Ie Jaarg, Woeasdag 29 Februaii 1888. No. 3019. VERSCHIJNT DAG EL IJ ICS. gijMmtón (Soepcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. NIEUWE SCHIEDA Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1-50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Rusland heelt opnieuw pogingen aange kend, cm de Porte tot een handelend optreden Ih Bulgarije te bewegen. Het heeft de Turksche fegeering doen vragen of zij niet geneigd zou zijn Bulgarije te bezetten, indien de groote Mogendheden haar daartoe uitnoodigende Forte moet ontkennend geantwoord hebben, tengevolge waarvan de Russische ambassadeui keder een minder vriendschappelijke houding tegen haar moet hebben aangenomen en op de betaling der achterstallige oorlogsschatting heeft aangedrongen. De tegenwoordige, dreigende houding van Rusland wordt echter als n:et ernstig gemeend beschouwd en slechts ten doel hebbende tijd te winnen. Om zooveal te meer pressie op de Porte uitteoefenen is ook het bericht ver spreid, dat weldra «ene onafhankelijkheids verklaring van Rusland zou plaats hebben *n de Turksche regeering dus wel verplicht kas, maatregelen te nemen, om hare rechten te doen eerbiedigen. De Standard is van oordeel, dat Rusland met vuur speelt in een kruitmagazijn en zij die het steunen niets anders wenschen dan het kruid te zien ont ploffen. Het wordt bevestigd, dat Oostenrijk wel genegen schijnt met Rusland over de Pul- gaarsche kwestie te onderhandelen, doch op voorwaarde, dat men te St. Peters- burg eerst een program opmake, inhoudende de geheele oplossing der Bulgaarsche kwestie. Engeland en Italië zouden reeds bericht heb ben ontvangen van Oostenrijks antwoord op Ruslands voorstellen. In officieele kringen te Berlijn wordt be weerd, dat de nieuwe houding van Rusland en zijne toestemming, om met de mogend heden te onderhandelen, verschuldigd zijn aan een reciatstreeksche tusschenkomst van Keizer Wilhelm bij den Czaar. In een eigenhandigen brief, die door generaal von Werden werd overgebracht, zou de Keizer van Duitscbland den Czaar den wensch hebben uitgedrukt, de Bulgaarsche kwestie voor zijn dood geregeld te zien. De oppositie in Bulgarije, door de laatste "verklaring van Rusland aangemoedigd, is jjverig in de weer om de officieren, die onte vreden zijn, maar nog geen partij durfden kiezen, tot haar zjjde over te halen. Zij be- Jooft den bestaanden toestand te handhaven. DUITSCHLAND. Uit San-Remo wordt van 26 dezer gemeld, dat de hoogleeraar Kussmaul de long van den Kroonprins heeft onderzocht. Zijn daarop gevolgde verklaring luidt, dat de long niet aangetast is. De hoogleeraar zou gisteren weder vertrekken. De prins bevond zich den geheelen dag redelijk. Daarentegen meldt een telegram van giste ren De toestand van den kroonprins wordt zeer ongunstig. Zijn terugkeer naar Ber.ijn wordt noodig geacht. Prinses Victoria houdt zich goedvoor elke gebeurtelijkheid staat aan het station alhier (San-Remo) een trein gereed. Ook de Fransche bladen gaan voort de meest ongunstige berichten omtrent den kroon prins te verspreiden. Dr. Kussmaul zou den toestand zeer gevaarlijk bevonden hebben. De geneesbeeren willen den prins naar Berlijn overvoeren, maar de prinses verzet er zich tegen. Morgen zou prins Wilhelm te San- Remo aankomen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de heer Fergusson verklaard, dat het geheel onwaar is wat in een artikel van de Temps beweerd werd, dat Engeland zich in de nabijheid der Dardanellen het afstaan van eene haven of een eiland bedongen ot verzekerd zou hebben, evenals al het andere wat in bedoeld artikel