lie Jaarg, Vrijdag 10 Februari 1888, No. 3003. VERSCHIJNT DAGELIJKS. (fnepcht. Bureau: Boterstraat, E, 39, ■w" NIEUWE SCHIEDAMSCH Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der^Advertontiën: Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel ineer0.19 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCBLAND. Uit San Remo zijn slechte berichten om trent den Duitscben kroonprins ingekomen. •^0 ademhaling van den prins is belangrijk Moeilijker geworden en wordt belemmerd ten gevolge van een gezwel, dat zich op den ^ecbterstemband gevormd heeft. De artsen ebben besloten, onmiddellijk over te gaan tot de luchtpijpsnede, omdat door uitstel ge baar van stikken zou kunnen ontstaan. Gisteren was in de Rijksdagszitting als Eerste onderwerp de nieuwe legerwet aan de orde. De beraadslaging was in een paar Minuten afgeloopen. De president der cen trumsfractie, baron von Frankenstein, stelde Voor, dit wetsontwerp ook in derde lezing *n bloc aan te nemen, betgeen geschiedde. Ue voorzitter kon dientengevolge onmiddellijk onder luiden bijval verklaren, dat het ontwerp definitief was aangenomen. Het wekte zeer de vrooüjkheid op, teen de minister van oorlog, enkele minuten na de opening de zaal binnen komende, kon worden medege deeld, dat het ontwerp reeds wet geworden was. De Rijksdag heeft met J 83 tegen 95 stemmen de verlenging van de wetgevende periode Van den Rijksdag tot 5 jaren in tweede lezing aangenomen. Voor stemden de beide conservatieve partijenjen de nationaal-liberalen, legen het centrum, de vrijzinnigen, de socia listen en de Polen. In antwoord op de protesten van de heeren Klein en Gunzert, Staatsraden, tegen de plage den, waaraan de bevolking vanElzas-Lotha- ringen blootstaat, moet de stadhouder, graaf ^on Hobenlobe, gezegd hebben, dat hij bereid ^as af te treden, maar dat hij door een soldaa t zal worden vervangen. ENGELAND. Engeland is van plan zijn eskader in de ^liddellandsche zee te versterken. Gladstone heeft Italië weder verlaten; som- Migen zeggen, dat hij nog wel te Rome is geweest, maar voor zoover bekend, geen onder- boud met den Paus heeft gehad. Heden zou hij zjjne plaats in het parlement weder innemen. Ook lord en lady Churchill zijn uit Rusland te Londen teruggekeerd. Bij de opening van de jaarlijksche oefenin gen heeft de bisschop van Tuan (Ierland) Verklaard, dat het den Paus belasteren is, te Zeggen, dat hij zich tegen de wenschen van 1 Ierland verzet. Z. H., zeide de Bisschop, is de beste vriend van Ierland. Uit Shangai wordt aan de Standard ge- Meld, dat door nieuwe vreeselijke overstroo- d>ingen van de Gele-Rivier twee millioen Wenschen van hun dak beroofd zijn. HET OOSTEN. Uit Constantinopel verneemt de Standard dat baron Hirsch van daar vertrokken is zonder met de Porte eene overeenkomst te hebben aangegaan, maar met achterlating van eene gevolmachtigde om de onderhande lingen voort te zetten. Op Creta is op nieuw e6ne oproerige beweging uitgebroken. Prins Ferdinand en prinses Clementine zijn te Sofia teruggekeerd. De ministers, het gemeentebestuur en eene groote menigte wachtten hen aan het station, waar de prins met herhaalde toejuichingen begroet werd. Da partij van Radoslavoff heeft in den laatsten tijd weder teekenen van leven gegeven. Zij zal prins Ferdinand en de Bulgaarsche belangen ondersteunen, maar de politiek van het tegenwoordige gouvernement bestrijden, wijl zij deze als onwettig beschouwt. ITALIË. Bismarck's rede in den Rijksdag wordt te Rome over 't algemeen gunstig beoordeeld. Al de dagbladen zijn het eens, om er de ver zekering van den vrede in te vinden. Uit Florence wordt bericht, dat de koning van Wurtemberg, die aldaar vertoeft, lijdende