, is daarvan een groot gedeelte afgestaan van het Italiaansche gouvernement, om er het paleis van justitie en de kazerne der karabiniers te bouwen; andere openbare en officieels ge bouwen is men daar bezig te bouwen of zijn reeds ontworpen, en de geheels wijk is verder met een vormlooze klomp gebouwen, zonder kunst of smaak, bedekt. Men bekommert er zich niet om, dat de wijk der Prati van oudsher rseds een der ongezondste van Rome was, daar zij aan de jaarlijksehe overstroo mingen van den Tiber blootstaat. De poli- tiek gaat hier boven de gezondheids-kwestie. Men wil met alle geweld het Vaticaan in sluiten in een kring van gebouwsn, welke den stempel van het nieuwe en gouvernementeel® Rome dragen. Een radicaal blad de Capitale heeft dan ook volmondig bekend, dat de uitvoering van het bouwplan in dat gedeelte der stad, 't welk in den omtrek der aposto lische paleizen gelegen is, ten doel had „het Vaticaan te blokkeeren". Binnen eenige maan den, voegde het revolutionaire blad er bij, zal het Vaticaan, dat vanaf heden reeds ingesloten wordt, als eene vesting belegerd worden. De eene zijde van het Vaticaan is reeds ingesloten, de andere moet het nog worden. Na de wijken der Prati komen thans de terreinen buiten de Porta Angelicawelke vlak naast de tuinen van het Vaticaan gele gen zijn, aan de beurt. Daarbij valt een opmerkelijk feit te constateeren. De bouw- crisis, welke in den laatsten tijd te Rome heerschte, heeft tal van speculanten, die in geldelijke verlegenheid verkeeren, genoodzaakt een zeer groot aantal gebouwen onvoltooid te laten of langzamer te doen optrekken. In- tegendeel hebben de speculanten, die bij de Porta Angelica bouwen en waarvan ver scheidene tot de anti-katholieke kringen be- hooren of bekende vrijmetselaars zijn, van de banken, welke ongetwijfeld door het gouver nement daartoe aangezet worden, de meest gewenschte ondersteuning gekregen, om de werken voort te zetten. Dit geschiedt, omdat de regoering er het grootste politiek belang bij heeft, dat deze gebouwen, welker oorsprong en doel thans bekend zijn, zoo spoedig moge lijk voltooid worden. De hier bedoelde gebouwen verheffen zich verscheidene verdiepingen boven de muren der aticaansche tuineneen der ondernemers heeft zelfs verlof gevraagd, zijn huis 85 meter hooger te bouwen, zoodat men die tuinen geheel zal kunnen overzien. Aldus zal het niet alleen mogelijk zijn te zien, wat daar binnen gebeurt, maar er zelfs binnen te drin gen of er allerlei projectielen in te werpen. Op deze wijze zal het Vaticaan van alle kanten ingesloten en aan een aanhoudende bewaking en spionage blootgesteld zijn, wijl tal van ramen er op uitzien. Men wil den Paus zelfs niet het vrije genot laten van het laatste toevluchtsoord, dat men hem niet heeft kunnen ontnemen. En maakt men het den H. Vader reeds in vredestijd moeilijk, wie zal instaan voor het gebruik, dat men in tijd van oorlog en revolutie zal kunnen maken van dezen vijandelijken gordel, waarmede men het Vaticaan omringd heeft. „Tot nu toe zegt de Momteur had de Paus te Rome gee1* tehuis; weldra zal hij dat zelfs in hetVati' caan niet meer hebben." Omtrent dit artikel wordt aan de Monitetif de Rome nader het volgende gemeld „Ik ka» aan owe mededeelingen nog het volgend® toevoegenDe loges hebben besloten buiten de Porta Cavaleggieri een nienwen krini van huizen rondom de verblijfplaats deg PauseO te bouwen, zoodat, indien de Paus ooit ui' het Vaticaan zon willen vluchten, hij er zelf® de stoffelijke macht niet toe zon hebben. Het Vaticaan zal op die wijze niet alleen eeö zodelij ke gevangenis, maar ook een gevangenis ia den stoffilijfeen zin des woords zijn." Schiedam, 6 Februari 1888. De Gemeenteraad alhier zal Woensdag' aansf., des namiddags ten twee nre eene open* bare vergadering houden ter behandeling vau de volgende onderwerpen Ingekomen stukken Adressen van de heoren C. J. Burgs, M. J. Vrodebregt, A. J. Kruining, D. Schippers» P. C. Wij ten burg, B. A. A. Smeeman, J. H. Stoopman, P. V. Aghina, V. A. Möcker, J. P. G. Brouwer, M. J. Langewen, E. J. Heij- mans, G. van der Zwet Pz., M, Berok, J. J. Levi, C. Gip3 Az„ en F. Pigeand AFz., hou* dende verzoek om plaatsing op de kiezers* lijsten. En verdere voorstellingenen mededeelingen- Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen hoofdstel en een wollen want. Het Staatsblad no. 22 bevat een koninklijk besluit van dei 4en Februari waarbij het volgende wordt bepaald Art. 1. De verkiezingen voor de Tweede Kamer der Stateu-Generaal in alle kiesdis tricten zullen plaats hebben op 6 Maartin de kiesdistricten waar herstemming noodig mocht zijn, zal deze plaats hebben op 20 Maart daaraanvolgende. Art. 2. De verkiezingen door de Staten van de provinciën voor de Earste Kamer def Staten-Generaal zullen plaats hebben op 24 Maart. He commissarissen des Konings in de ver* schillende provinciën worden gemachtigd de Provinciale Staten te dien einde in buitenge wone vergadering op te roepen. Het wetsontwerp, dat gelijk gemeld is, door de regeering aan den raad van State is toege* zonden, heelt, naar wij vernemen, met straf vordering niets te maken. Het heeft hoofd zakelijk ten doel, zoodanige wijzigingen aan te brengen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, dat de summiere behandeling van burgerljjke zaken algemeen wordt aang®' nomen. Bij het regiment grenadiers en jagers heis ben zich eenige gevallen van mazelen voor gedaan dientengevolge zjjn verschillende soldaten kamers ontsmet door de zorg van deO geneeskundigen disast. Uit Amsterdam wordt ons gemeld, dat 8® regeering van Bulgarije ook aan onze Rjjks- munt voor dertig millioen aan nikkelmunt heef' willen doen slaan, wat echter door onze rege0* ring geweigerd moet zjjn. Een groote bankiersfirma te Utrecht z°ö voornemens zijn, voor eene niet onaanzienlijk0 som aan gouden tientjes te doen aanmunteB' (N. E. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 6