Imimtlaitdsschi} Seijicto. (Msb) J de laatste verkiezing. Tegenover een paar overwinningen der unionisten, staan dan ook zooveel zegepralen der Gladstonianen, dat het gewis blijkt, de Iersche zaak in Engeland steeds meer veld wint. ITALIË. De staking van eenige groote bouwonder nemingen te Rome heeft in de laatste dagen der vorige week eene oproerige beweging ten gevolge gehad. De werkloozen liepen den lsten dezer met vrouwen en kinderen eenige wijken af en eischten bij de bakkers brood, dat hun gegeven werd. Des namiddags trok een grootare hoop werkloozen naar het kapi- tool, om werk' te vragen en zond met dat doel een deputatie naar den syndicus. Het volk wachtte intusschen geduldig den uitslag af, alleen van tijd tot tijd roepende werk 1 werkDoch toen een tweede kompagnie linie-soldaten ter versterking van de soldaten, die het plein hadden afgezet, met bajonet op 't geweer aanrukten, riep het volkweg met de bajonetten. De soldaten gingen op de menigte los, om haar uiteen te jagen. Hierop wierp het volk met steenen naar de soldaten. Deze voerden toen een charge uit, waarbij vijf personen gekwetst werden, verscheidene ande ren werden in hechtenis genomen. De syn dicus had intusschen aan de deputatie zijne verwachting te kennen gegeven, dat de ge meenteraad weldra de uitvoering van open bare werken zou goedkeuren doch volgens de jongste berichten schijnen de werkloozen met dit vooruitzicht niet tevreden gesteld te zijnwant er wordt gemeld, dat zij de bak- kerswinkels geplunderd hebben. ROME. Jl. Vrijdag op zijn verjaardag en op den vooravond van zijn kroningsdag heeft de H. Vader het H. College van kardinalen ontvangen, dat hem bij monde van zijn deken mgr. Sacconi, zijne gelukwenschen aanbood. De H. Vader antwoordde met een gewichtige redevoering, waarin hij zich opnieuw beklaagde over zijn toestand in Rome. Aan de jubiléfeesten herinnerende, zeide de H. Vader, dat die toestand dezelfde gebleven is, d. w. z. voor het Hoofd der Kerk onwaardig en onvereenigbaar met zijn onafhankelijkheid en vrijheid. Getuigen zekere onlangs gehouden manifestation, die zelfs door de leden van het ministerie zijn aangemoedigd en waarin Kerk en Paus, aan de poort van het Vaticaan op de schromelijkste wijze zijn beleedigd. De katholieke wereld moet dergelijke schanddaden kennen, opdat de bedoelingen, die de secten door bemiddeling van het bezit van Rome najagen, voor een ieder duidelijk worden. Wanneer de Paus zijn priesterjubileum heeft kunnen vieren maar alleen binnen zijn paleis en zonder plechtigheid daar buiten dan komt dit, omdat de tegenwoordige regeer ders van Rome het onnuttig hebben geacht, ditmaal hinderpalen op te werpen, die zij «venwel bij iedere andere gelegenheid in den weg leggen. Het is duidelijk, dat de Paus aan de genade van een vreemde macht is overgeleverd, dat zijn positie hoogst gevaarlijk is en zijn vrij heid steeds wordt bedreigd. Deze toestand moet in substantie veranderd. Wanneer de H. Stoel zelfs geëerbiedigd werd in de gevangen schap en in de catacomben, zoo volgt hieruit geenszins, dat het Pausschap altijd in zulk een toestand moet verkeeren. De gloriën des Pausdoms zijn te danken aan de werken der Voorzienigheid, en de Voorzienigheid geeft ons de hoop, dat weldra de dag zal aan breken, waarop de Paus in een hem waar dige positie, die zijn algeheele vrijheid waarborgt, zal zijn hersteld. Wij hebben, zeide Leo XIII, tien jaren van ons Pon tificaat aan dit doel besteedwij zullen hierin volharden tot het uiterste. Deze krachtige, met groote majesteit uitgesproken rede, maakte een diepen indruk. Op den dag, waarop Z. H., tien jaren ge leden, als Paus-Koning werd gekroond, heeft de H. Vader in de Sixtijnsche kapel de H. Mis opgedragen, welke werd bijgewoond door de hooge geestelijkheid, het corps diplomati que en de Romeinscbe arristocratie. De Prui sische gezant von Schlözer had reeds Donder- dag jl. den H. Vader met zijn kroningsfeest gelukgewenscht. SPANJE. Het officieele orgaan behelst een koninklijk besluit, volgens hetwelk in 1812 eenealgemeene tentoonstelling te Madrid zal worden gehou den ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Eene commissie is benoemd om het programma der tentoon stelling te ontwerpen. Schiedam, 5 Maart 1888. Wjj herinneren onzen lezers dat de stem bus op heden is geopend van negen tot Tier uren. De ópper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen des Konings, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van aoht dagen, ingaande Maandag 5 Maart e. k., wegens het overlijden van Z. H. Lode- wijk Willem, prins van Baden. Eenige Cijfers. 188 millioen gulden zijn door de libe ralen uitgegeven aan neutraal godsdienstloos onderwijs. 