ImnenlaiNk'fy gedichten. met eene geringe meerderheid, welk feit weinig goeds voor de regeering voorspelt. De substituut-officier van justitie Lombard heeft zijn requisitoir in bet proces tegen den heer Wilson gedaan. Hij herinnerde aan de tallooze aanbevelingen van Wilson voor een ridderorde of voor andere begunstigingen, die niet gelijk te stellen zijn met de aan bevelingen van een afgevaardigde ten gunste van een kiezer, daar deze nog door de moraal verboden zijn. De aanbevelingen van Wilson waren gekocht door geld. Hij bad 22,922 dossiers, betrekking hebbende op 22,922 per sonen, daaruit kan men nagaan, welke sommen bij die zaken waren gemoeid. Wilson was bet hoofd van een handelshuis in ridderorden. Er heeft nog maar één zaak ontbroken het nemen van patent! De substituut-officier ging nog maals de feiten na en gaf daarbij te verstaan, dat Wilson ook gecompromitteerd is in andere zaken, die weldra bij de rechtbank in be handeling zullen komen, onder anderen in de zaak van den Arabier Earadont. Vervolgens de rechtskwestie behandelende, vroeg hij of die feiten niet vallen onder de strafwet. Er bestaat bij hem dienaangaande geen twjjfel. Het ridderkruis van het Legioen van eer is geen koopwaar, die in den handel gebracht kan worden. Diensvolgens eischte hij tegen de beklaagden de toepassing van art. 405 van het strafwetboek. Wilson rechtens medeplich tige, is feitelijk de hoofddader. De uit spraak zal over acht dagen plaats hebben. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan den XIXe Siècle bericht, dat in het keizerlijk paleis «en samenzwering is ontdekt. Ashmed-bey, chef der geheime politie, is reed» afgezet. Daily News verneemt uit Constantinopel dat de commissaris der Porte, belast met een onderzoeknaar het voorgevallene te Damascus, op zijne reis daarheen ziek geworden is. De Porte heeft daarom voor hem eenen plaats vervanger aangewezen. De gouverneur van Syrië ontkent, dat schending van het Fransche consulaat zou hebben plaats gehad, maar de Fransche consul houdt het tegendeel vol. De Soleil verneemt uit St. Petersburg, dat de Eussissche regeering den Rumeenschen prins Michel Sturdza voor den Bulgaarschen troon kandidaat zal stellen. RUSLAND. Het officieele regeeringeblad bevat een com muniqué, in hetwelk wordt gezegd, dat de Tegeering eiken maatregel van geweld in Bulgarije van de hand wijst. Het commun'qué gaat uit van het traetaat van Berlijn, als de erkende grondslag van de regeliDg der zaken in Bulgarije, en als de eenige in te: nationale waarborg tegen eene omverwerping van die regeling. Van dit standpunt heeft de regeering den gang van zaken sedert het aftreden van prins Alexander gadegeslagen. De regeering heelt daarom geweigerd prins Ferdinand te erkennen, en getracht de overige mogendheden over te halen zich in denzelfden zin te verklaren. Met het oog op den alge- meenen wensch, dat er een einde kome aan den verontrustenden toeBtaod waarvan de hoofd oorzaak in Bulgarije is, acht de regeering zich verplicht osne pogiag to doen, om de mogendheden over te halen, eene verklaring af te leggen betreffende de onaantastbaarheid van het traetaat van Berljjn in zake Bulgarije, en betreffende de noodzakelijkheid, dat een wettelijke toestand in het leven worde geroe pen. Op grond van zoodanige verklaring zonden de mogendheden den Sultan bewegen den Coburger niet als wettigen regent maar als overweldiger aan te duiden. Bulgarije hee't zijn bestaan en zijne vrijheid aan Rusland te danken, dat in de verwij dering van den overweldiger eeno opreoh- te tegemoetkoming zou zien. Rusland zou in geen opzicht inbreuk willen maken op de bij traetaat geregelde vrijhei 1 van Bul garije. Wil het Bulgaarsche volk dit inzien, dan zou iedere vreemde inmenging oveibidig worden en de aanstelling van den toekomsti- gen vorst geschieden in overeenstemming met het traetaat. Uit Odessa wordt aan de Daily News door haren korrespondent geseind, dat het, naar hij uit gezaghebbende bron vernomen heeft, on waar is, dat er vier Circassische regimenten kavalerie naar de Weichsel zijn overgebracht. De troepenmacht in den Kaukasus wordt voortdurend versterkt en geoefend, doch zij blijft daar geconcentreerd. Aan de verschillende spoorwegstations tus- schen Kieff en Odessa liggen tien millioen pond graan en zeven millioen pond suiker, welke nog niet verzonden konden worden, omdat het troepenvervoer alle goederenwagens in hsslag neemt. Schiedam, 24 Februari 1888. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Februari. De Kamer behandelde het wetsontwerp tot bekraohtiging eener met de haeren Boissevain c. s. te sluiten overeenkomst voor de pakket vaart in Ned.