I le Jaarg, Zaterdag 25 Februari 1888. No.''3016. VERSOK IJ N T DAGELIJKS. ülpmwu dBwpcht. Bureau: Bot er straat, E, 3 9. NIEUWE SCHIEDAMSCHE b il Prijs Tftn dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels /0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Bn'gaarache kwestie is door Rnslands bemoeiirgen heropend en bet bljjkt nit. de *erecbillende berichter, dat de Rcssiscbe regee- ïlng tracht van de mogendheden carte blanche krijgeD, om dit brandende vraagstuk in b»rsn sin op te losser). Daartoe moeten zij begii nen met bij eene collectieve verklaring Constateerer, dat prins Ferdinands inne em van den Bnlgaarschen troon onwettig is, ®n bjj dns behoort bet land te verlaten. Rus land stelt zich echter niet voor, dat de Co- burger aanstond» aan dien wenk gevolg zal geven, en daarom wil het in bet geval voor- tien, dat Ferdinand met geweld zal moeten verwijderd worden. Zelf durft het die taak tegenover het verbenden Europa niet cp zich te nemen, maar ouder gewoonte zal het er weer d0 Porte voorspannen. De gezamenlijke mogendheden moeten dan Turkije uitcoodigeu, door eene troepeu-oon- centratie in Oost-Rumelie, deze provinoie, die ten onrechte bij Bnlgerjje getrokken werd, weder order Turksche heerschappij te brengen. Vervolgens zou in het overige Bulgarije een gemengd Enropeesche bezetting onder beTel Van een Dnitsch generaal binnenrukken en er de orde handhaven, totdat een vorst regelma tig zou zijn verkozen. Aldus is Ruelanda plannetje. Duitschlands toestemming schijnt tamelijk zekar en Fraikrijk beeft reeds officieel toegestemd mair met de overige mogendheden gaat het zoo gemakkelijk niet; zij vragen te recht, wat er zal gebeuren als prins Ferdinand Verwijderd is, of Rusland een geschikteu kan didaat heeft en de Bnlgaren dien zouden willen aannemen. Zonder dat hieromtrent zekerheid verkregen is, zou het roekeloos zijn den Co- burger te verdrijven en voor da tl ans feiteljjk heerschende rust der wanorde en regeering- loosheid vrijen teugel te geven. Deze mogend heden zouden het te samen volkomen eens zijn omtrent hetgeen op Ruslands voorstellen moet geantwoord worden, maar zij zullen dat elk afzonderlijk bij identieke nota doen. Oostenrijk heeft dit reeds bereids gedaan. Het kan met alle zekerheid antwoorden, dat, Wijl het van den beginne af prins Ferdinands verheffing als onwettig beschouwd heeft, hot die thans niet als zoodanig behoefde te ver klaren. Doch Oostenrijk wil zioh niet leenen Jot een stap, die de gevaren voor een gewel dige botsing in het OoBten zeer zon vergroo- fen. Hiermede is dus niet alleen het denk beeld eener militaire bezetting maar ook van «en eommisrosiaul bestuur onder Ruseischen invloed van de hand gewezen. Verklaren Italië en Engeland zich in gelijken zin, dan staan de groote mogendheden drie tegen drie, en komt er dus niets van eene collectieve verklaring, noch van een troepen concentratie in Oost-Rnmelie en evenmin iets van eene militaire bezetting en kan piins Ferdinand aan het bestuur blijven. Rusland weet dus, waar het zich aan te houden beeit, of het daarom zijne plannen zal opgeven, valt te bezi6n. Heeft bet van den eenen bant zijne troepen aan de grenzen samen getrokken, om klem aan zijn vertoog lij de mogendheden bij te zetten, van den anderen kart zou het, door bittere leleurstelling ver woed, die wel eens op Bulgarije kunnen rich ten en dezen Gordiaanechen knoop met het zwaard droi hakken. De Bulgaren schjjnen zoo iets wel te verwachten; men bericht althans, dat de Bn'gaarsche krijgsraad zoodanige maat- rege'en genomen heeft, dat het geheele leger binnen den tijd van veertien dagen kan worden gemobiliseerd. DÜITSCHLAND. De keizerlijke ftmilie en het groothertoge lijk Huis van Baden zijn smartelijk getroffen door het afsterven van Prins Lodewijk-Wil- helm, tweede zoon van den Groothertog