den veehouder Z. alhier, lijdende is geweest aan miltvuur. Het werd daarom gisteren op het terrein aan den Buitenhavenweg verbrand. Ter aanvulling van het vorig bericht, wordt nog ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat vanaf 9 Maart e. k. ook de doorvoer door België van schapen, versch schapenvleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland, geheel is vrijgesteld, zoodat die thans insge lijks langs den zeekant en met overlading langs de spoorwegen kan geschieden, mits ïn die gevallen bij schapen en versch sobapen- vleesch bewijzen van herkomst ten genoegen der Belgische douane worden overgelegd. (St. Crt) Van 26 Februari tot en met 3 Maait zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 70 stoom- en 20 zeilschepen, vertrokken 63 stoom- en 3 zeilschepen. De gelegenheid tot verzending der korres- ponaeotie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip Rotterdam. De laatste bnslichting aan het Postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 10 Maart a. s., des morgens ten elf uren. De wijze van verzending moet op het adres vermeld worden. Dinsdagavond vertrokken van Rotterdam per Harwich-boot naar Engeland drie arbei ders, die zich vandaar naar de Transvaal zullen inschepen, om daar te trachten fortuin te maken. Zij arriveerden hier uit Amsterdam, waar zij eerst nog van hun kiesrecht hadden gebruik gemaakt, waartoe zij expreEselijk den dag van hun vertrek tot den dag der verkiezin gen hadden uitgesteld. Omtrent de verkiezingen in onze naaste omgeving melden wij nog, dat te Berkel en Rodenrijs van de 147 kiezers er 145 opkwa men en 2 door ziekte verhinderd werden; dat te Spijkenisse allen (118) stemden, op één na, die door ongesteldheid thuis gehouden werd; dat te Hekelingen 63 van hun kiesrecht gebruik maakten en de 4 ontbrekenden door ziekte verhinderd werden, en dat te Nieuw Beierland aan het kiezerskorps van 80 man alleen 3 kranken bij de stembus ontbraken. (N.R. Ct.) De 13-jarige Hubertus Faassen, te Alfen, die op 's Konings verjaardag een in houts kool geteekend portret van Z. M. aan Prinses Wilhelmina had aangeboden, ontving daarop van den adjudant, particulier secretaris en bibliothecaris des Konings, graaf du Montceau, het volgend schrijven »Het is mjj aangenaam om u, namens HH. MM. den Koning en de Koningin, benevens H. K. H.prinses Wilhelmina, te bedanken voor het door u aan de Prinses aangeboden portret van Zijne Majesteit, hetwelk alleszins eer doet aan nw talent in het teekenendoch Hunne Majesteiten dragen mij tevens op, n te be- richten, dat, hoe gevoelig voor uw attentie, Hoogstdezelven, ten gevolge van eenalgemee- nen regel, zich wenschen te onthouden, om die teekening aan te nemen, welke n mitsdien •wordt teruggezonden". Omtrent den diefstal te Haarlem, deelt men de volgende bijzonderheden mede»De dieven, of beter inbrekers, schijnen dezelfde te zijn, die voor ongeveer 3 jaar ook in die kamer hebben ingebroken. De opschriften, boven de kasten geplaatst, duiden dit voldoende aan. „De commissaris is een ezel", is er een van. Vervolgens staat er te lezen „voor drie jaar hadden wij een beteren bnit, het is te hopen, dat wij, over eenige jaren terugkomende, wat meer geld zn'len vinden dan nu." Een tweetal personen zijn in hechtenis genomen. Of zij de bedrijvers van het brutale Btuk zjjn, moet nog worden uitgemaakt. Na een langdurig ljjden is Maandag te Haarlem overleden de heer J. J. Beijnes, rij tuigfabrikant aldaar. De overledene was een man van ondernemingsgeest. Als jongen in een kleine wagenmakerij geplaatst, heeft hij zic-h door taai geduld en oefening een werk kring weten te openen, waarvan met grooten lof kan worden gewaagd. Gidarende een reeks van jaren is zijn rijtuigfabriek onder de beste inriohtingeu van dien aard geteld. Vooral had hij in Nederland en ook buitenslands een grooten naam verworven in het vervaar digen van spoor- en tramwagens. Ook viel hem de eer te beurt, een kostbaren salon wagen voor Z. M. den Koning te leverei. De heer Beijnes was versierd met de orde van den Nederlandsc'ien Leeuw. Maar n:et alleen als een ondernemend en practiseh man en goed patroon voor zijne werk lieden, maar ook vooral als een uitmnntend Katholiek deed zich de heer Beijnes kennen. Eon man van onuitputtelijke weldadigheid en kinderlijk, nederig geloof, wist hij te midden van de overstelpende drukte, die zijn fabriek hem verschafte, nog tijd te vinden om zich als president der Vincentius-Vereeniging aan zijne arme geloofs- en stadgenooten te wijden. Ook het bijzonder katholiek onderwijs te Haarlem en zoovele andere goede werken heb ben veel aan hem te danken. Het hoofd