Siiweitlmtdachij Sei[ichtm. de kunsthuis binnendringt, zonder eerst door neus of mondholte verwarmd te zijn, zou dit allicht eene verkoudheid, hoestbuien of ver storing der ademhaling kunnen veroorzaken, wat voor de genezing uiterst noodlottig zou zijn. De prins, ofschoon tot voortdurend zwijgen veroordeeld en zich volkomen van zijn hoogst ernstigen toestand bewust, blijft zijne gewone goedmoedigheid en opgeruimd karakter behouden. De Keizer is zeer getroffen door de jongste berichten uit San Remo. Hij dacht niet, dat de toestand van zijn zoon zooveel gevaar inboezemde. Prins Wilhelm is zeer terneer geslagen Men zegt, dat de prins slapelooze nachten doorbrengt. Werd hij niet door den belangwekkenden toestand der prinses en het verzet van Von Bismarck teruggehouden, dan zou hij reeds naar San Remo vertrokken zijn. Het volk is evenzeer door de jongste tijdingen omtrent den kroonprins zeer ontroerd. Alle uren verschenen nog Zaterdag jl. buiten gewone uitgaven der dagbladen. Eene groote menigte stond Zaterdag jl. voor het keizerlijk paleis te Berljjn om hare deelneming in de ziekte van den Kroonprins *e betuigen. De Keizer verscheen voor het historische hoekvenster en ook de Koizerin liet zich in haar ro1 stoel tot voor bet raam brengen. Beiden werden levendig toegejuicht en het »Leve de Keizer, leve de kroonprins door duizenden aangeheven. Da politie-commis3aris Stempel, uit Mols- hein», 's avonds van eene dienstreis naar Lüt- zelhausen terugkeerende, is bij Urmatt door twee kogels getroffen, waarvan een slechts zijn mantel raakte, doch de andere in het rechterbeen beneden de knie drong. De onbe kende dader is gevlucht. De wond is niet gevaarlijk. ENGELAND. CJit hetgeen de heer Fergusson Zaterdag jl. én het Lagerhuis heeft medegedeeld, zoumsn mogen besluiten, dat Engeland zich bij het drievoudig verbond heeft aangesloten immers wel heeft de minister verklaard, dat de Engel- sche regeering geen tractaat heeft gesloten, waarhij Engeland zxh tot smaterieele actie", d. i. tot een gewapend optreden, heeft ver bonden, maar daaruit zou men juist mogen afleiden, dat het dan toch wel zijn zedelijken steun of geldelijke hulp heeft toegezegd. En aan wie zou het die beloofd hebben? zeker niet- aan Rusland, zijn aartsvijand, die bet in Azie naar de kroon steekt of aan het republikeinsche Frankrijk, dat in het conser vatieve Engeland weinig sympathie wekt. Maar vermoedelijk aan Duitschland en Oosten rijk, waarmede het steeds op een goeden voet beeft gestaan en aan Italië, waarvoor het veel sympathie heeft. Door Engelands zede lijken steun alleen zou voorzeker de triple - alliantie beduidend versterkt zijn. Aan de Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat men in Duitschland zich er over verheugt, Engeland getrouw te zien blijven aan zijne oude traditiën met hetrekkingtot, de Oosterscbe kwestie. Prins Bismarck verklaarde, dat de verhouding tusschen Engeland en Duitsch land uitmuntend is, en dat Duitschland steeds bereid is, mede te werken tot het oplossen van vraagstukken, bii welke Engeland's be lang betrokken is. Prins Bismarck heeft baron Worms uitgenoodigd hem te bezoeken. Dit Durban wordt aan de limes gemeld, dat de toestand ia Zoeloeland verbetert en de volgelingen van Dinizoeloe en Usibepu uit eengaan. FRANKRIJK. De bekende Franscbe revanche-man en patriot Déroulède verklaarde dezer dagen in een onderhoud met een redacteur van de Figaro, dat naar z.li. de oorlog onvermij delijk was. Echter heeft, volgens Déroulède, prins Bismarck gelijk, wanneer hij zegt, dat men geen oorlog zal gaan voeren om Bulgarije. Neen, daarvoor zal Europa het zwaard niet uit de schede trekken. Het heeft zich niet in te laten met de handhaving of omverwerping van prins Ferdinand van Cohurg; het heeft wel iets beters te doen, meent Dé roulède en wel vernietiging van het univer seel® dictatorschap, welks zetel te Berlijn gevestigd is. Het komt er op aan," zeide de vurige Fran- sche patriot tot zijn interviewer, „te weten, of door de handhaving van een oorlogskamp in het hart van Europa alie naties, die in vrede bestaan en voortleven, ten eeuwigen dage zullen gedwongen worden slechts onder de wapens te kunnen leven. Het moet uitge maakt worden, of de moderne vooruitgang nog langen tijd moet bestaan in het opsporen van hetere vernielingswerktuigen en eindelijk of de vooruitgang der beschaving immer zal worden belemmerd door de „bandelaars in bommen", waarvan Miraheau reeds vóór hon derd jaar zeidede oorlog is hun nationaal bedrijf. Wat vereischt wordt is, aan ieder volk met zijn onafhankelijkheid, ook de vrije beschikking over zijn tijd, zijn krachten en vermogen terug te geven, een einde te maken aan het militairisme, dat hen ruïneert, een vredelievend en niet onderworpen en sid lerend Europa in het leven te roepen, kortom, Prui sen tot Pruisen te beperken. Zu'k een be vrijding, waarbij de mensehheid zelf belang heeft, is het bloed van vele mannen waard. De