is aan bronchitis, welke de luchtpijptakken der beide longen heeft aangetastde koning houdt het bed. De Diritto verneemt uit Suez, dat de Ne gus het gros ziiner troepen tegen koning Menelik van Choa bijeentrekt, die opgestaan is en reeds eene overwinning op de Bolla Galla's moet behaald hebben. De National maakt een telegram uit Rome openhaar, volgens hetwelk de Italiaansche minister van marine bevolen heeft alle kust- batterijen te wapenen. De République Fr an false en het Petit Journal zeggen, dat de Italiaansche regeering hare troepen uit Massowah zal terugroepen en er alleen de vrijwilligers zal laten. ROME. Op den lOn verjaardag van het overlijde n van Pius IX z. g. is eergisteren in de Sixtijnsche kapel der St.-Pieter een plechtig repuiem opgedragen door kardinaal Sacconi, als deke n van het H. College, terwijl de absolutie werd uitgesproken door Z. H. den Paus zei ven. De te Rome verblijf houdende kardinalen, bis schoppen en prelaten, de Romeinsche aristo cratie, het corps diplomatiquede ridders van Malta en tallooze pelgrims woonden de plech tigheid bij. Ook in de kerk van St Lauren - tius buiten de muren, waar het lijk van Pius rust, werd gelijktijdig een lijkdienst opgedra gen, op verzoek van heteomité der katholieke congressen. RUSLAND-OOSTENRIJK. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de redevoering van von Bismarck vooreerst iu haar doel en strekking nog niet kan beoor deeld worden. De hoofdzaak is, dat de kan selier zijn doel bereikt heeft en men mag er uit hesluiten, dat het behoud van den vrede verzekerd is. Van andere zijde wordt bericht, dat de openbaarmaking van het Duitsch-Oostenrijksch tractaat de Russische pers niet ontwapenen en het wantrouwen niet verminderen zal. Rusland zal zijne verdedigingsmaatregelen voortzetten. Het Journal de St. Petersbourg zegt„Uit het door Bismarck uitgesproken vertrouwen in de woorden van den Czaar, aan wiens vredelievende bedoelingen vaak duidelijke uiting is gegeven, mag worden afgeleid, dat de handhaving des vredes gewaarborgd is. Op eene algemeene verlichting voor Europa mag daarom worden gehoopt." 'l olgens de Krcuzzeitung is de Russsische brigade, welke nabij de Pruisische grens in de buurt van Suwalki gelegerd is, thans bjjna op oorlogssterkte gebracht. Voorts doet genoemd blad uitkomen, dat de Russische troepentransporten naar het Westen onge stoord voortgaan, en dat reeds sedert tien dagen de troepen uit Kaukasië naar de weste lijke grenzen op weg zijn. In verband hiermede brengt het blad in herinnering, dat bij den voorlaatsten Oosterschen oorlog de vorige Czaar den Engelschen gezant persoonlijk op de stelligste wijze verzekerde, dat de vrede bewaard zou blijven, toen de Russische troepen reeds over de Pruth trokken. De redevoering van den Duitschen rijkskan selier is over 't algemeen te Weenen gunstig opgenomen. In de hoogere Kamer werd beslist, dat de regeering verzocht zal worden, met het Duitsche gouvernement onderhande lingen aan te knoopen, strekkende tot het goedkeuren door de parlementen der beide staten van het tractaat, dat tusschen de twee keizers in 1876 werd gesloten. SPANJE. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de republikeinsche afgevaardigde Castelar bij de beraadslaging over het adres van antwoord een sensatie-reden gehouden. Hij vergeleek den toestand der Vereenigde Staten bij die der Europaesche rijken, welke het meest uit geven voor krijgszaken. De algemeene ge druktheid in Europa schreef hij toe aan da oorlogszuchtige staatkunde, welke naar ver overingen streeft en waardoor Duitschland in strijd is gekomen met de liberale staat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1