comité voor de viering van 's Pausen jubilee in Nederland telde hem onder zijne leden en de Vaticaansche tentoonstelling te Rome prijkt met een uitstekend getuigenis zoowel van zijn knnstzin als onbekrompen vrijgevigheid. Moge deze nederige en weldadige christen reeds het overvloedig loon voor al zijne goede werken van God ontvangen hebben 1 In de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude hebben zich de Katholieken, wat de op komst betreft, goed gehouden. In 't geheel zijn er 31 kiezers in die ge meente absent gebleven, waarbij i/3 Katho lieken. Ook een vronw vertoonde zich bij de stembus, om voor haar man het verkiezings- werk te verrichten. Deze zaak had zich aldus toegedragen. De arbeider P. werd, daar hij niet met de liberale partij van zijn patroon wilde meegaan, door dezen met een boodschap naar Amsterdam gezonden, zoodat de Katho lieken dan toch een stem minder zonden hebben. De vronw van den werkman meende echter, dat ook zij die briefjes wel zon kunnen brengen (zij waren pas ingevuld), waarom zij ter stem bus toog, om daar tot haar spijt te vernemen, dat zulks niet ging. (C.) De politie te Amsterdam mocht er in slagen, op den O. Z. Voorburgwal, iu een hnis, waarin gespeeld werd, eenige dobbelaars van 14A16 jarigen leeftijd te arresteeren. De politie hield reeds Bedert lang een oogje op dit hnis, daar haar ter oore was gekomen, dat er, vooral door jonge lieden, gedobbeld werd. Bjj het aantal kiezers in het hoofdkiesdis- triot Amsterdam, gisteren door ons als be dragende 18,832 opgegeven, moet nog worden gevoegd 2055 kiezers uit het onderkiesdistrict Nieuwer Amstel, zoodat het geheele aantal in het district Amsterdam bedraagt20,887, waarvan 16,045 ter stembus zijn gekomen. Hot N. v. d. D. duidt de kiezers, die gis teren ter stembus git;gin, aan als zwarten", „rooden" en >blanken." De blanken zijn natuurlijk de libsralen Zoo de redacteur van het Aieuws nog slechts zoo bescheiden ware geweest zijn partïjgenooten gespikkelden te heeten. Of zijn de bloedvlekken van den oorlog in Atjeh al afgewasschen (7.) Volgens de opgaven, die het Hdbl. heeft ontvangen, is het aantal kiezers, op de lijsten van alle gemeenten des lands voor dit jaar gebracht, wat de Tweede Kamer betreft, als het blad goed beeft geteld, te zamen in een rond cijfer 292.800. Het kiesrecht is echter zeer ongelijk over het land verdeeld. Het loopt uiteen van 3 tot 10 pOt. in de verschillende districten. Dit blijkt nader uit het volgende overzicht Het getal kiezers bedraagt Percenten, Districten. boven 10 Alkmaar, Enkhuizen. 9 10 Appingedam, Bodegraven, Goes, Hoorn, Katwijk, Middelburg. 8—9 Beverwijk, Breukelen, Dentichem, Franeker, Haarlemmermeer, Har- lingen, Helder, Hilversum, Honte- nisse, LooBduinen, Oosterhout, Sneek, Vechel, Waalwijk, Zaandam, Zierik- zee, Zntfen. 7—8 Amerstoort, Bergum, Breda, Brielle, Dokkam, Eist, Girinchem, Grave, Groningen, .'s-Bosch, Leeuwarden, Lochem, Oostborg, Sliedreoht, Win schoten ,Wijk-bij-Duurstede, Zeven bergen, Zuidhorn, Zwolle. 6—7 Apeldoorn, Arnhem,Assen,Bergen- op-Zoom, Delft, Deventer, Dord recht, Drnten, Eede, Gouda, Hel mond, Kampeo, Meppel, Nijmegen, Rede, Schiedam, Schoterland, Steen- wijk, Tiel, Tilburg, Veendam, Wol- vega. 5 —6 Almeloo, Eindhoven, 's-Gravenhage, Haarlem, Leiden, Ommen, Ridder kerk, Venloo. 4—5 Amsterdam, Emmen, Enschedé, Gal- pen, Roermond, Sittard, Utrecht. 3—4 Maastrioht, Rotterdam, Weert. Het district Amsterdam staat zeer onder aan. Het bestaat uit de gemeenten Amsterdam met 18,832 kiezers of 4.8 pCt. en Nienwer- Amstel met 2055 kiezsrs of nagenoeg 9 pCt. der bevolking De Limburgsche districten en Rotterdam staan laag, omdat daar bjj de personeels be lasting over het jaar 1886/87 zoovele wan betalers zijn geweest en er weinig werk schijnt te zijn gemaakt van vervolging. Met veel inspanning heeft zich da post- schipper een doortocht van Marken naar den vasten wal weten te banen. Het ijs was niet meer vertrouwd om te voet den weg af te leggen. De vooruitzichten voor de Tesselsohe vee houders zijn weer verre van rooskleurig. Nog een week of vier en dnizenden lammeren zal- len geboren worden. Intussohen hadden de schapen het in de laatste maanden niet rnim, dewijl het veld gewoonlijk met sneeuw bedekt lag. Het laat zich aanzien, dat de lammeren- prijzen ook dit jaar laag zullen zijn, geljjk znlks in schrale voorjaren, waarin het gras ontbreekt, het geval is. De kustvisscherij is Maandag weer geopend. De aanvoer van garnalen voor de Engelsche markt was rnim. Kon de postschipper in de voorgaande week de reis van Wielingen naar de Van Ewgck-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2