lie Jaarg, Vrijdag 9 Maart 1888, No, 3027. V ERSO H IJ N T I> A G E 1, IJ K S. JhmenfaitdBChq letiicMeir. Bureau: Boterstraat, E, 39. SJlgpMti (Schicht. NIEUWE Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1-50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 DUITSCHLAND. De ziekte van den Keizer houdt thans aller aandacht bezig. Zelfs de berichten uit San ■Demo treden daardoor op den achtei'grond. Volgens eene mededeeling van 's Keizers lijf- Artsen, von Lauer en Lentbold, in de Reichs- anzciger vertoonden zich Zaterdag avond bij den Keizer verschijnselen eener verkoudhe d, "Welke van eene aandoening der slijmhuid "Van de keel en eene ontsteking der oogleden gepaard gingen. Daarbij zijn in de laatste dagen herhaaldelijk pijnlijke onderljjfsaan- doeningen gekomen. Sedert eergisteren is ook de eetlust zeer verminderd, waardoor ook de krachten merkelijk zijn achteruitgegaan. Gisteren had de Keizer een slechten nacht gehad en daar de pijn in het onderlijf mer kelijk was toegenomen, werd hem, teneinde hem verzachting en rust te verschaffen, mor phine ingespoten, hetwelk slechts eene voor bijgaande werking deed. In den voormiddag scheen de toestand zoo ernstig, dat Bismarck, Moltke, de minister van ooilog en prins "Wilhelm zich naar het keizerlijk paleis spoed den. Bismarck is aldaar vier uren gebleven «n des namiddags ten drie ure heengegaan, toen de Keizer voor het eerst weder voedsel "wilde gebruiken, hetgeen een opwekkend effect had en eenige wending ten goede teweeg bracht. Prin s Wilhel m heeft slechts een kwar tier bij zijn keizerlijken grootvader vertoefd. Ook prinses Wilhelm bracht den Keizer ten vijf ure een bezoek. In den Rijksdag bracht het bericht omtrent 's Keizers toestand groote ontsteltenis teweeg niet minder was dit het geval ter Beurze. Velen vleien zich nog met de hoop, dat hij deze ongesteldheid evenals de vroegere van dien aard gelukkig zal te boven komen, doch ongelukkig is het niet enkel eene lichamelijke storing door de verkoudheid en de blaaskwaal, die op den toestand des Keizers invloed heeft, maar meer nog dan daardoor heeft hij te lijden onder den indruk der berichten uit San Remo, terwijl hij zich ook het overlijden van zijn kleinzoon, prins Lodewijk van Baden, in hooge mate aantrekt, daarbij is ook nog eene verergerde oogziekte van zijne geliefde dochter, de Groothertogin van Baden, zijn zieleljjden komen vergrooten. In weerwil van het zeer nare weder heersch- ten er gisteren in den omtrek van het keizerlijk paleis voortdurend een groot gedrang van menschen, die allen trachten iets naders te vernemen. Ten einde geene verdere onrust teweeg te brengen, hebben de uitgevers der couranten nog geene buitengewone bladen Prijs dar Advertentien Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. doen verschijnen, niettegenstaande de toestand des Keizers erger schijnt dan vroeger onder dergelijke omstandigheden. Ten 4 ure heeft de minister Botticher in den Rijksdag mede gedeeld, dat er zich toen een weinig beterschap vertoonde. Intusschen zijn de ge neeskundigen het meest bevreesd voor de vermindering van eetlust, omdat daardoor de matheid toeneemt en de Keizermeer geneigd wordt om te bed te blijven. Dit laatste wenschen zij zooveel mogelijk te beperken, omdat daardoor de werking van het hart vermindert, hetgeen bij den hoogbejaarden lijder bedenkelijk zou zijn. Uit San Remo wordt nog bericht, dat de geneeskundigen thans in den toestand van den Kroonprins een stilstand verwachten, die eenige weken zal duren en met verminderde pijn en bezwaren zal gepaard gaan. Het komt er nu op aan, in dit gunstig tijdperk, met het oog op latere ongunstige tijden, de verminderde krachten van den patiënt zooveel mogelijk te versterken, waartoe in de eerste plaats eene opgewekte stemming bij hem wordt vereischt. Dit is dan ook de reden, waarom de doctoren te San Remo in hunne gisteren vermelde mededeeling een beroep doen op de goedge zinde Europeesche bladen, om niets te be richten, hetwelk den patiënt, die veel leest, ongerust zou kunnen maken. De Kreuzzeitung miakt melding van een gerucht als zcu eene aanstaande verloving van graaf Herbert von Bismarck met eene jeugdige bloedverwante van lord Londonderry, onderkoning van Ierland, ophanden zijn. