Werkmeid. DIENSTBODE Simteittandachq lachten. Speelt (Schicht. ADVERT ENTIEN. bevordering van de belangen bunner partij rust deze interpretatie der wet te verbinden. Maar wij vragen in gemoede geeft zulk eene wetsinterpretatie wel blijk van den vrijzinnigen geest, waarvan deze nieuwe grondwet het symbool moest zijn en waarvan ook zij steeds zoo hoog opgeven De beantwoording laten wij aan onze libe rale vroede mannen overwat ons betreft, wij, katholieke kiezers, zullen het antwoord geven bij de stembu3 van 6 Maart. Ons votum zal een krachtig protest zijn tegen de vrijheid, zooals de liberalen die begrijpen, nl. de vrijheid voor hun alleen. Gaan wij allen als één man ter stembus, dan is de overwinning ons, en zal de vrjjheidszon eindelijk ook eens opgaan over die »dompers van klerikalen", welke zoo lang van haar weldoend licht ver stoken moesten blijven. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is, volgens een bericht, voornemens zich naar San Remo te begeven bij den zieken kroonprins. Hij zon de reis maken over Mnnchen, waar hij eenige dagen zon uitrusten. Uit San Remo wordt van gisteren ochtend lOl/^ nur het volgende gemeldDe wond begint (e genezen; er vormen zich litteekens. Ia den afgeloopen nacht heeft de kroonprins meer geslapen en niet over hoofdpijn geklaagd. Ook is er geen koorts meer; maar het opge ven en het hoesten honden nog aan. Ondanks da vrij ganstige berichten omtrent den kroonprins blijft het toch een bedenke lijk feit, dat de prins jaist op den vierden dag na de operatie, welke dag in znlke gevallen juist als zeer kritiek wordt beschouwd, is begonnen te hoesten en de opgegeven slijm e migszins met bloed vermengd was. Sedert is de hoest nog sterker geworden. Degenees- heereu zijn het niet eens, of de prins aan kanker of aan kraakbeenvliesonteteking lijdt, maar of de prins van het een of het andere sterft, zal wel hetzelfde blijven. De Rjjkgdag heeft gisteren na een debat van bijna 6 uren de socialistenwet bij derde lezing aangenomen. De minister van oorlog verklaarde bij het begin der zitting, in ant woord op eene rede van Bebel, dat diens beweren, dat aan Haupt de straf voor een zwaar disciplinair vergrijp zou kwijtgescholden zjjn tegen betaling van 150 Mark, onjuist was. Bebel gaf daarop toe, dat hij zich vergist had. De minister Pattkammer sprak nogmaals op den meeat beslisten toon het beweren tegen, dat de Pruisische politie zioh bedient van agents provteateurs. Hij voegde er bij, dat zulke aangeduide personen meeetal partijge- nooten waren van Bebel, van wie de Pruisi sche politie gedwongen was zioh als spionnen te bedienen. Tegen de wetsvoordraobt stemden de socialisten, de vrijzinnigen en verscheiden leden van het centrnm. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Hamilton betrekkelijk de rede van admi raal Hewitt te Genna, dat bet geen zeldzaam heid is, wanneer offieieren van de eene natie die eener andere fflteeren, dat zij dan den wensch uitspreken de wederzijdsche strijd krachten ia eenen oorlog vereenigd te zien. De aan Hewitt toegeschreven woorden, zoo zij al gesproken zijn wat te betwijfelen is drukten slechts eene vriendelijke en beta melijke gezindheid uil. Het Lagerhuis heeft een voorstel van Chur chill aangenomen, strekkende tot het benoemen van eene commissie, om een onderzoek in te atellen naar het beheer der stedelijke gcbouweD, in verband met zekere voorgewende onregel matigheden daarbij. De regeering had zich met dit voorstel vereenigd. Officieel wordt gemeld, dat lord Da fibrin met Angnstns a. s. benoemd wordt tot gezant te Rome, in da plaats van Lnmley. FRANKRIJK. De zitting der Fransche Kamer op gisteren was zeer rumoerig. De begrootingsoommissie had het amendement van de Soebeyran ver worpen, om het ontwerp betreffende het privi lege der Fransohe bank aan de commissie terug te zenden, welk amendement den vorigen dag door de Kamer in overweging was ge nomen. Daarop vroeg de heer Saint Leroy de urgentie voor een voorstel, strekkende dat er eene cimmissie zal worden benoemd, om de voorwaarden te onderzoeken, op welke het privilege der biljetten-uitgifte voer de Fran sche bank verlengd zal worden. Tegen dit denkbeeld verzette zich de minister van fin m- ciön, omdat volgens hem dit vraagstuk docr de Kamer onderzocht moet worden. Dit ver wekte rumoer, doch de urgentie werd met 233 tegen 119 stemmen verworpen. In dezelfde zitting diende de heer Le Heris- séj een voorstel in, krachtens hetwelk de minis ters niet tot afgevaardigden zouden verkozen mogen worden, zoolang zij minister zijn. Hg vroeg de urgentie. De heer Sarrien zag daarin eene persoonlijke kwestie voor den minister van buitenl mdsohe zaken, de heer Fiourens. Er heerschte groote