He Jaarg, Woensdag 22 Februari 1888 So. 3013. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. ^IjjpMit (Sapient. NIEUWE SOUEDOMSCHE COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Dr. Bramann, die de luchtpijpsnede op den roonprins verrichtte, ontving van den Duit schen keizer het kommandeurskruis van den Zwarten Adelaar. Omtrent den toestand van den Duitschen Roonprins bericht nog de Times, dat Zater- jl. de ongerustheid te Berlijn zeergroot Was en men zich overtuigd hield, dat dege- °®esheeren het ergste verzwegen. Dr Mackenzie keelt voor den eersten tijd afgezien van zijn erugkeer naar Engeland, ook dit werd als ®®u slecht teeken beschouwd. Het gerucht had zich in de stad verspreid, kat de Keizer, onder de indruk van de tij din- 8®u uit San Remo, diep neerslachtig was. ®en buitengewoon groot aantal belangstellen- ken had zich dientengevolge des middags, op k®t oogenblik van aflossen der wacht, naar k®t keizerlijk paleis begeven, teneinde den 8rijsaard een bewijs van deelneming te brengen. Ouder gewoonte, vertoonde de Keizer zich Toor het hoekraam, doch hij was ditmaal ver- fiezeld van drie zoontjes van prins Wilhelm, sïjne achterkleinkinderen. Dit gezicht perste Menigeen een traan af, en door het zingen ^an volksliederen trachtte de menigte aan kare aandoeningen lucht te geveD, waarna zij langzaam en stil uiteenging. Omtrent het bewuste incident te San Remo Wordt nog gemeld, dat de kroonprins, nadat 2fln gemalin luide hare verontwaardiging had t® kennen gegeven, verklaarde, dat hij geen afstand van de kroon zou doen, omdat hij kaarop niet het recht had. De toestand van Huitschland en Europa, dus zeide de kroon- Prins, zou er niet slechter op worden, wanneer Ik aan de regeering kwam, integendeel. En kat weet men te Berlijn. De vraag, welk gebruik er zou gemaakt Worden van de tijdens den Kulturkampf in ^ruisen door de Regeering ingehouden trac- fementen der geestelijken, houdt reeds sedert lang veler geesten bezig. Het bedrag is allengs aangegroeid tot een som van 16mil- üoen mark. Aanvankelijk achtte men eene Evenredige verdeeling over de verschillende kiocesen de meest wenschelijke oplossing doch allengs heeft een ander denkbeeld veld ge- Wonnen. Men zal die gelden besteden voor ke oprichting eener vrije katholieke universi teit. De blijde instemming, welke een gelijk soortig voorstel-Lienbacher in Oostenrijk ge- Tonden heelt, vond een levendige weerklank ln Pruisen, waar men van katholieke zijde ®Ter uitnemende krachten beschikt en sinds lang wenscht onder dit opzicht Parijs en Leuven na te volgen. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide de minister Fergus- son, dat deNieuwe Hebriden nog niet ont ruimd zijn. Frankrijk heeft zich verbonden tot de ontruiming binnen vier maanden, ge rekend van den 16en November des vorigen jaars. Het gerucht dat Engeland op het punt zou staan of voornemens zou zijn, militaire maat regelen tegen Venezuela te nemen, is volkomen ongegrond. In beginsel is de regeering niet afkeerig van het ontwerpen van geschilpunten aan een scheidsgericht; maar de door Vene zuela voorgestelde grondslag voor een scheids- rechtelijke uitspraak is niet aannemelijk. Bij het adi es-debat kondigde lord John Manners het voornemen der regeering aan, om een voordracht tot oprichting van een departement van landbouw in te dienen. Bij gelegenheid van het debat in het Lager huis over het amendement van den heer Parnell op het adres van antwoord op de troonrede hield Gladstone eene redevoering van ruim twee uren. Hij werd door de liberalen en Parnellisten levendig toegejuicht. Dat de partij