Stmtómifacltq üqitta. Salisbury, dat hij evenals prins Bismarck, aan het behoud van den vrede gelooft. Hij heeft de meest categorische verzekeringen ontvangen, dat Rusland op het oogenblik niet van plan is het zwaard te trekken, doch zich daarvoor zorgvuldig wachten zal. De uitin gen van Russische zijde op dit stuk luiden niet alleen verzoeningsgezind, maar ook rond borstig. Engeland (zoo betoogde later de spreker) verkeert ten opzichte van Turkije niet in dezelfde positie als Duitschland. Het leeft onder zekere tradities, en zijne politiek mag zich niet losmaken, maar moet zich vast klampen aan de belangen, die het gedurende drie of vier generaties in het zuidoosten van Europa heeft gehad. Hei, eenige gevaar voor die belangen zou gelegen zijn in eene avon tuurlijke of onrechtmatige daad van Rusland. Doch, zeide spreker, wij zijn overtuigd, dat de Russische regeering geene zoodanige daad in haar schild voert. Officieel wordt aangekondigd, dat lord Duffe- rin zijn ontslag heelt genomen. De markies van Landsdowne wordt onderkoning van Indiü, lord Stanley gouverneur van Canada, en Worms waarschijnlijk president van den Board of Trade met eenen zetel in het Kabinet. Toen een bekend lid van het jongste kabi- net-Gladstone naar zijne meening omtrent Bismarck's rede gevraagd werd, gat hij te kennen, dat zijns inziens die redevoering een zwakke zijde had; het schijnt bijna alsof de kanselier Rusland uitnoodigt, Turkije aan te vallen. ROME. De H. Vader mag zich ondanks de ver moeienissen der jubileumfeesten in een uit muntenden gezondheidstoestand verheugen. Men berekent, dat de Paus in enkele weken zoowel in gezelschap als afzonderlijk, meer dan 60.000 personen heeft ontvangen. Deze duizenden bewijzen van liefde en vereering, welke de H. Vader uit alle oorden der wereld ontvangt, zijn den liberalen on vrijmetselaars een doorn in het oog. Een berucht vrijdenker, stichter van den vrijdenkersbond te Madrid, zekere Gabarro, heeft den president der Itali- aansche Kamer een adres met eenige duizenden handteekeningen ter hand gesteld als protest tegen den pelgrimstocht der Spaansche Katho lieken naar Rome en als de uitdrukking van de innige wenschen voor het welzijn van Italië. Z. H. de Paus heeft door bemiddeling van de Franschen gezant te Rome, die «enigen tijd geleden een telegram van geluk- wensching namens den Czaar overhandigd had, den Russischen Keizer zijn antwoord doen toekomen. Men verwacht, dat de onder handelingen van mgr Galimberti, nuntius te Weenen, met den Russischen minister von Giers ©r toe zullen leiden, dat een gezant van den Czaar te Rome zal komen en de diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en den H. Stoel zullen hervat worden. Den zesden April a. s. zal een Poolsche pelgrimstocht, die thans in Galicie gevormd wordt, uit Krakau vertrekken en den Hen dier maand te Rome aankomen, waar de pelgrims een tiental dagen zullen vertoeven. RUSLAND. De Nowoje Wrem ja schrijft naar aanlei ding van Bismarcks redevoering: Twee machtige rijken als Rusland en Duitschland kunnen in vrede met elkaar leven op den grondslag van den huidigen internationalen toestand, welken prins Bismarck zoo helder heeft uiteengezet. Volgens telegrammen uit Rome, is de Rus sische regeering van voornemen, aan de groote mogendheden een rondschrijven te zenden, in hetwelk wordt aangetoend, dat de tegen woordige toestand in Bulgarije in strijd is met het tractaat van Berlijn. ZWEDEN Ook de Tweede Kamer heeft het invoer recht op rogge, tarwe, boonen, gerst en maïs op 21/, kr. per 103 kilo goedgekeurd. Het besluit werd genomen met 111 tegen 104 stemmen. Schiedam, 10 Febr. 1888. Burgemeester en Wethouders geven kennis aan de ingezetenen, dat aan de firma J. M. Van dor Schalk Co. en hare rechtverkrijgen den vergunning is verleend tot uitbreiding harer bierbrouwerij aan de Westvest alhier door plaatsing van een stoomketel van 29 Ms in plaats van een vaa 14 M3 verw. oppervl. en van een stoomwerktuig van 14 in plaats van 6 paardekracht. Heden morgen werd alhier in plechtigen lijkstoet naar het station van den Hollandscben spoorweg vervoerd, teneinde verder naar Voor schoten te worden overgebracht, het stoffelijk overschot van de Eerw. Zuster Ignata, in de wereld Maria Jacoba Teubner. De Eerw. Zuster Ignata, Dinsdag jl, in den ouderdom van dertig jaren in het Gesticht aan de Tuin- laan overleden, had haar verlangen te kennen gegeven, op de eigen begraafplaats vau de Eerw. Zusters Dominicanessen bij het Instituut te Voorschoten, ter aarde te worden besteld. Naar wij vernemen heeft het meisje, dat beweerde door hare stiefmoeder mishandeld te zijn, thans in tegenwoordigheid van de vronw, bij wie zij Zaterdag jl. werd inge nomen, aan