-Indie. De Minister van Kolo niën was wegens ziekte afwezig en het ontwerp werd verdedigd door den Minister van Bin- nenlandsche zaken. Ia deze omstandigheid, gevoegd bij het feit, dat de belanghebbenden zich niet tijdig over deze zaak konden adre3- seeren, nam de heer Kcuehenias aanleiding voor te stellen, deze aangelegenheid nog eeni- gen tijd aan te houden. De motie van nitstel werd echter verworpen. Over de zaak zelf werd slechts met be trekking tot eenige onderdeelen gedebatteerd. De Regeering heeft den heer V. d. Loeff te kennen gegeven, dat aan zjjn wenk tot ver scherpte regeerings contróle, ook ia Iadie ge volg zal worden gegeven. De verschillende, door den heer Kenohenins voorgestelde amen dementen zij waren 13 in getal werden verworpen. Het amendement van den heer V. d, Loeff, om een waarborgskapitaal te eischen voor de richtige nakoming van de overeenkomst, hst welk in Ned. effjeten zal moeten gedeponeerd worden, werd aangeno men. Verschillende opmerkingen van den heer Keuchenius werden door den Minister van Marine en die van Biunenlandscbe zaken beantwoord. Het debat zou heden worden voortgezet. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsoh-Indië van 22 dezer, wordt de gonvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 483,400 pikols. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft met wijziging der beschikking van 3 dezer, betreffende de aanwijzing van onderkiesdis tricten in onderscheidene hoofdkiesdistricten, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, bepaald voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeente Schiebroek bij bet onderkiesdistriot Overschie vau het hoofdkiesdistriot Schiedam, dat die gemeente een afzonderlijk onderkies district zal uitmaken en dat het onderkies district Overschie zal bestaan uit de gemeente Overschie Ook te dozer stede zal de verzonding der stembriefjes voor de a. s. verkiezing voorde Tweede Kamer per post geschieden. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, op heden conclusie genomen tot bekrachtiging van het besluit van den Gemeen teraad van Schiedam, in zake de eerw. kapelaans hier ter stede. De uitspraak zal Maandag a. e. plaats hebben. Met Moed en Vertrouwen, zegt de Nieuwe J/selbodt, kunnen wij de aan staande verkieziugs-campagne tegemoet gaan- In mers, vriend ea vijand zjjn het hierover een» de stembus van 6 Maart tal een meerderheid aan de Rechterzijde geven, indien de Rechter tijde en haar kiezers een meerderheid willek hebben, ook ondanks den voorsprong, dien da liberalen zich-zslf door het onverdeeld laten der groota steden hebben gegeven. Dit gevolg was zeker gemakkeljjk te voor spellen, als men maar het volgende in het oog hield. Door tot diepere lagen in de maatschappe lijke samenleving af te dalen, lagen waar het levensgeluk niet in levens weelde gezocht wordt, verlaat men het terrein, waarop 't liberalisme welig tiert. Voor die lagen biedt da wereld in ieder geval te weinig aan om het hart daarbij te bepalen. Men heeft daar meer be hoefte aan God en godsdiensten de moderne wereldbeschouwing, die aan het liberalisme ten grondslag ligt, is de wereldbeschouwing van die kringen in de maatschappij niet. De nieuwe kiezers vormen, als geheel, een korps, waarin de liberale bladen minder doordrongen en minder proselie'en maakten, zoodat, wat het protesfantsohe d <el van dat kiezerkorps betreft, de moderns dominé zonder eenigea steun sn hulp de belangen van het liberalisme moest voorstaan. En zijn invloed is niet groot. Wanneer dan de stembus van 6 Maart een meerderheid geeft aan de Rechterzijde, zal ieder, liberaal of anti-liberaal, zeggen„niet» anders dan ik verwacht had 1" De Nederland- sohe natie is, als geheel, nog godsdienstig en ook niet zoo verschrikkelijk dom en stomp zinnig, dat zij op den duur n:et ziet, waar heen het eene of andere stelsel leidt. Een tijd lang is een volk te verblinden door groote woorden en schoone leuzen, maar op den lan gen duur gaat dat niet. Langzamerhand is het Nederlandsche volk gaan begrijpen, dat het liberalisme als stelsel de ontkenning, do loochening is van alle waarheden, waarvan onzo ouders en voorouders geleefd hebben. De Roomsch-Katholieke Centrale Kiesver- eeniging in het kiesdistrict Enschedé, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gepro clameerd den beer J. Van Alphen, te Hengelo. In de vergadering van het beetuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging van het district Enkhuizen, met de afgevaardigden van de versohille nde gemeenten of parochiën gehou den te Wognmn, is met algemeene stemmen tot kandidaat als lid voor de Tweede Kamer gesteld, de heer W. Bos, burgemeester van Ondorp. Naar De Zuidh. verneemt, zal a. s. Dinsdag de algemeene vergadering van den Provincialen Bond van Zuid. en Noord-Holland gehouden worden in een der lokalen van de restauratie Stroomberg, te Rotterdam. Van katholieke zijde zijn in de laatste dagen nog kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer: te Amelo, mr. W.C. J. J» Cramerste Beverwijk, mr. J. A. N. Trava- gliuo, advocaat te Amsterdamte Bosch naast generaal Van der Schriek, mr. A. F. X.Lny* bente Dentichem, mr. Vos de Waelt® Sittard, mr. Th. Honba; te Sneek,- de heer' W, M. Oppedjjk te Wjjk bjj Duurstede, dr. Hf J, A. M. Sohaepman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2