i le Jaarg, Zaterdag 18 Februari£:1888, No, 3010. V ERSO H IJ N T D A G E1, IJ K 8. Slapeen (©wicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. NIEUWE SMEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.6O Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELG IE. He Difense Rationale bericht, dat eerst daags door de regeering aan de Kamers de eerste kredieten zullen worden gevraagd voor de bewapening der fori en aan de Maas. Het blad meldt tevens, dat weldra de bestekken tullen worden openbaar gemaakt voor de levering van het staal, over welks kwaliteiten bij de interpellatie van den Luikscben afge vaardigde Neujean, ten gunste van de mede dinging der binnenlandsche nijverheid, in de Kamer in den breede werd gedebat teerd. Eene der voorwaarden zal zijn, onafgebroken too zicht van artillerie-officieren bij alle bewer kingen in de fabriek. Aan de Krtuzzeiiung wordt uit Brussel gemeld, dat het bericht van den generaal gouverneur van den Kongo, hetwelk gisteren niet de post van daar is aangekomen, zegt, dat sedert 20 Augustus bij geen station aan den Kongo tijding van Stanley ontvangen is. DU1TSCHLAND. Het Berliner lageb/att bevat een bericht, blijkens hetwelk dr. Mackenzie onder dagtee- kening van 12 dezer heeft verklaard, dat het -niet is bewezen, dat de kwaal van den Kroon prins van kankerachtigen aard is. Ook klini sche verschijnselen zijn steeds vereenigbaar met de opvatting, dat het geen kankerachtige kwaal is, gelijk ook door het microscopisch onderzoek wordt bevestigd. Bij het consult, dat gisteren te San-Remo gehouden werd, hisld processor Bergmann vast aan da diagnose van kanker, terwijl Macken zie zoo beslist mogelijk de tegenovergestelde zienswijze voorstond. De toestand van den Kroonprins is niet verbeterd, eer het tegen deel. Het sterkere hoesten met bloedige af scheiding verstoort zijne nachtrust, die toch reeds slecht was. De geneesheeren zijn niet tevreden over zijnen toestand. Omtrent de loopende oorlogsgeruchten is voor 't oogenblik slechts mede te deelen, dat een deel der vorige berichten wordt tegen gesproken. Zoo zou er geen spraak zijn van het bijeenroepen eener conferentie in zake Bulgarije en zouden de medegedeelde bijzon derheden van het Duitsch-Iialiaansche tractaat geen geloof vinden, terwijl verder het terug roepen der Italiaansche troepen uit Massowah Wordt gelogenstraft. Daarbij heeft Bismarck opnieuw de verzekering gegeven, dat de vrede zal bewaard blijven. Woensdag avond beeft in eene schacht der ■Krcuzgrabtn-vaï\n bij Camphausen, in het Saarbekken, eene mijn-gasontploffing plaats gehad, waardoor 40 mijnarbeiders gedood zijn. De overige 36, die in de mijn zich bevonden, zijn gered. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide gisteren Fergusson nogmaals, dat het ondoenlijk was, nu de stukken mede te deelen, welke over den toe stand van Europa gewisseld werden. Het bericht aangaande de redevoering van admiraal Hewitt te Genua had hij niet gezien en hij kan trouwens niet afgaan op niet-authentieke dagbladberichten. De heer Laboucbère kondigde een amende ment op het adies van antwoord aan, ver klarende, dat de Kamer behoort onderricht te worden van de hulp, welke naar het heet door Engeland aan Italië beloofd is, indien dit land met Frankrijk in oorlog mocht ge raken, Lord Holland verklaarde, dat de Fransche en Cuitschepoststoombooten, zoolang de post conventie van 1856 met Frankrijk duurt, gebruik maken van de havens op Ceylon. Lefèvre kondigde een amendement op bet adres aan, behelzende eene klacht over de niet-vermelding van de achterstallige pacht- renten in Ierland, en eene be'uiging van leed wezen, dat Biunt verhinderd werd eene ver gadering te houden te Woodford. De limes weet mede te deelen dat lord Churchill zijn tijd te St. Petersburg