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt gemeld, dat zoolang Rusland geei programma voor de toekomst zal hebben geformuleerd, de toestand in Bulgarije niet ver anderen zal. De algemeene opvatting is, dat Rusland zou slagen, indien bet de nationali teit der Bulgaren plechtig waarborgde, zijne inmenging in de Bulgaarsche aangelegenheden met scherpte omschreef, bij voorbaat een of twee kandidaten naar de keuze der mogend heden aanwees, en straffeloosheid verzekerde aan de Bulgaren, die verzet boden. De Standard zegt, dat als prins Ferdinand ter zijde gesteld werd, de Bulgaarsche kwestie veel gevaarlijker worden zou de prins van Leuchtenberg, wiens kandidatuur, naar men zegt, door den Czaar zou worden voorgesteld, zou een creatuur der Russische regeering zijn, en het is zelfs onwaarschijnlijk, dat de Bul gareu zulk een vorst kiezen zouden. ITALIË. Uit het kamp van den Negus wordt gemeld, dat deze besloten is alleen dan aanvallenderwijs op te treden, wanneer de Italianen zouden trachten zich op de gezonde hoogvlakten ta vestigen. Zoolang deze echter in de onge zonde streken bljjven, zal hij hen niet aan vallen. Maandagavond trachtte eene patrouille Abys- siniërs een bij Monkulo gelegen put te naderen; het fort Regina Margherita, dat met de ver dediging is belast, vuurde op de patrouille de Abyssiniërs trokken zich toen terug, zonder water te hebben genomen. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt van gisteren gemeld, dat de beurs aldaar onder den invloed ver keerde van berichten, dat Keizer Wilhelm op sterven lag en er te Sofia een opstand was uitgebroken welke berichten zich echter niet hebben bevestigd. Graaf Kalnocky is te Weenen teruggekeerd. Met den Keizer is hij overeengekomen aan het parlement een krediet van honderd mil- lioen florijnen aan te vragen voor militaire doeleinden. Het Fremdenblait logenstraft, dat er een geheim verdrag is gesloten tusschen Oosten rijk en Duitsehland eenerzijds, en Italië ander zijds, over den toestand van den H. Vader. ROME. Uit Rome wordt aan de Monde geseind De onderhandelingen tusschen Rusland en den H. Stoel, in den beginne geleid door bemid deling van de Franscben gezanten te St. Peters burg en bij den H. Stoel, en vervolgens voortgezet tusschen mgr Galimberti, nuntius te Weenen en den Russischen gezant, Lobanoff aldaar, zijn thans ver genoeg gevorderd, om de hoop te wettigen, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en het Vati- caan, door het zenden van een Russischen diplomatieken agent naar Rome en het herstel van het oude Concordaat, dat den toestand der katholieken in het Russische rijk regelde, zullen worden hersteld. SPANJE. De Minister van Oorlog heeft gisteren in de Kamer verklaard, dat Spanje eene strikte onzij digheid moet in acht nemen, maar het heeft, om die onzijdigheid te handhaven, versterking van het leger noodig. Wij hebben, sprak hij verder, 500,000 geweren nieuw model, en de kust is verdedigd door een groot aantal kanon nen ik ben nu voornemens zonder grcota uitgaven het leger te brengen op 500,000 man met 180,000 man der reserve. Schiedam, 8 Maart 1888. Bij onderzoek door den rijksveearta is ge bleken, dat eon uit nood geslacht rund van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1