300 millioen aan den Atjsh-oorlog. De kosten voor den Waterstaat zijn in eenige jaren met 11 ïuillioen toegenomen. En zoo gaat het nog met veel meer. Is het wonder, dat de belastingen toenemen Er kwamen te Sobeveningon Vrjjdag jl. heel wat nieuwsgierigen, om de drie vijf voet hooge ijsbergen" te zien, die de zee daarin samenwerking met de sneeuw aan het strand heeft gevormd. Vier personen nit Haastrecht deden Zater dag jl. een tocht op schaatsen naar Alfen a/d. Rijn, doch geraakten op het riviertje »De Wiericke" in een toegevroren wak. Na meer dan een kwartier geworsteld te hebben, kwam één hunner op het jjs en slaagde er in de anderen te redden. Eén was bewusteloos, doca werd door inmiddels gekomen personen weder bijgebracht. Zaterdag nacht tnsschen 12 en 3 nre is te Haarlem ingebroken in de diaken-kamer van de St. Janskerk aldaar. Door het klimmen over een mnnr in de Jansstraat naast de kerk en het verbreken van een ruit in een raam op de binnenplaats, heeft men zich toe gang verschaft. Verschillende kasten zijn open gebroken, doch er wordt niets vermist. Uit de Honthaven te Amsterdam zijn Zater dag oohtend opgehaald de Ijjken van een man en een vronw, die, Vrijdag jl. op schaatsen van de Zaan naar Amsterdam gekomen, in een slop zijn gereden. Met den trein van 5.33 's avonds uit Am sterdam naar Antwerpen, waarmede thans naar Frankrijk alleen gewone brieven en andere stukken worden verzenden, zullen voortaan ook aangeteekende stukken zonder aangifte der waarde naar dat land knnnen verzonden worden. Tegen den aanvang der Vasten werd door de zeereerw. heeren Bonnike en Maiijnen S. J. uit Maastricht een missie op het eiland Waringen gegeven. Do eerste vertrok naaf loop der missiede laatste blesf nog om het 40 nren 'gebed te honden. Dit kostte hem een langdurig verblijf op bet eiland, want des nachts na het vertrek van den eerw. heer Bonnike begon het te vriezen, en al dadelijk werd de zee zoodanig met drijfija overdekt, dat de schipper wel naar den vasten wal ging, doch 7 uren noodig had voor een tocht, die vóór wind gewoonlijk in een half nur afloopt. Deze tocht moest geschieden in een open bootje bjj vorst en te midden van een sneeuwstorm. Na dat de eerw. hoor Marjjnen nog 9 dagen ge- waoht had, kon hij eindelijk de zee over, maar te voet. [Wat in geen 25 jair is gebenrd, zelfs niet in den strengen winter van 1870, ge schiedde nn: de Zuiderzee zat vast. De moe dige geestelijke, een man van 60 jaren, trok de stoute schoenen aan, ging geleid door twee mannen, van stokken jjjmet scherp o pnaten voorzien, over het ijs en bereikte den wal. De Vereeniging tot inning van onbetaal bare dokters en apothekersrekeningen" te Zwolle is Donderdag geconstitueerddaaraan is tevens een fonds verbonden ten behoeve van noodlijdende dokters-j en apothekera- wednwen en weezen. Het aantal leden is over geheel Nederland verspreid. Het voorloopig bestuur is bereid aan belangstellenden de noo- dige inlichtingen te geven. Deze vereeniging heeft haar oorsprong te danken aan eene reeds jaren bestaande vereeniging te Berlijn, die [groote diensten [heeft gepresteerd en de levensvatbaarheid eener dergeljjke vereeniging in Nederland wettigt. Zoowel de redacteur vanjhet Sociaal Week' Had, de heer Kerdijk, als de heerJ. C. van Marken, doen een beroep op de beurs van allen, wien het lot der arbeiders ter harte gaat, ten behoeve der werkstakers te Almelo. De heer Van Marken zegt, „diep doordron gen te zijn van het goed recht der werksta kers tegenover de halsstarigheid van onver zettelijke patroons", en belooft van die meening nader rekenschap te zeilen geven.Men vreeze niet" zegt bij verder „het verzet door luiheid aan te kweeken. De geldelijke onder" stenning is en blijft zoo geregeld, dat slechts de uiterste ellende wordt voorkomen, terwijl pogingen zullen worden aangewend, om aan de werkeloozen elders arbeid te verschaffen. De Enscbedesche Telefoonmaatschappij keert f5,25 per aandeel van f100 nit en in En schede bedraagt de abonnementsprijs, naar wij meenen slechts f 30 of f 35 's jaars 1 In vereohillende dorpen en buurten van Gendringen zal eerstdaags een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter onder- teekening gelegd worden, waarin verzocht wordt, den invoer van graan te belasten. Het initiatief hiertoe werd genomen door de afdeeling Gendringen der Geldersch Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw met 18 tegen 4 stemmen. Zaterdag nacht zijn te Putb, gem. Schinnen, twee meisjes, een van 24 en een van 4 jaren, waarschijnlijk tengevolge van het te fel branden erner petroleumlamp, verstikt. De vader, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3