niet on gebruikt heeft laten voorbijgaan, er is sprake van niet meer of minder dan van een politiek plan, dat hij aan den czaar moet hebben voorgelegd en door dezen in beginsel zeer welwillend is ontvangen. Engeland zou Rus land vrij spel laten in Europa en Rusland zou Engeland hetzelfde voordeel toestaan in Indië en de Czaar moet reeds dadelijk hebben te kennen gegeven, dat hij zonder misnoegen de vereeniging van Afghanistan met Engelsch- Indië zou zien, Dit wordt alles medegedeeld door den Parijschen korrespondent van de limesmaar het blad zelf acht de onafhan kelijkheid van Bulgarije van gelijk belang voor Engeland als voor Oostenrijk en Italië en van even groot gewicht het evenwicht der mogend heden in de Middellandsche Zee. Een Iersch, Katholiek priester, de eerw. heer Stephens, beschuldigd van verzet tegen de wetten, is gisteren te Salcarragals (graaf schap Donegal) tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Men meldt, dat vele per sonen van O'Sullivan Ask zijn veroordeeld tot straffen, verschillende van 4 weken tot 3 maanden gevangenis, omdat zij deelgenomen hebben aan eens betooging, toen de heer Blunt als gevangene werd aangebracht. FRANKRIJK. In de Kamer bij de beraadslaging over het privilege van de Fransche bank, verzocht gis teren de heer Dreyfus om opheffing van de algemeene landrtresoriers en vervanging van dezen door directeurs der directs belastingen. Minister Tirard antwoordde, dat bij er in toestemt om het tegenwoordige stelsel te wij zigen, maar niet zooals Dreyfus verlangde; hij sloot zich bij het ontwerp der commissie aan. Soubeyran stelde voor, dit terug te zenden aan de kommissie. Het amendement van Dreyfus werd verworpen dat van Soubeyran in overweging genomen met 292 tegen 237 stemmen. Tirard verliet hierop de vergadering. In de couloirs is men van meening, dat het ministerie zijn ontslag niet zal indienen. Tirard zal om een besluit te nemen het advies der kommissie voor de begrooting afwachten. De minister van buitenlandsche zaken, da heer Flourens, is niet gelukkig op zijn ver- kiezingsreis in bet departement der Boven- Alpeneerst heeft hij de domheid begaan, zich te beroemen op zijne medewerking in het ten uitvoerleggen der beruchte Maart decreten, en daardoor alle Katholieken van z:ch vervreemd verder praalt hij met zijn ouderen broeder, die in 1870 lid der Parijsche commune was, zoodat Bismarck bij het vernemen van Flou rens benoeming, hem met zijn broeder ver warrende, uitriep ik dacht dat die man al, lang gefusileerd was. En ten slotte heeft hij, zooals gisteren is gemeld, Italie's gevoeligheid opgewekt, zoodat hij door den Italiaanscben gezant om ophelderingen zal gevraagd worden. Flourens' geluVzon, die door zijn succes met het incident-Schnaebele merkelijk geslegen was, begint thans zeer te tanen, en dreigt eerstdaags onder te gaan. Gisteren is voor de Parijsche rechtbank het proces tegen Wilson c. s. begonnen, doch er heeft zich niets bijzonders voorgedaan. Wilson stelt zich voor, vrijgesproken te zullen worden. HET OOSTEN, Uit Weenen wordt aan le Soleil gemeld, dat de onderhandelingen Insschen Rusland en de Porte over Bulgarije voortduren. De volgende gedragslijn zou gevolgd worden Rus land en Turkije zouden elk een kommissaris naar Sofia zenden. Weigert Prins Ferdinand om te vertrekken, dan zou Rusland met 30,C00 man Bulgarije bezetten. Na verloop van 8 A 9 maanden zou de Sobranje, onder toezicht der kommissarissen en der konsuls, overgaan tot de verkiezing van eenen nieuwen vorst. De Fuitsche gezant te Weenen, prins von Reuss, heeft naar aanleiding der Bulgaarschen kwestie een onderhoud met den Oostenrijkschen kanselier, graaf Kakocky, gehad. Men meent te weten, dat Oostenrijk in de verwij lering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1