oorlog is onvermijdelijk, Laten wij hem algemeen verlangen! Hoe algemeener de krijg zal zijn, des te korter zal hij duren. Maar hoe hij ook wezen moge, hij moet plaats hebben." Men zal moeten erkennen, dat er veel waars is in Déroulède's betoog. De tegen woordige toestand is inderdaad onhoudbaar. De volkeren van Europa, in 't bijzonder de bevolking van het Duitsche rijk, gaan gebukt onder den ontzettenden last van het militairis me, diehun woldra te zwaar zal blijken en zij wellicht met geweld van zich af zullen werpen. En terwijl de groote staatsmannen onophoude lijk het woord vrede herhalen, gaan hunne regeeringen steeds voort zich ten oorlog toe te rusten. Zulk een toestand is inderdaad onhoudbaar. Hij voert noodzakelijk tot oorlog of revolutie. Of echter de bekende Fransch- man door zijn optreden tot eene geweuschte verbetering van dien toestand bijdraagt, is zeer te betwijfelen zijne TtL .oeringen voor den revanche-oorlog zijn ook niet geschikt, om Duitschland gerust te stellen en tot den zoo zeer verlangde ontwapening te doen overgaan. ITALIË. Uit Rome worden de jongste berichten omtrent den onhoudbaren toestand der Ifcali- aansche troepen in Massowah heslist gelogen straft. Het wordt onjuist geheeten, dat er tot het terugroepen der troepen zou besloten zijn en evenzeer is het onwaar, dat de Itali anen den 7 dezer aldaar een nederlaag zouden geleden hebben. De minister van oorlog logen straft de tijding, dat de opperbevelhebber der troepen in Noordelijk A'rika versterking heeft aangevraagd. Volgens de Fanfulla zullen eenige der zestien schepen, die zich te Massowah be vinden, hevel ontvangen zoo spoedig mogelijk naar Italië terug te keeren. Al de Italiaan- sche groote schepen zullen binnenkort Napels verlaten. Het schijnt, dat de geheele Ilaliaan- sche vloot te Maddalena zal samengetrokken worden. ROME. De H. Vader ontving Vrijdag jl. een twin tigtal Poolsche pelgrims, allen van de eersts famillën. Zij beschreven den teurigen toestand, waarin Polen verkeert. De Paus maande aan tot geduld en gelatenheid Verliest den moed niet," zeide hij, en weest verzekerd, dat ik alles doen zal, wat ik kan, om den toestand- te verbeteren. Z. H. heeft Donderdag jl. ruim drie honderd pelgrims uit de Fransche dioceesen van Rou- aan, Carcassone en Dyon ontvangen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Czaar zich over de rede van prins Bismarck in zeer gunstigen zin heeft uitgelaten, 'fc Is waar, zon bij gezegd hebben, Bismarck heeft gelijk ik wil den oorlog niet. Het Journal des Débats behelst het bericht uit St. Petersburg, dat de Russische gezant te Berlijn last heeft ontvangen, om de Duitsche regeering te verstaan te geven, dat hetgeen er geschied is tusschen den baron von Mob- renbeim en den heer Floquet vreemd is aan elk denkbeeld van een Fransch-Russisch hond genootschap. De Minister van Financiën, de heer Wisch- negradsky, heeft, volgens een bericht uit St. Petersburg, geweigerd het geld voor den bouw ven nieuwe stratégische-spoorwegen toe te staan Dit feit heeft een geruststellenden indruk gemaakt. Schiedam, 13 Febr. 1888. Bij kon. besluit is nao baron A. N. J. M. _Van Brisnen van de Groote Lindt, Zijner Majestsits kamerheer in baitengewonen dienst, vergunning verleend tot het aannemen der Versierselen van ridder-grootkruis der orde van den Heiligen Gregorius de Groote, hem door Z. H. den Pans geschonken. Uit het jongste Verslag aan den Koning, betrekkelijk de Rijkspostspaarbank blijkt o. a., dat de maand Januari altijd voor haar een exceptioneel gunstige is geweest. Naar alle waarschijnlijkheid is znlks het gevolg van de omstandigheid, dat gedurende die maand aan een deel der burgerij (en jaist aan dit deel, ten behoeve waarvan bovenge noemde instelling hoofdzakelijk door den wet gever werd in het leven geroepen) buitengewone voordeelen en inkomsten toevloeien. Bedoelde so^a beliep over Januari 1882. f 195,552.051/$ <1883. 283,446.011/8 1884. 384.594.54 1885. 452,968.22 1886. 588,023.441/3 1887. 755,849.741/8 Da som, die in Januari 1888 werd ingelegd, bedraagt circa f 880,000. De heer M. Franken, den 6m dezer te Rot terdam overleden, de edele woldoener, wien de St. Antonius-kerk aldaar voor een groot deel haren luister dankt en die de steun wae van zoovele goede werken en weldadige stich tingen in de stad zijner inwoning, heeft aan verschillende instellingen binnen de ge meente Rotterdam de volgende legaten ver maakt aan de kerkbesturen onder den last van kerkelijke diensten f 18000aan het R- K. Parochiaal Armbestuur van Rotterdam f 2000 aan de Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs f 2000aan de Ver- eeniging van den II. Vincentius Paulo f2000 aan het St. Lucia-Gestiobt f2000; aan de Vereer iging van de H. Elisabeth f 2000 aa° het H. Laurentius-Jongensgesticht f 1000 aan het St. Antonins-Geeticht f 1000; aan d0 R, K. Diaconieschool aan de Delfschevaort f 500»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2