ïle Jaarg. Donderdag 15 Maart 1888. No. 3032. L. W. JANSEN, VERSCHIJN T DAGE L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. lid van den Gemeenteraad van Schiedam van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. JJjgpMn ©spicht. NIEUWE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs dor Advortentien: Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, ®P aanst. Dinsdag 30 Maart, "Wordt door ons dringend den kiezers^aan- bevolen de heer DUITSCHLAND. De Keizer onderhield zich gisteren in den voormiddag met den generaal-majoor Winter- feld over Regeeringszaken en ontving daarna prins Von Bismarck en veldmaarschalk Von Moltke. Eene deputatie van het stedelijk bestuur, "waarvan aan het hoofd stonden de opper burgemeester Forckenbeck en de voorzitter wan de stedelijke afgevaardigden, de heer Stryck, begaf zich gisteren naar het Slot te Charlottenburg, om een adres van deelneming aan den Keizer te overhandigen. In navolging van zijn overleden vader, die hij zijne troonsbestijging zijne gemalin, Keize rin Augusta, met de orde van den Zwarten Adelaar vereerde, heeft ook Keizer Friedrich aan Keizerin Victoria^jenoemde orde verleend. Omtrent 's Keizers toestand wordt door zijne artsen nog bericht, dat zijn slaap en eetlust goed zijn en hij in gewicht niet zoozeer is afgenomen, als na de jongste crisis wel werd beweerd. Hij weegt ongeveer 80 kilo. Van den elevator, die de verdiepingen in het Charlot- tenburger slot verbindt, maakt hij geen ge bruikt, doch beklimt met gemak de trappen. Terstond na den dag zijner aankomst arbeidde hij nog tot één uur des nachts en Maandag tot elf uur. Daarbij staat hij reeds om acht uur op en neemt slechts een korte middag rust. Dr. Mackenzie heeft zijne vertrekken in de onmiddellijke nabijheid van die des Keizers. Na de plechtigheid der bijzetting van Keizer Wilhelms stoffelijk overschot vertrekt het Keizerlijk paar terstond naar Wiesbaden. Kroon prins Wilhelm is reeds gemachtigd, om, zoo noodig, tot afdoening, van minder gewichtige regeeringszaken in 's Keizers plaats te treden. Ook prins Bismarck is weder ongesteld. Zijn zenuwgestel is door de groote gebeur tenis der laatste dagen zeer geschokt. De geneesheeren hebben hem dan ook geraden, zich zooveel mogelijk te ontzien. Hij mag de begrafenis-plechtigheid, althans niet in haar geheel, bijwonen. Uit het manifest van Keizer Friedrich meent men met grond te mogen afleiden, dat de Keizer geheel met de staat kunde van Von Bismarck instemt. De begroe ting tusschen den Keizer en prins Bismarck te Leipzig was dan ook allerhartelijkst. Ook de Keizerin was tegenover den kanselier zeer voorkomend. De Proclamatie des Keizers en zijn manifest aan prins Bismarck hebben in alle kringen van Duitschlands bevolking den besten indruk gemaakt. Het vertrouwen op het behoud van den vrede is er door verlevendigd. Wel worden eenige veranderingen in het ministerie gewacht, maar prins Bismarck zal in ieder geval behouden worden en meester van den toestand blijven. Wat de bnitenlandsche politiek betreft, zoo staat bet vast dat alreeds door eene persoon lijke briefwisseling tusschen keizer Frans Joseph en Keizer Frederik het onveranderd handhaven van het Duitsch-Oostenrijksche verbond verzekerd geworden is. Doch ook tusschen den Czaar en den Dnitschen Keizer zijn er wederkeerige betuigingen van sym pathie gewisseld. Het eerste telegram van den Czaar werd door Herbfrt Bismarck aan den Keizer bij diens aankomst te Leipzig overhandigd. De bladen houden zich nog altijd met den overleden Keizer bezig en deelen nog aller lei bijzonderheden mede van zijne laatste ziekte. De aanleiding