den commissaris van politie ver klaard, dat al wat zij daaromtrent verteld had, gelogen was. Het meisje, waarvan reeds was gebleken, dat zij snoep- en leugenachtig was, verklaarde, dat zij alleen klappen kreeg, wan« neer zij brutaal was of gelogen hadzij ont ving tengevolge van deze bekentenis eene strenge berisping van de vrouw, die haar zoo liefderijk had opgenomen en verpleegd. Dinsdag namiddag te een nar had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene algemeene vergadering plaats van den Algemeenen bond van R. K. Kiesvereeni- gingen ter behandeling van het ontworpen Program van Actie" voor da Katholieke partij in Nedeiland. De voorzitter, jhr. Jos. de la Court, gaf een overzicht van de werkzaamheden van het bestunr in den laatsten tijd, en deelde mede, dat weder vijf kiesvereenigingen tot den bond zijn toegetreden. Dr. Schaepmau, de behandeling van bet ontwerp-program leidende, verklaarde, dat het met opzet zoo beknopt mogelijk gesteld was, om niet meer te beloven dan gedaan kon worden en niet meer te voorspellen dan met eenigen grond kon verwacht worden. Daarna werden de verschillende artikelen door de heeren Schaepman, v. d. Biesen, Vos de Wael en Kraakman toegelicht. De drie eerste artikelen werden zonder beraadslaging aangenomen, de twee volgende gaven aanleiding tot eene breed voerige discussie, die getuigde van een grondig onderzoek en nauwgezette overweging bij de verschillende kiesvereenigiugen. Nadat door het Bestuur de verschillende sprekers waren beantwoord, werden alle amendementen in getrokken en ook deze artikelen onveranderd goedgekeurd. Het geheele program is daarna vastgesteld met machtiging van het Bestnnr, om in eene nadere vergadering met afgevaardigden van den Zuid- en Noord-Holiandschen Bond dit onderwerp nader te bespreken en daarin, zo O noodig, de wijzigingen te brengen, die niet in I strijd zijn met de strekking en den geest, daarin vervat. Het programma van actie luidt als volgt i 1. Herziening der wetten op bet hooger, mid delbaar en lager onderwijs, met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. 2 Enkele districten, ook iu de groote steden, en herziening van het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. 3. Hervorming en verbetering van de so ciale wetgeving. 4. Hervorming van ons belastingstelsel, met dien verstande, dat gestreefd worde naat eene gelijkmatige veurdeeling van lasten over de verschillende belastbare voorwerpen, en dat eene algemeene inkomsten-belasting blijve uitgesloten. Afschaffing der accijnzen op de eerste levens behoeften. bijv. zont en zeep. Herziening van onze tarieven van in- en uitgaande rechten, met het oog op de handels politiek van andere rjjken. 5. Beperking der kosten en lasten der de fensie, met dien verstande, dat de verdedig baarheid des lands ten volle blijve verzekerd. Daarna werd besloten do eerstvolgende ver gadering tot het vaststellen van de kandidaten lijst te honden op Maandag 27 Febr. e. k. nam. een nnr te Utrecht, in het zelfde lokaal, waarna Dr. Schaepman een hartig woord sprak om op te wekken tot levendige deel neming aan den strijd, die moet beslissen of het vaderland zal worden verlost van de libe rale tirannie, of het volk op eigen beenen staat of zal blijven lcopen aan den iiberaleD leiband, om eindelijk te sterven aan rngge- mergtering. Met warmte en gloed deed de gevierde spreker de ernst der positie uit komen, om eindelijk eenige nnttige en prac- tiscbe wenken te geven, welker opvolging bij deze verkiezingen noodig ia. Na een woord van dank, door den voorzitter aan de leden en Dr. Schaepman gebracht, werd de vergadering te 4 uur gaaloten. De Engelsche gezant te Athene, Sir Horace Rutnbold, is tot gezant te 's-Gravenhage be noemd. Te Vlaardingen is een nieuwe anti-revolu- tionnaire kiesvereeniging opgericht, die reed» 90 leden telt. De firma Schumacher Als een bewijs, dat de welbekende firma Schumacher te 's-Gravenhage, tegen wier handelingen alzoo menigmaal is gewaarschuwd, nog altijd blijft voortgaan met die handelingen, diene, dat een ingezetene van O ad-Beierland, dezer dagen in een courant een aanbieding plaatsende van een handelsartikel, van Schu macher aanvrage kreeg om monster en prijs opgave. De betrokken persoon antwoordde niet op de aanvrage,. Men zij bij voortduring voor de firma Soho* maoher op zijn hoedel {Nwsbl. v. d. Hoeksche Waard.) Volgens de Avondpost bestaat het plan ojb het Badhuis te Scheveningen dit jaar zoo w°' gelijk reeds in Mei te openen. Woensdag avond werden in een vergadering van de antirevolutionaire kiesvereeniging^' derland en Oranje te Amsterdam maatregel00 genomen tot do bewerking van het kiesdistf10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2