opgewondenheid. Ia stemming gebracht, werd de urgentie met 238 tegen 221 stemmen verworpen. ITALIË. Crispi's Riforma vestigt in een artikel >de vreedzame Republiek" de aandacht op de redevoering, door den heer Flonrens te Gap gehouden. Wanneer de Fransche republiek immer een vredelievend prjgram blijft volgen, zal zij overal en bijzonder in Italië onder steuning vinden. Italië heelt niets van eene herstelling der monarchie in Frankrijk te ver wachten. Daarentegen ziet het in de verster king der republiek de bevestiging der vrij zinnige beginselen, welke boven de gouvcr- nementeele vormen zijn verhezen. De Pesti Naplo beweert te weten, dat thans tusschen Weenen en Berlijn betreffende het aanhouden der Russische troepen-concentratie aan Ruslands westelijke grens, diplomatieke briefwisseling gevoerd wordt. De toestand zou ernstiger zijn dan ooit, en binnen eenige weken zouden de delegaties in buitengewone zitting bijeengeroepen worden. In een particulier schrijven uit Weenen wordt verzekerd, dat het gros der Italiaansche troepen in Massowah binnen 6 weken, dat is bij het begin der grootte hitte, naar Europa zal terugkeeren. ROME. Uit Rome wordt gemeld, dat de Marok- kaansche minister van bnitenlandsche zaken zioh den 12en dezer te Tangar naar Rome heeft ingescheepthij zal den Paus de gelukwenschen van keizer Muley Hassan bjj 's Pansen jubilee aanbieden. Het wordt bevestigd, dat in de vasten een consistorie zal worden gehouden tot de be noeming van nieuwe kardinalenals aanstaande kardinalen noemt men de drie secretarissen der pauselijke congregaties Mgr. Dominico Jacobini, Mgr. Santori en Mgr. d'Annibale. De Matin verneemt uit Rome, dat kardi naal Howard ernstig ziek ligt en zijn broeder, de hertog van Norfolk, te Rome blijft, om hem te verzorgen. SPANJE. Ia de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Romero Robledo de regeering geïnterpelleerd over de zaak van den hertog van Montpensier (die, naar men zeide, van de regeering den raad zou hebben gekregen om vooreerst niet in Spanje terug te keeren, wegens zijne kuipe rijen met de gewezen koningin Isabella). De minister-president Sagasta antwoordde uit voerig. Hjj verklaarde, dat het oavoorziohtig is over de intieme voorvallen tusschen de leden der koninklyke familie iu openbare discussie te treden. Niets doet onderstellen, dat de regeoring niet met onderscheiding jegens ko ningin Isabella en den hertog van Montpensier ij te werk gegaan. Iadien zij aan laatstge noemde raad gegeven heeft, dan is dit niet geweest uit vrees voor intriges. De heer schappij der oamarilla is in Spanje ten einde. Iadien de he-tog van Montpensier niet den raad volgt, die hem gegeven is, dan zal de regeorÏDg handelen. De beeren Romero Robledo en Lopez Domiu- gaez hebben vervolgeus nadiukkelijk het verwijt van zich afgeworpeD, dat de hervormingspartij vaartoe zij behooren) met de Orleanisten intrigeeren. Schiedam, 18 Februari 1888. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, i"i Februari. De Kamer heeft zien vereenigd met het wets ontwerp tot aaoieg van een kanaal door de Vriezen veen sche veenen en tot aflosjing van de indersijd voor het Entrepotdok te Amster dam gesloten leening. Op de interpellatie van den heer Rooseboom heeft de Minister van Oorlog aangekondigd, dat het 't voornemen der Regeering is, om binnenkort een wetsontwerp in te dienen tot het langer in dienst houden van de miliciens der lichting 1883 te land en van die ter zee van 1884 en wel op grond van de buitenge wone omstardigheden, die verladen jaar golden voor een dergelijkea maatregel voor de destijds oudste lichting. Daarna heeft de Kamer behandeld het wets ontwerp tot toekenning van een Rijkssubsidie voor de veib;teriog van de rivier de Berkel. Gisteren herdacht C. A. Hulacher, kuipers baas in de distilleerderij „Mosoou" van de firma J. A. J. Nolet, den dag, waarop hij voor 25 jaren bjj genoemde firma in dienst trad. Van zijn patroon mooht hij te dezer gelegenheid een treffend blijk van waardeering zijner langdurige, trouwe diensten ontvangen. (Zie verder het Bijvoegsel De ondergeteekende betuigt zjjnen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, gedurende zjjne ziekte ondervonden. S. RIJNBENDE. Schiedam, 18 Februari 1888. Om dadelijk in dienst te treden, wordt een flinhe gevraagd. Te bevragen aan 't bureau dezer Courant. Mejuffrouw WIRXEL Broersvest, vraagt tegen hoog loon eene flinlce Heden overleed, na eene kortstondige ziekte en tij dig voorzien van de H. Sacra menten der stervenden, de heer HEN RI CUS JACOBUS VAN OTTERDIJK, diep betreurd door mij en mijne kinderen. Wed. H. J. VAN OTTERDIJK, Melchebs. Schiedam, 17 Februari 1888.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2