van Baden en van prinses Louise, oudste dochter van Keizer Wilhelm. Prins Lodewijk van Baden sfudeerde aan de universiteit te Frei burg en werd daar eergisteren door een long ontsteking aangetast, die zulk een noodlottig ge volg had. De Prins, die den rang van tweede luitenant bij de Pruisische uhlanen bekleedde, was den 12 Juni 1865 geboren en had dus den leeftijd van 22 jaren bereikt. Zijn ouders vertoeven thans te Cannes en konden niet tijdig genoeg komen, om bij zijn afsterven tegenwoordig te zijn. Hun oudste zoon, de Erfprins Friedrich-Wilhelm is gehuwd met prinses Hilda van Nassau en hun eenige dochter Victoria is kroonprinses van Zweden. Keizer Wilhelm is door dit sterfgeval van zijn kleinzoon, en in vrees voor den zwaren slag, die hem wellicht binnenkort treffen zal, zeer ter neergeslagen. De berichten uit San Remo luiden tegen strijdig. Volgens het een zou de kroonprins iets beter zijn, terwijl volgens een ander het ergste zou zijn te vreezen. Volgens dIndè- ptndance beige moet de oorzaak dezer tegen strijdige berichten te San Remo zelf gezocht worden. In 's prinsen omgeving beerscken twee verschillende meeningen, de eene opti mistisch, de andere pessimistdeze zenden ieder de berichten volgens hunne opvatting in de wereld en zoo komt het, dat men vaak in een blad twee geheel verschillende berich ten omtrent den prins ontmoet. Te Berlijn ziet men echter de toekomst donker in. Men weet daar zelfs reeds te ver tellen, dat de prins zich in de laatste dagen voornamelijk heeft bezig gehouden, behalve met het samenstellen van zijn testament, met een staatkundigen uitersten wil, bestemd voor zijn zoon prins Wilhelm, voor het geval zijn hoop op herstel niet verwezenlijkt mocht worden. Men mompelt reeds van abdicatie delegatie of regentschap. Tot het eerste zal de kroonprins vermoedelijk slechts in het uiterste geval besluiten, vooral ter wille van zijn vrouw, die de keizerlijke waardigheid zeer schijnt te ambitieeren voor het laatste is de toestemming van den Pruisischen land dag noodig, maar het tweede zal waarschijnlijk geschieden, Fransche bladen blijven den toestand als ho peloos voorstellen. De prins zou dezer dagen in een vlaag van moedeloosheid gezegd heb ben zal ik dan sterven zonder mijn oudsten zoon gezegend te hebben. Inderdaad is sedert November 'prins Wilhelm niet op de villa Zirio verschenen. Wellicht blijft hij echter op verlangen des Keizers en van Bismarck te Berlijn, om voor het geval van eene onver wachte ernstige gebeurtenis met den Keizer bij de hand te zijn. Het geneeskundig blad Lancet heeft uit San Remo een geruststellend telegram ont vangen, inhoudendedat de toestand van den Duitschen Kroonprins verbeterd is dat er geen gevaar voor bronchitis of longont steking bestaat, en dat de obstructie in da larynx veel verminderd is. Yan de Duitsch-Rnssische grenzen wordt gemeld, dat Russische officieren in alle plaats jes van Russisch-Polen een onderzoek instellen in hoeverre in geval van oorlog door de be volking fourage en voorspan zou kunnen ge leverd worden. Tegelijkertijd wordt er bij vele Polen huiszoekingen gedaan naar heime lijke bewaarplaatsen van wapenen en am munitie. FRANKRIJK. Het ministerie-Tirard heeft het er gisteren goed afgebracht. Bij de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken heeft de Kamer van Afgevaardigden de 16 eerste artikelen aangenomen. Toen men aan art. 17 (geheime uitgaven) gekomen was, ver klaarde de minister Sarrien, dat het in weerwil van al ziin pogingen niet is gelukt, het met de commissie eens te worden. De minister kon het cijfer van 800,000 francs niet aan nemen. Daarop werd het door de regeering voorgestelde cijfer ten behoeve der geheime fondsen in stemming gebracht en met 248 tegen 220 stemmen aangenomen. Dat is dus

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1