van Gladstone en daarmede de zaak der Ieren steeds meer veld wint, be wijzen de laatste verkiezingen, die voor het Lagerhuis zijn gehouden. Te Dundee, Eden- burgh en West-Southwark, een wijk van Londen, behaalde de Gladst oniaansche kan didaat de zegepraal over zijn unsonistischen tegenstander. De leren hebben -daarenboven een zetel in het Parlement gewonnen. Aan de Standard wordt uit Shanghai ge meld, dat eene vreeselijke aardbeving te Yoennan Kana twee duizend menschen gedood heeft. Een Fransch ingenieurssyndicaat heett het herstel der dijken aan de Gele rivier en het dertigjarig onderhoud daarvan aangeboden voor 30 millioen taels. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan Daily News gemeld, dat de uitvoering van het besluit der Porte, om 100,000 man onder de wapenen te roepen, wacht op eene verbetering in den treurigen financieelen toestand. Er zou ook weder een komplot tegen den Sultan zijn ontdekt. De Porte heeft een memorie aan de Russi sche regeering gezonden, waarin zij aantoont, dat de Oostenrijksche regeering de Mohamme- daansche ingezetenen van Bosnië en de Herze- gowina onbeschermd laat tegen de vervolging hunner mede-ingezetenen, en de Porte den terugkeer eischt van Bosnië en de Herzego- wina onder de Turksche heerschappij, benevens gezamelijke behandeling dezer kwestie met het Bulgaarsche vraagstuk. Da Russische regeering moet zich genegen hebben verklaard, daartoe mede te werken. De korrespondent van Daily News te Athene seint over belangrijke oudheidkundige ont dekkingen in de uitgravingen van den Akro- polis. ITALIË. De Italianen geven den moed nog niet op, hunne positie in Massowah te verbeteren. Zij steunen daarbij op het feit, dat de Negus van Abyssinie ook aan de zuidelijke grenzen van zijn rijk met ernstige moeilijkheden te kampen heeft en dus als 't ware tusschen twee vuren zit. In het zuiden namelijk wordt hij bestookt door de Mahomedaansche derwisschen en volgens een bericht uit Italiaansche bron zouden dezen het Abyssinische leger van Gograu verslagen en reeds Gondar zoowel als Guides hebben ingenomen. De geregelde Italiaansche troepen hebben van den anderen kant de positie van Ailes bezet. Een korrespondent van den XlXième Siècle verhaalt, dat koning Humbert van Italië in Mei naar Berlijn zal vertrekken. De Koning is chef van een pruisisch huzaren-regiment dezer dagen moet hij zijn portret, waarop hij in huzarenuniform afgebeeld is, aan den Duitschen Keizer gezonden hebben met het opschrift «Keizer Wilhelm's trouwe huzaar." Blijkens bericht van den Nederlandschen gezant te Itome zijn de invoerrechten op granen in Italië opnieuw verhoogd, zoodat b. v. van rogge «n tarwe vjjftig lire per ton wordt ge heven. Zou dit het begin zijn van den Fransch- Italiaanschen douanen-oorlog, die na het afbreken der onderhandelingen over het han- delstractaat werd aangekondigd. ROME. Het bericht, dat Z, H. de Paus een prelaat naar St. Petersburg heeft gezonden, wordt gelogenstraft. Er worden wel onderhandelingen tusschen Rusland en den H. Stoel gevoerd doch deze worden door mgr. Galimberti, nun tius te Weenen, geleid. Mgr. Smith, aartsbisschop van Edinburg, is met een aantal Schotsche pelgrims te Rom e aangekomen. Onder de geschenken, die zij den H. Vader aanbieden, bevindt zich ook een fraaie afbeelding van de H. Margaretha, konin gin van Schotland en patrones der Schotten. SPANJE. In Spanje dreigt weer een ministerieela crisis. Het geldt opnieuw den minister van financiën, wiens plannen in de butget- com missie veel tegenstand ondervinden De heeren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1