voorkwam. In het huis der Lords zeide Onslow dat de regeering er niet op uit is het Portugeesche gebied aan de Delagoabaai noch de spoor- wegbaan aldaar te verkrijgen. Natal en de Kaapkolonie overwegen thans of zij de baan zullen koopen. In de anglikaansche St. Paulus-kathedraal te Londen is een nieuw altaar, in alle opzichten gelijk aan een altaar in een katholieke kerk, geplaatsthet kost niet minder dan 37,000 pond sterling (4'/a ton). FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren het wetsontwerp aangenomen, waarbij een nieuw tarief van rechten wordt ingevoerd op Italiaanscke voortbrengselen, zooals het door den Senaat gewijzigd is. De minister Dautresme had verklaard, dat bij geene ver anderingen meer kon aannemen in het tarief, zooals het door den Senaat was goedgekeurd. Bij de aanvullende verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden, jl. Zondag in zeven departementen gehouden, is generaal Boulanger, hoewel overal kandidaat gesteld, nergens gekozen. Hij kan dus met eenigen grond beweren, dat de kandidatuur niet ern stig gemeend was. Toch heeft hij nog dui zenden stemmen op zich vereenigd en is alzoo zijne populariteit levendig gehouden, hetgeen wellicht alleen zijn doel was. In het depar- tement der Loire werden een gematigde en een radicale republikein gekozen (generaal Boulanger verkreeg 4000 stemmen) in het departement Marne een radicaal (op Boulanger waren 16000 stemmen uitgebracht) in het departement Maine-et-Loire werd de conser vatieve en monarchale generaal de Lacretelle gekozen, ofschoon Boulanger er nog 11.100 stemmen verwierf; in het departement Cóte- d'Or twee republikeinen met 33691 en 26251 stemmen (Boulanger verwierf 9487 stemmen). De uitslag in het departement der Boven - Alpen was nog niet volledig bekend, daar da opgaven van 10 gemeenten ontbraken. Voor zoover bekend had de minister van buiten- landsche zaken, Flourens, er 12612 stemmen, terwijl zijn radicale mededinger Euzières er 10309 verkreeg. De moeder der koningin van Spanje, aarts hertogin Elisabeth van Oostenrijk, heeft te Parijs een dag vertoefd en heeft toen haar reis naar Madrid voortgezet. HET OOSTEN. Uit Constantinopel meldt de limes, dat officieele kringen aldaar in de overhandiging der Russische nota een middel zien om tijd te winnen, want Turkije kan onmogelijk in Bulgarije actief tusschenbeide komen. Trou wens, ook te St. Petersburg rekent men niet meer op het welslagen van dezen diplomatieken stap. Een gelijksoortig voorval als den 29sten Januari te Damascus, heeft zich opnieuw voorgedaan, maar de Porte heeft terstond beloofd, volledige voldoening aan Frankrijk te geven. De Standard meldt uit Constantinopel dat de Russische ambassadeur den grootvizier bezocht en hem medegedeeld heeft, dat de Russische regeering de uitvaardiging vraagt van een proclamatie door de Porte, waarbij prins Ferdinand verklaard wordt te zijn afgezet. De Fransche en Duitsche ambassadeurs hebben Ruslands eisch later ondersteund. De groot vizier zeide dat hij zijne ambtgenooten dien aangaande raadplegen zou. De Turksche regeering heeft naar aanleid.ng van Ruslands pressie besloten, het vooistel van Bulgarije omtrent het toltarief at te wijzen en den tariefoorlog met het vorstendom te beginnen. ITALIË. De Italiaansche kolonie te New-York heeft aan generaal San Marzano een telegram ge zonden, waarbij zij een premie van 5000 francs uitlooft voor de uitlevering van den negus en een van 3000 francs voor die van Ras-Alula, levend of dood. Generaal San Marzano heeft uit Massowab

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1