tot die ziekte zou niets anders dan de ongesteldheid van zijn zoon zijn. Eenige dagen geleden stond de Keizer gereed naar bed te gaan, hij was grootendeels reeds ontkleed, de smart over het lot van zijn eenigen zoon overmande hem, en zich geheel aan zijn droefheid overgevend, vergat hij de zorg voor zijn lichaam en vatte kou. Op zijn ziekbed kermde hij nog„Och, kon ik Frits nog eens omhelzen." Het conserveeren van Keizer Wilhelm's lijk is door inspuiten der zoogenaamde »vloeistof van Werkenheim" verricht geworden, zoodat de inwendige organen niet verwijderd behoefden te worden. Tot het bijwonen der begrafenis zijn reeds een veertigtal buitenlandsche vor stelijke personen en niet ver van 100,000 vreemdelingen hier aangekomen. Dientenge volge wordt het vinden van kwartier reeds moeilijk. Toch is de groote stroom van vreemdelingen eerst overmorgen te verwachten. Onbeschrijfelijk en ontzaglijk is de toeloop van het volk tot bezichtiging van het lijk. Trots sneeuwjacht en koude verdringt zich de menigte, van den vroegen ochtend tot den avond, onophoudelijk in den Dom. Door het gedrang der honderdduizenden zijn in den omtrek van het gebouw reeds verscheidene kleine ongelukken voorgevallen en met het oog daarop heeft men in de nabijheid posten tot het verleenen van geneeskundige hulp opgericht. Ernstige onheilen vielen er echter nog niet te betreuren. De Aartsbisschop van Keulen, Mgr. Kre- mentz, heeft Vrijdag voorgeschreven, dat gedurende veertien dagen alle klokken van alle kerken in zijn diocees zullen geluid worden, van 12 tot 1 uur 's middags, en dat gedu rende de Hoogmis van 18 Maart van alle kansels lijkreden zullen gehouden worden ter gedachtenis des overleden Keizers. De overige Duitsche bisschoppen zullen zijn voorbeeld in dezen volgen. ENGELAND. Koningin Victoria zond bet volgende tele gram aan hare dochter, gemalin van Keizer Frederik: „Ik neem deel aan uwe smart, mij a dierbaar kind, en bid God dat Hij den Keizer en de Keizerin van Dnitschland het leven en de kracht schenke, om langen tijd te kunnen arbeiden aan het geluk van hun volk en aan den vrede der wereld". Op denzelfden dag, dat keizer Frederik III weer den Duitschen grond betrad, vierde zijn zwager, de prins van Wales, zijn zilveren bruiloft. Koningin Victoria reed met prins Hendrik van Battenberg, zijn echtgenoote, prinses Beatrice en de hertogin van Albany reeds 's morgens om half twaalf van Bucking ham Palace naar Marlboroughhouse, teneinde het bruidspaar geluk te wenschen. Eene talrijke menigte was in den omtrek bijeen gekomen en ontving de koningin met luide toejuichingen. De koningin, die er bijzonder goed uitzag, was blijkbaar zeer voldaan over deze ontvangst. Behalve de koningin, maakt# nog de koning van Belgis, prins Cristiaan, da kroonprins van Denemarken en de hertog van Cambridge hun opwachting, benevens een lange stoet van ministers, gezanten en leden van het Parlement. Bijzondere feeste lijkheden zullen wegens het overlijden des keizers niet plaats hebben. De Standard prijst in Keizer Frederik's manifest den eenvoudigen, reinen ernst, die diepen indruk moet maken. De limes be toogt, dat de Europeesche vrede in den zoon denzelfden vasten steun vindt als in den vader, en dat de troonsbestijging van Keizer Frederik geene verandering brengt in Duitschland's politiek, De Daily Bews ziet in het manifest een bewijs, dat de nieuwe Keizer vertrouwd is met de behoeften van zijn volk. De minister Fergusson heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat het in 1887 noodig bevonden was, de districten Pishan en Sabi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1